Jump to content
FAS Goran
Bingodalton

Zabranjuje se pušenje u automobilu?

Recommended Posts

A sta reci za cigaru tokom voznje?!
Ja bih to iz saobracaja iskljucivao!
Desnom trese pepeo kroz svoj prozor! Pada pepeo po njima, pa stalno skrecu pogled. Jedna ruka uvek zauzeta...ne kontam sto ugradjuju pepeljare uopste.

 

 

Edited by neshaoct
split Topic

Share this post


Link to post
Share on other sites

ajde covece mani se. mislim da imas druga i pametnija posla nego cigareta i pepeljara. procita onaj okanovic ovo, uvede zabranu pusenja, tebe cu da jurim... :D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hahahahaha :) 
Ajd ok, gori su oni sto kuckaju mob :) Ali ti su vec sankcionisani.

Sledeci su znaci oni sto jedu mastan burek, pa cemo posle na pusace da predjemo. Do tad ce ionako da poskupi paklica cigara i kod nas.

Kad te pitaju koliko ti trosi auto na 100km, kazes 7l dizela i 5 cigara (po evropskim cenama jos litra dizela). ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

eto, sve smo se dogovorili ;)
mada zna cigareta da odvuce paznju, pogotovo kao sto si napisao kada vozac desnom rukom krene da trese kroz prozor...pusac sam, zato i kazem to. jednom mi se desilo kod zmajeve pumpe, bilo je veselo, od tada tresem samo u pepeljaru...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za pušače je šiber zakon. Ne postoji šansa da se pepeo/žar vrati nazad u kabinu, samo proturiš ruku. Naravno, gašenje cigarete obavezno u piksli.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Austrija: Zabranjeno pušenje u kolima, ako…

 

166431-pusenje.jpg

 

Kažnjavanje prestupnika će početi od 1. juna

 

U Austriji je stupila na snagu zabrana pušenja u automobilima kada se voze deca ili mlađi od 18 godina. Za kršenje ovog propisa predviđena je kazna do 100 evra, a u slučaju ponavljanja policija može izreći kaznu u visini do 1.000 evra. Prve nedelje maja biće korišćene kao faza privikavanja na novi propis, pa će policija samo izricati opomene, ali ne i kažnjavati. Kažnjavanje će početi od 1. juna. Austrijski automoto klub OeAMTC smatra da će biti problematična kontrola zabrane pušenja u kolima kada se voze deca, a posebno je problematično što zakon predviđa da policija ne mora zaustaviti vozača, već može, ako uoči takav prekršaj, da pošalje kaznu na kućnu adresu.

 

''Postaje problematično ako neka druga osoba, koja nije vozač, puši, jer njene podatke vlasnik vozila ne mora dati'', upozorava glavni pravnik OeAMTC-a Martin Hofer. On je istakao da je gotovo nemoguće da se zakon sprovede i ako je više maloletnika u vozilu koji imaju slično godište kao vozač, i možda čak jedna jedina osoba koja je punoletna puši. OeAMTC pozdravlja nameru da se zaštite maloletnici u kolima od duvanskog dima, ali ističe da bi zakon trebalo da predviđa da se ovaj prekršaj kažnjava samo ako se vozač zaustavi i prekršaj mu se dokaže na licu mesta. ''Sve drugo je suprotno sistematici koja postoji do sada u kažnjavanju na osnovu zakona o saobraćaju'', ukazao je Hofer. Stupanjem na snagu zabrane pušenja u automobilu u kojem se voze maloletnici, stupa na snagu i zabrana pušenja na radnom mestu, kojim se predviđa da je zabranjeno pušenje na radnom mestu u zatvorenim prostorima, ako je u preduzeću zaposlen barem jedan nepušač.

 

Kakva je praksa u drugim EU zemljama?

Zabrana pušenja u kolima postoji već duže vreme u drugim evropskim zemljama.

  • U Italiji važi zabrana pušenja u kolima ako se prevoze trudnica ili maloletnici. U toj zemlji se kazna određuje na osnovu starosti dece i iznosi između 500 i 5.000 evra, ako su deca ispod 12 godina i ako se puši u prisustvu trudnice, a 250 do 2.500 evra ako se radi o deci u starosti između 12 i 17 godina.
  • U Grčkoj zabrana pušenja važi ako se prevoze deca mlađa od 12 godina, i ta zabrana važi kako za privatne automobile, tako i taksi vozila, ali i autobuse. Ko prekrši ovu zabranu biva kažnjen sa do 1.500 evra.
  • Na Kipru zabrana važi ako se prevoze maloletnici ispod 16 godina, a kazna iznosi do 85 evra.
  • U Engleskoj i Velsu zabrana pušenja važi ako se prevoze osobe ispod 18 godina, a kažnjava se sa novčanom kaznom od 50 funti (oko 56 evra). Izuzetak od zabrane važi samo za kabriolete sa otvorenim krovom.
  • U Škotskoj u vozilu ne smeju da puše kako vozač, tako ni putnici ako se u automobili nalaze maloletnici ispod 18 godina i to nezavisno od toga da li je otvoren prozor ili krov. Kazna iznosi 100 funti (113 evra).
  • I u Irskoj je zabranjeno pušenje kada se prevoze maloletnici, a kazna se kreće od 100 do 1.000 evra.
  • U Francuskoj je, takođe, zabranjeno pušenje u kolima ako se prevoze maloletnici ispod 18 godina, a ko ne poštuje ovaj propis biva kažnjen sa 68 evra novčane kazne.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod uglavnom zenske populacije sve cesce vidjam cigaretu i mobilni dok voze, jos i da se sminkaju mada mislim da i to neke rade ujedno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene prošle godine zaustave u Rakovici, kod DMB-a, u službenom autu, i hoće da mi pišu kaznu zbog cigarete.
Ja mislio, zezaju me, okrenem na sprdnju (auto nov, sve po PS-u), kad provalim da su ozbiljni.
Kažu, službeno vozilo je isto što i službena prostorija a pušenje je u istim zabranjeno.
Prilično smo se natezali, ako je sužbeni prostor, tj auto, ja ne radim sa strankama i sl.
Jedva se nekažnjeno izvukoh.

Послато са LG-G3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orwell he'e kevu...
Šta da očekujemo u budućnosti?!
Zarad "uspešnog" sprovođenja zakona smisliće obavezne kamere u autu okrenute ka unutrašnjosti u stilu Veličkog Brata.
Nakon toga sledi živ prenos iz spavaćih soba...
Ne mereš ni cigar' posle onog ...

sa TT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ni jedna zabrana kod nas nije uvedena zbog zdravlja i bezbednoisti tako da i zabrana pusenja sutra da se dogodi mene nece iznenaditi...

Cist primer.. Pupinov most i cela ta obilaznica..

Aj da napravimo tri trake i razvucemo pravac 20+km kroz sljivike i livade, stavimo ogranicenje 50km/h i naravno postavimo radar... Ocigledno da je bezbednost bila na prvom mestu

 

Ima milion stvari koje u voznji odvlace paznju,ali van svake pameti je razmisljati o tome.... Klima,radio,cigareta,telefon,jelo...

Zabraniti pusenje za volanom -van svake pameti!

 

I da se razumemo, nikad u zivotu nisam zapalio cigaretu, niti planiram. 

Kad sam bio klinac srednjoskolac i kad su pocinjali vrsnjaci sa pusenjem ja sam dzeparac "sipao" u rezervoar i u skolu isao kolima

meni je to bilo prioritet. Isto tako svakog meseca cu naci kako pametnije da potrosim tih 7-10 hiljada sto svaki pusac da na cigarete

 

Sa moje tacke gledista

Pusenje kao pusenje jeste van pameti iz nekih razloga koji veze sa saobracajem nemaju, ali zabrana kao zabrana ne :)

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pusenje ima isto veze sa bezbednosti u sapbracaju kao i voznja u paucama ili bez majice. Manje ili vise.

I pusaci isto kazu kako njima pepeo (uzaren) ne pada na sediste i kako njima cigara uopste ne odvlaci paznju, kao i onom sto je pisao da mu mobilni manje odvlaci paznju nego manuelni menjac. A kod pusaca sediste obavezno izbuseno. Vijaju pepeljaru ili prozor po kolima. Kad me vozi punjac meni bas deluje sludjen sa tom cigarom, pa kad nesto hitno vata volan bas u trenu kad je hteo da otrese pepeo...

Na stranu sto ne shvatam tu ogromnu potrebu da cim krenes kolima negde palis cigaru, isto i za mobilni. Upotreba mobilnog je zabranjena ako nemas opremu koja omogucava telefoniranje bez angazovanja ruku. Poenta je da su ruke slobodne, ne zracenje telefona ili nerazgovaranje. Za cigaru bih rekao da covek ima ruku i po. :)





Sent from my SM-A510F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta tu ima da se shvata, droga ko droga, pušim, imam izbušeno sedište, pepela svuda, par puta žar otpao i upao u šorc ali nema panike, malo se izudaraš i to je to, takođe bilo bumeranga kroz prozor, ako izbaciš na prednjem delu zna da se vrati, nezgodno ako nosiš gorivo za kosačicu :D

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
38 minutes ago, Bingodalton said:

Kad me vozi punjac meni bas deluje sludjen sa tom cigarom
 

Decko, na cemu si ti kad te voze punjaci? :D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo postala "ozbiljna rasprava".
Ako ćemo pravo, ni točkovi/felne van standardnih dimenzija nisu dobri po bezbednost saobraćaja.
Šta više, u većoj meri utiču na bezbednost od recimo cigareta.
Sad, mogu i ja da se pravim toša pa da ne razumem potrebu za tom vrstom fetiša.
Zato, ae malo ladovina.

sa TT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta je pre 20 godina moglo da ti skrene pažnju u kolima sa vožnje? Samo cigareta i eventualno džangrizava žena :D Danas, mobilni, navigacija, multifunkcionalna srednja konzola, dopunite.

 

(bivši pušač)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uh bre, pa ne vredjam ka nikog sto je pusac. I da je neko gay ovde to nije uvreda.

Samo kazem da pusaci brane stav da pusenje ne ometa u voznji nimalo. I tako se prepoznaju ovde. Jasno je da ja nisam pusac. Cackam mob u toku voznje, ali nikako me mogu reci da je to bezbedno koliko i da ga ne cackam. Ne znam sto je tesko priznati nesto.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne pušim u kolima.Najčešće vozim decu.
Kada idem u tazbinu,u Kruševac,stanem kod Markovca,-,pa dalje....
Uvlače se Evropi,pune budžet i to je to....još mi gluplji ovaj novi zakon o tehničkom pregledu,a putevi rupa rupu stiže...

Послато са LG-M250 уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...