Jump to content
FAS Goran
nestor

Fiat / Lancia / Alfa dijagnostika - adapteri, softver i primena (by Banetv)

Recommended Posts

Pozajmio i ja laptop da istestiram moj elm327. Sve je islo preko FiatEcuScan skinut sa prvog posta pa probajte tu verziju (2.3.1.0) Ostale programe nisam probao.

Jedino sam citao na FES forumu da ima problema sa ELM327 verzija 1.2. Mozda imas tu verziju, a tamo ima i objasnjenje sta treba da se prelemi da bi radilo kako treba. (nsam ni znao dok danas nisam procitao da je onaj ELM 1.5a (kao metalno kuciste) ustvari fake verzija 1.2)

to bi trebalo ovako da bude

http://forum.fiatecuscan.net/viewtopic.php?f=5&t=1124&p=2854&hilit=metal+1.5a#p2854

a i ovo moze da bude korisno

http://fiatecuscan.net/HowToUse.aspx

takodje ima objasnjenje negde (slikovito :) ) sta da se prelemi da bi radilo sa abs i airbag-om

Edited by MilanLaki

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma to se radi kad hoces da se povezes na abs ili airbag, za direktno vezivanje na ecu ne treba nista da se lemi i spaja

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma znam, i Bane je to vec objasnio nego kazem samo ima slikovito ako nekog interesuje.

ako dobro vidim sliku sto je vpejcic postavio u pitanju je elm 1.2 verzija i koliko sam procitao na gore pomenutom forumu ta verzija ne podrzava fiatecuscan (regitrovani). probaj onu demo verziju ili neku stariju verziju FES

Share this post


Link to post
Share on other sites

stigao je i meni jutros, ali mi auto sad nije tu :( ...

da li moze interfejs da se identifikuje i ako nije prikacen na kola? Mislim zbog provere, drajveri su se dobro instalirali, zauzeo je svoj com port, svetli jedan crveni led, ali ni jedan program ne detetektuje interfejs (hteo sam da vidim koja verzija elm interfejsa, posto na nalepnici ne pise nista).

Moze li neko da proba svoj, i da mi kaze koja opcija i koji program?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj ELM327 se prijavljuje kao 1.3a! :question:

Mozda moze ovako da se resi problem. Sacekaj Baneta za strucniji odgovor.

Edited by MilanLaki

Share this post


Link to post
Share on other sites

-Ovo što je naveo MilanLaki izgleda da važi kada ELM neće da se konektuje. Tako je napisao Yani - autor i vlasnik fiatecuscana. I moj se ponekad (retko) konektuje iz 2,3 puta pa ću ga otvoriti i proveriti. Tačno je da can+ i can- treba da idu na masu preko 100ohma+560pF , pa ako nije tako, treba popraviti jer je tako u original šemi za originalni ELM327. To je ustvari filter protiv smetnji na tim linijama, a ovako se guše signali. Ne vidim razlog zašto je tako urađeno (ako je zaista svuda tako) ali proveriću jer su to ipak radili stručnjaci.

-Vpejcic se konektuje dobro ali me ne radi izbor parametara. Probaj da ne biraš klikom preko leve kvadratne kućice na tabeli već klikni na tekst pored pa javi da li radi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da li moze interfejs da se identifikuje i ako nije prikacen na kola? Mislim zbog provere, drajveri su se dobro instalirali, zauzeo je svoj com port, svetli jedan crveni led, ali ni jedan program ne detetektuje interfejs (hteo sam da vidim koja verzija elm interfejsa, posto na nalepnici ne pise nista).

ok je ovo, treba mu napajanje i na konektoru tj. ne radi ako nije prikljucen na automobil.

Dao sam mu 12v sa druge strane i radi, kaze da je elm 1.4a (!?), jos samo da probam na kolima kad stignu :)

Edited by gorang

Share this post


Link to post
Share on other sites

- Ne treba ništa da te čudi. Can-bus interfejs u ovim adapterima je mikrokontroler PIC18F2480 i možeš ga lepo videti. Da bi nešto radio on mora da se programira i taj firmware ima oznaku (sada je to poslednja verzija) ELM327v1.4a . Dakle to je njegov program. Što bi ubacivali stariju verziju kad su preplavili svet i ide im prodaja. Svima lepo. Eto, ti si na dobitku. Kod mene je v1.4 . Pazite ko naručuje: pojavila se kao verzija v1.5 ali to je izgleda prevara jer se svi žale da radi loše i verovatno je ustvari stara verzija v1.2 !!! Taj ne uzimajte.

- Proverio sam moj ELM a videli ste slike onih prepravki. To su izgleda neke starije verzije, ovi naši adapteri su mnogo moderniji,sada su drukčiji, te greške su otklonjene, imaju novije i kvalitetnije čipove, štampa je kvalitetnija i sigurno će bolje raditi. Čitao sam na stranim forumima da i oni skupi adapteri prave dosta problema ali se ne treba obeshrabrivati. Ovaj moj (a verujem i svi koji su skoro stigli) podržava i USB 3.0 (označeno na štampi pored komunikacionog čipa)- zamislite. Još su retki komjuteri sa tim priključcima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto sam skoro nabavio ELM327 kabl, identican onome koji je uslikao vpejcic, samo na nalepnici pise 1.5v, hteo sam da isprobam na svom Puntu 1.9 JTD.

Uspeo sam normalno da iscitam sve podatke o motoru i karakteristikama, ali podatke o ABSu, servu i airbagu nisam uspeo.

Procitao sam celu ovu temu, ali mi je i dalje ostalo nejasno da li moram da prespajam pinove na tom dzeku da bih mogao to da iscitam podatke ili postoji neki elegantniji nacin? Koliko sam ja shvatio, pinove si prespajaju kod kablova kucne radinosti... Ili gresim? Inace, kuciste konektora je izliveno pa mi je malo nezgodno sve to budziti...

Inace, pozdravljam celu ekipu sa teme, odlicna tema

Edited by SergioMrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

-Nažalost, sudeći po napisima u stranim forumima, izgleda da je v1.5 prevara i da je ustvari doterana v1.2 . Proizvođač čipa ELM kaže da je poslednja verzija v1.4a . Ali bi ipak trebao da se konektuje na SERVO. Kada uključiš ELM na usb, proveri u device-manageru brzinu tog novog COM porta (my comp-desni klik-manage-device manager-com port) i podesi na 38400 a isto tako u programu fiatecuscan. Airbag ne može sa ELM adapterom već KKL, takođe i ABS mada nisam siguran ali možda bi trebalo i sa elm - probaću. Airbag i ABS sigurno rade sa k-line adapterom već sam probao više puta. Istina, airbag i abs retko trebaju da se očitavaju pa ćemo pomoći mi koji imamo i taj adapter. KKL adapter je dosta jeftiniji od elm (to je i VAGCOM) te nije loše da poneko i njega nabavi jer vredi naročito za VAG vozila.

-Vpejcic - da li si uspeo da čitaš sa fiatecuscan-om? Šta se dešava?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam probao bas sa tim fiatecuscan programom 2.31 verzija, onu koju ste postavili crackovanu ovde na sajtu.

Iskoristio sam i driver-e koje si banetv ti postavio, da se usb ponasa kao com port.

Ali i dalje nece da cita nijedne druge podatke, osim one iz engine sekcije.

Izgleda da mi predstoji budzenje kabla ili nabavka i tog drugog.:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam probao bas sa tim fiatecuscan programom 2.31 verzija, onu koju ste postavili crackovanu ovde na sajtu.

Iskoristio sam i driver-e koje si banetv ti postavio, da se usb ponasa kao com port.

Ali i dalje nece da cita nijedne druge podatke, osim one iz engine sekcije.

Izgleda da mi predstoji budzenje kabla ili nabavka i tog drugog.:)

-Napiši koji adapter imaš. Ako je starija verzija ELM327 na primer v1.2 ima jedna mala prepravka da bi mnogo bolje radio, pa da vidimo. Ako nekome treba napisaču sve.

-Galletto i ja čekam. Sada je verzija 1260 (mada piše da je već urađena 1280 ali nisam vido sigurno). Stariji 1080 nisu radili KKL pa su smišljene prepravke koje sada fabrika već unosi uz mnogo noviji FTDI čip pa bi navodno trebalo sve da radi bez problema. Dobijam i neke MAPE !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

-Galletto i ja čekam. Sada je verzija 1260 (mada piše da je već urađena 1280 ali nisam vido sigurno). Stariji 1080 nisu radili KKL pa su smišljene prepravke koje sada fabrika već unosi uz mnogo noviji FTDI čip pa bi navodno trebalo sve da radi bez problema. Dobijam i neke MAPE !!!!

:respect: :respect: :respect:

eto sad moram i to da poručim a još ni onaj ELM327 vx.x nije stigao. Možete li staviti link od koga ste naručili tj ko je proveren?

Banetv :cheers: prvom prilikom kad budem u BG, a koliko nas se dosada tebi zahvaljuje mislim da nećeš smeti da voziš kad se vidimo :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala, drugari, lepo je kada se pomažemo i podržavamo. Inače dosta pratim strane stručne forume i vidim da je dijagnostika još veliki problem i u Evropi. Tek od 2008 su fiksni standardi. I još mnogo ima neznanja po servisima, a malo se uči. Ovako smo korisni sebi a možemo i drugima da pomognemo. Galletto sam izabrao ovaj http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Galletto-1260-ECU-Remap-chip-Flasher-EOBD2-OBDII-OBD2-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem3a5dd5d13cQQitemZ250682396988QQptZMotorsQ5fAutomotiveQ5fTools pa kako bude.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je vrh, jer imam neke mnooooogo dobre i mnooooogo skupe mape kod sebe na kompu, pa cu moci da se igram. Takodje sam skinuo software za editovanje mapa, tako da malo kad se uvezbam ima da padne neki ozbiljniji remap postojece mape.

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ Možemo li da računamo na to da ćeš to blago podeliti sa nama običnim smrtnicima? Ja sam posebno zainteresovan za map editor, a mapa imam preko 30 000 (4-5GB) pa ako treba nekom tu sam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

-Da, pored dijagnostike i mene zanimaju mape. Dobio sam mapu za punto1.3mjt za 100KS, takođe imam DVD sa 30000mapa -

POKLANJAM KO ŽELI - a link za njih je ovde

http://www.heroturko.org/softwares/447640-original-tuning-files-dvd-2008.html

kao i ovde http://www.heroturko.org/softwares/216134-volkswagen-flash-dvd-2009.html a nabavljam novije ali je težak download.

- Zanima me koji softver imaš za editovanje, jer sam našao svega nekoliko ali nisam zadovoljan mogučnostima. Nisu baš pregledni.

- Za one koji tek čitaju ovaj forum:

MAPA je skup setovanja podataka motora, koje inače čitamo dijagnostikom, a koje u svakom momentu precizno određuju rad motora i njegove performanse.

Ako se sećate, ranije smo na kolima imali kaburator za puno šrafova za štelovanje, podešavanje, zatim razvodnik, pa paljenje... a sada više ne možemo NIŠTA SPOLJA menjati čak ni ler gas. Samo preko mapa. Mi imamo u kolima fabričke originalne a postoje i "doterane" (čipovane, čip-tjuning, remapiranje) za razne potrebe: snaga, startnost, brzina, manja potošnja itd.

To je druga tema ali se preklapa dosta sa ovom našom. Na primer: motor vremenom promeni neke karakteristike (ostari) i nismo zadovoljni ni vožnjom ni potrošnjom, možemo probati druge mape. Ili postojeće podesiti. Mnogi žele sprtsku vožnju. Itd. Za sada nam ne treba ali koliko da znamo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skinuo sam winOLS, demo verzija alo moze da se nadje i full, kao i crackovi. Inace svi programi za editovanje mapa su slicni, sa malo ili bez ikakve grafke... cista numeracija i alfabet. Znaci, treba shvatiti koji se parametar nalazi na kom mestu, negov kodni zapis... pocetak i kraj su isti, a onda editovato vrednosti...

TO IZGLEDA OVAKO...

tXfkr.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

- Dodatak za ELM327 adapter: MOŽE da čita i ABS ali treba nešto zalemiti: otvoriti i zalemiti, ili staviti mali prekidač,nožice 1 i 7 u OBD2 konektoru. To piše ovde http://fiatecuscan.net/SupportedVehiclesList.aspx

Tako da čita ECU, ABS, SERVO, BOARD, RESET, GEARBOX - sve osim Airbaga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isti auto pa čak i isto godište ne mora da znači da su mape iste. Ima slučajeva da su se u toku jedne proivodne godine u auto ugrađivale potpuno različite komponente. Zato ovo nikako ne treba raditi na svoju ruku dok se prethodno ne raspitate o svemu. Ako nešto ne bude kako valja i aute neće da staruje ostaje vam samo odlemljavanje eproma sa ECU-a pa na progamator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...