Jump to content
FAS Goran
nestor

Fiat / Lancia / Alfa dijagnostika - adapteri, softver i primena (by Banetv)

Recommended Posts

@wireshark

Nema na cemu, naravno. 

Evo spojio sam nepotrebno otvorenu temu, sa postojecom o dijagnostici (interfejsima, softverima,...).

Pisemo deceniju i kusur unazad, pa slobodno iscitaj bar novije postove. Videces vec koji interfejsi su potrebni za koje modele i module na vozilima (uglavnom posao radi ELM327, uz dodatne adaptere), kako se interfejsi instaliraju, gde se mogu kupiti, kako instalirati i koristiti MES dijagnosticki softver, itd... Tako da gomilu stvari kasnije mozes da uradis i sam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poštovani,

molio bih za pomoć oko povezivanja auto dijagnostičkog softvera na FIAT Punto 2013. godište (to bi trebalo da je poslednja verzija Grande Punta). U pitanju je FIAT EcuScan v2.6 registrovana preko laptopa Lenovo b575e  64 bitne mašine sa dual boot Windows XP 32-bit i Windows 7 64-bit, pokušao sam da se povežem na oba OS ali neće, prijavljuje grešku timed out ili can not configure COM ports. Na attachment-u može da se vidi koji je tip OBD II konektora sa 4 položajnim preklopnikom a sa druge strane je veza sa PC-em preko USB-a. Imam i CD sa drajverima ali nijedan nije hteo da radi sa postojećim OBD II konektorom. Možda sam pogrešio prilikom instalacije nešto, mislim da je ovaj mini CD došao sa konektorom, u attachment-u se može videti spisak fajlova...

Kolega koji mi je pozajmio dijagnostiku rekao je da je u pitanju ELM 327 v1.3+ uređaj, vidi se u attachment-u. Ni posle 2 minuta nema konekcije sa automobilom bez obzira na kojem od 4 položaja preklopnika je povezan laptop sa kolima...

Kako to uspešno povezati?

 

OBD II.jpg Files For OBD II.jpg Fiat Ecu Scan v2.6 registered.JPG

 

Edited by Ivan
Spojeno, sredjene slike

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Tomislav Svelec said:

Kolega koji mi je pozajmio dijagnostiku rekao je da je u pitanju ELM 327 v1.3+ uređaj

Koliko vidim sa tvoje slike, u pitanju nije uopste ELM, nego KKL interface sa jumperom u 4 polozaja (engine, airbag, ABS)?

KKL je isao na Fiate starijih generacija sa kraja proslog i pocetka ovog veka, vec od Nuova Bravo i GP se uveliko preslo na ELM327.

Tvoj auto je Punto MY12 (znaci ni Grande Punto ni Punto Evo, kada budes gledao u listama). Tako da ce ti trebati obavezno ELM327 adapter, ali ces sa njim (sto se Punta MY12 konkretno tice) zavisno od verzije auta moci da pristupis uglavnom samo motornom kompu. Za sve ostale module, bice ti potreban i dodatni zuti adapter.

Sve to mozes i sam da vidis na MES sajtu, u listi podrzanih vozila: https://www.multiecuscan.net/SupportedVehiclesList.aspx

 

Untitled.thumb.png.bae86a04cd0b3fa4583d0b7fc48736e3.png

 

Zelena ELM ikonica znaci da ti je za taj modul potreban ELM327 interfejs. Uvek preporucujem standardni zicni (ne Bluetooth), pogotovo ako se rade neke duze procedure, Proxy Alignment i sl. (zbog stabilnosti veze):

 

38166803_57fa6b27c2e284-92766920s-l1600-1-.thumb.jpg.352a9acaeb612d73bf6cb4c43081a274.jpg

 

A crvena ikonica A3 na listi, oznacava da ti je (uz podrazumevani ELM327) potreban i dodatni zuti adapter za konkretan modul:

 

H9d1ead93653f4588b1b0f5a89bbe8db22.thumb.jpg.264e16e17b1a99389d06eb0fac307381.jpg

 

Narandzastim su ti oznacene funkcije koje sa tom kombinacijom interfejsa/adaptera mozes da uradis - iscitavanje identifikacionih podataka konkretnog modula, iscitavanje i brisanje gresaka, iscitavanje parametara, startovanje i test aktuatora ili procedure podesavanja.

Kao sto vidis, ni pored jednog modula za Punto MY12 ne stoji plava oznaka KL - koja oznacava KKL interfejs kojim trenutno pokusavate da povezete.

 

Takodje bih ti savetovao da umesto tog arhaicnog Fiat ECUScan 2.6 (koji je jedna od prvih verzija jos iz 2010., znaci znatno starija cak i od auta na koji pokusavas da kacis) - predjes na Multi ECUScan (MES) i to bar na verziju 4.6 ili visu (4.6 je iz 2020., licno ga koristim), jer je uradjena gomila izmena:

 

Untitled1.thumb.png.9dea8d9b887f78e60d2a9c3bc2a96b77.png

 

Instaliraj prvo sam ELM327 na komp, treba da ga vidis kao COM port. Drivere lako mozes da nadjes po netu. Onda sa zvanicnog MES sajta skini neku od poslednjih stabilnih verzija, o aktiviranju necu ovde. Kada to uradis, treba da u gornjem levom uglu prozora aplikacije dobijes natpis Registered (kao na ovom mom PrintScreen iznad). Odes u Settings, izaberes ELM327 interfejs i podesis dodeljeni COM port koji si procitao iz Device Managera. Uradis test konekcije i ako je to OK, ides odmah na povezivanje sa autom. Novije MES verzije imaju i Test mode, pa dosta stvari moze da se pogleda i bez kacenja na sam auto.

 

@Tomislav Svelec

PS: Nepotrebno otvorena tema spojena je sa postojecom. Tako da i na prethodnim stranama mozes da procitas gomilu korisnih stvari apropo dijagnostike.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li neko moze da postavi link gde kupiti USB ELM 327 sa PIC18F25K80 chipom? AliExpress pozeljno zbog cene :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takav je na AliExpresu 3-4 dolara :) Video sam taj, neko je vec postavio na nekoj od prethodnih stranica ali hvala u svakom slucaju.

Ja hocu USB verziju, kazu da su te wi-fi,bluetoth bacanje para.

Iz nekog razloga je taj na USB najskuplji sto mi nema neke logike ali ajd :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prosto, metar usb kabla košta više nego BT pločica. Nisam na Aliju odavno video da je nešto tako jeftino a da nema poštarinu.

Ja imam verziju sa BT i generalno nisam zadovoljan jer mi se gubi COM Port, ali nisam utvrdio da li je do mog računara ili do samog ELM-a. 

Edited by stex_pb

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, stex_pb said:

Nisam na Aliju odavno video da je nešto tako jeftino a da nema poštarinu.

Evo npr ovo: AliExpress ELM327 BT

 

Untitled.thumb.png.e524e53f52620455016b7c6ad23bbd40.png

 

Edited by Ivan
Dodat PrintScreen, sredjen link

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste. To sam stavio kao odgovor na post kolege. Sto bi dao neko 1200rsd kad moze da prodje jeftinije pod uslovom da mu se ne zuri :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@stex_pb

Uzmi odmah i zuti adapter. Na Puntu ti treba za maltene sve module (ELM327+zuti). Sem za motorni komp, koliko se secam. 

Inace, posto sam koristio gomilu ovih ELM - kad ih uzmes u ruku, vidi se koliko su kvalitetnije uradjeni oni koje nas Dovla podaje (obd2.rs), evidentno deblji i kvalitetniji kablovi... U odnosu na ove jeftine sa Alija, koji opet vrse posao. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivanimam negde zuti adapter. Nisam ga nikad koristio, ja sam pristupao na Body sa ELM bezicni bez njega, nego mi se gubi virtual Com Port pa se kida veza. Ipak vise volim kablovsku konekciju i pravi port.
 

Edited by stex_pb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutno se slazem, koristim uvek zicni USB ELM, u kombinaciji sa laptopom (MES). Bezicni jedino za neku zaje*anciju ili pracenje parametara preko telefona. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poštovanje svima, 

 

Pošto vidim da je ova tema aktivna i “živa” odlučio sam da vam se javim sa pitanjem, pa možda ako je neko imao isti problem može da mi pomogne. Naime imam kombi Fiat Ducato X290 2.3, na sajtu MES-a piše da se za njega koriste elm i žuti adapter, meni treba samo za brisanje grešaka i skidanje limita (motorni kompjuter) tako da sam kupio samo elm327. Kupio sam verziju sa kablom sa aliexpressa, verzija 1.5. MES koji koristim je 4.6 “registrovan” (probao i sa free 5.0 verzijom, isti problem) . Imam problem u konekciji, tj moja pretpostavka je da je problem u drajverima. Razne drajvere sam instalirao, Microsoftov fabrički, sa cd-a od kineza, skidao sa neta nekoliko različitih, ali ne uspevam da dobijem OK u test-u unutar MES podešavanja. Dobijao sam greške: “Access to the port COM 3 is denied”, ATZ timed out, will not connect to any can. Pritom najviše su mi se pojavljivale prve dve, ova poslednja samo jednom i tada se u kabl u device manager-u vodio kao QBD čini mi se, ne znam sa kojim drajverom sam uspeo tu grešku da napravim ali mi se čini da sam tad bio najbliži haha. Menjao COM 3 na COM 2, menjao brzine sa 38400 na 9600 i u MES i Device Manager. Nisam uspeo ništa da uradim. Windows 10 koristim. 
 

Da li neko ima drajver koji radi sa ovim elm327 v1.5? I ako bi mogao da podeli, ili da mi kaže odakle da preuzmem. Probao sam i sa FTDI najnovijim drajverima ali bezuspešno. Nisam neki noob, živim od IT-a i imam iskustva sa raznim auto-dijagnostikama (VAG VCDS, BMW INPA,NCSEXPERT, ISTA) ali ovo me je skroz dotuklo da ne znam šta da radim.
 

Unapred hvala na pomoći!
Jovan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@jovan1

Kao prvo, pozdrav i dobrodoslica na forum.

Da pokusam da pomognem, koristim takodje ELM327 v1.5, u kombinaciji sa MES 4.6 R1, na Win 10.

Poslao sam ti upravo na PM sve drivere koje imam za ELM327, samo skini sa WeTransfer linka.

Od sve te gomile koju sam ti poslao, meni od pocetka posao odlicno radi (za pomenuti Win 10 Pro) ovaj driver:

 

Untitled1.thumb.png.63f285cd0f1a86300feb66a6c658ac0a.png

 

Kada download-ujes ovo sto sam ti poslao, nalazi se u folderu "4", podfolder "Profilic_Win8_x64_x86":

 

Untitled2.thumb.png.7c24a95d283744369a47b444867c5525.png

 

Kada sve instaliras, ELM327 treba da vidis kao "Profilic USB", sa dodeljenim brojem COM porta:

 

Untitled.thumb.png.cb783851a19463a71642ba76c653bcc0.png

 

Zakacis ELM327, pokrenes MES i uneses taj COM port (koji ti vec bude izgenerisan) u podesavanja, sa sledecim parametrima:

 

Untitled3.thumb.png.f5fb4287d19428f1882f6d70e981694d.png

 

Kada uradis test konekcije, trebalo bi da dobijes ovaj ekran, gde se kaze da je moguca komunikacija sa CAN modulima.

U tom slucaju, na mom ELM327 sija poslednja crvena lampica (sve dok se ne uradi sledeci korak i konkretno povezivanje na neki od modula auta):

 

Untitled5.thumb.png.851ca5769c7e4103b250816a7f66a0bb.png

 

Javi sta si uradio i treba li dalje pomoci, pozdrav.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poštovanje,pratim već prilično ove forume pa me interesuje,ne mogu nigde da nadjem u odgovorima,za Fiat Cromu 1.9mjt88kw (2006 god)gde se može nabaviti azururana mapa za ecu koja bi mi nadam se rešila problem sa prvim paljenjem?Posedujem Galetto 1260 i uspeo sam preko njega skinuti na laptop postojeći softwer-mapu ecu...hvala unapred

Share this post


Link to post
Share on other sites

Može li se na telefonu instalirati aplikacija, pošto planiram da je kupim jer vidim da nije nešto skupa? I da li je ovo sve što treba da kupim?
https://novi.kupujemprodajem.com/automobili-delovi-i-alati/alati-i-oprema-za-autoservise/autodijagnostika-mini-elm327-bluetooth/oglas/38981690

 

Untitled7.thumb.png.98140147e8e552ecf7070b90e4f28bd8.png

 

Edited by Ivan
Prebaceno, dodat PrintScreen

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/1/2022 at 9:44 AM, mlnmnc said:

I da li je ovo sve što treba da kupim?

ELM327 adapter je konkretno za Bravo dovoljan za vecinu najcescih modula. S tim sto bih uvek preporucio klasicnu zicnu verziju, a ne ove BT kojima zna da puca konekcija.

Pogotovo ako se rade komplikovanije stvari koje duze traju, Proxy Alignment, itd...

Za par preostalih modula, neophodan je i A1 adapter (zeleni) - konkretno kod Brava za ABS, elektricni servo i fabricka ksenon svetla. Imas sve u ovoj listi podrzanih vozila:

https://www.multiecuscan.net/SupportedVehiclesList.aspx

 

Untitled8.thumb.png.4f0f70f0a28dc84167a7c0165ade6386.png

 

Takodje bih od softvera uvek preporucio MultiECUScan, koji odlicno radi sa FIAT grupacijom i svi ga hobisti vecinom koristimo za raznorazne prepravke, dorade, dijagnostiku...

Znaci kombinacija desktop MES aplikacije+zicni USB ELM327 (opciono zuti adapter).

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav, gde preporucujete nabavku npr elm327? Vidim sarolike cene za usb verziju na KP, pa me zanima jeli to sve uglavnom aliexpress uvoz ili moze nesto privereno i malo kvalitetnije? Na aliexpress na linku iz nekoliko postova iznad imaju opcije za elm327 'normal chip'i 'pic25k80 chip'. Da li je bitno i koji treba odabrati? Danas mi u servisu majstor na 500L nije uspeo resetovati servisni interval (pokusao sa multiscan i jos 2 neka druga sistema, autcom i launch), pa se mislim posto auto vise nije u garanciji da se opremim bar za prostije stvari

 

Sent from my SM-S906B using Tapatalk

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...