Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

Ja sam, nazalost, u zadnje vreme imao priliku da vidim nekoliko ozbiljnih sudara i, kao neutralni posmatrac, smatram da je za sve krivo samo bahato i neodgovorno ponasanje, a ni u jednom slucaju nesmotrena greska.

 

I to gledam svakodnevno. Neki od primera:

 

  • Valjda je smekerski voziti jednom rukom, a drugom drzati telefon. Iako dobar deo vozila ima danas bluetooth, svaki drugi vozac telefonira dok vozi. A i dete zna mogucnost manevrisanja sa jednom rukom u odnosnu na dve
  • "Voznja u braniku". Ja sam sada poceo da palim svetla za maglu kada mi se neko nabije u branik. Koliko god bio spretan i dobar vozac, ugrozava i mene i sebe. Nema ustede na vremenu i samo se pravi opsti haos u voznji jer onda onaj ispred ubrzva i sklanja se, pa se onda nervira sledeci,...
  • Prolazak kroz crveno. I ja nekad racunam "Ma sta ce da se desi" i pre neki dan se Caddy popeo na Punta jer je uleteo u raskricnu sa 60km/h, a Punto prosao kroz ozbiljno crveno.
  • "Sportska" voznja. Gledam cara kako kod Zmaja 1 iz krajnje leve sa 120km/h ide u zaustavnu i hoce na pumpu. Drugi genije se na ulazu iskljucuje i zamalo da bude veselo
  • Teranje inata. Sad je meni neko izleteo pa cu ja njega da isecem i u krug. 
    Pre vise od 2 god zamalo da imam sudar posto sam preticao i, ne bas uleteo u makaze, ali relativno blizu vozila koje ide u susret zavrsio preticanje.
    Posto se majstor osetio ugrozenim, umesto da uspori kada vec vidi budalu sa druge strane, on je, nakon mog preticanja, presao u moju traku da mi vrati i onda se tik ispred mene vratio u svoju.
    Ovo mi je rangu kamikaze. Da sam ja probao da bezim u levo ili da je on malo losije odreagovao, eto direktnog sudara sa po 80km/h

 

Sa druge strane vidim i greske vozaca usred umora, nepaznje i ostlaih sitnica, ali one izazovu grebanja, cukanja na parkingu i slicno.

Nekako je moj utisak da se mnogo vece stete nacine zbog neodgovorne voznje i da bi ozbiljniji psiholoski test tu mnogo pomogao (jbg, mozda nismo svi ni za voznju).

 

Kakvo je vase misljenje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se sa navedenim.

Mene iskreno npr izludjuje bahatost tipa: ja vozim svoju voznju i kur me bole za ostale. 

Primer: prilicno prometna raskrsnica i kokoska za volanom nekog novog kvazi dzipa koja staje na sred raskrsnice da njen voljeni sincic izadje bas tu a ne 20m dalje. 

Jebe se njoj sto je zatvorila nas dvadesetoricu i sto smo svi legli na sirenu. Jos nas je u odlasku odmerila pogledom kao Gojko sisa sa recima: chamuge...

Ono ipak sto me najvise izludjuje je kad se neko samoinicijativno pretplati na levu traku, a koliko vidim takvih je u zadnje vreme toliko da to nije normalno.

To me izbezumi i takve bih tukao usranom motkom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svega ima ali ovo sa mobilnim je sve gore i gore cak i ovi sto imaju novije aute sa svim zezalicama sami u kolima i opet  drze mobilni u ruci i vidi se kod svakog vozača u gradu da koci saobraćaj i opet cackaju mobilni jos kad uzmu poruke da kucaju e onda je veselo

Share this post


Link to post
Share on other sites
29 minutes ago, dach@ said:

Svega ima ali ovo sa mobilnim je sve gore i gore cak i ovi sto imaju novije aute sa svim zezalicama sami u kolima i opet  drze mobilni u ruci i vidi se kod svakog vozača u gradu da koci saobraćaj i opet cackaju mobilni jos kad uzmu poruke da kucaju e onda je veselo

 

To je valjda fora, mobilni u desnoj ruci, nalegnu na naslon i vozi levom.

Samo je malo problem onima koji nemaju automatik :D

 

Ja od kad sam uzeo Leona, nisam nijedom telefonirao u kolima bez handsfree-a. Zasto se muciti kada moze mnogo jednostavnije.

Em su ruke na volanu, em moze da se mnogo lakse pozove skrolujuci sa volana nego trazeci po telefonu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/15/2018 at 12:44 PM, francuz69 said:
Ono ipak sto me najvise izludjuje je kad se neko samoinicijativno pretplati na levu traku, a koliko vidim takvih je u zadnje vreme toliko da to nije normalno.
To me izbezumi i takve bih tukao usranom motkom


+1
 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

to je nekultura i bahatost,kao da su sami u saobracaju,a ako imaju besna kola,misle da im nemoze niko nista

Beograd je bas divlji zapad u saobracaju,nezna se dal su gori ovi sto neznaju da voze,plase se saobracaja,voze ko po jajima,il ovi sto misle da voze trku,umislili da su max verstapen:2guns:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja gluposti delim na dve kategorije:

 

- Slucajno, zaHebe se covek u proceni (ono mahne rukom "Izvini" ili ukljuci sva cetiri kratko....) Jbga, sta ces desava se.

Gresku, ili neznanje lakse svarim...

 

- Stoka bahata koja zna sta radi, ali je najbitnija na svetu. To se ucim da svarim, tesko mi ide...

 

Ovo po gradu vise i ne brojim, na auto putu gde se greske placaju skupo....

Tu i dalje nekad puknem, ali se trudim da se suzdrzim. Ako je zena tu, onda me ona "regulise". :D "Nemoj, jesi lud, pusti budalu... Smiri se."

 

I dalje me ta bahatost i jahanje preticajne trake izvodi iz takta da ne mogu da opisem recima.

U nekoj temi sam vec pisao, evo psihicki se spremam sutra, tamo kod Dobanovaca, gde se ukljucuje krak od NS-a... Tu ako ne najasu preticajnu direkt sa ukljucenja i jasu narednih 5km sa 80-90.... Nista nisu uradili. Ama svaki put.

 

Znaci, nije problem shvatiti funkcionisanje preticajne trake. Nije komplikovano, vec su ljudi stoka bahata.

Ako neko ide brze od tebe preticajnom a ti su u srednjoj, sacekas da prodje, i onda se bezbedno prestrojis, DODAS JBNI GAS, i preteknes. Kad zavrsis preticanje, vrati se u svoju traku. Nije moje da razmisljam zasto neko ide 140-150-180. Pomerim se, da prodje.

 

Isterivanje "pravde" i inacenje sam skoro iskorenio kod sebe..... Nista ne dobijam ako na idiotluk i stvaranje potencijalno opasne situacije odreagujem tako sto cu stvoriti novu (da bih ja njemu pokazao!!). E sad jbga, i ja sam ziv covek, pokleknem jos ponekad, ali se smirim brzo.

 

 

Edited by Smireni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja "obožavam" likove koji voze trakom za preticanje paralelno sa vozilom u desnoj traci.
Skoro krenem Zrenjanincem ka Zemunu, neka gužva, svi nešto mile ispod 50, promuvam se jedva, kad komunalci idu 30km/h (bukvalno) desnom i niko ne sme da ih obiđe, pa jbt
I onda neka "kobila" koja se guzila paralelno sa njima mi svira sto sam stao 3 metra ispred pesačkog da propustim pešaka i ujedno nekoga da se uključi na Zrenjaninac.


Sent from my 3310

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iznenadio me covek danas. Odavno nije neko bio ovakva stoka.

 

Zaustavio kombi na sred mosta preko Save (imaju samo dve trake, naravno puna linija).

Izasao, otvorio zadnja vrata, i lagano covek, jedan po jedan dzacic sa nekim otpadom baca preko ograde u Savu.....

Ljudi prolaze, *ebe se njemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa normalno! A šta da ljudi koji to vide rade? Kome da prijave? Koga god zovu svako će reći da nije nadležan!

Jednom prilikom sam tako nešto pokušao i NIKADA VIŠE!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa mozda je covek samo stao da isprati tastu???:whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo ima grešaka vozača koje ne mogu da se neutrališu odgovornim ponašanjem ostalih učesnika u blizini.

Juče skrećem u levo i gledam vozila u susret, ide neki auto i okreće kljun da skreće u svoje desno, a ispostavilo se da je obilazio neku rupu. A pošto sam se ja napravio pametan u fazonu evo još jednog koji ne daje žmigavac i krenuo u moje levo, on je to video i rešio da mi ukaže na grešku i krenuo brže prema meni uz audio efekat sirene :D. Vidim mu i na usnama da psuje uz gestikulaciju rukama. Ja jbg, zajebo sam, otvorim prozor desni, mahnem i kažem izvini, i na to se čovek odma smiri, uz gunjđanje i odmahivanje rukom, produži dalje.

nekako su kod nas svi navikli da se na prvu loptu svađaju i isteruju pravdu unapred pretpostavljajući da bahatost sa druge strane. ne kažem da je nema, ali ne u tolikom obimu koliko se čini kad ljudi opisuju situacije iz saobraćaja "slušaj šta je majmun uradio". Ima tu dosta slučajnih grešaka koje bi mogle da se iskuliraju. Ja sam to odavno počeo da radim, i bolje se osećam, valjda to dođe s godinama. A kao društvo smo prilično nervozni i mentalno sjebani pa se to oslikava i na saobraćaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo to sto si se ti korektno poneo i jeste deeskaliralo situaciju. Sto svaka prilagodjena jedinka i treba da uradi. Jbg, za'ebo sam!

On je video da nisi stoka bezobrazna koja je htela da isece coveka, nego je data situacija iznudila gresku. Nikom nista!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima dosta stvari koje bude tu agresivnost u ponašanju saobraćaju, odavno je to poznato u psihologiji i svi to imamo u nekoj meri. Anonimnost, to što vozači postaju deo mašine, količine metala koji ih štiti i sl ti ne daje osećaj da se prepireš sa drugim ljudskim bićem sa suprotne strane. Zapravo se svi svađaju sa mašinom, kao matorci sa televizorom. Na ulici da se neko malo saplete, sudari se sa drugim pešakom, 99,99% bi reagovalo prirodno, čak i da neko ne gleda i naleti na njih. Ali automobil otvara drugi svet. Zato vozači kad se primaknu, vide ljudsku reakciju izvinjenja u većini i iskuliraju ili se smire. Onaj procenat koji i tad nastavi da se svađa ili svira su neuravnoteženi ljudi kojima treba pomoć i koji su uglavnom i inače opasnost u saobraćaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne volim te svadje po ulici..kad vidim nekog da je lud, pustim ga da ide svojim putem...gundjam za sebe uglavnom :D sirenu vrlo retko koristim...
A desava se da i ja pogresim, nepaznja, zamisljenost...nekad naravno i namerno malo ako mi je u korist...izvinim se i teram dalje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo sad gledam u Vojvode Stepe ulici udes... Obilazi preko sina covek kolonu, a iz sporedne ulice se ukljucuje drugo vozilo ...ljudi ga puste ali ga taj sa sina stize... Puce lepo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo jedna fascinanta prica od mene. Tj fascinatna mi je kolicina gluposti i bezobrazluka profesionalnog vozaca.

 

Stojim na semaforu da se ukljucim na Novosadski autoput, iza mene bus za Zemun Polje i ispred 3-4 automobila od kojih svi, kao i ja, idu levo. Bus jedini ide pravo. A semafor drzi poprilicno.

Po sred jos neka rupa i stavljen trougao u rupu tako da treba minimalno izmanervrisati da se izbegne sve.

 

Nailazi dekica u Agili iz suprotnog smera i zaglavi covek i nikako da smota. Zeleno vec treperi i blicnem dekici da prodje, a ja ostah da cekam jos jedan ciklus semafora prvi na redu (bus od iza ne bi prosao svakako).

 

Vozac busa iza mene krece da svira i siri ruke, ali realno bas me briga, slusam muziku i uzivam.

 

Kada je video da ga ignorisem prelazi u suprotan smer da bi stao uporedo sa mnom i krece da se raspravlja. Posto me je i dalje mrzelo da se raspravljam, ja sam njemu malo jasnije izgestikulirao (jbg, nekulturno od mene), a on onda krenuo da psuje za sebe posto je valjda ocekivao da cutim i slusam, a ne da mu se pokaze .!. :)

 

E onda krece zanimljiva prica. Otvara se zeleno, ja odoh prvi, a bus pravi opsti haos u raskrsnici jer je u suprotnom smeru.

Tako da je epilog da se sigurno vise iznervirao, ispao kreten i jos napravio haos. I to sve sa delatnoscu od koje zivi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se malo vratila vera u ljude-vozače pri povratku sa puta/odmora, baš 1. maja. Sa Tare sam izabrao da se vratim za NS preko Užica, novog auto-puta i ibarske, zbog klinca u autu, kvalitetnijeg puta i usputnih stvari koje smo hteli da obavimo. Naravno na ulasku u beograd 10 kilometara pre petlje ostružnica gde se isključujem na obilaznicu kolona kreni-stani. Dva puta sam morao da se isključim sa strane baš u tom periodu i nijednom nisam čekao da se vratim nazad, svaki put me je neko pustio istog trenutka da se vratim u monotonu kolonu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja svakog ko da migavac i na kulturan način želi da se ubaci u traku obavezno propustim, osim ako nije bezobrazno obilazio celu kolonu, vozio cik-cak, preticao sa desne strane i sl. Takve ne puštam ni po koju cenu, kao ni one koji se bezobrazno iz neke sporedne ulice uključuju u saobraćaj tako što sa pola auta uđe u traku.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je problem u saobracaju siri problem toga da ljudi u globalu misle da se svet vrti bas samo oko njih i nisu u stanju da se postave u situaciju one druge osobe. Ono sto bih ja dodao na prvu poruku je skretanje u levo u raskrsnici iz trake za suprotni pravac, sve cesce to dozivljavam i takodje izletanje iz sporednih ulica i onda vozi ispred tebe 30km/h...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad ti neko izleti sa stopa da moras da kocis, a onda mili ispred tebe....

Pa gde je, rodjace, bilo toliko zapelo da prodjes kroz stop, da sad ides 30 (50 na otvorenom)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...