Jump to content
FAS Goran
Mišo165

Fiat Nuova Bravo - koje ulje u menjač?

Recommended Posts

koliko sam gledao na Selenia stranici posle  vidim kod svakog brava ide zavisno od motora, drugi tip ulja Tutela, čak ga za 2.0 mjet ide 3.1 l dok kod ostalih 1.6 i 1.9 jtd motora tek oko 1.8 litra. I kod mene vidim treba da ide Tutela Transmission Technyx Gl4+, nazad pogledam u servisnoj sipali kod menjanja sklopke Tutela Matrix, onda pogledam u onu tabelu pa vidim da to Matrix ide za menjač motora 1.4 TJet i to količinom od 2.4 l. Sigurno postoji neka razlika dok tako predpisuje Selenia, posle pod Tehnix ulje čitam da ima neke posebne aditive za veća opterećenja i veći obrtni momenat.

 

link: http://www.extranetpli.eu.petronas.com/dsp/lube-recommender/report_est_list.asp

Edited by Mišo165

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod Stila su recimo, posle restyle, preporucivali samo "Technyx" i za dizelase i za benzince (takodje 75-85, doduse po starijoj specifikaciji, pre toga "ZC 75 Synth" 75-80).

Onda na Bravu "Technyx" za sve motore sem T-Jet gde je isao Matrix. Pa sam naknadno nasao da je "Matrix" dodato i za 1.6 MultiJet iza 2009. :huh: 

Oba su 75-85, "Technyx" ima Fiatov MX3 sertifikat, a "Matrix" MZ1. Malo sam se interesovao kada sam menjao pre neku godinu kod sebe, a svakom slucaju i po fabrici i po Selenii kod tebe je sigurno preporuceno "Technyx". I ako se gleda bas po PS-u, potrebno je kupiti i taj 4. litar, dok kod vecine ostalih verzija ide manje od 2l.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne verujem!! :D Upravo guglam po netu koje ulje da uzmem za menjac, i reko' ajd da dodjem na forum da pitam! :D

Kad ono vec se ljudi raspisali.

 

Ja imam 1.6 dizel, ali u onom uputstvu za auto koje imam stoji samo za 1.9 motore da je Tutela car technyx 75w-85.

 

@Ivan Gde si nasao tu informaciju? Koje sad, Matrix ili ovo drugo?

Je l' ima negde ono, fabrika kaze, sipaj to?

 

@Mišo165 Ne mogu taj link da otvorim, jesi ga dobro prekopirao?

 

EDIT

U Delmax-u su mi po katalogu rekli Selenia 75wc. Sta je to, ja ne znam.

Edited by Smireni

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 minutes ago, Smireni said:

Ne verujem!! :D Upravo guglam po netu koje ulje da uzmem za menjac, i reko' ajd da dodjem na forum da pitam! :D

Kad ono vec se ljudi raspisali.

 

Ja imam 1.6 dizel, ali u onom uputstvu za auto koje imam stoji samo za 1.9 motore da je Tutela car technyx 75w-85.

 

@Mišo165 Ne mogu taj link da otvorim, jesi ga dobro prekopirao?

ideš na ovu stranicu, pa onda ideš dole ... go to lube recommender i tražiš po tipu auta, bravo 1.6 

http://www.selenia.com/en/index.asp#

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Smireni

U uputstvu za Brava stoji "Matrix" samo za 1.4 T-Jet, svi ostali "Technyx".

Odes na Slodesov sajt, sa njega imas link ka Selenia Oil Selectoru:

http://www.extranetpli.eu.petronas.com/dsp/lube-recommender/brand-selection-fca.asp?id_lingua=2

 

Tu stoji takodje da Technyx ide za sve dizelase, ali su izmenom da "Matrix" ide za 1.6 120 2009+. Pogledaj i sam, meni je neobicno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala obojici, jeste.

Evo sad sam otisao na sajt selenia-e i stvarno preporucuju Tutela matryx ulje za menjac za Fiat Bravo 1.6 dizel.

 

Evo za slucaj da jos nekad nekom bude trebalo.

 

image.thumb.png.1c2b3062d636885271951b8cd0bfde2d.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja koji god servis sam nazvao ovde u slo. nigde ga nemaju na lageru za kupiti, pa onda kad neko im ide na servis izgleda hladno sipaju ovog Matrixa ili možda šta drugo,( Matrix je još dobar :lol:) ali po mome to nije isti tip ulja ako predpisuje Petronas da ide ovo Technix. 

Našao sam ga jedino na E-bayu:

https://www.ebay.de/itm/Petronas-Tutela-Transmission-Technyx-1L-SAE-75W-85-API-GL-4-PLUS/132169747513?hash=item1ec5ee4c39:g:cQMAAOSw53NY~mC~

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam da je i ovde bila slicna prica za 1.9 Stila. Slabo je bilo tog "Technyx", pa me je vise ljudi me je pitalo u vezi "ZC 75" koje sam pazario u "Slodesu" i koje i fabricki ide kod mene za Getrag.

Naravno ovo nema nikakve veze sa tobom i 2.0 :) , samo kazem da se desi da je slicna situacija i ovde sa ponudom Tutele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam sipao kod mene u F40 Tutela Car Matryx jer Gearforce ni je bilo.

Screenshot_20171204-130213.thumb.png.3ee1ba914d93092e007108d66fbb9ab6.pngScreenshot_20171204-130350.thumb.png.487013128e67489ffaeb0811ff497755.png

Ne sećam se sad ali mislim da ide 2l odnosno manje.

3,1l je za menjač na 1.9tt...tako i piše u uputstvu

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Smireni said:

U Delmax-u su mi po katalogu rekli Selenia 75wc. Sta je to, ja ne znam.

 

1 hour ago, Ivan said:

Kod Stila su recimo, posle restyle, preporucivali samo "Technyx" i za dizelase i za benzince (takodje 75-85, doduse po starijoj specifikaciji, pre toga "ZC 75 Synth" 75-80).

Ovde sam napisao sta je u pitanju, za to sto ti nude, ako si promasio to jedno slovo :lol: .

Tj. varijanta koja je isla za Stila pre restyle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jok, dva puta sam pitao, bas zato sto nisam cuo za to. E sad verovatno je on mislio na to.

Ali tek to nema veze sa onim sto meni treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan gde si nasao to da zc75 ne ide posle fl, ja sam kod mene sipao bas to, u knjizici mi tako pise i jos nekom katalogu isto?

Tj da li se isto to podrazumeva i za moj menjac?

Isto je zanimljivo da nikad nisam nasao koji je menjac kod mene ugradjivan, da li i to znas slucajno?

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja svo vreme pisem sta je bilo preporuceno od strane fabrike ili proizvodjaca.

@Kuvalja

Npr. novije uputstvo za Stilo (u motorima nema 1.2, a postoji 1.4) - za 1.9 16v MultiJet, strana 258, je preporuceno "Technyx" (kao i za sve ostale):

https://www.fiat-lancia.org.rs/Manuals/other/Stilo/100009215.pdf

Verzija sa Stilo sa pocetka proizvodnje, "ZC 75" za sve, strana 176:

https://www.fiat-lancia.org.rs/Manuals/Stilo/Stilo_uputstvoSRB.pdf

Pretpostavljam da si za menjac 100% kopao po ePer po broju sasije, trebalo bi da tu ima? Napamet stvarno ne znam.

Kod mene je po specifikaciji M50, sto znaci da ide Getrag petobrzinac.

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da po eperu i gde sam nasao da je po broju "1" tog broja nema u listi sa fiatovim brojem, gledao na zadnjoj originalnoj verziji eper-a

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo znas, isao sam po generalnoj pretrazi (bez broja sasije), M60 ?

 1.thumb.jpg.a7c494c9eacba94f863c38b985356308.jpg

 

Pa da dalje tumacimo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Kuvalja

 

C530, 6 speed?

g1.thumb.jpg.713a4f5313aff2809dcb3675e935a1f5.jpg

 

Pa dalje kaze FPT (max torque 305Nm, to bi trebalo da je to):

g2.thumb.jpg.0f8afdbbc61708fbdae43342cbd5a1ce.jpg

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Al sam te iscimao sada, i za oznaku c530 sam znao sa istog izvora, ali nisam znao da je fpt, znaci italijanski, u zadnje vreme mi to prolazilo kroz glavu, reko da nije gm onaj sto odlaze lezajevi....

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A pazi tek ucesnike, stare forumske kajle :D .

Ko je kriv kolegi kad pominje menjacko ulje ;) . Spojicemo sa nekom od tema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haha, vidim raspisali ste se oko ulja za menjac :) 

ja sam u nekoj guzvi pa ne stizem da ucestvujem kako dolikuje, ali definitivno ulje za menjac jeste malo enigma, kada sam treba da ga menjeam  u 2.0  kod mene... znam da je bitno da bude GL4 a nikako GL4+ ili GL5, da se ne bi nagrizali sinhroni...

fabrika naravno da preporucuje TUTELU ....konkretno Gearforce 75W gl4 i to ulje nisam nigde mogao da nadjem....pa sam kao zamenu sipao matryx gl4 + aditiv isto kao i kolega, kao med je kad se sipa i u tubi je, ne secam se koje je tacno ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...