Jump to content
FAS Goran
bratpuntisha

Fiat Punto mk.2 - menjanje ozvučenja, zvučnici i radio/head unit

Recommended Posts

@Tesha kasetaš Blaupunkt ima 4 izlaza barem je kod mene tako. Prednji 2, zadnji 2 i imao sam čak i vufer pozadi i dan danas sve radi bez greške samo sam umesto kasetaša stavio aftermarket Radio/CD.

Proveri u podešavanjima preko radija da ti nije namešteno da su samo prednji uključeni na 100% a zadnji ne. Imaš ono Front/Rear ili kako je već upisano, davno sam to nešto podešavao. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledao sam za podešavanje ali imam samo balans levo/desno, nema napred/nazad. To me je i začudilo, a imam kablove sa fabričkim konektorima za zvučnike izvedenim do ispod zadnje police.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi fabrički kasetofoni su 4x20 ili 25W ne sećam se tačno. Ako imaš mogućnost probaj sa nekim drugim Radio/CD da li će s njim raditi zadnji. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pošto su mu fabrički prednji zvučnici proprdeli a nisam želeo da ulazim u neko ozbiljnije menjanje muzike, želeo sam da kupim ispravne fabričke zvučnike. Nisam želeo da kupujem nešto kvalitetno jer me je mrzelo da budžim i bacam novac za muziku koju ću u proseku slušati dva puta dnevno i to po 10 minuta. Kako nisam mogao naći dobre fabričke zvučnike, rešio sam da naručim ove, Kenvudove 17ice iz Gigatrona KFC_S1766. Navodno dvosistemci, Kina, cena oko 2800 kinti, sa nekim mizernim popustom izašli 2600. Odlučio sam se baš za ove, jer pašu šraf na šraf, jeftini su.

Kupio adaptere za zvučnike, 2x 129 rsd u VeltehPro u bulevaru Kralja Aleksandra. https://www.velteh.rs

Šljakaju lepo, ne prde, nije neki vrhunski zvuk, iako imam posebno fabričke visokotonce plus ove njegove visokotonce, zvuk mi deluje nekako sirov i nedorečen, ali s obzirom da mi je auto kasetofon fabrički kasetaš, verovatno bolje i ne može...

 

 

 

viber_image2.jpg

 

viber_image3.jpg

 

viber_image_1.jpg

Edited by Bojssa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo raja. Prije svega pozdrav svim clanovima, ovo je moj prvi post na forum, novi sam clan. 

Imam pitanje vezano za zvucnike, nisam znao gdje da pitam pa sam pitanje ubacio na vec postojecu temu, nadam se da ce mi neko dati odgovor.

Dobio sam jeftino zvucnike od golfa 5, stizu mi sutra, pa me interesuje da li je ikako moguce ubaciti ih u punto mk2b, jer su zvucnici od golfa generalno specificnog dizajna. 

Unaprijed hvala na odgovoru. 

 

U pitanju su zvucnici naprijed u vratima.

Edited by Puntoza

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Punta mk2 mogu samo zvučnici okruglog oblika od 16,5cm i tri rupe za šrafljenje

 

PSX_20210320_224252.jpg

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma okrugli su i ovi, i istih dimenzija, samo su nekakvi duboki, evo slika ne znam kako bih objasnio. 

 

vw-golf-5-zvucnici-slika-105337235.jpg

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Puntoza

 

Nema potrebe pitati jedno isto na više mesta. :thumbup: 

 

Imajući u vidu da si već rekao da je prečnik isti, ostaje pitanje kačenja, njihove ''dubine'' i omske vrednosti. O svim tim stvarima mguće je da ima u dokumentaciji za Punta, ona se nalazi ovde.

Posebno obrati pažnju na ovu dokumentaciju jer ona sadrži mnoštvo detalja. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala puno. Ma generalno sam novi sto se tice foruma, pa znam kako to funkcionise, mislio sam da ce mozda vise korisnika vidjeti ukoliko otvorim novu temu, tako da izvinjavam se ukoliko sam prekrsio neko pravilo.

Hvala puno na odgovoru, nadam se da cu se snaci. Ukoliko uspijem svakako cu ubaciti slike i objasniti proceduru. 

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12/13/2020 at 10:07 PM, Tesha said:

Gledao sam za podešavanje ali imam samo balans levo/desno, nema napred/nazad. To me je i začudilo, a imam kablove sa fabričkim konektorima za zvučnike izvedenim do ispod zadnje police.

Da odgovorim samom sebi,...ipak ima samo dva izlaza na samom kasetofonu. Kada sam raskačio konektor vidim da nema kontakte za zadnji levi i desni zvučnik. Znači zamenim plejer i sve će biti ok.

E, al sad drugo pitanje. Prestaje mi sa radom levi zvučnik, nekad radi-nekad ne. Ukoliko se desi da ne radi, nekad pomaže samo ako pojačam jako zvuk na plejeru, onda zvučnik proradi. Menjao sam mesta zvučnicima i isto se dešava, uvek levi pravi problem.

Gde mogu da krenem sa proverom zašto se to dešava?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Tesha to sa levim zvučnicima u vratima je nažalost "normalna" stvar. Vozačeva vrata se stalno otvaraju - zatvaraju pa zbog toga se verovatno i kablovi malo istegnu i krenu da gube kontakt. Kod mene je isto tako od prvog dana ali radim što i ti, pojačam da malo "probije" pa posle radi sve normalno.

 

Jedino možeš da menjaš celu instalaciju od kasetofona ili CD plejara do samih vrata ali je to posao koji će ti oduzeti vreme i živaca dok sve izvučeš, povežeš i vratiš nazad. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/21/2021 at 2:07 PM, Puntoza said:

Hvala puno. Ma generalno sam novi sto se tice foruma, pa znam kako to funkcionise, mislio sam da ce mozda vise korisnika vidjeti ukoliko otvorim novu temu, tako da izvinjavam se ukoliko sam prekrsio neko pravilo.

Hvala puno na odgovoru, nadam se da cu se snaci. Ukoliko uspijem svakako cu ubaciti slike i objasniti proceduru. 

 

 

Evo kako sam i obecao, nasao sam vremena i sredio zvucnike. Ubacio sam ipak od grande punta zvucnike, ni oni ne pasu na saraf jer su deblji, ali malo rezanja sa strane pilom za laminat, i onda sam napravio prstenove te ih usarafio u fabricke rupe u vratima. 

Nije nikakva matematika, lako je, zvuk je bolji nego sto je bio, jer su zvucnici malko kvalitetniji, a moji su svakako bili propali skroz. Usput sam iskorisio skidanje plastika i zvucnika te ubacio malo zvucne izolacije na lim vrata, tj dampirao vrata.

 

 

received_838799747058204.jpeg

received_2852581945006189.jpeg

received_314952560010305.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima, nov sam na forumu. Vozim Punta 1.2 2001. Ono što me zanima je, da li je u njega umesto fabričkog radija moguće ugraditi radio iz drugog Punta, koji ima cd a istog je oblika? Naravno ako se konektori slažu. 

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Milosk1991 moze, samo je pitanje da li ce biti plug and play ili ce traziti CODE na tom drugom fabrickom CD-u. Nekad se desava da radi, nekad pak mora da se skine zastita da bi se upario i radio normalno. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na drugim Fiatima, pri zameni fabrickog uredjaja, mora da se unese novi Code (upisuje se u Body Comp i uparuje sa njim). Ili da se skine CAN Check.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  1. Koji su realno najbolji zvucnici za grande puntov fabricki radio? Budzet mi je oko 20k (10k za prednje i 10k za zadnje). U pitanju je model sa 3-je vrata. Stvarno se ne razumem u ome, impedansu i slicne zvucne karakteristike , te bih zamolio bilo koga ko zna dobar set zvucnika da se cuje bas lepo pri nekim "zahtevnijim" pesmama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...