Jump to content
FAS Goran
cika_kole

Nuova Bravo & Nuova Delta - ugradnja 2DIN aftermarket navigacije/multimedije

Recommended Posts

Drugari, evo mene, malo zdravlje losije pa me prikocilo za mnoge stvari, ali sad sam tu...

Dodacu ovih dana video kako izgleda multimedija, iako je kineska... Mada sve sto kupujemo, pise made in China ili P.R.C.

Uspeo sam da spojim na veoma banalan nacin komande volana uz semu iz Italije, a silni majstori su vikali ne moze to tako... Sve se moze kad se hoce...

 

Idemo:

1: multimedija  za WV ili Skodu: od 210 do 250 EUR (kako vas ko zavrne) - meni je u ceni od 250 EUR bila i ugradnja;

2: maska za novu multimediju: 40 EUR, porucena sa eBay, stigla bez carine;

3: majstor i ja sa Youtube videom kako se vadi original radio i stavlja nam zeljena multimedija:

 


Ovaj video je priprema za android multimediju. Na slici je maska koja vam treba:

110158_54674_1.jpg dddd.jpg


Navigacija radi besprekorno, ona je u slotu za karticu. Imam celu Evropu, putovao sam u Sloveniju - vodi bez greske.
Zvuk je odlican, ali bas odlican. Moze da se doda i rikverc kamera, to mi je u planu uskoro - kad vec ima mogucnost zasto da ne... Cena kamere je oko 2500 din.
 

Aktiviranje MF komandi volana za multimediju - seme vaze za sva vozila iz grupacije Fiat/Lancia/Alfa, tako su mi Italijani rekli. Na slici u fajlu je spulna volana od Stila, a ja sam povezao moju Deltu tako da radi sve po toj semi (zice su 99% iste boje za te konekcije).

Uputstvo za povezivanje komandi:

- na italijanskom, u PDF formatu: Comandi al volante.pdf

- na italijanskom, u DOCX formatu: Comandi al volante.docx

- prevod na srpski, u DOCX formatu: Komande MF volana.docx


Mene je sve ukupno kostalo: 250 EUR sam uredjaj, 40 EUR maska i majstor me castio vremenom i rukama za povezivanje MF volana (inace mi rece oko 1500 dinara za ruke, sa nesto malo materijala za povezivanje).
Uglavnom, svaki prodavac sa nasih sajtova nudi u ceni i karticu sa iGO navigacijom i mapama. Naravno, posle mozete i sami da uradite update istih - sto sam vec uradio i sve radi kako treba.
Inace, kada se pali multimedija, moze da se podesi logo Lancia, Fiat ili Alfa, odnosno bilo koji drugi model auta. Sto je opet po meni lepo za oko. Postavljam video ovih dana, da se vidi kako izgleda i koju sliku...

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo izgleda vizuelno, mnogo bolje od onih ranijih (Win CE) verzija, sa velikim dugmicima sa obe strane ekrana. Ako nije neumesno pitanje, gde si je uzeo (ako je kod nas) i kolika je garancija?

Posto pominjes komande sa volana (a dosta sam cackao oko toga), Nuova Bravo i Delta su nasledili gomilu elektronike sa Stila (sto si i sam video). Komande sa volana, navigacije i ostali periferni uredjaji su samo cvorovi na CAN mrezi i medjusobno centralizovano komuniciraju preko BodyCompa. Pretpostavljam da si vec imao komande na volanu i da je to radilo sa fabrickim uredjajem. Pa je moje pitanje, ima li ova multimedija mogucnost da prikaze BC podatke? Npr. Trip podatke, signalizaciju otvorenih vrata i sl.?

 

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzeo sam kod nas na KP od nekog Gorana, garanciju sam dobio na dve godine, ali vidim da trenutno nema u ponudi na oglasima. Problem je sto nece niko da se zeza sa ugradnjom od tih likova sto prodaju, kada im pomenes da je za Lancia Deltu.. Ovaj covek je hteo, jer sam mu objasnio da znam kako ide ugradnja pomucu Italijana i videa sa Youtuba. Znaci uzeti uredjaj koji ide za WV, Skodu, Seat, savrseno se uklapa u Deltu. Komande volana sam naravno imao, samo je bila poenta povezati. E sad, sto se tice Trip, prikaza otvorenih vrata i mnogo toga moze, ali treba imati CAN uredjaj... Ima video na Youtube, neki stranac je postavio gde se vidi i spoljna temperatura, temperatura motora, koliko goriva itd...

 

s-l1600.jpg s-l1000.jpg

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@cika_kole

Da, to je to, sve te informacije se dobijaju kada se uredjaj poveze sa BodyCompom (preko CAN magistrala). U tom slucaju se apsolutno gubi poenta za ugradnjom fabricke navigacije, jer je ova nesto skuplja ali ima gomilu dodatnih mogucnosti i prosirenja. Vidjao sam po netu da neke aftermarket to prikazuju.

Koja je oznaka uredjaja, odlicno izgleda, kao sto vec rekoh :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan napravili su oni da svaka aftermarket to pokazuje, moja se vodi kao no name, ali sam provalio da je joying.
 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

drugari nisam neki "SNIMAC" ali evo par video klipova kako to funkcionise...

 

nacicemo se na nekom skupu, okupu...onda cete moci da vidite jos ono sto vas interesuje.

imam semu za kameru, cekam prevod sa italijanskog, kazu da je odziv kamere 2-4 sekunde kada se ubaci u rikverc, onda uz dvbt-2 uredjaj moze i tv da se gleda, video plyaer cita i titlove, nije lose za duze cekanje na granici...uz internet modem jako lepo radi: youtube, google itd...telefon preko bluetootha lepo radi, lepo se cuje, moze da se poziva bez nekog velikog odvracanja paznje...i predpostavljam da je svima bitno komande volana...rade, spojeno i radi, kada se spoje samo se upare sa multimedijom i sve sljaka, a na vama je sta cete da povezete na komande. pojacavanje, smanjivanje, mute, telefon, trazenje radio stanica i slicno...

Edited by cika_kole

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala @Markobgd
nego @Ivan me je bio pitao za canbus. burazer mi je u nemackoj, dolazi za mesec dana. kupujem na blef canbus uredjaj koji po sajtu pase za moj radio. nadam se da cu da ubodem ono sto mi treba, a ako ne, za tu cenu necu propasti...

 

https://www.niq.de/lenkradfernbedienung-adapter/lancia-16813/JOYING-Lenkrad-Fernbedienung-Adapter-Lancia-Delta.html?XTCsid=vbcifqnkcs30n66obg9le114q2#

Edited by cika_kole

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo deluje, pohvale i sa moje strane. Imam par pitanja, sugestija...

1. Reci mi kakav je utisak tokom koriscenja - na klipovima deluje da u nekim trenucima uredjaj malo sporije radi ili da ekran bas ne reaguje ocekivano na komande? Moja greska ili ne, cisto tvoj subjektivni utisak koliko je uredjaj "responsive" i brz u radu?

2. Apropo Canbus adaptera - ako ga montiras i on bude u stanju da se nakaci na BodyComp i komunicira sa njim - visak ce ti biti CAN magistrale koje su sa volana direktno dovlacene na aftermarket uredjaj? (Posto je i volan uredjaj na Canbus mrezi kao i radio, a svi komuniciraju centralizovano preko BodyComp-a.)

3. Na klipu vidim da se uredjaj palio uz kljuc - pretpostavljam da ima opciju da se pali nezavisno od kontakta? Na mojoj fabrickoj ConnectNav+ su geniozno predvideli da to nije moguce podesiti pri davanju kontakta, a moguce je za gasenje kontakta. Tj. uvek se pri davanju kontakta uredjaj automatski pali - em mu treba 10-ak sekundi, em mozda samo hocu da preparkiram auto ili necu da radi u tom trenutku... Tako da sam morao da izvlacim custom prekidacic kojim kontrolisem liniju kontakta ka uredjaju, tj. ono sto nisu predvideli softverski (btw, tupavi fabricki "Visteon" player ima to podesavanje).

4. Cisto sugestija, a vezano za prethodno - praktikujem da uredjaj palim (na taj prekidac) tek po startovanju motora. Ovako kao na klipu se operativni startovao na kontakt, sistem se podize, a ti ga slogiras padom napona zbog anlasera. Cisto predostroznost, jer znam za slucajeve da su neke fabricke navigacije bagovale i imale problema upravo zbog ovoga.

 

Jos jednom pohvale i za radove i sto si podelio iskustvo sa forumom, super deluje :thumbup: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. treba mu par minuta da proradi u fullu. ja imam utisak kao da treba da se ugreje malo. inace su mi prsti bili mokri, reaguje lepo, mozda 2 sekunde kasni.
jos jedna dobra stvar je to sto paralelno mozes da slusas muziku i da te navigacija navodi, e tu sada ide ono. kada treba da ti kaze da skrenes levo, desno itd, onda se radio, mp3 zavisi sta je pusteno malo utisa, a glas navigacije bude jaci.

2. to mi je bila pretpostavka, ali posto znamo sta smo radili, lako cemo ih iskljuciti i izvaditi, samo da mi stigne ovaj  uredjaj i da radi kako treba :)

3. uredjaj se pali samo kada dam kontakt, dobro si video, tako je namesteno. e sad, ako prvo ugasim uredjaj kada se parkiram, a tek onda auto pri sledecem palenju uredja se nece startovati dok mu ja nezadam komadu.

4. moram jos jednom kod elektricara/elektronicara da to malo bolje prevezemo, jer sam primetio da iako ekran ostane ugasen, kada ga ja upalim na dugme sistem je vec podignut i pokrece zadnje zapamceno, znaci ako sam slusao radio on odmah ulazi u radio, ako je bila muzika sa usb odma ulazi u to i tako dalje...

 

hvala svima jos jednom :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

2. Ako si Body Comp i multimediju vezao u paralelu, za test se onda samo mogu iskljuciti te naknadno provucene linije iz multimedije (jer vec postoje u standardnom fabrickom ISO konektoru). Mada ih je svakako najpametnije ukloniti, ako to proradi i budes imao CAN komunikaciju u full-u (centralizovano preko BC).

3. Nije ni to lose, mada je meni najbolja opcija kada sam uredjaj ima softverski mogucnost da podesis kako ce se ponasati na paljenje i gasenje kontakta. Rekoh vec da cak i tupavi fabricki "Visteon" player na Stilu i Nuova Bravo to ima u meniju. Najvise mi odgovara varijanta da uredjaj palis/gasis na dugme kada tebi odgovara.

4. Identicno mi se ponasa fabricka ConnectNav+, ako je palim/gasim tokom voznje na dugme (tj. dok je aktivan napon sa kontakta). U nekom je "sleep" modu, tako da se odmah na pritisak ON dugmeta vraca na poslednju funkcionalnost. Sto mi je sasvim OK, "ne bi' ja tu nista dir'o" :) .

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

neces mi verovati, ali ja jos nijednom nisam seo i cackao po meniju da vidim sta sve ima. namestio sam boju, kada upalim svetla, onda sijaju dugmici. podesio telefon, podesio navigaciju i memorisao radio stanice. prosao kroz meni na brzinu, vidim da ima svasta, ali jos nisam seo i cackao...odradicu i to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma cisto me zanima kako je reseno, a i iz predostroznosti nije lose podesiti tako ako moze. Znam da su ljudi imali problema (doduse sa starijim fabrickim navigacijama) pri verglanju, cak se i slika na ekranu kod njih "strese" u tom trenutku.

Sitnica, uz jos ovih par stvari o kojima sam te pitao, ostalo deluje lepo i funkcionalno i estetski. Interesantna opcija svakako, kome znaci u autu onda i ne treba uopste da ga tangira da li ce imati ili ne fabricku, recimo pri kupovini. I cena je odlicna, ako budes imao nekih pohvala/zamerki u koriscenju Androida slobodno dopisi, znacice iskustvo ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ovako. Danas sam imao gosta na kafi. Gosta je bio @Markobgd. Isli smo mojom deltom da nesto uradimo i pustio sam muziku koju sam ugradio. Bilo je dosta pitanja kako se cuje zvuk sa aftermarket uredjaja i sada Marko moze da vam kaze svoje misljenje o zvuku uredjaja afetermarket-a, Ja sam jos onda napisao da sam zadovoljana, a rekao bih da je i Mare bio zadovolja kada je cuo zvuk radia i zvuk muzike sa usb-a.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš tako, zvuk je više nego dobar i rekao bih da nimalo nezaostaje za fabričkom muzikom.

Tako da koga to brine i odbija od ugradnje ovakvih multimedija nema razloga za tim. 

Naravno Bose je Bose ali to ide samo kod odabranih:D

 

@cika_kole hvala još jednom na pomoći i odvojenom vremenu!;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opusteno, tu smo da pomognemo. Bitno mi je da ljudi cuju i drugo misljenje o zvuku. Kao sto si napisao, nezaostaje za fabrikom nista. ;)

Vidimo se mi jos ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je aftermarket multimedija bolja,pod uslovom da su zvučnici/woofer u dobrom stanju...Bose zvučnici u kombinaciji sa Pioneer-om mi je extra varijanta napr.
Od sredine 90tih furam Blaupunkt-a,u fabričkim varijantama i dosadilo mi.Kod boljih aftermarketa ima puno boljih i finijih podešavanja

Послато са LG-M250 уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam sa mojom after zadovoljan, ima neki factory settings i tu kada se malo srede podesavanja neka glavna, mozda bolje zvuci nego deltina fabricka, samo jos da se dokopam bose za deltu i da zaposlim komsiju @Kuvalja da mi sredi instalaciju i lepota... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala za temu, nisam do sad video, na nekoj drugoj smo pricali o aftermarket multimediji.

Lepo je videti jos neka iskustva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav, ja sam uzeo sa alija aftermarket al bas za brava... Sve je izaslo oko 300e. Malo je slabiji radio prijem al je sve ostalo vrh. Android, sve sljaka, povezana kamera za rikverc, navigacija... 

Imao sam neku univerzalnu sa blendom ali nisam bio zadovoljan ni vizuelno ni ovako. Plus sam morao da dodam onaj uredjaj da bi mi radile komande na volanu. Ovo je ipak bolje resenje. Ako koga zanimaju slike saljem. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šalji slike!

Послато са LG-M250 уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slobodno dodaj proceduru ugradnje, eventualne specificnosti, fotke...

Sigurno da ce koristiti kolegama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...