Jump to content
FAS Goran
Dragon

Fiat / Lancia / Alfa - dimenzije felni i guma

Recommended Posts

Na ovim nasim narodnim modelima (pa jos i fabrickih) felni, nema bas toliko razlike izmedju samih tipova felni (cesto se npr. desava da su alu teze od celicnih, offset je slican, itd...), koliko do razlike izmedju profila guma.

Konkretno u tvom slucaju (posto nisi precizirao, ali pominjes da nemas letnje gume), pretpostavljam da je trenutnih 205/55/16 vs novih 225/45/17. Ako je tako, dobijas felnu za 1'' (inch, 2.54cm) vecu, 2 cm siru gumu, sa oko 1 cm nizim bokom. Tj. 112,75 mm visine gume za 205/55/16 vs 101,25 mm visine gume za 225/45/17.

Kao rezultat se dobija stabilniji i direktniji auto (zbog vece sirine i manje visine pneumatika). Nizi profil se duva na veci pritisak, sto obicno povlaci i vecu tvrdocu, manju udobnost i malo veci uticaj na komponente vesanja. Na slabijim motorima (takodje nije precizirano koji je u pitanju), veci i tezi tocak primetnije utice na performanse. Zbog losih puteva i kolotraga na njima, bice izrazenije na neravninama, a i auto ce "plivati" po kolotrazima. Sa vecim tockom auto je lepsi, ali je i cena guma obicno veca (mada su se 225/45/17 pneumatici izdvojili kao nesto jeftini standard).

Uglavnom, sve je vrlo individualno, pa ako je u pitanju kolega od koga planiras da kupujes, mozda je najbolje montirati, probati i videti da li odgovara tvojim potrebama i ocekivanjima (ako vec kazes da nisi u problematici i ovo su ti teoretska objasnjenja).

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na odgovoru!

 

Ovo sto ste napisali je sasvim jasno!

Iznenadih sekada procitah da ima alu felnikoje su teze od celicnih!

Da, sada imam gume 205/55na celicnim felnama i to je sasvim dobro. Mislim na udobnost, upravljanje.

Probacu da ga zamolim da probam te felne, mada, poznajuci ga, sumnjam da ce to dozvoliti...

 

Pozdrav!

Edited by hadrijan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice tezine, odnosi se pogotovo na neke fabricke felne. Recimo Stilova Dynamic 16'' felna je primetno teza od celicne, ali i izuzetno robusna.

S druge strane, postoje "markirane" aftermarket alu od kojih su neke lagane kao perce, pogotovo magnezijumske.

Recimo OZ Superleggera ili Ultraleggera su, koliko se secam, bile ispod 5kg u 15'' varijanti ili nesto preko 7 kg u 17''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve alu felne, nama cenovno dostupne, kao i alu felne  iz Fiat/Lancia programa su osetno teže. Tako da stavljanjem tih narodskih alu felni  (koje su samo lepše i ništa više) osetno povećavaš težinu na glavčini i sile koje deluju na trap.

 

Ja sam se dobro namučio noseći felne od parkinga do podruma u zgradi gde živim, tokom zamene zim/let. setova. Ko ne veruje neka uzme dve čelične pod mišku  i odnese npr. nekoliko metara, a posle neka proba sa alu 16" ili 17". Čelične pa još dve uz stepenice i niz stepenice skoro da ne osetim ali alu, koje nosim jednu po jednu, pa oči ispadaju.

 

Ko ne želi da se prlja neka pita vulkanizere ili majstore koji skidaju felne kod intervencija na vozilu.

 

'Ebi ga, žao mi je što sam ovim nekima pokvario zadovoljstvo kotrljanja prelepih 16" ili 17" legura ali to je istina i velika u nizu zabluda oko alu felni.

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, BaneJ said:

Ko ne želi da se prlja neka pita vulkanizere ili majstore koji skidaju felne kod intervencija na vozilu.

Apsolutno tacno, imam identicno iskustvo sa vucaranjem felni pri zameni ;) .

A mislim da je davno neko odavde sa foruma merio tezinu celog tocka, celicara sa 195/65/15 i fabricka alu sa 205/55/16. Neocekivano velika razlika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav, na šta bi ličilo kada bi stavio 17 felne na 1.3 u GP-a? Da li bi on to mogao da izgura, koliko bi se povećala potrošnja, na čemu bi tačno dobio, a na čemu izgubio? Hvala unapred

 

 

Edited by Ivan
Prebaceno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bez problema ide 17 na taj auto, imas i fabricke od sport modela i one su najlepse. Izgubio nesto na udobnosti, a dobio mnogo na izgledu i nesto na lezanju. Razliku u potrosnji ne bi osetio.

Edited by dellas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imas kod Pedje iz Indjije za 180e vidim da su sredjene kompletno. Mozda malo jaca cena al na slikama su kao nove

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znači nikakav problem neće predstavljati to što je 1.3? Ja samo i zbog izgleda, razlika između 15 i 17 na GP-u je ogromna, drugi auto.. Hvala na odogoru..

Mogu li da dobijem link od tog peđinog oglasa ili neku smernicu gde da ga tražim? :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Pluto

Pitanje je iz teme o iskustvima sa pneumaticima prebaceno u odgovarajucu temu.

Ako te zanima, pomocu Search foruma mozes da pogledas i dosadasnja iskustva ljudi ovde, a pisalo se i u Predstavljanjima automobila clanova (17'' na 1.3 GP).

A opet pomocu Search najbrze pomognes sam sebi i nadjes odgovor i na drugo pitanje ;) :

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema na cemu, evo napamet se secam predstavljanja GP kolege sa 1.3 i tim felnicama, pa prelistaj ako te zanima. Ima oko toga po forumu, bar sto se ja secam:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav, trenutno imam 185x65x15 to su zimske, letnju su 175x65x15. Da li je pametno stavljati 175, jer sam ja svakako hteo uskoro da kupim dosta šire gume 17? Pa dok ih ne kupim, moraću njih. Kakva je razlika?

 

 

Edited by Ivan
Prebaceno

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Pluto

Pitanje je prebaceno u odgovarajuci topic... Vec je dosta pisano na ovu temu za GP, pa mozes da pogledas.

Fizicki, 175/65 je guma uza 1cm i niza 0.65cm od 185/65, uz sve sto to nosi... Obe varijante su i fabricki preporucene u slucaju 15'' tockova za GP (kao i 195/55/16, 205/45/17).

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad sam pohvatao dobar deo tema i nadam se da neću više da mašim postove :D stvarno ima previše tema na forumu i nije lako naći

Mene je najviše brinula stabilnost, jer volim da oštrije uđem u krivinu, pa zbog toga sada jurim 17, nešto ovako

5aa912352dbae__86.thumb.JPG.a25db3fe21966eafbf790186c0e3ff2f.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ih, nisi ni ti naivan :), za moj skromni ukus najlepsa fabricka 17'' za GP.

Sve OK, na temi na kojoj si prvo postavio pitanje pisemo o iskustvima, izboru, poredjenju karakteristika, cenama pneumatika itd...

A pitanja oko izbora velicine felni/guma (performanse, styling, itd.) obicno "guramo" u ovu temu ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel da se stavljaju letnje za vikend ili da verujemo prognozi da ce biti snega...ne bi da upropastim moje zimske gume sa voznjom od 2km dnevno pa pitam :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 minutes ago, Ivan said:

Ih, nisi ni ti naivan :), za moj skromni ukus najlepsa fabricka 17'' za GP.

Sve OK, na temi na kojoj si prvo postavio pitanje pisemo o iskustvima, izboru, poredjenju karakteristika, cenama pneumatika itd...

A pitanja oko izbora velicine felni/guma (performanse, styling, itd.) obicno "guramo" u ovu temu ;) .

Našao sam ove sa slike, dugo su na oglasima, samo da se prefarba u crno. Pošto je moj u crnoj boji kao sa slike i za moj ukus crne felne duplo bolje stoje nego sive. Takođe nisu ni mnogo skupe, 15 alu su oko 200e. Možda je ovo kinez..

https://www.kupujemprodajem.com/Fiat-Punto-Grande-Evo-Abarth-felne-17-58193756-oglas.htm

 

Da sada sam skapirao, bio sam ubeđen da je to ista tema sve vreme :D hvala još jednom

1 minute ago, shortee said:

jel da se stavljaju letnje za vikend ili da verujemo prognozi da ce biti snega...ne bi da upropastim moje zimske gume sa voznjom od 2km dnevno pa pitam :D

 

pa ja sam ih doneo juče iz garaže, pa sam ih danas vratio, biće minus, kiša i sneg cele nedelje. tako da ja čekam onu tamo nedelju pa ću da stavim letnje :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav prijatelji! 

Jedno pitanje. Stavio bi na punta classic 1.2 8v alufelne. 

Ove koje sam nasao su 14-ce, 5.5 J, 4x98,centralni otvor 58.1 ali je ET 32.Znam da se sve ovo gadja sa fabrickim vrednostima,  sem ovog ET-a. Da li ce ova razlika praviti neke probleme trapu ili cemu vec. 

U pitanju su ove felne na slici

Hvala na odgovorima

 

19-20-22-big-61876970_5b114ba27e9ef7-3323336220180113_100041.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

To samo znaci da ce felna biti malo izbacenija, nece praviti nikakav problem, moze samo lepse da izgleda.
A i nije to nikakva razlika u odnosu na 35 ili 37mm koliko vec ima tvoja fabricka.

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na odgovoru @kuvalja :D. Da fabricka celicna je ET 35 a ova je ET 32.Znaci razlika je u 3mm ka spolja(ka blatobranima)posto je ET manji. Auto nije spustan a zadrzao bi i stare gume 165/70/14.Samo me interesovalo da li pravi problem geometriji trapa, ABS..  ili bilo cemu?Jos jedno pitanje posto sam laik za ove stvari. Da li moram da kupujem alu srafove i da li moram da obratim paznju na duzinu..?  Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bas tako 3mm izbacenija felna, ne utice ni na geometriju ni na abs, mozes svakako da odradis reglazu i bice sve ok...
Obicno za fiatove alu felne odgovaraju fabricki srafovi, tako da je sve ok.

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...