Jump to content
FAS Goran
snebojsa

Fiat Punto 1.2 8v - razlika između generalne/polugeneralne/osveženje motora?

Recommended Posts

Koja je razlika izmedju gore navedenih pojmova?

Sta podrazumeva generalna, sta polugeneralna a sta osvezenje motora?

Auto je poceo da mi trosi oko 700gr/1.000km, trebalo bi da se otvara motor (inace sasvim normalno pali i radi).

Znam da ne moze da se zna tacno stanje motora (a time i cena popravke) dok se ne otvori, ali pretpostavljam da moze makar priblizno.

Raspitao sam se na par mesta (servisa) i dobio dosta razlicete cene.

U jednom servisu (prijateljska varijanta) mi je recena cena 25.000din

(skidanje i obrada glave, karike, gumice, dihtunzi, leteci lezajevi, ulje, filter, antifriz, mozda jos nesto sto sam zaboravio, ruke)

U drugom servisu sam rekao sta bi trebalo da se uradi i trazio da mi kazu njihovu cenu za to i dobio sam odgovor 65.000din,

sto uopste nije mala razlika.

Da li se nismo dobro razumeli, mozda su u tu vecu cenu uracunali jos nesto?

Da li je ok cena od 25000 za to sto sam naveo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala kolezi Agziću. 

To što su ti ponudili je osvežavanje motora ili polugeneralna. Generalna je kada se remontuje motor da ima 98% karakteristika kada je bio nov. U teoriji, pored samog motora bi trebalo da se remontuju i alternator, anlaser, da se zameni set kvačila, nova pumpa za ulje...

Mislim da to danas niko više ne radi osim u onim nekim skupim restauracijama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Radio sam veliki servis pre par meseci, kao i zamenu seta kvacila, alternator i anlaser sam remontovao prosle godine.

Sta jos ostaje u samom motoru sto bi moglo da se menja pa da bi cifra mogla da dostigne 65.000, klipovi...(valjda nece trebati u mom slucaju)?

Mislis da je 25.000 malo za ono sto sam nabrojao:huh:?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta su 65000, 500 i neki euro :) To je realno za jedno valjano osvezenje motora. Nemoj sad da me shvatas bukvalno ali uvek je osvezenje ( narodski generalna) bila nekih 600-700e , zavisi od vozila. Tu su spadale ruke majstora ~150e, obrade glave, radilice,hilznovanje, garnitura karika i dihtunga, set zupcastog.. To kad se kvalitetno uradi miran si bas dugo vremena :) Prava "puna generalna" podrazumeva i novu pumpu za ulje, bregastu, radilicu, nove klipove, set kvacila...to niko ne radi na kolima. Na nekim komercijalnim vozilima da, gde ima logike. Recimo, radili smo na jednom kamionu koji sam vozio, stariji kamion inace i kostalo je sve nekih 5500eur :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, gorank82 said:

Dolivaj ti brate ulje i teraj to mani se osvezavanja...moj savet...

Serbian classic, šta reći...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve bi vi ulagali i radili generalne, na skoro punoletnom Puntu koji ne moze u tom stanju da se proda za 1000 evra...Sve savesni održavaoci automobila...Po tuđem džepu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, šta bi ti radio da si na njegovom mestu? Šta bi radio kada izgubi kompresiju, počne da dimi i neće da vuče? Da li bi i dalje dolivao ulje i terao? 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E bre, okrenuste na zaje*anciju moju muku :D

Ma koliko zeleo da se slozim sa kolegom "samo dolivaj i teraj" ipak ne mogu zbog sledeceg:

auto je kod mene oko 2.5god, u pocetku je trosio oko 300gr sto je bilo ok, citam ovde da skoro svaki trosi, manje ili vise.

U zadnjih nekoliko meseci (prelazim oko 800-1000km mesecno, pretezno grad) poceo je da trosi sve vise i vise,

tako da je sada dosao do tih 700gr/1.000km.

Ako se nastavi ova tendencija rasta, jos malo ce biti alarmantno stanje i morace nesto da se uradi.

 

Auto ne bih prodavao, dosta toga sam sredio malo po malo, i limariju (sajtne, pod) i mehaniku (veliki servis, set kvacila, amorti, solje,

diskovi, svi nosaci motora, oba cilindra kvacila, alu felne, remont letve volana, lezaj menjaca i ulje, verovatno jos nesto sto sam zaboravio...)

i zadovoljava sve moje trenutne potrebe.

Da stavljam drugi motor, to isto ne bih, opet macka u dzaku,

treba platiti motor, vadjenje starog i ubacivanje novog, menjati saobracajnu,

da bi mozda posle par meseci bilo - e, vidi, opet trosi ulje.

Ako mislim da ga zadrzim jos neko vreme, a mislim, onda je najbolja varijanta srediti ovaj motor i onda znam na cemu sam.

 

Ako je cena generalne oko 550e, a ruke su oko 150e, ispada da su delovi oko 400e, pa sta tu ima toliko da kosta?

Obrada glave oko 2000, karike vidim set oko 4500, gumice, dihtunzi, ulje, filter, antifriz...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj moj post se nije odnosio baš bukvalno , više malo sarkastično jer ti je više danas mačka u džaku i naći kvalitetnog majstora koji će to da ti odradi lepo da se ne bi posle češao tamo gde te ne svrbi... Svakako ćeš da se češeš jer je polovnjak pogotovo te starosti rupa bez dna...Naravno tvoj auto mi smo samo ovde dokoni da komentarišemo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A šta da radi čovek sa autom, šta ako ne može da kupi drugi, šta ako ima kredit za njega, šta ako je do sada u njega uložio dosta para, održavao kako treba, šta ako je auto zdrav, nije truo, ima odličan enterijer, gume, menjač...treba da sjebe skroz motor i da ga stavi pod krušku i spremi 1000 e za punu generalnu ili 2000e za drugi auto kojem je neko pametan samo dolivao i terao pa ponovo u krug....
Ako je auto vredan ulaganja, i nemaš mogućnost da uložiš u drugi auto normalno je da krpiš i sređuješ ono što imaš, da ima pare čovek bi otišao u salon i kupio nov auto...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma naravno, sve razumem, maltene sve je danas macka u dzaku,

al covek moze da se protegne smo onoliko koliko je dugacak,

para za novi auto i kasko nemam, tako da moram da se snalazim u datoj situaciji, kao uostalom i vecina.

 

@Home, pisali smo u isto vreme, al to je to sto sam i ja mislio.

Edited by snebojsa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa onda nađi kvalitetnog majstora imaš ih i ovde na forumu , kad ga radiš da to traje posle, imaš brata @Dezurni posavetuj se sa covekom...Malo ga tupimo a imaš muku ne zameri...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci mislis da bi, najverovatnije, bilo dovoljno zameniti karike, gumice ventila, letece lezajeve, obraditi glavu, plus sve propratno sto ide tipa ulje, filter, dihtunzi, antifriz...?

Edited by snebojsa

Share this post


Link to post
Share on other sites

I meni se u zadnje vreme pali(odnosno žmigne) lampica od ulja,trpeo par dana,danas pogledam ulje na minimumu...a oktobra sipano...
A ja imam PUS motora...
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta hoces da kazes tim sa imas PUS motora? Da ces spakovati stranca, ukucati u sopstvenoj reziji taj broj i sve to javno reci na forumu?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nezgodno je za vlasnika (pa i mene) sa takvim autom... Meni trosi 1l na 1000...pali na - 15 na pola kljuca....vuce normalno, radi tiho...

Nisam djubre da uvaljujem auto a bez toga tesko bi kupio drugi iole kvalitetan. I sta raditi pitanje koje vrtim vec 2 meseca

 

On 1/27/2018 at 12:06 PM, Goran Zemun said:
Na tom motoru obicno samo zapeknu karike u klipu.....tako da je popravka mala investicija ako je ostalo na auto ocuvano. 

 

Jel to vazi za td motore na marei? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...