Jump to content
FAS Goran
horvat

Subotica - Prag

Recommended Posts

Ove zime sam putovao kolima do Praga, i iako nije nesto narocito zahtevan put, niti zanimljiv putopis (npr. kao moj prethodni do Rima), odlucio sam da ipak podelim neke utiske i zapazanja sa puta, pa mozda nekom bude od koristi.

 

Vinjete za sve tri drzave sam prvo pokusao da kupim u Subotici na MOL pumpi, medjutim mogao sam da kupim samo za Madjarsku i Austriju. Nakon prelaska granice, odmah postoji parking sa kucicama gde mogu da se kupe vinjete za Madjarsku, Cesku, Austriju. Donedavno je moglo i za Slovacku, medjutim iz nekog razloga, sada vise ne moze. Tako da sam kupio za Hu i Cz. Cene su : 10e je najkraca za HU i 15e najkraca za Cz.

 

Sto se samog puta tice - sve je autoput naravno. Do Budimpeste je bilo osrednje saobracaja, ogranicenje je 130 i vecina tako i vozi. Asfalt je finog kvaliteta. Zatim kod Budimpeste je neophodno prekljuciti se na drugi autoput (M1), koji ide prema Austriji i Slovackoj. Ovaj put je znacajno losijeg kvaliteta i znacajno intenzivnijeg saobracaja - pretpostavljam zbog veze sa Becom. Jako puno kamiona i autobusa ima, i samim tim je nekako i opsta napetost na putu veca. Ovo je ujedno i najneugodniji deo puta.

 

Nakon Djera, odnosno nakog manjeg mesta Mosonmadjarvar, pred samu granicu, silazi se sa autoputa na neki magistralni put prema Slovackoj. Da napomenem signalizacija je sve vreme izuzetno dobra, putokaza ima puno, intuitivni su, moze se lagano bez ikakve navigacije, iako se ide prvi put.

 

Na ulazu u Slovacku i dalje postoji granica, poprilicno velika, ali nema rampi tako da se slobodno prolazi i na samoj granici postoji jedan objekat u kojem je moguce kupiti vinjetu za Slovacku. Cena je bila 10e za najkracu.

 

U Slovackoj je znacajno rastereceniji saobracaj u poredjenju sa drugim delom Madjarske, put je fin, vozi se uglavnom oko 130. Ulaz u Bratislavu je lagan, sve je dobro obelezeno, prate se znakovi za Brno uglavnom.

 

Slovacko-Ceska granica je samo jedna tabla. U Brnu je potrebno prekljuciti se na drugi autoput, tu je potrebno malko obratiti paznju, jer je u pitanju treci silaz, ako me secanje dobro sluzi. Od ove tacke do Praga nema vise nikakvih skretanja.

 

Deo autoputa od Brna do Praga je veoma promenljivog kvaliteta. U nekim deonicama je kao staklo ravan, a u nekim kao da su one kocke poput onih na starom putu Subotica-Novi Sad. Uzasno je voziti po tome, auto odskace, lupa, jednom recju, nimalo prijatno iskustvo. Kultura voznje na ovoj deonici mi je bila veoma interesantna - naime, vozi se poprilicno brzo, rekao bih da je prosek oko 150 km/h, ali su svi veoma tolerantni i fini, propuste ako se ubacis, ne ablenduju ako ostanes malo duze u levoj traci (tipa da dohvatis i sledeci kamion) i slicno. Put nije previse opterecen, ali daleko od toga da je prazan. Takodje, dosta brdovit i krivudav, ali naravno nista strasno, sta vise, doprinosi budnosti vozaca :)

 

Sto se policije tice, u Slovackoj sam cuo na radiju (toliko sam razumeo), da postoje presretaci, a u Ceskoj sam i video jednog, mada ovako slobodnom procenom, rekao bih da je to za ove kandidate sto jure blize 200...

 

Suma: ukupno sam presao ~1500 km sa prosecnom potrosnjom od 7 litara na 100 km. Krenuo sam sa punim tankom, tocio prvi put pred Prag, a drugi put pred Budimpestu u povratku. Bio sam osudjen na tocenje na autoputu, sto je malo skuplje, ali sta sad. Barem sam probao famozno Shell VPower Racing gorivo - mogu vam reci, bas se primeti razlika!

 

Cene goriva u Pragu su se kretale od 30 do 40 kruna za 1 litar. Ja sam naravno platio 40 na autoputu :D

 

Parking sam resio tako sto sam rezervisao garazu u hotelu u kojem sam odseo, tako da o tome nisam morao da brinem, inace mi grad nije delovao preoptereceno po tom pitanju, mada ne bih mogao da tvrdim ista. Po Pragu sam se dalje kretao javnim prevozom, tako sto sam kupio kartu za sve (bus, tramvaj, metro) u trajanju od 72h po ceni od 310 kruna.

 

Samo obilazenje znamenitosti necu previse opisivati, jer verujem da ima puno boljih izvora za to. Ali, s obzirom da je ovo automobilski forum, naglasicu samo jednu: Nacionalni muzej tehnike! Mislim da bi svako ko ode u Prag trebao da poseti ovaj muzej (a od malo njih cujem da jesu). Izuzetno je zanimljiv i velik. Jako puno moze da se nauci o Ceskoj (i Cehoslovackoj) automobilskoj, biciklistickoj, motobiciklistickoj, avijaticarskoj i plovnoj industriji.

 

Za sam kraj, par slika, sa akcentom na muzej :)

 

 

 

 

DSC_0220.jpg

DSC_0224.jpg

DSC_0226.jpg

DSC_0229.jpg

DSC_0311.jpg

DSC_0312.jpg

DSC_0325.jpg

DSC_0326.jpg

DSC_0332.jpg

DSC_0349.jpg

DSC_0353.jpg

DSC_0361.jpg

DSC_0363.jpg

DSC_0367.jpg

DSC_0375.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

-Nema razloga toliko unapred kupovati vinjete, jer te redovno oderu. Češka vinjeta je npr 310 kruna (što je oko 11-12€).

 

-Gde bre potrefi gorivo na ap za 40 kruna?

Ja sam u Septembru prošao kroz Cz i gde god da sam pogledao na ap, bilo je 30-32 krune (doduše dizel).

 

-Rekonstrukciju auto-puta od Brna do praga rade već 10-ak godina i veći deo su završili. Ostalo je još par tih loših deonica. Iz godine u godinu ih je sve manje i manje.

 

-Ovo za mogućnost kupovine austrijske vinjete kod nas na Mol pumpama nisam baš siguran... Baš sam zvao Mol centralu i pitao, rekli su mi da prodaju isključivo za Hu.

 

-Kažu da je najjači muzej tehnike u Minhenu. To mi je sledeći pik

 

-Parkiranje u Pragu (u centralnijim zonama) je veliki problem, a i gužve u saobraćaju znaju da budu poprilične, pogotovo na tranzitu koji prolazi kroz sam grad, pošto Prag nema klasičnu obilaznicu poput Budimpešte npr.

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za austrijsku vinjetu mi je rekla prodavacica na pumpi kad sam pitao. A ideja kupovina svih vinjeti odjednom je bila zbog toga da se izbegne stajanje, ali svakako nisam uspeo u tome jel.

Da, gorivo me je bas u**alo, na OMV pumpi pred Pragom. Doduse u pitanju je bilo maxx motion 100 oktana. Za minhenski muzej tehnike sam cuo, i sigurno je top, i meni je on na 'listi' :) Ali sustina ovog je u ceskoj istoriji tehnoloskog razvoja, sto je svakako interesantno na svoj nacin :)

 

Sto se guzvi tice, nisam video nijednu, a prilike da vidim sam imao samo u dolasku, odlasku i ovo malo sto sam prolazio tramvajem i pesice. Parking sam nasao ispred hotela (da se placa) ali svakako sam vec imao rezervisanu garazu pa mi nije trebao. Svakako sve to navodim sa 'rezervacijom', jer ipak sam samo 3 dana proveo tamo, ne moze se puno zakljuciti iz toga jel...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hotel prokopka, nasao sam ga preko sajta booking.com. 

 

Cena dvokrevetne sobe sa doruckom za tri nocenja je bila 108e + 15e dan u garazi, znaci jos 45... a mislim da je na ulici dnevna bila oko 10e... hotel je bio OK, nista wow ali nisam imao zamerki.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kucaj na YT Janek Rubeš, Czech honest guide. Ima 50 klipova o svemu.

U svakom slučaju, znaju da budu vaćare i gori cigani od nas.

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, DraganUS said:

A reci mi kakve su cene kod njih? Hrana, pice u kaficima, itd.

Pa slazem se sa tottijem, bas ima svega, po meni restorani u i oko centra su preskupi. Recimo prvo vece sam pojeo burger za 10 evra :D Posle toga smo seli u neku pivnicu malo van tog gradskog jezgra i recimo da je porcija bila oko 6-8e (ali normalnog restoranskog jela, ne burger). Osim toga smo bili u jednu pivnici sa dugom tradicijom ali ne mogu da se setim cene. Ulaznice su dosta skupe, uglavnom nista ispod 10e po glavi... na to mi je najvise otislo novaca...

 

Takodje, u restoranima i kaficima su poprilicno 'alavi' za baksis, bas eksplicitno traze, pri tom jos i pise na racunu, da bi trebalo dati :D 

1 hour ago, lufti said:

Lep putopis. Ako imas jos fotki grada i samog putovanja, okaci...

Najlepsu stvar koju sam video nisam mogao da slikam jer je bilo zabranjeno, ali ukucaj u google : "prague klementinum library"... fantazija izgleda uzivo :) 

DSC_0159.jpg

DSC_0392.jpg

DSC_0397.jpg

DSC_0400.jpg

DSC_0410.jpg

DSC_0414.jpg

DSC_0425.jpg

DSC_0445.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam kratki espreso plaćao 4€, ali to je zato što sam hteo da ga popijem na sred Old town square-a
Ko u Pragu hoće lepo da jede, a za pristojne pare:

http://nasemaso.ambi.cz/en/

https://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g274707-d6783641-Reviews-Nase_maso-Prague_Bohemia.html



Ovo za vaćarenje sam najviše mislio na menjačnice, pošto tu znaju da budu najveći cigani sa kursom. I ništa im ne možeš ako ne paziš i zajebeš se.
A ima i uličnih dilera koji uvaljuju beloruske pare umesto kruna Sve u svemu, oprez ko ide. Na svakom koraku vrebaju da te nešto izvaćare.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio sam u Pragu dva puta sa Zastavom 10.  Pre dve godine zadnji put, pa se dosta stvari zaboravilo. Najbolja menjacnica sa kursom je u centru u Panskoj 1 kod Arapa. Havelska-Koruna je jeftin restoran sa kuvanom hranom, jer je nemoguce jesti samo u Paladiumu pomfrit na x nacina. Ko je u Pragu 9, novac moze da menja i u Harfi, takodje povoljna menjacnica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad je to doba godine, turisticko posecivanje gradova, nije lose pogledati i pripremiti se malo :)

 

Razmisljam ove zime da posetim Beograd. Bas sam se uhvatio nedavno kako sam obisao gomilu evropskih gradova, metropola, a Beograd nikad nisam onako lepo, turisticki, kao sto to radim u drugim gradovima. :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam... meni je sve to užasno jadno. Narodni muzej nije radio koliko godina, Teslin bi trebao da bude 10 nivoa bolji, u muzeju automobilizma sve nekako nabijeno... nemamo mi tu kulturu muzeja. Šta da kažem kad ovako nešto dozvoljavamo:

http://rs.n1info.com/Vesti/a419182/Najvrednija-lokomotiva-isecena-i-u-delovima-izneta-iz-depoa.html

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozes da kazes da je cena gvozdja skocila, sta drugo

Послато са SM-J330F уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haha, niste me bas ohrabrili mnogo. Mada nisam mnogo zacudjen, pokusao sam vec par puta po Srbiji da obilazim neka turisticka mesta, i ajd, moze da se vidi ponesto zanimljivo (Viminacijum npr) ali uglavnom bude razocarenje... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa vidi ( sto bi rekao jedan starac ) ima svega i svacega lepog po Srbiji da vidis, zavisi sta te interesuje. Potencijali su ogromni...i tu se svaka prica zavrsava

Послато са SM-J330F уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...