Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Koliko može da se spusti cena polovnjaku / novom autu?

Recommended Posts

Ako čovek kupuje novo vozilo, a ne žuri i "dokon je", bilo bi celishodno da u dužem vremenskom periodu prati cene. Ali, ne samo da gleda cenovnike, već i da prikuplja ponude, kod raznih dilera. Tako će imati više šanse da prepozna brojne pokušaje marketinških prevara i da se prema tome odredi. Pa da, kada mu, primera radi, za bilo koji pežo (kod bilo kog dilera) ponude "popust" od 13,5% za lagerski primerak ( ili 10% za onaj "iz proizvodnje" ), pa i nešto slično kod Opela i Forda, ili npr. 3.500 evra za bilo koju novu corollu 1,2 T, da odmah zna da mu zapravo nude "popust NULA".  Nema brenda koji se u tome razlikuje. Svi su oni "braća po majci".

Meni lično su veoma iritantne očito fiktivne redovne cene i nudjenje fiktivnih popusta "kao iz puške". Više bih voleo zakucane cene, ali, realnost je takva. Tužna. "Buvljak atmosfera" je način kupovine i novih kola (ako nećete da pristanete samo na onaj fiktivni popust).

Sećam se, kada sa kupovao 500L, bila je "akcija", nazovi "popust" 2.500. Pitam kod tri dilera, može li nešto niže ... Majko mila ... Koja je to njihova kuknjava bila ( imali su istu priču, da zbog te akcije rade sa maržom od samo 250 evra po vozilu ). Odem kod četvrtog, uradi mi željenu konfiguraciju, dodje, naravno, do iste konačne cifre kao i ostali ( jer, isti je cenovnik ).

Ja mu kažem: "Ma, puno mi je ...".

Veli: "A, koliko biste vi platili?"

Zbunih se malo, nisam očekivao takvu reakciju, ali, odmah rekoh uz osmeh: "Pa, samo da sidje ispod granice iz Zakona o sprečavanju pranja novca, da mogu da platim ovde kod vas, u kešu, sada, bar jedan evro manje..". 

"Dogovoreno", on će odmah i rukovasmo se.

Dao mi je dodatni popust 601 evro (preko onih 2.500 navodnog "popusta"). I 500L 1,6 MJ Longue ispade 14.999.

Još dok smo se rukovali, znao sam da sam se "zajebao" i da je trebalo da tražim više. Bem ti skromnost i "kulturu"  :)

Kada sam dobio papire za registraciju (pa i račun proizvodjača ka dileru, a i dilera ka meni), videh da je i pored tog dodatnog popusta, taj diler uzeo lepu maržu, ne sećam se sada tačno, ali, mislim da je bila 11-12% ( za kola "iz proizvodnje", koja su mu maltene samo "prošla kroz knjige").

Ali, svejedno, taj trgovac mi je ostao u lepom sećanju. Imao je veoma prijatan nastup. Bez nepotrebnog potcenjivanja zdravoga razuma kupca, čemu su mnogi prodavci skloni. I uvek volim da ga sretnem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/26/2021 at 7:03 PM, shuxx said:

Nego, koliko € vredi Delta..

Shuxx bre, ko god je predstavio novi auto ti ga pitas za cenu :D Znam da ti je fetis, al smiri strasti uplasices nove ljude :D

 

 

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, dekirs said:
Shuxx bre, ko god je predstavio novi auto ti ga pitas za cenu Znam da ti je fetis, al smiri strasti uplasices nove ljude

Jedino sto me interesuje je koja je realna cena. Tj koliko je placen taj auto. Da uporedim sa ponudom na PA i vidim po kojoj ceni idu kola, a sa kojom se oglasavaju.

Veruj samo zbog toga.

Nit fetiš, nit znatizelja koliko je ko odvojio za auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, b.aleksic07 said:
Koštala je više nego što sam imao.
Na PA joj je cena bila 5400 ,a uzeo sam je za 5000,dodao oko 130 evra za ove "sitnice " tipa daska i  ostalo,i 310 evra za registraciju, balansiranje guma (moraće i jedna felna malo da se prepegla pošto malo baca),a kasnije i mali servis ,pošto prodavac garantuje da je sve zamenjeno (ulje je doduše bilo čisto ).
Da li mogu da se menjaju ,ili se menja ceo far?

E, bas to je ono sto me interesuje kod kupovine, koliko moze da se spusti cenkanjem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, shuxx said:

E, bas to je ono sto me interesuje kod kupovine, koliko moze da se spusti cenkanjem.

Pa to nema pravila. Neki su uspeli 10% i vise da skinu a neki nisu ni 100e. Pogledas cene oglasa, pogledas stanje automobila, opremu i onda uporedis sa tim autom koji gledas. Naravno na papir stavis koliko treba ulaganja i koliki su ti troskovi u startu pa ponudis svoju cenu koja ti odgovara a da ne budes bezobrazan prema prodavcu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tehnički može samo ovako da se prenese ovaj post:

 

2 hours ago, b.aleksic07 said:

Što se cenjkanja tiče ,lično ne voli da se cenjkam ali kada piše da cena nije fiksna pitam koliko to nije fiksna.Na većini placeva početno sniženje je bilo 150 -200 evra ,negde 50-100, a tek za po neki auto i više ( možda bi mogla da se obara cena i više od 150-200 ali me je mrzelo da se mlatim)
Što se Delte tiče ( kao i ostalih Italijana) ,ona nije baš popularan auto u Pomoravlju i Šumadiji pa je verovatno prodavac spustio cenu da mu ne stoji. 

Svakako nema pravila,ali vredi cenjkati se ,jer prodavci uglavnom lupaju cene ,pa ako prođe prođe.

Da ne komentarišem šta se sve nudi i kakvi su krševi su u pitanju za 4000evra( mislio sam da za  4000 može da se nađe pristojan auto ,koji ne mora da se farba kompletno i da se menja enterijer ,a verovatno i motor i set kvačila).

izvor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trenutno je tako tesko naci dobar auto da je to za neverovati. Naravno ima ih ali su skupi kao otrov.

Bar kad se radi o inostranstvu tako da se na oglasima kod nas trenutno za dobar auto spusta jako malo.

Eto ja sam pre par nedelja spustio na Citeoen C3 2007 svega 50€ jer nije bilo razloga za vece spustanje,na Golfu 2008 sam prihvatio kupcevu ponudu od 200€ manje jer je bio prvi koji je dosao da vidi taj auto a inace ni toliko nisam hteo da spustim. Takodje jos jedan C3 2007 al na metan sa 2800 sam spustio na 2750 tj to je bila ponuda a ja sam mu rekao da cu da mu u 2800 ja platim probne tablice kohe su 4200 din.

Fiat Bravo 2009 je takodje planuo za malecku korekciju tako da onaj ko vam vise spusta je uzeo jeftiniji auto i ima veci luft ali svakako korekcije cena od pre dve godine i danas su totalno razlicite a pogotovo sto cene kola iz dana u dan idu gore.

Evo prekosutra cekam kupca za jedan auto za koji sam mu rekao da je minimalna cena 3500 i da ima jeftinijih i 500€ ali da su presli verovatno vise i da nemaju katalizator na sebi jer se olaca 500€. Zatim mi je kasnije poslao poruku da bi dosao u petak da kupi auto. Naravno,prethodno sam mu poslao slike a auto jos nije na oglasima na osnovu kojih je zakljucio da je auto korektan. 

Niste ni svesni koliko auta sad treba da platim vise nego sto sam ih ranije prodavao. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nece ni ove cene dugo da budu, prestace ljudi da kupuju, onaj ko je hteo da kupi sacekace, tako i onaj drugi, treci.. Jedino ko nema auto a zeli ga, nema bas nekog izbora. Ono sto ja gledam po oglasima je nikad gora ponuda i nikad vece cene. Definitivno nije vreme za kupovinu/prodaju automobila sto ne znaci da nekad ne iskoci dobar automobil za korektnu cenu. :D

Edited by dekirs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa i stanovi su skocili da ne verujes pa se kupuju. 

Ne radi se ovde o skoku cena nego koliko moze da se spusti cena kod prodavca a trenutno moze veoma malo da se spusti jer nema lufta. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I to da ce prestati ljudi da kupuju ne pije vode. 

Jednostavno ko ima kupice a ko nema sacekace da skupi vise para. 

Slusam te price vec dve godine kako ce pasti pa pasti i da dalje ne moze a cene samo idu. 

Na kraj krajeva niko i ne spominje koliko sad kosta ono sto ste kupili u Tempu,Univerexportu ili Idei a ako tu imamo skokove zasto niko ne ceka da padbe i da zato prestane da kupuje? 

U necemu se mora i ziveti kao i voziti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije vise ni to glavni faktor. 

Mene kupci vise i ne pitaju za kilometrazu. Gledaju stanje. 

Pre neki dan prodam Golf 2008 i ljudi izbrojali pare i ja im kazem da nije tacna kilometraza na satu i da ima 100k km vise a oni ce "Dobro je,nema 400-500k!" I nabace osmeh na lice sve srecni. 

Ni u jednom momentu me nisu pitali za kilometre nego su gledali auto i kupili ga 3 sata posle kacenja na oglas i kazu kakvih su se grobova nagledali ovih dana. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dule jbt, poredis prehrambene proizvode i automobile, da li si ti krsten ? Pa nece niko da ceka da padne cena u prodavnici da ne bi umrli od gladi ljudi. Za automobile je nesto drugacije, kao sto je i za stanove drugacije i razlikuje se. Krov nad glavom je preca stvar nego kupovina automobila i to je valjda svakome prioritet. 

Gore sam napisao ako vec imas automobil a koliko vidim velika vecina Srbije ima bar jedan auto u kuci i ako ljudi planiraju da menjaju taj automobil bolje je sacekati da se cene koliko toliko vrate u normalu, jer nije normalno da polovnjaku raste cena sve sto je stariji :D 

Jbt stvarno nekad pomislim da se dopisujem sa robotom nekim a ne sa covekom :D Ko da si "podesen" da pricas jedno te isto.

Edited by dekirs

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minutes ago, dekirs said:

Ko da si "podesen" da pricas jedno te isto.

Poslednja decenija nam je pokazala da je takvih sve vise. Pogotovo za tastaturom. Trose sendvice, povremeno dobiju vitamine, a s vremena na vreme ih vode po ekskurzijama da upoznaju ovu nasu divnu zemlju, udahnu vazduha i prodrmaju noge.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eto sto sad kupujete hranu kad mozete da zivite i od hleba i mleka? Sto kupujete ulje kad mozete da pecete na masti? 

Jel sad malo jasnije sta sam vam hteo reci? 

Jednostavno sto ne bi bio jos koji mesec podstanar kad ce uskoro cene stanova da padnu dole ili mozes jos taj neki period da zivis kod roditelja kao sto si i dosad ziveo jel tako? 

Nista se ne mora a cekanje se pokazalo pogresnim jer cene samo idu gore u svim sferama. 

To sto vi morate da kupite dimljenu haringu jer je hrana to je nesto drugo jer je to ipak hrana i mora se jesti? 

 

 

Edited by neshaoct
rečnik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Starogradnja u centru skocila, cene kola skocile.

Covek je u potpunosti u pravu, ko jos ovde ne vidi logiku :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupci novih automobila u Nemačkoj mogu ponovo da se nadaju popustima

 

Mercedes eqa 2.jpg

 

Nakon svih problema i zastoja u proizvodnji i isporuci automobila, kupci novih vozila u Nemačkoj ove godine mogu ponovo da se nadaju popustima na koje su se u prošlosti navikli, ocenio je CAR iz Duizburga. Decembarska studija CAR, naime, ukazuje da su proizvođači u poslednjem kvartalu 2022. intenzivirali produkciju i istovremeno pokrili veliki deo zaostalih isporuka. CAR ocenjuje da to pokazuje da je kriza mikročipovima, koja je dugo ograničavala proizvodnju, otišla u prošlost.

 

''To znači da će 2023. uz veću proizvodnju doneti znatno povoljnije rokove isporuke, a time i snažniju konkurenciju, pa i veće popuste'', rekao je predsednik instituta CAR Ferdinand Dudenhöffer. Proizvođači, rekao je, veliki proizvodni kapacitet mogu da unovče samo popustima. Za primer je naveo Teslu, koja već mesecima nudi automobile po povoljnim uslovima za iznajmljivanje ili raznih oblika lizinga. Osim toga, kineski proizvođači nadiru u Evropu u takozvanom premium segmentu. Njihova meta su, za razliku od Japanaca i Korejaca, uglavnom top modeli nemačkih proizvođača. U tržišnom nadmetanju agresivno nude i srazmerno nove razne oblike lizinga, kojima korisnik uz fiksnu mesečnu ratu dobija i osiguranje, servisiranje i druge usluge, rekao je Dudenhöffer. CAR za ovu godinu prognozira dvostruko veći broj novoregistrovanih modela kineskih automobila, dakle stotinjak hiljada. U Nemačkoj je prošle godine registrovano 2.65 miliona novih automobila.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...