Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Koliko može da se spusti cena polovnjaku / novom autu?

Recommended Posts

Kad je drug prodavao Yuga za 875e, brdo ljudi se javljalo u fazonu ako bi dao za 500-600e, odmah dolazim po njega :D Ja sam mu rekao da kaze da ako daju 1000e, mi cemo odmah da ga oteramo kod njih :D Lica preprodavaca kad vide cenu kad ga sam ga isterao na auto pijacu su bila neprocenjiva, pogotovo cinjenica da sam ga prodao odmah prvi dan hahahaha :D

 

Kupac je na kraju platio 850e i nije ga nikad provozao :D Bukvalno smo mu odvezli u dvoriste auto, nije hteo da ga utera ni od kapije u dvoriste :D Valjda je bio zadovoljan cinjenicom da je sve bilo kao u opisu, da je dobio sve sto ide uz auto, prva pomoc, alat, trougao, sijalice, prsluk, uze za slepanje, pola rezervoara benzina i plina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bih rekao da nema nekog generalnog pravila oko spuštanja cene, jer ima raznih kupaca i raznih prodavaca, kao što ima i raznih automobila. Neki prodavci ne žele da se natežu oko cene, stave relanu cenu prema stanju automobila i doviđenja, naročito ako im prodaja nije hitna. Sa druge strane neki odmah ukalkulišu određeni procenat za spuštanje cene. Isto tako neki kupci će uvek pokušati da spuste cenu čak i kada je auto u odličnom stanju, a cena je realna, dok će neki odmah platiti koliko prodavac traži ako je auto u stvarno dobrom stanju. Ja lično sam dva prethodna auta prodao ispod cene. Jedan sam prodao nekih 300, 400 evra ispod tadašnje tržišne srednje cene, jer mi je taj automobil ostao od pokojnog oca i zaista nisam bio siguran u kakvom je stanju taj auto, tako da sam ga praktično prodao po ceni najjeftinijih na oglasima, a verujem da je taj auto bio daleko bolji od tih primeraka.  Vozio sam ga nešto kratko i nisam primetio nikakve problema sa tim autom, ali opet kažem nisam mogao 100% biti siguran da nešto neće iskrsnuti, tako da nisam hteo uopšte da dolazim u situaciju da nekoga oštetim. Drugi auto koji sam lično vozio više od decenije i koji je za to godište bio u odličnom stanju bez ikakvih skrivenih mana sam prodao za nekih 70% od najniže cene na oglasima tj. potpuno ispod cene, jer sam ga prodao dobrom drugaru koji taj auto vozi evo već skoro dve godine bez ikakvih problema. Sve zavisi kako ko razmišlja i naravno koliko mu je u određenom trenutku bitan svaki evro i koliko brzo želi da proda auto. Na kraju krajeva, slično je i sa drugim stvarima ne samo sa automobilima. Kada sam kupio moj sadašnji automobil, zamenio sam mu originalni radio sa nekim drugim i kada sam odlučio da prodam taj originalni pogledao sam kako im se kreću cene i cena im je bila 60 EUR i bila su dva-tri oglasa i kod svih je bila ta cena. Ja sam stavio cenu 30 EUR i prodao ga za jedan dan. Moje razmišljanje je bilo da bi taj radio bacio, jer mi ne treba, a ovako dobio sam 30 EUR, a neko je opet povoljno prošao i dobio potpuno ispravan radio. Možda ga je on kasnije preprodao, to ne znam i ne zanima me, to je njegova stvar i njegovo pravo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, neshaoct said:

Mogu ređati sad stotine primera (bukvalno) kako placevi sami obaraju cene kada imaju takvu politiku, tj. kada nisu parking servis nego prodavci...evo za primer jedan auto sa placa iz NS (D-Cars):

au, kako te samo ne mrzi da se njakas sa ovim nasim prodavcima

ili imas vise vremena od njih ili radis za bezbednosnu agenciju :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogao bi Nesa da objavi neka sabrana dela ili bar da u par recenica vidimo sta kod koga mozemo da ocekujemo :lol: .

Slazem se sa kolegom @Sheriff - pravilo je da nema pravila i mnogo toga moze da zavisi od trenutne situacije kupca/prodavca.

Niko ti ne brani da ni kod prodaje ni kod kupovine pokusas da eksperimentises sa ponudama - odziv ce sve pokazati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod svetog nemačkog trojstva prodavci pored već uračunatog poreza na budale  zaračunaju još jedan po sistemu APP. Kada nakon nekog vremena vide da su preterali onda vrate cene.

Dakle većina tih auta je tražena ili nije pa zbog toga ima velikih oscilacija u početnoj i prodajnoj ceni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja i rekoh da mnogima može zvučati smešno :)

A jesam u dva navrata prošle godine pribavljalo i ponudu za oktaviju (pa i sa 1,5 TSI), zato sam je i pomenuo, jer sam za A7 model znao serijsku opremu, a i cenu opcionala "u sitna creva". Njoj je opciona aktivna bezbednosna oprema u Style paketu imala "bolesne cene" (a sve je to na civicu deo serijske opreme, čak i kod baznjaka i sa 1,0 motorom). Čak i nova (srpska) oktavija nije ništa bolja od prethodne po pitanju serijske aktivne bezbednosne opreme (ni Style paket nema čak ni AEBS, a što ima Clio i kao baznjak).

A u pravu si da se civic u Srbiji loše prodaje. Nisam ga na kraju ni ja kupio  :) Što ne znači da nije tačno ono što sam u startu rekao :)

 

 

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

@shuxx

"Zna se ko kosi, a ko vodu nosi"  :) 

 

@nidza

Izvini, molim te, nisam želeo da uvredim tebe ili bilo kog drugog poštovaoca ili vlasnika škode. I sam poslovno često vozim jednu fabiju, čak sam i njen "suvlasnik" :) Apsolutno nemam ništa protiv škode, kao brenda. Odlična su to vozila. Ali, od "Auto Čačka" mi pada mrak na oči  :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, nidza said:

Kad budeš stvarno kupovao nov auto 25k eura, video bi šta bi ti prodavac u bilo kom ne-Honda salonu ponudio

Evo ja sam kupovao auto do 16000, na kraju uzeo malo jeftiniji, Igor je njegovog Leona platio skoro 20000, jeste da nije 25, ali ni jedan prodavac nije ponudio ni jednu stvar van cenovnika (ali zvaničnog, ne onog na sajtu, gde stoje naduvane cene!). Znači: "Dobar dan, koliko je xxx u yyy opremi?", "Toliko", "Ima li popusta za keš ili slično, može li cena dole?", "Nema i ne može", "Hvala, doviđenja"... Pisali smo obojica na temi "Novo ili polovno za iste pare", pri tome nijedan salon nije bio Hondin!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta je tu je. Sem nekih posebnih akcijskih vozila sa lagera, kao što je Igorov Leon, stvarno retko kad čujem da neko nije uspeo da koriguje cenu, makar malo. Više sreće drugi put. :)

 

Kada se pravi vozilo po narudžbi, pogotovo ako je malo skuplje od tih cifri koje spominješ, računaj gotovo sigurno na onako fino nižu cenu nego u cenovniku. 

 

8 hours ago, moron said:

@shuxx

"Zna se ko kosi, a ko vodu nosi"  :) 

 

@nidza

Izvini, molim te, nisam želeo da uvredim tebe ili bilo kog drugog poštovaoca ili vlasnika škode. I sam poslovno često vozim jednu fabiju, čak sam i njen "suvlasnik" :) Apsolutno nemam ništa protiv škode, kao brenda. Odlična su to vozila. Ali, od "Auto Čačka" mi pada mrak na oči  :)

 

Bože sačuvaj. Opusti se. 

 

Auto Čačak me je koštao preko 20 dana dodatnog čekanja auta. Zbog njih je prešao u 2017-to prvu registraciju. :)

 

Auto nisam kupio kod njih, da se razumemo, oni čak nisu imali ni RS na probu, ali oni se nažalost ne mogu zaobići. Da nije Alprosa i njihovog plavog RS koji je vozio direktor, verovatno nikad ne bih saznao da je u pitanju potpuno različit automobil od civilne verzije i ne bih ga nikad ni kupio. Zapravo je ideja bila da ga precrtam sa spiska, ali eto, kao što vidiš u avataru, ispalo je nešto čak značajno bolje i od tog RS.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitanje je i te korekcije od cega su. 

 

Kada se pojavio u Srbiji Tipo T-Jet, nazvao sam Stojanov, i instant su mi preko telefona rekli ~14.500 u Lounge paketu + boja ako neces belu. Koji mesec kasnije, na sajmu, prilazim prodavcu pitam za T-Jet Tipo (HB), kaze 17.000. Sad, svi ovde znamo sta je realna cena, i verujem da sam usao u pregovore sa onom cenom preko telefona, tesko da bih izvukao nesto, mozda parking kamericu ili tako neki fazon, dok npr, da sam usao u pregovore na sajmu, onda bi verovatno bilo prostora, mozda i do one cene sa telefona, kad bih ja sav srecan mahao kako sam dobio popust ~2.500e. 

 

Da me ne shvatis pogresno, nidzo, ne odnosi se na tebe, ne kazem da je to tvoj slucaj, samo kazem da je prica o cenama uvek jako relativna. Jedino kada govorimo bas o konkretnom modelu, iste generacije, motora, opreme, pa onda poredimo ko je kako prosao. A ovako, Skoda, Seat, Honda, mislim tesko da se tu moze izvuci neki konkretan zakljucak... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, bane1321 said:

Znači: "Dobar dan, koliko je xxx u yyy opremi?", "Toliko", "Ima li popusta za keš ili slično, može li cena dole?", "Nema i ne može", "Hvala, doviđenja"...

Ja "godinama kupujem". Reći da sam "psihopata", bilo bi to "politički korektna" kvalifikacija. Tokom tog perioda, "pregovarao" sam sa mnogima (nisam bio "vezan za brend"). I nekada ti zaista i oni sami ponude neki dodatni "popust"  (preko onog u cenovniku napisanog "fiktivnog" i/ili "redovnog" ), a može da se desi i da ti ponude i "neverovatan popust". Pričam o fizičkom licu kao kupcu.

Svi oni u lancu prodaje (od onog sitnog "prodajnog savetnika", pa na gore), imaju neke svoje targete, koje je u ovoj zemlji i inače teško ostvariti. Nekada je to "teško na kvadrat".

Ako nisi u žurbi sa kupovinom (svejedno ti da li esda, za mesec, godinu, ... ), nisi vezan za brend i/ili modell (već imaš par varijanti na koje pristaješ), imaš novac "sad i ovde" (jer im nekada novac bukvalno "vredi baš sada", pri čemu će nekada uzeti i prokleti keš, mada po zakonu ne sme gotovinska uplata preko 10k eura  ), a imaš i volje i viška vremena, ja ti "garantujem" da možeš "da ubodeš" po dobroj ceni vozilo kakvo baš želiš.

Kada vidiš šta oni nude, umesto da ih moliš, daš im sam "bezobraznu ponudu", i to "u pravo vreme" ( kada imaju sezonsku muku da ostvare targete ).

I sačekaš... :)

Ispalićeš se verovatno kod većine. Ali, možda će neko i da ti se javi (a i onaj ko te je nadmeno "ohladio" pre toga par puta).

"Oni" rade sa velikim maržama i to ne samo kada je reč o premium brendovima, već i o onima koji to nisu  (iako će mnogi reći da su niske ). I ima tu dosta manevarskog prostora ( do njihove "nulte cene" ) za stvarni popust. Ako čovek ima vremena i živaca da se zeza :) A i šta da vozi u medjuvremenu, barem bajs  :)

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poslušajte me, ko želi naravno, ko ne želi neka plaća listprice. Bonton kupovine automobila je da se pregovara, počev od opreme, cene, neće vas niko odbiti. Prodavac takođe neće da se ljudi, njemu je posao da proda auto i da vas trpi i odgovara na pitanja.

Najgore što može da vam se desi je da dobijete - ništa.

Nije to samo ovde, na zapadu su tek cene da zavrću uši, ali zato ima još više prostora za pregovaranje.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eto ja sam verovatno nesposoban... Svima sam mahao kešom i u FIATu sam dobio konstataciju da je im je to lošija varijanta jer moraju da broje pare!!!?

Toyotu sam platio kešom, naravno preko računa i uplata je bila veća od 10k.

U stvari slagao sam, jedino je čika u Toyoti pristao da mi za keš da perla belu boju gratis (oko 200e), znači ne popust, već "poklon" koji nisam ni hteo.

Na kraju sam kupio "polovnu" Toyotu (sa 1000km) za malo veću cenu od Tipa u lounge opremi, tu sam se već cenkao, ali to je opet polovan auto!

Da nailazio sam na razliku u cenovnicima, ali kad prodavac saopšti sumu, više je nikad nije promenio!

Moguće da za skuplja vozila to pije vodu...

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, nidza said:

Najgore što može da vam se desi je da dobijete - ništa

To je suština cele priče. 

 

7 minutes ago, bane1321 said:

Eto ja sam verovatno nesposoban...

Nije to. Treba tu nekada i sreće. Ja sam poslednji put imao sreću da sam imao jednog drugara trgovca za ličnog savetnika :) 

Kada sam saznao ponudu jednog prodavca, pita me taj drugar, otprilike: "Koliko bi mu ti ponudio?"

Ja mu kažem cifru, koju sam skoro jedva i njemu izgovorio, jer je bila "lepo niža" od ponude prodavca.

Kaže: "Šta je, sramota te da ponudiš malo? Ponudi još manje."

Rekoh: "Ne mogu, sramota je, pa i ovo je ..."

"Kako hoćeš, pa idu mu onda odmah plati ono što traži ..."

Ponudim ja prodavcu ipak onu nižu cifru koju sam rekao drugaru ...

Prodavac me kulturno odbije, sve je to bilo korektno ( otprilike: "Ponudili smo vam akcijsku cenu, a dali i dodatni popust, zaista ne možemo više ..." ). Pozdravimo se, sve kulturno ...

Ja malo besan, krivo mi, supruga i deca ne razumeju šta se desilo, gde je zapelo, mislim se "Bem ti pare ... "

Drugar kaže: "Neka, sačekaj ti samo, a vidi ti i sa ovim ostalima ..."

Posle 10-ak dana, dok pregovarah sa još tri dilera, za druga vozila, i davah im neke "uvredljive ponude", zove ipak onaj prodavac, kaže: "Ona vaša ponuda, uslovi, ako je još aktuelna, svratite, da vidimo šta možemo ..."

Ja tada promenim ponudu. Dam za njih još lošiju. Naizgled, delovalo je nemoguće da uspe. 

Prodavac ne može da veruje šta pričam, vrti se ... Ali, očito je, loš im period, žuljaju ih targeti, pare trebaju ... "Mora da vidi sa direktorima". 

I prihvatili su. Javio se već sledeći dan. A i uz tu ponudu su sigurno lepo zaradili.

A i da nisu oni prihvatili, nema veze, neko bi, jednom, verovatno :)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupio si auto koji niko nije hteo i zato si ga dobio po toj ceni. 
Vec znam vec da ces reci da si ga bas ubo i da si prezadovoljan ali niko ne daje dobar auto za male pare. 
Cena se moze oboriti ali to prvenstveno zavisi od primerka jer nije isto kad imas krs i kad imas sjajan auto. To je neuporedivo i tu cenu odredjuje stanje. 
Neces da platis  posteno auto? Odes onda kupis onaj jeftin i pomolis se pre kupovine. 
Prosta matematika. 
A da ne pricam o tome sto prvo hocete da spustite cenu a onda ocekujete i neku garanciju. 
Tek to sto je fix ideja. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je kolega Moron pričao o kupovini novog automobila, gde bez obzira na cenu, ako se ne varam, garancija postoji.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svakako ovo sa spustanjem cene opet vazi za kupce polovnih automobila. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...