Jump to content
FAS Goran
Milos 1210

Fiat 500L - problem sa komandama (tasterima) na volanu

Recommended Posts

Od nedavno mi je taster za premotavanje pesama napred-nazad postao skoro neupotrebljiv :(  

 

Kako god da gurnem onaj mali valjak gore ili dole, plejer to protumači kao da sam ga pritisnuo, kao promenu izvora i prebaci na radio??? 

 

Komanda za SKIP FORWARD radi ali je potrebna izuzetna veština da se aktivira, u 9 od 10 slučajeva me prebaci na radio, i to AM :(

 

Žao mi je što sam praktično ostao bez komande za preskakanje pesama, jedine koju koristim.

 

Šta da radim? Može li da se izvadi desni nosač tastera pa da cviknem žicu koja šalje SRC signal?

Volan.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo polako sa cvikanjem. :D

Bila je tema (stariji modeli Stilo, Bravo) sa detaljnim opisom, polako izvadis taj deo, proveris ga, a mozda je i do konektora, da su se zaprljali.

Uspevalo je ljudima da poprave situaciju kontakt sprejom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bojim se da zabodem šrafciger između tog plastičnog nosača i volana...  verovatno je zakačen žabicama koje jedva čekaju da se polome. A možda je zakačen šrafovima pa mora ceo volan da se skine :(Možda je neko to već radio? Ili ima neki service manual za volan? 

Edited by Milos 1210

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svakako ti ne gine skidanje air baga, cisto radi sebe da budes siguran da nema neko kacenje sa te strane da ne bi bezveze izlomio komande..

Share this post


Link to post
Share on other sites
15 hours ago, Milos 1210 said:

Može li da se izvadi desni nosač tastera pa da cviknem žicu koja šalje SRC signal?

Nadam se da ne mislis da to tako radi ;) i da svaki taster ima svoju zicu. Odavno su komande i komunikacija na vozilu izmedju uredjaja centralizovani preko Body Compa i CAN magistrala, a operacije se salju kombinacijom bitova. I radi lakse kontrole i centralizacije, a i na taj nacin se znatno smanjuje potrebno ozicenje na vozilu. Ako auto nije u garanciji, pokusao bih naravno samostalno da to otvorim i prekontrolisem, ako ne uspe moze se proveriti za delove i po otpadima jer se L odavno i tamo pojavio. Secam da je za Stila pojedinacna kontrola za navigaciju bila na ePer oko 120 EUR za levu, manju sa 4 dugmica, a oko 180 EUR za desnu sa 7 dugmica. A u Bogunovicu sam dobio neverovatnu ponudu od 54 000 i 79 000 din, ko ne veruje moze i dan danas da procita na forumu.

Da ne idem u off, mozda ti pomogne najgluplji prikaz iz ePer-a (obican elektronski katalog delova):

l1.thumb.jpg.6e74b477bd7cea92ba7731f3aaa41cc5.jpgl2.thumb.jpg.65a40201002e9019fda89a4a649e478f.jpg

 

Ako su izbacili za L, potrazi na netu eLearn za njega, vrhunska stvar za samostalne radove, sa dijagnostikom, semama, uputstvima za radove, test procedurama, i jos mnogo toga. Nisam rasturao na 500L i ne znam koliko ce biti od pomoci, ali evo kako sam sredjivao komande npr. na Stilu:

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa sta je problem da pokusas :) ? Probaj samo da otpustis airbag i pomeris ga da ne smeta, ako njegovi kablovi imaju dovoljnu duzinu.

Ako ne, raskaci akumulator, raskaci konektore airbag-a i on lako leti napolje. Onda na miru mozes da se posvetis komandama.

Doduse i ja sam "sa one strane" :lol: , posto ne mogu da trpim da mi nesto na autu bude neispravno.

Evo i jedne fotke sa volanom sa otpada, takodje se ne vide bilo kakvi srafcici ispod airbag-a:

l3.thumb.jpg.d08b26a0495324545408cee66d679b69.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je kao na malom 500, sa obe strane volana postoji po jedna rupa kroz koju se oslobadja klip koji drzi airbag. Pa mozes da bacis pogled da li je i kod tebe isto.

Vrlo je malo DIY materijala na forumu, vezano za 500L.

Ako planiras da bilo sta cackas oko airbag-a u smislu diskonektovanja, ne zaboravi da raskacis klemu sa akumulatora.

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 29/11/2017 at 7:45 AM, Milos 1210 said:
Od nedavno mi je taster za premotavanje pesama napred-nazad postao skoro neupotrebljiv   
 
Kako god da gurnem onaj mali valjak gore ili dole, plejer to protumači kao da sam ga pritisnuo, kao promenu izvora i prebaci na radio??? 
 
Komanda za SKIP FORWARD radi ali je potrebna izuzetna veština da se aktivira, u 9 od 10 slučajeva me prebaci na radio, i to AM
 
Žao mi je što sam praktično ostao bez komande za preskakanje pesama, jedine koju koristim.
 
Šta da radim? Može li da se izvadi desni nosač tastera pa da cviknem žicu koja šalje SRC signal?
Volan.thumb.jpg.71296a9fea92e301adf9d39acb541cf5.jpg

Zovi ovaj broj +38162605610 Dusan. Resava sve taj decko i za svaki auto.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tesko da se skida guranjem srafcigera.

Mora da bude neki sraf iza. S obzirom da je Fiat ja bih rekao inbus.

 

Ako si pazljiv neces nista zeznuti kad vec ja nisam uspeo u par navrata na Stilu :)

 

Edited by igor0511

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nijedan auto iz fiat grupacije nema air bag na srafove od ~2005 godine. Svi se vade pomocu ubadanja ravnog srafcigera. Ne mogu nista da tvrdim za 500L i noviju gamu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako su 2 rupe sa strane volana kao na 500, Sava je u pravu, nema srafova i oslobadjaju se metalne kopce na bag-u, treba raditi na osecaj. Vidi se na gornjoj slici volana gde je metalna zabica za koju se kaci zica na bag-u. Koliko vidim, samo je treba pogurati ka unutra.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Milos 1210

Lepo se vidi na videu kada se skine airbag, sa zadnje strane samog modula, na kom principu je kopcanje i sta treba pogurati srafcigerom. Ovde je u pitanju 500 (npr. identicno je i kod mene na Xsari, skidano za sredjivanje kontakata sirene):

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mali apdejt u vezi komandi na volanu koje nisu radile, tačnije tastera za skip na sledeću pesmu... 

 

Problem je nestao kada sam ubacio novi firmware. Izgleda da se resetovao radio, ili se resetovao can bus. Šta god, sve radi OK sada :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav forumasima.

 

Moj problem  nie ozbiljan, ali posto sam velika cepidlaka, za mene jeste.

Naime imam 500L.

Na volanu se nalaze levi i desni taster, levi je za pojacavanje zvuka, desni za trazenje stanica.

 

PROBLEM:

Sa desnog tastera mi se skinula gumica!

Neverovatno, ali je tako.

A ove tastere ni  ne koristim, vrlo retko.

 

U subotu sam bio u zvanicnom servisu da uradim mali servis.

I danas primetim da mi nema te gumice !!!

Da li je moguce da su mi je u zvanicnom servisu skinuli? MAznuli.

Jer, probao sam ovu levu da skinem, ne ide lako nimalo, sto znaci da nije mogla sama da otpadne!

Ili umisaljm.

 

Kako da je nabavim, ima  li neko ideju, jer mi ovako volan ide na zivce.

 

Evo fotografija:

 

IMG_20190630_163200.jpgIMG_20190630_163204.jpgIMG_20190630_163209.jpg

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije u garanciji...

 

Ima li neko ideju sta da radim?

 

Da li vredi da ovo prijavim njima?

Ali, kako da dokazem da se to desilo u servisu?

 

Da li ova gumica moze uopste igde da se kupi?

 

Postajem fobican, pa mi cak pada na pamet da su mi zamenili ceo volan. Jer, kome bi palo na pamet da ovo skida?

 

Edited by hadrijan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nepotrebno otovorenu novu temu spojicemo sa postojecom - kacili smo i neke isecke iz ePer pa mozes da pogledas kako se sam MF modul vadi iz volana.

Ako se lako rasklapa, verovatno bih pokusao da ga skinem i sam sredim. Ako ne, a nervira te, polovnih delova za 500L imas po otpadima godinama unazad, jos od kada se model pojavio. Cene za nove module kod ovlascenih su pretpostavljam da se prevrnes :) :

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ipak, problem nie ni priblizno isti.

 

Meni sve radi normalno.

 

Ali nedostaje gumica.

 

Znaci, postavljam pitanje da li postoji mogucnost da se nabavi ta gumica

Samo gumica, jer besmisleno bi bilo da sve demontiram da bih postavio gumicu koja  nedostaje.

A i vidi se da se postavlja bez ikakbog rasturanja.

 

I da li vredi da se zalim u servisu, jer sam danas primetio da je nema, a juce je bilo, pre ulaska u ovlasceni servis.

 

Da li to moze da se resi sa servisom?

 

Pozdrav!

Edited by hadrijan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidim i sam da problem nije u funkcionalnosti dugmeta ;) , ali cesto neke slicne stvari stavljamo pod identican naslov. Ili cemo ovoj temi promeniti naslov kako bi bio precizniji ili spojiti sa tom postojecom temom, nebitno za pricu...

Kao sto vidis u ePer, kao pojedinacan deo postoje samo kompletne MF komande (ne postoje njihovi delovi), sto bi pretpostavljam i bila prica u ovlascenom, posto se uglavnom ne bave popravkama, nego menjanjem delova:

 

Untitled.thumb.png.0367a41cdc887b08123ac1d6b100f1de.png

 

Tako da pretpostavljam da je opcija da sam zalepis neku slicnu gumu bez rasturanja (ako je gumica, kao sto kazes, samo deo kruga i zalepljena, a ne navucena celim obimom)? Za bilo kakve detaljnije intervencije, ne gine skidanje...

Ako nekome zatreba info - na 500L su u ePer u kompletu leva i desna komanda i na moje iznenadjenje u svim opcijama neverovatno jeftinih 42 EUR :blink: (pitanje je da li bi ih i na nekom otpadu rasparivali od volana i za koje pare). Za neke Fiat modele prethodnih generacija bile su odvojene leva i desna komanda, sa ePer cenama od 120-180 EUR po strani, ovde kod nas cak i nebuloznih par puta skuplje...

Share this post


Link to post
Share on other sites
15 hours ago, hadrijan said:

I da li vredi da se zalim u servisu

naravno da treba da se zalis...i ne samo da se zalis nego i da trazis da ti vrate gumicu koja ne moze da otpadne sama.

Ne znam i zasto se odma nisi vratio kad si video.

 

15 hours ago, hadrijan said:

Da li to moze da se resi sa servisom?

jednom recju tesko ali sve zavisi od servisa do servisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako si bas siguran da ti je kod njih nestala a oni se prave ludi, udjes u salon i skines sa novog auta, mahnes im i odes...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...