Jump to content
FAS Goran
nesha79

Fiat 500L 1.4 16v - mrežica na početku izduvne grane

Recommended Posts

formuaši,da li može neko da mi objasni čemu služi mrežica na početku izduvne grane,pošto su mi u servisu ( u sloveniji ) rekli da popustila, ui da je za zamenu, navodn orignal nema posebno ,već samo cela grana, i ladno me lik šalje kod nekog privatnika za 40 evra da iseče parče i namontira....još kad ih znao čemu to...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretpostavljam da mislis na pletenicu (fleksibilno/pancirno crevo)... Deo je izduvnog sistema koji ublazava vibracije i buku.

I kod nas je okvirno zamenska 30-ak evrica sa ugradnjom (od 20 do 40 u zavisnosti od modela). Imas ovde i u partnerima kluba, sa popustom:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala Ivane, onda cu kod vas,ali jedno pitanje, to što je olabavila, da li to može tj sme da sačeka mesec dana dok ne dodjem u srbiju???

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 hours ago, Ivan said:

I kod nas je okvirno zamenska 30-ak evrica sa ugradnjom

 

2 hours ago, nesha79 said:

Hvala Ivane, onda cu kod vas

Izvinjavm se ako se mozda nisam bas najsrecnije izrazio :) - ovo "kod nas" u mom postu je znacilo "kod nas u Srbiji". Ostavio sam ti link ljudi za koje znam da rade izduve, a na forumu su. Ako imas fotku/video, mozes da postavis u njihovoj temi, u prethodnim postovima nema bas dovoljno informacija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamenjen deo izduvne grane,pletenica...nakon 4 godine potpuno propala,u prilogu kako izgleda zamenjeno. Cena u sloveniji 50 evra,rad 30, a nova pletenica 20

 

IMG_20180307_101442.jpgIMG_20180307_102308.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je menjao još neko pletenicu na 500L? kod mene je nešto malo napukla, ali mi deluje da je to još može jedno vreme tako da ide... utiče li to na zvuk motora i vibracije? Deluje mi kao da motor ima malo suviše "dubok" zvuk... ne znam kako da opišem, kao kad su zapušene uši, pa sve ima onaj dubok prigušen zvuk... sad da li je to normalno, ili je to baš zbog ove pletenice, ne znam. Nema onog zvuka kao kad pukne lonac ili cev, već baš ovako kako sam opisao, tiho, ali iritantno. 

Edited by ivica su

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, ivica su said:

...utiče li to na zvuk motora i vibracije?

Pošto pletenica i služi baš za ublažavanje vibracija i buke, još kako utiče. 

 

''Tokom rada motora dolazi do vibracija koje se preko izduvne grane prenose putem izduvnog sistema, a dalje celom karoserijom automobila. Da bi se te vibracije suzbile, na auspuh se montira pletenica koja umanjuje vibracije na izduvnom sistemu, a samim tim i na celom automobilu. Najčešći uzrok oštećenja pletenice je mehaničko (od udarca), i od vibracija nastalih od dotrajalih nosača motora. Pre ugradnje nove pletenice potrebno je proveriti dotrajalost nosača motora.''

Link

 

@ivica su

Share this post


Link to post
Share on other sites

@neshaoc

 

Hvala. Kod mene vibracija nema, sem malo pri hladnom startu prvih par minuta... jedino me taj tup / dubok kao da nešto bruji u buretu zvuk iritira (ako obraćam pažnju)... i on je tih, nije onakav kao na klipovima i nema "prduckanja" pa ne znam da li je to uopšte to :) možda još nije skroz propao, već samo površinski... No, svakako treba zameniti, kad budem imao vremena...

Edited by ivica su

Share this post


Link to post
Share on other sites

Update, zamenjena cev, nema više dubokog iritirajućeg zvuka :D Znači definitivno je to bio problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@VladaG9   72.000 km, 3500 sa materijalom.... kako vidim ta cena od oko 30e je standardna u svim gradovima. Serviser kaže da je ostatak izduva još uvek kao nov.

Edited by ivica su

Share this post


Link to post
Share on other sites

Primetio sam da dok mi auto radi na leru kad je zagrejan, ponekad se cuje neko brundanje, kao posledica vibracija.  Koliko sam uspeo da lociram da dolazi iz A stuba. Kad dodam gas i prestanu vibracije ne cuje se vise. Rekao bih da se i auto malo vise trese na leru. Da nije mozda u pitanju pletenica? Da ne skidam A stub ako ona prenosi vibracije preko karoserije.

Edited by VladaG9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako imaš kod nekoga da nateraš na kanal ili dizalicu, pogledaj prvo to... Npr. kod mene se najviše čulo to brujanje na leru, a od vibracija, da ne poveruješ, jedino ih je bilo u predelu izduva za ventilaciju kod suvozača :D ... nekim čudnim kanalima se do tamo prenosilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene samo na leru, kad su vibracije motora prisutne. Onako u ritmu motora. Juce sam pokusao da otkrijem odakle dolazi, i cujem iz A stuba, ali onog crnog dela. E sad ne znam dal tu nesto ima. Ne lupa nista kad vozim auto. Moracu da probam prvo da nateram auto na kanal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Update: u pitanju je bio nosac motora koji je malo popustio. Zamenjen danas u servisu, garancija pokriva tako da nisam nista platio. Auto je skroz drugaciji sad.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/18/2019 at 12:30 PM, VladaG9 said:

Update: u pitanju je bio nosac motora koji je malo popustio. Zamenjen danas u servisu, garancija pokriva tako da nisam nista platio. Auto je skroz drugaciji sad.

Da li znaš koji su ti nosač menjali? Meni sada kao da se osete vibracije kada pustim gas i usporavam, sumnjam na nosač.... ili gorivo, pošto se baš poklopilo sa momentom kada sam sipao pun rezervoar običnog BMB 95, a pre toga sam mesec dana koristio neki aditivirani, višeoktanski (bio na akciji u Europetrolu, pa hajde da probam) :D  ...malo mi je rano za nosač, al ko zna... to je dosta teško i proveriti, osetiš razliku samo kad već zameniš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ivica su Nemam pojma o kom se nosacu radi. Cak i na onoj listi sto su mi dali samo pise nosac motora. Kod mene se kad je motor zagrejan cuo neki zvuk lupkanja na 55k km napred desno. I sve se jace cuo tako da sam otisao u servis na 60k km. Prethodno je moj majstor dijagnostikovao sta je u pitanju. Inace i dosta je tresao u leru i preko sedista se osetila vibracija. Ali je fora sto se to postepeno desava i ti na kraju mislis da je takva vibracija normalna. Kad su zamenili nosac i kad sam ga upalio ja sam se sokirao kolika je razlika. Tek tada sam je primetio. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@VladaG9  

 

Hvala ti, verovatno je onda to to. Isto mi u leru vibrira, dok je hladan, kasnije ne (ili ja ne primećujem), dok se vozi normalno ništa, a kad naglo pustim gas i usporavam onda zavibrira malo... svakako ću proveriti kad se ukaže prilika... nije to ništa strašno, nisu to ne znam kako jake vibracije, al kad znam da može bolje od toga, bolje da zamenim dok ne oguglam skroz na to i zaboravim :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ivica su meni je vibrirao u leru kad obori obrtaje. U principu majstor to moze lako da utvrdi. Uzme pajser pa nateze svaki od nosaca pojedinacno. Pa kad prestanu te vibracije kod nekog nosaca kad ga zategne znaci da je to taj. Meni je zamenjen u garantnom roku. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...