Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Evo koliko vam para treba da spremite auto za zimu

Recommended Posts

147611-gume.jpg

 

Sneg koji je ovih dana iznenadio vozače zlatiborskog, raškog i moravičkog okruga, pokazao je da za zimsku pripremu automobila nikada nije rano. Iako je do obavezne upotrebe zimskih guma ostalo još oko tri nedelje, ispred vulkanizerskih radnji i elektroservisa već se stvaraju redovi, a sezonsko opremanje i kontrola vozila vizače različito košta. Vlasnici bolje pripremljenih automobila odvoje tek oko 4.000, dok za one koji moraju ili žele da svom ljubmcu priušte kvalitetne gume, nov akumulator i prateću opremu ta cifra ide i do 700 evra.

 

Pneumatici su, svakako, prvi izdatak. ''Na tržištu trenutno postoji preko 50 različitih modela guma. Najpovoljnije su 13-ce od 3.500 dinara po gumi, koje pazare vlasnici starog Yuga ili Golfa, a najpopularnije 16-ce po ceni od oko 6.000 dinara. Naravno, ima i skupljih'', kaže Vladan Vitorović iz jednog servisa. U to treba uvrstiti i trošak zamene guma kod vulkanizera. ''Sa demontažom i balansiranjem guma 155/70 R13 košta 4.000- 4.200 dinara zavisno od proizvođača. Kad se radi o gumi 205/55 R16, koja jako dobro ide, tu su cene od 4.900 do 6.400 dinara. Vozači koji na lageru imaju prošlogodišnje pneumatike za zamenu sva četiri, sa demontažom i balansiranjem, treba da izdvoje 1.200 dinara za 13-ce ili 1.450 za 16-ce'', dodaje Vitorović. Oni koji nemaju privatnu garažu, svoje letnje gume mogu da ostave na skladištenje. ''Hoteli za gume'' već su uveliko razvijena usluga koja košta od 100 do 300 dinara po gumi mesečno, zavisno od vulkanizerske radnje. Da od 1. novembra do 1. aprila, koliko je propisana upotreba zimskih guma, letnje pneumatike drže na sigurnom vlasnici plaćaju od 2.000 do 6.000 dinara, piše ''Blic''.

 

Baš kao zimske gume, ni akumulatori se ne menjaju pred svaku sezonu, te se taj trošak obično razvuče na dve, tri godine. Oni koji to ipak moraju da učine, izdvojiće od 35 do 270 evra za nove modele, dok je za one čiji su akumulatori još u garantnom roku preporučljiva provera. ''Kako se zima bliži, vozači bi trebalo da što pre posetite elektroservis i prekontrolišu akumulator, da ih ne bi izadao na prvim mrazevima. Takođe je poželjno izvršiti proveru antifriza čiji bi nivo trebalo da bude do -25 stepeni u sistemu za hlađenje. Prvi mraz od minus jedan ili dva prevari vozače i često se dešava da, usled nedovoljne jačine antirfriza, voda u hladnjacima zaledi, te ošteti hladnjak ili blok motora. Vlasnici dizel automobila ovom spisku treba da dodaju i proveru grejača koji potpomažu paljenje. Obično se tada promeni filter za dizel gorivo, da prljavština i mraz ne bi uticali na prohodnost puteva goriva''. Oni koji nemaju lance tome će morati da pridodaju trošak od 1.300 do 7.000 dinara, zavisno od debljine i toga da li kupuju novu ili polovnu opremu. Sitni troškovi su tečnost za stakla, koja bi valjalo da bude iste jačine kao i antifriz, dakle nekih -20, -25 stepeni. Zbog obilnijih padavina istrošene metlice brisača mesto moraju ustupiti novim. Tu su i strugači leda, četke za čišćenje stakla i jelenska kožica, koje samo mali broj vozača već ne poseduje.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ove godine kupio set alu felgi sa zimskim gumama, 15", Sava Eskimo S3, nove brisace prosle godine akumulator i antifriz, koji sad moram opet zbog toga sto mi je mali hladnjak curio, napravljen servis... Al najbitnije je da sam kupio novu metlicu i strugac za led :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam prošle godine u Metrou uzeo neki sprej za odledjivanje, pošto mi auto stoji ispred zgrade, a dok ostruzem smorim se ko rezervni tocak ovako samo napršćem i ćeraj

Sent from my 3310

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja baš razmišljam ovih dana o tome, i radujem se struganju u 7 ujutro.

Ali kažu da ti sprejevi oštećuju  brisače.... .Bem li ga... Videcu koliko ce me mrzeti da struzem! :D

A menjanje akumulatora i izbor novog...Vartu samo znam da necu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zimus sam stavljao karton preko soferke, izgleda sasavo, ali ne mora se struze

Sent from my 3310

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, djomla said:

dok ostruzem smorim se ko rezervni tocak

taman dok ostružeš auto se zagreje, i ti se zagreješ i nema posle hladno :)

 

E koristio sam sprej super je stvar kad zaledi šoferka. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I to je sve kul, mada ja to kad radim ili je prozor spusten ili vrata otvorena 1 kljuc, a ume ponekad sam da se zakljuca
A kad uhvati led, sprej je super

Sent from my 3310

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...