Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Zaboravljeno dete u automobilu

Recommended Posts

Da li ste nekada zaboravili dete u automobilu? Hyundai ima rešenje

 

hyundai%20dete.jpg

 

Novi sistem proverava, da li je posle zaključavanja automobila neko ostao na zadnjim sedištima. Cilj inženjera bio je da spreče eventualno zaključavanje deteta u vozilu, što može biti posebno opasno pri visokim temperaturama. Hyundai nam predstavlja sistem ''Rear Occupant Alert'', koji treba da upozori, ako je posle zaključavanja u automobilu ostalo dete. Sistem je posebno značajan u situacijama, kada u automobilu, na zadnjim sedištima ostane dete ili kućni ljubimac u uslovima visokih temperatura. Prema nekim procenama, samo u USA, od 1994. godine je u zaključanim vozilima umrlo preko 800 dece i to pre svega zbog pregrevanja organizma. Zanimljivo je, da u 55 % slučajeva, roditelji nisu ni znali da je dete ostalo u kolima. Sistem ''Rear Occupant Alert'' funkcioniše preko ultrazvučnih senzora. Ukoliko je zabaležen pokret u automobilu, vozač biva upozoren na instrument tabli nakon što ugasi motor automobila. Ukoliko vozač ignoriše i ovo obaveštenje, automobil će zatrubiti i blinkati, a ako ni posle toga vozač ne reaguje, pomoću sistema ''Blue Link'' biće istaknuto upozorenje na mobilnom telefonu vlasnika.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam ja poruku kada je telefon bio povezan sa kolima "Please don't forget your mobile phone".
Samo urade isto ukoliko je isofix povezan i problem resen :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bože moj, koje gluposti, čime se ljudi bave. Ja bih se pre zapitao šta je u glavama tih ljudi koji zaborave dete u automobilu. Imam dete, i stvarno ne znam šta da mislim o tome. Kako mogu mog klinju da zaboravim bilo gde, ej bre.

Ponekada ga ostavim u kolima, kada mi je u vidnom polju, a ja recimo sipam gorivo. Mada sada to više ne pali, svugda ide samnom :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, marko.jovanovic said:

Ja bih se pre zapitao šta je u glavama tih ljudi koji zaborave dete u automobilu.

+100

Lepo je gledati razvoj i uzivati u blagodetima digitalizacije i automatizacije svega i svacega, narocito u zadnjih 15-ak godina.

U isto vreme i tuzno koliko ljudi postaju otudjena bica sa sve manje mozga a i duse, ako ne umeju da "povuku rucnu" na vreme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bih unapredio taj mehanizam tako da ako auto primeti da je neko ostao unutra, ispod vrata izađe minobacač koji treba da gađa vozača koji je otišao. Možda ne mora minobacač, bilo kakvo oružje koje bi ga, minimum, osakatilo. Alo bre, pa taj koji zaboravi dete u kolima i treba da prođe ovako. Razumem da zaboraviš kišobran ili jaknu, ali dete.

 

To su garantovano isti oni ljudi koji voze auto sa slušalicama u ušima.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/10/2017 at 9:33 AM, marko.jovanovic said:

Ja bih se pre zapitao šta je u glavama tih ljudi koji zaborave dete u automobilu

Bilo je slučajeva u USA da se deca uguše u kolima. Mislim da je u nekim državama u zakonu da kola ne mogu da imaju podizače na zadnjim vratima baš zbog toga, npr.:

 

Screenshot_9.jpg

http://www.telegraf.rs/vesti/768859-otisli-na-sahranu-roditelji-zaboravili-dete-u-kolima-decak-se-ugusio-video

http://abcnews.go.com/US/story?id=92943&page=1

 

Ima svugde svakakvih :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites
25 minutes ago, andreja.micovic said:

Bilo je slučajeva u USA da se deca uguše u kolima.

U prvom postu navode ne da je bilo slucajeva, nego u proseku skoro troje mesecno :blink: (ako je cica dobro sracunao). Polovina nisu ni znali gde su ostavili dete, no comment...

14 hours ago, neshaoct said:

Prema nekim procenama, samo u USA, od 1994. godine je u zaključanim vozilima umrlo preko 800 dece i to pre svega zbog pregrevanja organizma. Zanimljivo je, da u 55 % slučajeva, roditelji nisu ni znali da je dete ostalo u kolima.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roditelji u Italiji obavezni da ugrade alarm u dečja sedišta u automobilima

 

deca u sedistima.jpg

 

Italijanske vlasti od petka zahtevaju od roditelja dece mlađe od četiri godine da ugrade uređaje za alarm u sedišta automobila, kako se ne bi događalo da se deca zaboravljaju u vozilima. Ministarstvo saobraćaja izdalo je ukaz koji je danas stupio na snagu, kako bi se sprečili smrtni slučajevi kakav se dogodio na Siciliji prije dva meseca, kada je preminuo jedan dečak. Prema ukazu, uređaji moraju da emituju zvučne i vizuelne signale koji se mogu primetiti i izvan i unutar vozila, javio je AP. Kazne za propuštanje ugrađivanja alarma su novčane do 326 evra, kao i dobijanje negativnih bodova na vozačkoj dozvoli. Nesreća na Siciliji dogodila se kada je dečak preminuo nakon što ga je otac ostavio u zagrejanom automobilu pet sati jer je zaboravio da ga nije odvezao do vrtića.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...