Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Popravka bočnih oštećenja na gumama?

Recommended Posts

Svi znamo da nije problem da se guma zakrpi, odnosno ''čepuje'' kada je probušena tamo ''gde ima šare'', odnosno na gazećem sloju. Od vulkanizera do vulkanizera, cena je uglavnom oko par evra za to.

Može li da se sredi kada dođe do bočnog oštećenja? Npr. ovakvog:

 

IMG_20170831_151223.jpgIMG_20170831_151227.jpgIMG_20170831_151231.jpg

 

Je l ova guma gotova, ili joj ima spasa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je ovo preveliko oštećenje za tako nešto. Da je probušena pa i da se vulkanizira ali sa ovolikim nedostatkom mislim da je loša ideja. 

Iskreno ne znam ni da li bih voleo da imam takav pneumatik na autu sve i da može da se zakrpi. 

Odi do Beogume recimo pa pitaj za mišljenje. Računam da su profesionalci i da će dati pametan sud.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidim da si kod Djoleta, mislim da on moze to bez muke da resi ali ne bi je stavljao vise na pogonske tockove. Nego, ko ti to puca u gume
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja pomislih, kome li se ovo zamerio?

Salu na stranu, sto kaze Mare, i da moze da se sanira, ne bih ovako nesto terao na svom autu, pogotovo ako covek voli da zgazi. Pored gume, iskidana je karkasa, tj. osnovna tekstura pneumatika, licno se ne bih igrao. Nemam iskustvo sa zadnjim generacijama Fulde, ali recimo na premium gumama je taj bocni sloj izuzetno izdrzljiv ali toliko tanak da pod prstima bukvalno osetis svoj nokat sa druge strane (npr. Continental PC2 koje sam imao). Iz takve projekcije i proizilaze onakve performanse i udobnost za razliku od nekog plasticnog djubreta sa debelim zidovima.

Posto vidim bocnu oderotinu i na felni, ne deluje toliko ali proverite za svaki slucaj na masini da i felna nije povukla u srcu. Javi sta si uradio, zivo me zanima sta kazu u servisu.

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidjao sam i gore slucajeve da saniraju. E sad sta kaze teorija, praksa, strucna i licne mogucnosti i misljenja je nesto drugo. Da je moje, bila bi zardinjera...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jednom prilikom na bravu pocepao sam bocni zid na novim miselinkama, i svratio do danka da vidim da li se to radi ili da uzmem novu gumu, kaze bez problema samo sto je skuplje dosta i traje dosta vremenski, cena je tada pre oko 7-8 godina bila oko 1500 din, i to je uradjeno i delovalo je ok, dok mi u krivini nije eksplodirala bas na istom mestu a auto bio pun, jedva sam uspeo da ga zadrzim na putu, od tada takve gume bacam, bas pre mesec i nesto dana sam pocepao jednu gumu i odma kupio druge, ne igraj se sa tim.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da je konac ostao čitav pa ajd da se krpi..Ovo bi ja u đubre ..Ne veredi rizikovati..Da nemam kinte za novu stavio bi polovnu sa novijim dot om bolja varijanta nego ova..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Urađeno je, montirana je pozadi, tj. kao zadnja desna (suvozačka strana). Sad to izgleda ovako:

 

IMG_20170916_150902.jpgIMG_20170916_150855.jpg

 

Urađeno je kod ovog lika, kao što je @Ticma primetio:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/71768-vulkanizer-đole-vidikovac/

 

Rečeno mi je da pripazim na pritisak u gumama, al' pošto ionako to proverim sa vremena na vreme, faktički nastavim sa tim proverama kao i do sada. Kaže da ovu gumu jedino pad pritiska može da ošteti opet na istom mestu, i to ako baš ozbiljno bude izduvana. Više bilo kakvog rada na tom mestu nema, zato bi onda u tom slučaju bila gotova definitivno.

Neće da kaže kako radi, nije ni bilo gotovo isti dan. Reče da ne zaliva samo gumom, nego koristi i platno. Pomenuo sam da možda ne seče stare gume, tj. njihov bok, pa nešto lepi od njih...al' se čovek zgrozio na tu moju ideju, tako da kontam da nije ni to u pitanju. :D Kaže i da ovo nije bilo ništa posebno jer sređuje i kada dođe prosečena da mogu četiri prsta da se stave (npr. nožem). Reče mi i da mu se niko nije vratio do sada da se žali, a uradio ih je na hiljade. E sad...možda ljudi više nisu ni u stanju da dođu i reklamiraju. :D U svakom slučaju, ako me odjednom nema na Forumu - znate šta je. :D:D:D 

 

Ove gume su iz 2015., vozio sam pozadi zimske dva dana dok ova nije bila urađena. Stavio sam je sa idejom da traje ovih mesec dana dok ne dođe obaveza za zimske.

Da li ću je staviti i sledeće leto - ne znam. Gume ionako imaju šare za još jednu sezonu, posle toga bi pale na 3-4 mm.

Za sada je sve ok, nema nikakvih problema sa gumom, tj. ne gubi pritisak, ne zeza ništa, ali je probana samo do 160 km/h.

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 hours ago, neshaoct said:

Ove gume su iz 2015., vozio sam pozadi zimske dva dana dok ova nije bila urađena. Stavio sam je sa idejom da traje ovih mesec dana dok ne dođe obaveza za zimske.

Da li ću je staviti i sledeće leto - ne znam.

Ako imas samo jedan komplet felni - jos malo pa ulazimo u oktobar, za tih mesec dana si mogao da teras i te zimske. Vec od srede najavljuju 18C, kisu...

Ovako akas gume sa postavljanjem/skidanjem, 2 puta placas montazu i balansiranje, placas reparaciju, opet ih menjas za iste te zimske za mesec dana i na sve to imas u podsvesti da vozis problematicnu gumu. Mozda bolje da si sacekao do proleca i ostavio kintu da je zamenis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guma koja mi je sada na autu ostecena je sa unutrasnje strane od opruge koja je pukla i dodirivala je gumu i napravila ovaj rez dubine par mm  koji je pun krug , ne ispusta vazduh i dimenzija je 195/45R16 . Da li ovo ostecenje moze da se sanira sta mislite?

 

guma1.jpg guma2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

+1

Ovde nema sta da se sanira. Ne vidim najbolje sa slika, ali ako kazes da je "izrezbareno" par mm u dubinu, moguce da je ostecena i sama karkasa, koja je strukturno najbitniji element svake gume. Licno se ne bih zaje*avao sa ovakvim stvarima, pogotovo za otvoren put i vece brzine. Mada ima ljudi koji vole da se igraju i "ekonomisu" na ovakvim stvarima, krpe pocepane bokove i sl... A guma je jedini kontakt vozila sa podlogom, velicine sake.

U ovoj dimenziji 16'' mozes da uzmes pristojnu gumu za 5-6k din (Intensa HP2, Bravuris 5HM,...). Ta tvoja mi sa slike deluje kao Toyo Proxes, stavis tu jednu na oglase u pola cene. Platices bar taj jedan par guma, a ne (ne daj Boze) nesto mnogo vrednije. Bar ja tako gledam, posto bih vozio kao na iglama do zamene.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste Toyo Proxes  cf2 , tako sam i razmisljao da uradim 2 nove gume da kupim i ovu jednu u rezervu ili u oglas , nego mi ovo palo na pamet trazeci po forumu ali ubedili ste me da to ne radim. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja samo iznosim licno misljenje i sta bih uradio. Jednostavno ne bih imao mira u voznji da znam da je glavni strukturni element gume mozda ostecen. A kamoli da negde poteram zustrije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne vidim negde da je klobuk izbio? Ovo deluje kao da je obrušen gazeći sloj samo, tj. da je guma potpuno bezbedna za vožnju. Neobično oštećenje. Svakako za konsultaciju sa vulkanizerom, ako ti se baš ne kupuju nove gume u ovom momentu.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema klobuk nigde , opruga je pukla i propala ispod platforme na amortizeru i zaparala gumu pun krug , a posto je guma dot 2015 i pola potrosena pitanje je koliko bi jos mogla se vozi ako bi se ostecenje saniralo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim kod mene je bilo ok jedno vreme i onda sam otisao na stazu da ih dokrajcim pa se pocela razilaziti tako :D Ja sam ih stalno proveravao da li je ok, ovako po gradu verovatno moze jedno vreme da se vozi, ali ne bih ti preporucio neki dalji put i vece brzine.

 

Radi kako kazem, ne kako radim :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno pitanje.

Da li ova guma moze da posluzi kao rezervna? Znam da za vožnju ovako nije :D

 

20201212_001540.jpg 20201212_102322.jpg 20201210_232849.jpg

 

 

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...