Jump to content
FAS Goran
SiOuX

Fiat Nuova Bravo - panorama krov

Recommended Posts

Pozdrav, na novom Bravu,panorama krov se otvara nornalno bez greske ali zatvaranje "brljavi",krene pa se otvori skroz,nece da zatvori... zatvori samo ako mu se "pomogne" guranjem rukom? ima li neko iskustva,ta bi moglo da pravi problem? unapred hvala

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prljavština, neodržavana panorama i ne podmazivana na vreme. 

 

Otvori je skroz i isčisti dobro sve kanale, vođice, klizače i polugice koje vidiš na prvu a i one ispod kedera kada ih malo zadigneš. 

Nakon toga silikon sprej (lično koristim WD-ov jer je praktičan pre svega sa dugačkom mlaznizom) i dobro nanesi iz nekoliko puta na sve površine koje si malopre očistio. 

Naravno, motor startovan i panorama otvorena i zatvorena xy puta u toku podmazivanja sa se sredstvo dobro raznese svuda. 

Naposletku mora da funkcioniše ovako:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala,probacu svakako. Mada gledao sam sad kanale i vodjice nema prljavstine ni bilo kog djubreta..samo stara grafitna od prosle godine,procackacu isprskati WDom paaaa..videcemo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav ljudi. Pojavio mi se jedan problem na panorami. Posle jednog pranja, primetim da mi se pozadi na sastavu krova i plastike kod naslona pojavila vlaga. Mrlja vlazna sirine oko 5 cm. 

 

Capture.thumb.JPG.48dc3cad7564235d5384a04182ec16d2.JPG

 

Skinuo sam tu plastiku i vidim da postoji crevo za odvod. Malo nakrivim krov i vidim trag da se  ta voda  sliva od negde . PLavo je odvod a crveno gde je vlazno. Ocigledno voda  ne ide u crevo, ili je zapuseno ili nesto drugo nije u redu.

 

Capture1.thumb.JPG.28340edd9e34d4a4cdef67d5dc4d3fbf.JPG

 

Da li neko zna kako se skida ova plastika sa strane panorame kao na ovom videu. Koliko razumem tu bi trebalo da ima neki odvod, pa cisto da proverim da li je nesto zapuseno. Nikako ne mogu da nadjem neko uputstvo kako se to skida. Deluje mi da treba plastika samo da se podigne , tako mi deluju ove zabice, ali nisam siguran, biiip nesto, pa ne mogu da vratim.

 

 

 

Edited by Ivan
Spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

@gand

Nepotrebno otvorena tema spojena je sa postojecom.

Da pokusam da pomognem. Lajsne su na zabicama (1b) i potreban je poseban alat za element (1c), verovatno moze da posluzi nesto i iz kucne radinosti. Takodje vidim da je sa prednje strane neka vrsta lepka (verovatno zbog vetra), tokom montaze nazad se mora nalepiti nov. Evo i slika iz eLearn za proceduru skidanja:

 

Untitled2.thumb.png.f4b8834947fb53e4c08a7baf60059636.png Untitled3.thumb.png.ed2f8d6e71441c2b6e0e98dea82c4fc0.png

 

Procedura vracanja:

 

Untitled4.thumb.png.dc6574f5130f7a67f670ad1f149b6663.png 

 

 

Kao i bonus u danasnjem izdanju :D - provera kanala za drenazu. Otvori su sa zadnje strane panorame, potrebno ih je ocistiti, a odvode produvati kompresorom. Kao sto si video, creva idu niz C stub. A zavrsavaju se ispod plasticne obloge krila. Tu se nalazi ventil koji moze da se procisti ili zameni. Tj. moguce da sa njim imas problem ili je negde crevo zapuseno, pa preliva na tapacir:

 

Untitled5.thumb.png.1ec4b5e64b150a856f2c51c065a28b3a.png Untitled6.thumb.png.f7a5c50646c79d8a87b8b7c426f9b49b.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uspeo sam da nadjem neki video kako se to radi. Prvo se skidaju lajsne, koje se podizu na gore. Mora nesto da se podvuce ispod, cvrsto i tanko. i da se otkaci od zabica.  Onda se skida kanalica  sa klizacima. Ispod te kanalice  se nalaze odovodi koji su kod mene bili zapuseni. Tu se nakupi svakakva prljavstina, pesak, malo lisce itd.  Moj savet ako neko ovo radi da proba prvo odozdo da ocisti. Velika je verovatnoca da je zacepljeno na dnu. Da se ne petljate sa ovim skidanjem. I ako cistite nekim kablom  kao na ovom videu, nemojte mnogo da gurate, postoji verovatnoca da otkacite  crevo za odvod, i onda mora da se skida krov sa unutrasnje strane. Ja sam sve skinuo, lepo ocistio, i ujedno sve isprskao  silikon sprejom. 

 

Sad ovaj ventil koji se pominje u Ivanovom postu, to je parce gume koji na kraju ima zvezdasti zavrsetak i kroz njega izlazi voda. To moze da se skine, i da se gurne neka zica na gore i tako da se otpusi.  I   na krajevima lajsne   (prva  slika 1c), nije lepak, to je neka kao samolepljiva cicak traka, ali hvata ko ludo. Skinete i samo vratite, nema potrebe nista da se menja.

 

Hvala Ivanu na postu i slikama. A evo i videa, da se ljudi bolje snadju.

 

 

 

Edited by neshaoct
popravio YT link

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je otpala ova plasticna lajsna/poklopac sto ide pored panorame negde tokom voznje na autoputu, nazalost nisam ni primetio kad je otpala. Prethodni vlasnik auta ju je skidao i otkad sam kupio auto lajsna je bila pomalo klimava, jedan dan je samo nije bilo...

 

Jel zna neko gde mogu da nadjem zamenu za ovaj deo? Bas je specifican deo, ne mogu da pronadjem nista na internetu... Da li da idem u ovlasceni servis, pa oni da narucuju deo?

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, mare011 said:

Bas je specifican deo, ne mogu da pronadjem nista na internetu...

Kao prvo, pozdrav i dobrodoslica na forum (ako je vec preskocen deo za predstavljanje novih clanova).

Kao drugo, imas sve sto te zanima u ePer do najsitnijeg detalja. Za svaki slucaj unesi svoj VIN, ja sam ti napravio generalnu pretragu (ima nekih modifikaciju i ranije i od MY10), posto nisi napisao ni najosnovnije, tj. da li je Bravo pre ili posle restyle.

Panorama ti je u sekciji "Display units and windows -> Folding top". Ako element ima potkomponente, sa desne strane imas kolonu Components. Oznacio sam crvenom strelicom, kliknes na ikonicu Components:

 

Untitled.thumb.png.0b0a9135510e4d71c7537b66783dfbcc.png

 

Otvaraju ti se potkomponente, konkretno za panoramu imas 4 sekcije. Lajsne koje te zanimaju su u poslednjoj sekciji. Svaka lajsna se sastoji od dva dela, prednje i zadnje, a od njih imas levu i desnu (Anteriore Destra, Anteriore Sinistra, Posteriore Destra, Posteriore Sinistra):

 

Untitled1.thumb.png.f09392a0c804975778f1935a8db94dab.png

 

Cena svake lajsne pojedinacno kod ovlascenih je okvirno oko 90-ak EUR. Ne mora da znaci da je ta cifra, nisi napisao ni koja ti tacno treba od ove cetiri - uzmi po svom VIN serijski broj dela (koja ti je vec spala, 7736484*) pozovi ovlascene i proveri. Ako imas clansku karticu, imas i popust 10-15% kod nekih. Posto je deo koji se retko narucuje, verujem da se ceka standardne 2 nedelje da stigne (za redje stvari).

 

Untitled2.thumb.png.a7146f3ef45af0b7600dee9d13a8a182.png

 

Mozes da pokusas da nadjes i neku polovnu lajsnu (ako uopste budu hteli da razdvajaju delove panorame). Spisak FIAT otpada imas ovde, prelistaj svezije brojeve otpozadi (kao snabdeveniji obavezno Pedja Indjija, Maki Sabac,...): 

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/5602-fiatlanciaalfa-romeo-otpadi/

 

Proverio sam ti dodatno i Compatibility listu za te serijske brojeve lajsni (tj. da li mozda odgovaraju sa nekog drugog modela sa panoramom, pre svega Delte) - po ePer ne pase, specificne su za Nuova Bravo, tako da ne gubis vreme sa prodavcima.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ivane, pozdrav i hvala na dobrodoslici! Hvala puno za odgovor i izvinjavam se sto sam preskocio predstavljanje, napravio sam post o tome nakon sto sam video vas komentar: 

 

 

Hvala puno za detaljne informacije, ja iskreno nisam imao pojma za ePer i da tamo mogu da pronadjem potrebne informacije. 

 

Da dodam - spale su mi obe plastike (i prednja i zadnja) sa suvozaceve strane.

 

Pozvacu servis da pitam za deo, hvala jos jednom!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema na cemu, tu smo da se pomognemo ;) .

A ti "uzvrati" zajednici, pa dopisi ovde cene kada budes saznao, mozda nekome bude koristila informacija ubuduce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...