Jump to content
FAS Goran
Neven_MAX

Fiat Nuova Bravo 1.6 MJet - izbor veličina alufelni

Recommended Posts

Sem ako nisi mazohista, nemoj 15'', nece liciti ama bas ni na sta - jedna ogromna rupa.

Ima i do offset-a i do sirine felne. Na Stilo felnama je ET 43 mm za 15'' i 41mm za 16'' i 17''. U odnosu na ET od 31mm za Bravo 16'', znaci vec tu je vec uvucenija za >= 1cm.

Na to dodaj i da je 15'' siroka 6.5'' (uz uzu gumu), sto ti je pola inch (1.27 cm) uze od 16'' ili 17'' Bravo/Stilo. Znaci jos pola od poslednje vrednosti ka unutra.

Da ne pricam o tome kako precnikom, sa strane gledano izgleda 15'' na Bravu...

Imas po forumu slike par Brava i sa alu 16'' sa Stila, em je uvucenija em bar meni ide kao du*e i glava (ostra linija Dynamic felni prilagodjena Stilu, na oble linije Brava).

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da se ukljucim nakon sto originalno postavih pitanje....

Prvo, put kojim cesto vozim, iako sam u BG, je ocajan a 'Talijani nisu sa rupama na ti. Ja sam kupio zimske alu feline 15" I ljetnje 16". Nisam se pokajao. Prvo uze gume, mada nedvojbeno su 'ruznije', mnogo bolje kopaju do puta po sljegu I ledu nego sire. Sto uze i vise mesa na gumama za kratere na putu, gazenje ivica kolovoza upadanje u rupe pune vode, to bolje. Garantujem da me je nekoliko puta do krivljenja felni spasilo samo debljina slabije naduvanih 15" guma. Dalje, 16'' je po meni dobar kompromis udobnosti, glumljenja spajdermena po ivicnjacima, izgleda I ljuljanja po autoputu. Ako govorimo o izgledu, 17" ljetnje I 16" zimske su odlicne. Ali imaj u vidu da cjena 'dobrih' 17" guma je cesto I do +50% skuplja od npr 15" a I od 16. Po meni besmislno je kupiti dobre felne I onda na njih nabaciti 'Tigar. Ja sam se namucio trazeci felne, ukoliko zelis odlican izgled i sigurnost nove felne I kvalitetne gume su pozeljene a imaj onda u vidu cjenu. Samo za nove felne 17" se treba dati min 350e. Dakle stavi na papir put kojim najcesce vozis, koliko kesa imas I koliko ti je zaista bitan izgled...Uzgred. Moracu postaviti koju sliju da vidis kako izgleda kod mene....

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ne znam jesi li dobro razumeo

Kao letnji set imam 17ice,i to nemam nameru menjati, nabavio bravo sport felne, koje mi od pocetka i jesu bila zelja

 

Razmisljam samo o zimskom setu alu felni, najekonomicnije resenje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najekonomicnij, najbolje za snijeg i rupe su 15 ske. Ipak ako želiš estetiku, a voziš dobrim putevima i nije ti problem dati neki dinar više uzmi 16 ske. Naravno ovo je moje mišljenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet se sve svodi na licne potrebe... Uvek pominjemo neku uzu gumu za sneg, a pitanje je koliko godisnje uopste i vidimo snega i u kojim uslovima. Drugo, i tehnologija guma je znatno napredovala, pa je dovoljno uporediti rezultate recimo sirih i uzih zimskih guma istog proizvodjaca u istim uslovima - pisao sam ranije, da bi mnogi bili iznenadjeni istim... Vrlo je bitno i ponasanje na suvom i mokrom kolovozu, ali to je vec za neku drugu temu...

Licno, imam neku svoju "teoremu" :) da je najbolji odnos udobnost/cena guma/odrzavanje/izgled kada su na vozilu felne za inch manje od fabricki maksimalno predvidjene.

Druga stvar je i sto iz generacije u generaciju vozila, npr. i nasoj u C klasi, raste velicina tockova - noviji modeli ih naprosto gutaju. Npr. pristojnog izgleda na starom Bravu su bile 15'', na Stilu je to poraslo na 16'' (uz maksimalno predvidjenih 17''), na Nuova Bravo 17'' (max 18'')... Ili recimo kako Astre "gutaju" cak i 18'' ili 19'' tockove... Drugacija konstrukcija, veca vozila, veci rubovi tockova, itd. Kao sto rekoh, samo licni izbor...

Share this post


Link to post
Share on other sites
55 minutes ago, Ivan said:

 Drugo, i tehnologija guma je znatno napredovala, pa je dovoljno uporediti rezultate recimo sirih i uzih zimskih guma istog proizvodjaca u istim uslovima - pisao sam ranije, da bi mnogi bili iznenadjeni istim... Vrlo je bitno i ponasanje na suvom i mokrom kolovozu, ali to je vec za neku drugu temu...

Licno, imam neku svoju "teoremu" :) da je najbolji odnos udobnost/cena guma/odrzavanje/izgled kada su na vozilu felne za inch manje od fabricki maksimalno predvidjene.

 

 

Dobro receno. Uska guma ima bolje performanse u rastresitom dubokom snegu, nije bolja ni na ledu. Utaban sneg i led je stvar trenja, rastresit sneg sneg je stvar doci do tvrde podloge. Uza guma je bolja i za duboku vodu, mada za modernu gumu ni to ne bi trebao biti problem ako ima normalnu dubinu sare. I performanse su cesto najbolje sa tom dimenzijom guma, jer sa najvecom mogucom bok gume bude toliko tvrd da ne moze guma redovno da nalegne na kolovoz kad krene da radi geometrija trapa i pocne da se povecava nagib tocka u krivini, sto se moze najvise videti kad testiraju to po mokrom jer usled manjeg trenja ne moze da se guma "svuce" na kolovoz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...