Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Najavljen nov način merenja srednje brzine vozača na autoputu

Recommended Posts

Ja i dalje nisam odgledao onu sat patrolu ne stizem od sexa ( na poslu ne onog na koji vi miskite )...
Nego pitanje...sta one hiljade huawei kamera tzv krstovi snimaju i sta kontrolisu...dal protok saobracaja ili nesto drugo?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 hours ago, dusman13 said:

A rezolucija slike do bolaemoji1787.pngemoji1787.pngemoji1787.png

Izgleda kao da je slikan telefonom monitor. Cak i da slika izgleda kao niska rezolucija, snimak moze da se zumira i vrlo jasno da se prikazu detalji jer se slika HD rezolucijom. Kao u filnovima kada inspektor trazi operateru da zumira detalje. Ameri odavno imaju takvu opremu, a sada moze da je kupi svako za male pare... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakvim telefonom, kao sekirom da je napravljen snimak. Pa koji bre to danasnji telefon ima tako uzasnu kameru. Pa secam se da je moj Ericsson K700 bese 2004/5 imao bolju rezoluciju te pravio jasnije snimke od ove fotke.
Meni vise lici na sprdnju nekog nego da je to zaista okacio neki sluzbenik policije sa kamerom iz proslog veka, hmmm...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidi se to lepo, ovo bih ja, (po fontu), rekao da je neki nikon u pitanju...
Ovde je neko slikao ekran fotoaparata...naravno da se ne vidi sve kako treba. Ali ovo kad se prebaci na komp pa uvelica vidi se boja oka, a ne tablica...

Edited by Milutinac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, moguce je slikati aute u pokretu da se jasno vide tablice, ali nije lako bas. Ne uspe uvek. Nezavisno od toga cime se slika. Ne pitajte me kako znam :lol: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merenje proseka BG-Ni od naplatne rampe do rampe postoji odavno kao što znamo, ali su se nedavno pohvalili novim sistemom koji meri i parcijalno na autoputu.

Kažu da su to ove deonice:

 

prosek BGNI01.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš lepo, od Beograda do Niša se neprekidno meri prosečna brzina na 13 deonica ukupne dužine 203km. Teoretski možeš da dobiješ i do 13 kazni za prekoračenje prosečne brzine. Da zakucam tempomat na 130.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mislim da sam negde pročitao da ako napraviš prekršaj na više deonica, kažnjavaju samo za onu sa najvećim prekršajem.

Da se ispravim

 

"Tako vozač od Beograda do Niša može da dobije čak 12 kazni ako prekorači srednju dozvoljenu brzinu između svakog od kontrolnih punktova gde su postavljene kamere!!!"

 

E sad, to je opet nezvanično i deluje mi nelogično, kao kad na istu ulicu stave 5 kamera na 1km i jedno prekoračenje kvalifikuju kao 5 prekršaja.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@knezevic76

 

Ne mora da se ispravi. :thumbup: 

Neće slati po 10-12 kazni za istu vožnju, nego jednu. Ako ih ima više izabraće onu sa najvećim prekoračenjem.

To će uraditi ne zato što su dobri i fini, nego zato što bi u protivnom zatrpali prekršajne sudove kad bi svakog meseca slali toliki broj kazni (za svako parče merene deonice) - na kraju svi ti prekršajni postupci zastarili jer ne postoje resursi da se obradi toliko potencijalnih prekršajnih zahteva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mis'im, sad ću ga razvučem 200 iz mesta i tako na svim kamerama a samo na jednu ću gi lečko stisnem preko 200 i za toj će samo da mi stigne kazna.

:lol:

Edit...

Uskoči precenik...

Edited by Mijailović P.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Međutim, za sitnija prekoračenja (koja ne traže postupak pred prekršajnim sudom)... e, tu nam ostaje samo da vidimo šta će biti u praksi. Može se dogoditi paradoks:

 

- na svim deonicama imaš prosek za prekršajni sud i oni izaberu jedan od svih izmerenih proseka i pošalju prekršajnom sudu. Epilog - 10k do 20k dinara i par bodova.

- na svim deonicama imaš prosek tek malo veći od 130 km/h (npr. sve do 150 km/h), i pošto tu nema prekršajnog postupka oni pošalju kaznu za sve izmerene deonice. Epilog - 10 puta po 3k ili 5k, bez bodova.

 

Tako bi ispalo da se više isplati da budeš u većem prekršaju nego manjem.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

To bude jedan predmet (Jedan PR broj) sa 5-10-13 objedinjenih prekršaja. Ima ta "praksa" i sada, recimo primer - javni red i mir, pošibaju se i pritome nemaju ličnu kartu.
To ne budu dva predmeta, već jedan predmet sa dva prekršaja.

Policija je tražila da bude mogućnost da neko napravi pojedinačnih 13 prekršaja, a pravnici su bili protiv toga.

Uzimaće se ona najveća prosečna u slučaju da je neko prekršio na više deonica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tempomat na 140 i nikada vam ništa neće stići...

 

Sećate li se uopšte kad je počelo merenje brzine na AP? Pa kad je Srbija dobila presretače? Pa kad su počeli da nas plaše radarima na AP i zaustavljanjem kod naplatne rampe (ne tamo gde je prekoračenje napravljeno) ?

 

Samo tempomat, ranije na 134-135 a sada na 140 i glava ne boli. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 minutes ago, Milutinac said:

To bude jedan predmet (Jedan PR broj) sa 5-10-13 objedinjenih prekršaja. Ima ta "praksa" i sada, recimo primer - javni red i mir, pošibaju se i pritome nemaju ličnu kartu.

Ima li do sada takvih primera iz sfere saobraćajnih prekršaja? Ok iz drugih (npr. javni red i mir) prekršaja, nego baš iz saobraćaja?

Ovde ionako prvo ide postupak da se izjasni ko je vozio auto (ukoliko nije došlo da zaustavljanja), i šta ako se izjasni da su tu deonicu vozile dve, tri osobe... a sve isti auto, isti dan, isti ulazak/izlazak sa autoputa? Ljudi mogu da se menjaju za volanom, samim tim je drugi prekršilac... ne znam da li u saobraćaju do sada ima prakse da se objedinjuje u isti postupak čak i kad je različiti prekršilac...

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, neshaoct said:

Ima li do sada takvih primera iz sfere saobraćajnih prekršaja? Ok iz drugih (npr. javni red i mir) prekršaja, nego baš iz saobraćaja?

 

Ih, kako ne, pa naravno...
Ono za JRM sam naveo jer mi je to prvo prošlo kroz glavu...

 

Evo primer iz saobracaja

 

čl.330 st.1 tač.1, ZOBS - "...jer je upravljao vozilom bez vozačke dozvole one kategorije kojom upravlja..."

čl.331 st.1 tač.49, ZOBS - "...jer je konzumirao alkohol nakon nastanka saobraćajne nezgode..."

 

Jedan PR broj, jedinstvena kazna, nebitno ali u ovom slučaju kazna zatvora - 25 dana (10+15)

 

2 hours ago, neshaoct said:

 i šta ako se izjasni da su tu deonicu vozile dve, tri osobe...

 

Nisam razumeo - jednu deonicu da su vozile 2-3 osobe? Ili više deonica pa jednu prekoračenu vozila jedna osoba, drugu prekoračenu vozila druga?

 

2 hours ago, neshaoct said:

 ne znam da li u saobraćaju do sada ima prakse da se objedinjuje u isti postupak čak i kad je različiti prekršilac...

 

Da, ali mi sada na prvu padaju na pamet recimo situacije kada je sudar, pa imamo 2-3 okrivljena pod istim PR brojem, ili recimo kada je neko recimo teretno vozilo u pitanju pa pod istim brojem tj. u istom predmetu imamo - Pravno lice, odnosno vlasnika recimo teretnog vozila kao okrivljenog i vozača tog teretnog vozila isto kao okr.

Ove ovako situacije koje spominjes, ne znam za tako nesto :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Milutinac said:

Nisam razumeo - jednu deonicu da su vozile 2-3 osobe? Ili više deonica pa jednu prekoračenu vozila jedna osoba, drugu prekoračenu vozila druga?

I jedno i drugo. :D

Npr. parcijalna deonica je duga 30 km. Jedna od tih 10-12 (koliko ih već ima) npr. na pravcu BG-NI. U okviru tih 30 km dođe do zamene vozača - faktički se vodi postupak protiv onog vozača koji izaberu ta dva u dogovoru (van očiju MUP-a).

Ili, ceo pravac npr. BG-NI - prilikom neke pauze na pumpi zamene se vozači, i onda se malo vodi protiv jednog (onog koji je prvi vozio i zakačio prosek na prvih 4-5 parcijalnih deonica), a malo protiv drugog vozača (koji je vozio posle te zamene na pumpi, i zakačio sledećih 5-6 parcijalnih deonica), a to po definiciji mora biti odvojen postupak jer je različit prekršilac.

 

Verovatno ima još razloga zbog kojeg su se odlučili da se, u slučaju da je neko prekršio prosek na više deonica, uzima najveća prosečna na samo jednoj od parcijalnih deonica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vozim auto sa volanom na desnoj strani a na levoj stavim lutku.

Kome pišu kaznu?!

2 hours ago, Milutinac said:

alkohol nakon nastanka saobraćajne nezgode

 

Ovo sam zaboravio da postoji... 

 

Koliko nakon nezgode ne možemo konzumirati alkohol?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pricao sa drugom koji je radio za puteve Srbije. kaze sledece : sistem je napravljen jos pre 2 godine, i radilo neko vreme. Onda je npr sklonjena naplatna rampa Nais, i onda se nije moglo meriti recimo ko pre Vrcin - NIsh =203km/130kmh - pa dobiti prosek i odustali su od toga. sad su smislili i kaze da krece od 15.10.2022( a imate i u danasnjem kuriru vest ) da ce se raditi 2 stvari : prosek izmedju deonica, znaci one plave kamerice sto stoje na zelenim tablama za mesta . One hvataju prosek i drukaju nas, a druga stvar je trenutna brzina u tom momentu dakle dal je vozac vozio deonicu od 22km ispod proseka i onda odjednom resio da da gas i krene preko 150. Ja ovu info nisam dobio nigde sem od njega , tako da je uzimam sa rezervom, ali u svakom slucaju ceo ovaj sistem mi se ne svidja, buduci da jako cesto koristim AP ka jugu dole . tacno znam da ce sad da budu kilometarske kolone u obe trake , evo uvericete se i sami...

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, andreja.micovic said:

Vozim auto sa volanom na desnoj strani a na levoj stavim lutku.

Kome pišu kaznu?!

Kamere ne slikaju vozace, samo citaju tablice pa ti posle objasnjavaj ko je vozio tvoj auto ako nisi ti. Ulazna kamera ti prepozna tablicu sa zapisom vremena, a lokacija kamere je fiksna, izlazna uradi takodje. Distanca izmedju kamera je uvek ista, samo ima podatak vreme i tvoja tablica. Tako ti racuna prosecnu brzinu. 

 

1 hour ago, shortee said:

vozac vozio deonicu od 22km ispod proseka i onda odjednom resio da da gas i krene preko 150

Ovo ne verujem da moze jer kamere samo citaju tablice. Iste kamere se nalaze i na rampama gde se uzima kartica, obratite paznju, zato va tackasta tabla iza kioska i ispise brojeve i slova sa vase tablice, a takodje i stampa na karticu. 
 

Edited by Dale

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...