Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Najavljen nov način merenja srednje brzine vozača na autoputu

Recommended Posts

Merenje prosečne brzine vožnje proglašeno neustavnim...u Nemačkoj


Pre nekoliko meseci u Nemačkoj je na deonici dugoj dva kilometra počeo kontrolni probni period izračunavanja brzine kretanja vozila

 

prosecna brzina.jpg

 

Reč je o brzini koja se zasniva na osnovu više snimaka na nekoliko lokacija. Ovakav način merenja je prvi u Nemačkoj pa je u pripremi već tri godine. Pre nekoliko meseci sisem ''Section Control'' merenja brzine postavljan je na auto-putu br. 6 u blizini Hanovera kako bi testirali njegovu primenjivost. Početkom godine počeli su sa naplaćivanjem prvih kazni, no to nije dugo potrajalo. Sud u Hanoveru odredio je ukidanje ovakvog sistema ''Section Control'' merenja (tj. izračunavanja) brzine vozila, a ministarstvo unutrašnjih poslova tu je odluku momentalno sprovelo u delo.

Sudije su svoju odluku obrazložili time kako se snimanjem registarskh tablica svih vozila koja prolaze kroz zonu kontrole zapravo krše ustavna prava privatnosti, jer nema nikakve pravne osnove za to.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada sam se vracao iz Gr tamo negde posle Nisa, prvi put videh Famu postavljenu na AP. Znam da imaju foru da se stekaju u civilnim kolima itd, al ovo je bilo bukvalno kao kod Sajma sto mere. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^

Vidjao sam svasta do sada, tako da me nista ne iznenadjuje. Pre neki dan Sabac-Loznica, svi znamo da je put kao avionska pista - a radar lepo na kilometarskom pravcu, u hladovinici u nekom od onih milion sela, zona skole 30 km/h. Verujem da pecaju i za malo preko, prosao sam brzinom da sam jos malo na nalepnici mogao da vidim do kada je patrolni auto registrovan :) .

Plus ovo najavljeno merenje po segmentima na AP, milina... Iako ne volim i slabo koristim tempomat, znaci ipak Set na 13X km/h i prs' u uvo... Polako ali sigurno smo sa propisima/radarima/kamerama "u brazdi", poredim kako sam vozio npr. pre 10-15 god i sada...

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolegi sa posla su pisali kaznu za bukvalno 51 km/h na magistralnom putu ali delu u kom postoji znak za ograničenje brzine. Na snimku sa radara (onog automatskog na tronošcu, što preko 4G modema odmah uploaduje snimak u bazu) vidi se da je tih 51 km/h postigao u trajanju od 2-3 sekunde i vratio se ispod. Svejedno je morao da plati, ili da ide na prekršajni sud i da se zeza sa tim... Nešto mi govori da tolerancija za ova "merenja po sekcijama" auto-puta neće imati daleko veće tolerancije.

Edited by McSteel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Juce u povratku sa radilista iz Smedereva, negde kod Malog Pozarevca, mozda pre, stoji policajac sa radarom i lovi u pravcu ka BG, ali ne videh neki policijski auto pored. Kad ono medjutim, 500m dalje, policijski auto zaustavio vagen-kombi nemackih registarskih i sigurno mu pise kaznu.
Policajac na suncu drzao radar pof upeklom zvezdom i u momentu prolaska bleno u telefon, verovatno dok kolega ne zavrsi. E sad, da li su smislili da laser u radaru skladisti podatke negde drugde ili ih salju u centralu (radi samostalno bez auta) i samo ih zaustavljaju autima, to ne znam.


Sent from NOMU S10 PRO using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na autoputu ne sme da zaustavi vozilo kao u gradu. Moze samo ako naprave levak i iskljucenje na odmoriste ili da te kolima zaustavi (tipa presretac). 

Ovo za levak redovno rade na ap NS-SU.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sad dal je bio presretac il ne ne znam, ali je biko redovno vozilo policije i zaustavio ih u zaustavnoj traci. Pa valjda nisu ludi da ih zaustavljaju kao u gradu

Sent from NOMU S10 PRO using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, ISV_01 said:

Juce u povratku sa radilista iz Smedereva, negde kod Malog Pozarevca, mozda pre, stoji policajac sa radarom i lovi u pravcu ka BG, ali ne videh neki policijski auto pored. Kad ono medjutim, 500m dalje, policijski auto zaustavio vagen-kombi nemackih registarskih i sigurno mu pise kaznu.
Policajac na suncu drzao radar pof upeklom zvezdom i u momentu prolaska bleno u telefon, verovatno dok kolega ne zavrsi. E sad, da li su smislili da laser u radaru skladisti podatke negde drugde ili ih salju u centralu (radi samostalno bez auta) i samo ih zaustavljaju autima, to ne znam.


Sent from NOMU S10 PRO using Tapatalk
 

Taj radar ima svoj harddisk koji memorise svaki snimljen prekrsaj. Ne salje se odmah u bazu, niti ima mogucnosti za tako nesto. Hardver je fizički zasticen, kao i elektronski, tako da mu moze prici samo jedna osoba. To sto je policajac stajao pored tronosca i buljio u telefon ne znaci da radar dalje nije radio svoj posao. Namesten je da snima po automatici cim prekoracis unapred zadatu brzinu. Tako da policajac tu prakticno nije ni potreban.

 

Hocu reci, moze policajac biti daleko od tronosca, ali budi siguran da ce te radar snimiti ako je podesen

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je fama ima mogucnost manuelnog, poluautomatskog i automatskog rada gde se unapred podesi zeljena brzina i on non stop snima ali belezi cim neko i 1km predje preko zadate brzine.
Eto cisto da znate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci kao klasicna kamera sa HDD-om i direktnim snimanjem. Bogami, bice razglednica, jurili su ko muve turcini juce.

Prica mi kolega iz BiH, tamo nisu placali kazne za parkiranje u Bijeljini (zaista neka sica, 5KM ceo dan ili slicno) i ovi gastrosi ih cepali i nisu placali. Sad im u npr Svedsku stize kazna od par stotina EUR za taj prekrsaj u Bijeljini (koji bi tamo realno kostao mnooogo manje) jer je neka privatna agencija uzela pod svoje da vrsi naplatu kazni. Uzima ona svoj deo ,a naplati kaznu pa usi otpadaju. Svi srecni sem onog ko se bahatio.

Da li ce i ovde biti tako za ove ino vozace, ne znam, ali je u SAT+ sto je kolega ostavio gore pisalo da ce ih sacekati na glavnoj izlaznoj rampi i naplacivati im kazne.

Sent from NOMU S10 PRO using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na ulazu u Topolu radar, rečeno mi je da ih ima, poštovao sam ograničenja, al sam na uzbrdici pre radara bozio 65. Radar me uhvatio na 63 a ograničenje 50. Fama, kaže pandur da tolerišu do 60, ne može da briše . Pisao kaznu. Upozorio me na radar u mladenovcu, rekao je da tamo imaju nultu toleranciju. I stvarno na ulazu u Mladenovac Fama.
Pitah ga, kako bre jedni imaju, drugi nemaju toleranciju, kaže , zavisi od opštine do opštine kako se dogovore.
Tako da putovanje do zlatibora i nazad po ograničenjima i radovima može biti baš traumatično iskustvo. Od nekadapnjih 3.5 sata se pretvorilo u 4.5 sata minimum.
Sad trebam ići malo sa klincima u obilazak manastira i okoline Despotovca, Jagodine itd i psihički se spremam.

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aman imate sad novi AP i nema da brines oko brzine prosao pre 3 dana, sve savrseno brzo se stize nema merenja nikakve brzine ni prosecne, ne smem ni da kazem kojom sam brzinom isao cisto da overim i ne preporucujem naravno tako dinamicnu voznju, ali po ogranicenju svakako a bezbedno na nekim deonicama moze da se i vozi do 160 ne svugde ali na nekim relacijama jer je put je bas ravan i prav.
Brzo sigurno se stize bar do ČA ako vec ides ka UE-u.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Išao sam baš na dan otvaranja. Inače od moje kuće do AP ima 50 km i 50km nazad, to je već 100km. I putarina će biti 500 u jednom pravcu. Plus volim da svratim usput da obiđem još po nešto.
Svako ima drugačije afinitete :)

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka

Share this post


Link to post
Share on other sites

A i dok se iz grada dovuces na AP, meni je jos uvek daleko brza varijanta za na tu stranu upravo izlaz "starim" AP, pa na Mali Pozarevac. Super se stize jer dalje nema guzve, a i brzo se izlazi iz BG, sto je veliki plus.

On 8/23/2019 at 1:51 PM, knezevic76 said:

Na ulazu u Topolu radar, rečeno mi je da ih ima, poštovao sam ograničenja, al sam na uzbrdici pre radara bozio 65. Radar me uhvatio na 63 a ograničenje 50. Upozorio me na radar u mladenovcu

Ako gledas iz tog smera, u Topoli znaju da se nacrtaju odmah posle znaka za naseljeno mesto na samom ulazu, sa desne strane je parking u useku. Par puta ih vec vidjam i na izlazu iz Topole, na kraju pravca pored pumpe, iza ide duga desna krivina i znak za kraj naselja. Mladenovac takodje, odmah posle znaka za naseljeno mesto cim krene ono uzbrdo/nizbrdo :) posle odvajanja za Arandjelovac. Zatim na pravcu pre semafora i nadvoznjaka (60 km/h), kao i na samom izlazu iz Mladenovca, blizu delu paralelnom sa prugom... A za celu tu deonicu mi je fascinantno nepostojanje znaka za prestanak ogranicenja (koji su kod nas generalno, u poredjenju sa inostranstvom, maltene nepostojeci) - toliko nelogicnosti iako je dobrim delom renovirana, prosto idealno za samostalna tumacenja i naplatu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Aman imate sad novi AP i nema da brines oko brzine prosao pre 3 dana, sve savrseno brzo se stize nema merenja nikakve brzine ni prosecne, ne smem ni da kazem kojom sam brzinom isao cisto da overim i ne preporucujem naravno tako dinamicnu voznju, ali po ogranicenju svakako a bezbedno na nekim deonicama moze da se i vozi do 160 ne svugde ali na nekim relacijama jer je put je bas ravan i prav.
Brzo sigurno se stize bar do ČA ako vec ides ka UE-u.
Cikam da tako to lepo zvuci u casovima oko 16-19 kada sam u petak kretao na more. Od ulaza (a i pre) na Umku je bila kolona u pravcu ka Obrenovcu da ti presedne odlazak na autoput i izlaz sa istog, a jos manje ona guzva koja se stvori na samo dve ( u ovom momentu jedna) naplatne rampe kod Preljine. Ko ne veruje nek ide u pomenuto vreme da se uveri. Cekam 2 stranca da blokiraju ENP (kao sto umeju) i bice veselo.
Ibarskom sam isao sad na more i ukljucio se kod Ljiga - Preljina i srecom bilo ok na izlazu, ali ulaz iz BGa je robija. Doslovno.
Dok ne urede pristupne saobracajnice, dzaba odlazak van radnog vremena i u spic.

Sent from NOMU S10 PRO using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Putarina ce biti 400 ne 500 a ako cemo tacno onda 420.

Svakako da svako od nas ima razlicite afinitete, od moje kuce do AP ima tacno 42 km. I ja sam usput svratio(ČA) i obisao(pecenjaru) nesto sa porodicom i uzivao.

 

Išao sam baš na dan otvaranja. Inače od moje kuće do AP ima 50 km i 50km nazad, to je već 100km. I putarina će biti 500 u jednom pravcu. Plus volim da svratim usput da obiđem još po nešto.

Svako ima drugačije afinitete

 

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cikam da tako to lepo zvuci u casovima oko 16-19 kada sam u petak kretao na more. Od ulaza (a i pre) na Umku je bila kolona u pravcu ka Obrenovcu da ti presedne odlazak na autoput i izlaz sa istog, a jos manje ona guzva koja se stvori na samo dve ( u ovom momentu jedna) naplatne rampe kod Preljine. Ko ne veruje nek ide u pomenuto vreme da se uveri. Cekam 2 stranca da blokiraju ENP (kao sto umeju) i bice veselo.
Ibarskom sam isao sad na more i ukljucio se kod Ljiga - Preljina i srecom bilo ok na izlazu, ali ulaz iz BGa je robija. Doslovno.
Dok ne urede pristupne saobracajnice, dzaba odlazak van radnog vremena i u spic.

Sent from NOMU S10 PRO using Tapatalk


Ne moze lepo da zvuci kad nije sve ni gotovo, a i da nema puno "radoznalih" i onih koji idu tamo na AP nebi bilo ni guzve nego svi ili vecina hoce fraj na AP da vide probaju i uzivaju u carima zaista odlicnog asfalta na AP.
I da to sam vec pisao negde, aj da sacekamo 01.09 da se zavrse odmori, da krene naplata istog da vidis kako nece biti guzve brate, da ne kazem da sacekamo decembar da se zavrsi AP do Surcina tada nece biti uskog grla i imace vecu propusnu moc.
Na kraju krajeva niko nikog ne tera da ide tim AP nego bas se pitam zasto pa vecina ide ovim AP i onda kuka na guzve. Brt ja sam svesno isao pre 4 dana i naoruzao se strpljenjem misleci da ce mi trebati bar cuka vremena da se ukljucim na AP kao ono nema guzve.
Nama nista ne valja, kad ga nemamo sto ga ne naprave, kad naprave, joj guzva, slazem se ali nit je zavrssen AP, drugo guzva na E75 je kao ok i o tome svi cute iako ima sve pristupne saobracajnice i sve ima pa kad gastozi navale ludilo ali to je normalno a ovo sad sto je otvorio AV(koga nit volim nit mrzim) baz zato sto je on otvorio trazi se neka mana i sad posto je nema na samom AP(a to znaju oni koji su njime prosli) onda halabuka kako je guzva dok se ne dodje do istog pa jbt da ne valja i da niko nece da ide na isti guzve ne bi ni bilo.
Naravno da je ovaj otvorio u marketinske svrhe bas sad a i nije jer sad je vreme odmora i da se malo rastereti ibarska naravno sad je tu kod Mislodjina, Barica usko grlo ali za 7 dana veruj mi nece biti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dusman13
Malo si se previše lično uneo u celu priču :)
Da, auto putevi imaju svoju svrhu i da, treba ih koristiti. Nisam pročitao da ga ovde neko pljuje.
Ja ću verovatno vrlo retko taj novi AP koristiti jer preko njega do ZL i nazad trebam dati +2000 din više. (dve putarine+ 1000 za gorivo da dođem do njega i od njega). Par puta godišnje, nove gume!
Pa se uzdam da će sad putovanje ibarskom ili preko topole i mladenovca biti opuštenije i rasterećenije, jer će masa koristiti AP.


Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...