Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

Taj žuti konektor ti je za AUX in na radiju. Dakle ako želiš da slušaš muziku sa blueme moraš radio staviti na aux. Za telefon ne znam ali verovatno po tome isto radi samo na AUXu samo to mi nema puno smisla jer onda ako slušaš radio ili CD bluetooth ne radi.

Pogledaj u uputstvu šta piše ili neka neki forumaš tko to ima objasni kako i kada radi.

Uglavnom blueme radi i sigurno ćeš ga čuti na zvučnicima ako radio staviš na AUX.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm???

Jedino da mu staviš Kabel i priključiš neku muziku na taj AUX pa da vidiš jel do radija ili....morao bih da ispitam ovako sve napamet govorim.

Probaj raskačiti taj žuti konektor i traži AUX...

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 hours ago, Zvezdo said:

Na žalost taj blueme uglavnom ne radi i nisam čuo da ga je itko popravio (što me čudi)  a mislim  da bi se trebalo poigrati sa dijagnostikom pa aktivirati taj radio jer komande ne rade?

Blue&Me je cak i dan-danas vrlo korisna stvarcica i bas ga dosta koristim. Glasovne komande, konekcija sa telefonom (hands-free razgovori), Media Player za slusanje muzike sa fleske...

Problem je jednostavan, posto su i komande na volanu i radio uredjaj i Blue&Me - sve cvorovi na CAN mrezi, vezani na zajednicku centralu preko koje komuniciraju, tj. Body Comp. Iz tog razloga ti radi sve sto je povezano fabricki - tj. mozes da koristis Blue&Me (Media Player, telefon) u kombinaciji sa delom komandi na volanu zaduzenim za kontrolu istog. 

Ono sto je problem je naknadno ubacen CD player. Cim ne reaguje na komande sa volana, znaci da nema komunikaciju sa CAN mrezom vozila (postoje 2 magistrale - CAN A i CAN B, u glavnom ISO konektoru). Resenje je obicno pazariti dodatni CAN adapter koji ce univerzalni (aftermarket) uredjaj osposobiti za konkretan protokol, tj. uvezati CD sa Body Compom i omoguciti im komunikaciju. Takodje treba proveriti i po specifikaciji sta tacno ide u Mini ISO konektore (ta 3 mala konektora u boji), tj. da li postoje neke fabricke linije koje nisu iskoriscene. Ne znam za GP napamet, ali recimo na Stilu su tu isle iskljucivo linije za CD changer (plavi konektor) i woofer. Dok je recimo na ConnectNav+ navigaciji mikrofon isao preko posebnog 18-pinca, naravno koristio je samo 2 linije. Na Bravu (Bogu hvala) jos nisam imao potrebu da se igram sa ozicenjem, pa nisam ni nesto detaljno gledao seme, verujem da je sve vrlo slicno na GP.

6 hours ago, Zvezdo said:

Dakle ako želiš da slušaš muziku sa blueme moraš radio staviti na aux.

Ne bih se slozio sa ovim, jer se po ubacivanju fleske automatski pokrece Media Player. Koji moze i da se bira na SRC dugmetu, uz radio/CD/changer...

6 hours ago, Zvezdo said:

Za telefon ne znam ali verovatno po tome isto radi samo na AUXu samo to mi nema puno smisla jer onda ako slušaš radio ili CD bluetooth ne radi.

Takodje ni sa ovim. Dok radio/CD funkcionise, Bluetooth apsolutno normalno radi, a kada telefon zvoni automatski se prebacuje u mod razgovora i gasi mjuzu. Po prekidu razgovora, takodje automatski, nastavlja se sa prethodno koriscenim izvorom muzike.

Po meni je problem samo sto je radio bez komunikacije sa CAN mrezom, tj. Body Compom i da bi se taj problem resio CAN adapterom.

A uvek sam za fabricko resenje, gde su svi moduli lepo isplanirani da rade jedni sa drugima.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

E osam puta citam i ne verujem, da fabricki  cd ne radi kompatibilno sa sistemom u autu.  ?

Jos da bude gore blaupunkt mp3. A ja ne mogu da ga koristim. Kakav je taj CAN konektor ili kako se vec zove?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cek, mozda se nismo razumeli? Ubacio si fabricki ili aftermarket uredjaj?

U oba slucaja, ako ne rade komande sa volana, uredjaj nema komunikaciju sa CAN mrezom (preko CAN A i CAN B linije u glavnom ISO konektoru, obicno budu pinovi 1 i 3).

1. Ako je uredjaj aftermarket - najcesce je dovoljno da se dokupi CAN adapter za specificno vozilo. Nakon toga, komunikacija sa Body Comp postaje aktivna - omogucene su komande sa volana, slanje podataka sa radija na board, npr. kod aftermarket multimedija omogucavanje ispisa spoljne temperature, signalizacije otvorenih vrata na ekranu, itd...

2. Ako je uredjaj fabricki - nije uparen sa Body Compom. Da li se uredjaj automatski gasi posle 20 min? Da li si unosio Code za radio, da li je mozda uredjaj dekodiran, da li CAN linija ka radiju ima neki vidljiv prekid?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čekaj malo... Da li ti rade komande na volanu ili ne? Da li radio reaguje na njih?  Imaš u podešavanjima radija da se pojača glasnoća u odnosu na brzinu kretanja auta da li reaguje na to?

Ako radio radi znači da si morao uneti kod a on služi da ga poveže sa body kompom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu je neki problem sa povezivanjem radija na CAN odnosno do koda ili dekodiranja radija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sam i ja odmah sugerisao - radio nema vezu sa Body Compom, a samim tim ni sa ostalim cvorovima na CAN mrezi.

Bar Fiata ima, nije problem probati sa drugim uredjajem pa locirati da li je problem do mreze vozila ili samog radio uredjaja (po meni mnogo veca verovatnoca ovo poslednje).

Share this post


Link to post
Share on other sites
23 hours ago, Ivan said:

Cek, mozda se nismo razumeli? Ubacio si fabricki ili aftermarket uredjaj?

U oba slucaja, ako ne rade komande sa volana, uredjaj nema komunikaciju sa CAN mrezom (preko CAN A i CAN B linije u glavnom ISO konektoru, obicno budu pinovi 1 i 3).

1. Ako je uredjaj aftermarket - najcesce je dovoljno da se dokupi CAN adapter za specificno vozilo. Nakon toga, komunikacija sa Body Comp postaje aktivna - omogucene su komande sa volana, slanje podataka sa radija na board, npr. kod aftermarket multimedija omogucavanje ispisa spoljne temperature, signalizacije otvorenih vrata na ekranu, itd...

2. Ako je uredjaj fabricki - nije uparen sa Body Compom. Da li se uredjaj automatski gasi posle 20 min? Da li si unosio Code za radio, da li je mozda uredjaj dekodiran, da li CAN linija ka radiju ima neki vidljiv prekid?

Fabricki Blaupunkt mp3. Unosio sam kod za radio, ne znam da li je dekodiran. Sta je to CAN linija?

23 hours ago, Zvezdo said:

Čekaj malo... Da li ti rade komande na volanu ili ne? Da li radio reaguje na njih?  Imaš u podešavanjima radija da se pojača glasnoća u odnosu na brzinu kretanja auta da li reaguje na to?

Ako radio radi znači da si morao uneti kod a on služi da ga poveže sa body kompom.

Rade komande ali ne uticu na rad radija. Stavim flesku u one usb -ove i na displeju izmedju satova pojavljuju se pesme i folderi sa fleske i  to najnormalnije menjam i podesavam sa komandama na volanu. i Blueme i sve samo nema konekciju sa radijom.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

CAN sistem ti je najprostije receno, sistem magistrala za povezivanje elektronkih uredjaja na vozilu. Centrala je Body Comp i od njega ka svakom potrebnom uredjaju idu linije magistrale. Na taj nacin se sistem i centralizuje, ali i znatno smanjuju potrebni resursi za kabliranje vozila. Znaci, neces imati bukvalno direktnu vezu npr. volana sa BC, pa volana sa radijom, pa volana sa B&M... Nego su svi vezani na CAN magistrale i preko njih medjusobno komuniciraju. Da ne komplikujem, ono sto tebe zanima su CAN A i CAN B magistrale, kojima se vecina uredjaja povezuje na sistem.

Upravo zbog ovakvog nacina povezivanja ti na ucitanom flesu na B&M vidis pesme na boardu, sa volana mozes da kontrolises B&M i sve ostalo sto pominjes... Ali koliko vidim, jedino je problem sto sam radio nema CAN komunikaciju sa BC. Pretpostavljam i da ti recimo za upaljen radio ne ispisuje RDS tekst na boardu (kao sto recimo imas za B&M)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dakle problem je što radio nije uparen sa body kompom! a zašto to je pitanje. Ako ga je kod otključao ... Trebalo bi da se upari sa bodyjem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne znam ništa o blueme... Ne bi trebalo jer radio pravi problem odnosno njegova šifra ga nije spojila sa body kompjuterom a otključala je radio. 

Na GPu možeš radio vaditi ili skidati klemu 100 puta i radio neće tražiti kod ali ako ga staviš u drugi auto ili u svom promeniš body kompjuter tražiti će kod.

Kao što rekoh taj kod služi da se radio poveže sa body kompom odnosno CAN linijama preko kojih komunicira sa autom. Veza radija i auta je samo dve žice (CAN a i Can b a mnogo funkcija.

 

Šta kod tebe ne štima zaista ne znam ali je u pitanju verovatno šifra koja je otključala radio a nije ga spojila sa body kompom. 

E sada pitanje... da li si ti ubacio i spojio radio i kada si ga uključio na ekranu je pisalo code? Nakon što si upisao kod radio je proradio?

 

Šta je uopšte sa fabričkim radijom odnosno zašto si ga menjao?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad sam kupio auto na njemu je bio aftermarket radio. I kao sto se vidi medju prvim komentarima  svi navalili menjaj da vidis kako je bolje da se stavi fabricki. I ja onda trazio dan noc i nasao i dobio djoku, prvi put bez koda a drugi put sa kodom ali dzabe kad nije kako treba. I sta sad da radim , bacio sam 55 e i o5 nista.?

Da ukucao kod i radio je proradio. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dakle sve si uradio kako treba ali se nije povezao sa body kompjuterom!

Zaista ne znam kako bih ti pomogao. 

Rešenje sigurno postoji. Kontaktiraj recimo koja elektronik ili nekog slično tko se bavi sa tim. Možda i onog što radi multimedije za 500l...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imas li u glavnom ISO konektoru pinove A1 i A3, trebalo bi da je to isto kao na ostalim vozilima? Retko je, ali vidjao sam da toga nema na nekim vozilima koje su totalne klotare.

Imas li ispis radio stanice na boardu, npr.? Pokusaj da vidis ima li bilo kakve komunikacije izmedju radija i Body Compa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moras da izvadis radio i vidis da li je sve povezano pozadi kako treba...mozda nije fizicki povezan dzek blue&me jedinice sa cd player-om...ili je kabl izdzekan u samoj jedinici...ako je sve povezano a i dalje ne radi, onda ti treba dijagnostika i pismen majstor, najbolje otici do gorana na altini ili neki drugi fijatov servis i to se resi za 5 minuta...
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Buvac030 said:

A ISO konektor je onaj glavni za struju i zvucnike?

Da, ti gledas onaj gde su struja, masa i CAN magistrale (ISO A). Konektor za zvucnike (ISO B ) je do njega, verovatno pun, sa 8 linija.

Imas lepo i na toj semi sto si okacio - videces pinove za CAN A i CAN B, obicno budu na pozicijama 3 i 1 u A konektoru, tim redom (CAN B->A1, CAN A->A3). Proveri tacno sta je tu ili slikaj ISO A dzek (ne ona 3 mala sarena Mini ISO koje si vec kacio).

1 hour ago, lufti said:

mozda nije fizicki povezan dzek blue&me jedinice sa cd player-om

Ljudi, posle 2 strane opet vrtite istu pricu ;) . Generalno, nema direktne veze uredjaja sa uredjajem (za kabliranje bi tada trebali kilometri i kilometri instalacije) - nego uredjaj izlazi na magistralu i tako medjusobno "pricaju".

Znaci 99% radio nema vezu sa CAN magistralama, samim tim ni sa Body Compom, samim tim ni sa drugim uredjajima (ne rade komande na volanu, nema ispisa stanica na boardu, itd.). Nista sto ima veze sa Blue&Me koji opet pominjete i koji ocigledno normalno radi.

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7/5/2018 at 2:38 PM, Ivan said:

Da, ti gledas onaj gde su struja, masa i CAN magistrale (ISO A). Konektor za zvucnike (ISO B ) je do njega, verovatno pun, sa 8 linija.

Imas lepo i na toj semi sto si okacio - videces pinove za CAN A i CAN B, obicno budu na pozicijama 3 i 1 u A konektoru, tim redom (CAN B->A1, CAN A->A3). Proveri tacno sta je tu ili slikaj ISO A dzek (ne ona 3 mala sarena Mini ISO koje si vec kacio).

Ljudi, posle 2 strane opet vrtite istu pricu ;) . Generalno, nema direktne veze uredjaja sa uredjajem (za kabliranje bi tada trebali kilometri i kilometri instalacije) - nego uredjaj izlazi na magistralu i tako medjusobno "pricaju".

Znaci 99% radio nema vezu sa CAN magistralama, samim tim ni sa Body Compom, samim tim ni sa drugim uredjajima (ne rade komande na volanu, nema ispisa stanica na boardu, itd.). Nista sto ima veze sa Blue&Me koji opet pominjete i koji ocigledno normalno radi.

Tako je , nema zica bre. A evo i pikcr.

 

IMG_20180705_190150968[1].jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...