Jump to content
FAS Goran
Mihailovic

Lancia Lybra - Zamena releja za ventilator u kabini (ventilator klime i grejanja)

Recommended Posts

Dakle, kako je opisano u ovoj temi:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/52869-lancia-lybra-ventilator-u-kabini-povremeno-ne-radi-pali-se-sa-zakašnjenjem/

 

... Lybra ima čudnu manu da se relej ventilatora kabine pokvari tako da nakon startovanja ventilacije (grejanja) prvo ništa ne dešava, a onda posle nekog vremena, relej spoji, i sve radi OK. 

Možda bih dugo bio u nedoumici gde je kvar, da nisam naišao na pomenutu temu.

 

Prvo moram da kežem da sam relej prilično teško našao. Nije ga bilo u beogradskim Fiat/Alfa/Lancia prodavnicama. Iako je relej standardna elektro komponenta (kao sijalica ili osigurač) gde god sam tražio prvo pitaju "za koji auto", "koji model" "koje godište". A zapravo jedino je bitno da je relej 12V 50A. Koristi se maltane kod svih brendova u mnogim modelima. I oblik je standardan, i raspored kontakta.

 

Na kraju sam našao u radnji u onom malom tržnom centru u Tošinom Bunaru, preko puta studentskog grada. Koštao je 800,00 din.

Pošto nisam našao od 50A kupio sam od 70A, ali neka to ne zbunjuje. Oznaka struje je zapravo oznaka koliku najjaču struju može da propusti. Tako, u ovom slučaju - od viška ne boli glava.

 

Nije neka filozofija zameniti relej, ali, evo, za manje iskusne nekoliko slikovitih upustava.

 

Ralej se nalazi kod ventialtora, dakle prvo treba skloniti onaj poklopac kod nogu suvozača. Tu su tri plastičnih navrtki, koje se rukom odvijaju, a kasnije i zavijaju. Mojne ključem, nema potrebe, a može i da pukne.

 

Na drugoj slici se vidi postolje releja, dakle malo levo od motora ventilatora. 

Na trećoj slici je oriignalni relej, vide se oznake, a na četrvrtoj se vidi raspored konektora originala. 

Na petoj, šestoj i sedmoj slici je novi relej. 

I konačno, na poslednjoj slici se vidi kako novi relej ponosno stoji u kućištu.

 

01.jpg02.jpg03.jpg

04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dal' sam ja neki baksuz, ili je ugrađeni relej bio slabog kvaliteta, ali evo, jutros relej opet crko !

Sva sreća, imao sam u rezervi jedan koji sam kupio preko Ali Expresa, pa sam brzo i efikasno sredio problem. Ovaj put nisam ni sumnjao na sam ventilator. Pravo na relej, zamenio, ventilator proradio i gotova stvar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...