Jump to content
FAS Goran
dobri nikola

Fiat novi Tipo - mišljenje, iskustva, saveti

Recommended Posts

52 minutes ago, Malmsteen said:

Šta kažu admini, jel sme da se psuje ovde :) ?

Nista te ne kosta da probas :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nr ljutim se. Nisam potpisao nikakav ugovpr samo sam dobio predračun. Banka me je zeznula što je odmah uplatila ceo iznos kredita. U suštini verovatno mogu da ih tužim samo za iznos avansa za rezervaciju od 50 hiljada dinara jer neće ispoštovati rok isporuke. Posavetovaću se sa nekim advokatom pre nego što bilo šta učinim. Nije savesno i pošteno poslovanje ako ja depozitom moram da garantujem kupovinu a diler ni sa čim ne garantuje datum isporuke ili prekoračenje istog. Ja ih nisam bio po ušima da pišu 120 dana (ne 120 radnih dana već 120 dana kalendarskih). Mogli su da napišu u predračunu rok isporuke je 6 meseci. Samo ne znam da li bi ko pristao na toliki depozit za tako veliki rok isporuke. Ovakvim načinom se kupac dovodi u zabludu a to je sudski kažnjivo. Da ne govorim o tome da imam pisani dokaz u vidu e-mail poruke gde mi otvoreno govore neistinu o kolektivnom odmoru u avgustu. Elem, brzo će oktobar i istek 120 dana - idem da razgovaram sa dilerom i od njihovog stava će zavisiti da li će proraditi inat do samouništenja ili mirenje sa sudbinom da ne živimo u savršenom svetu nego se za neke normalne stvari moramo da borimo krvavo. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Malmsteen

Ovo je strasno sta rade, evo ja sam upravo opet poslao upit za moj da vidim da li je doslo promene i kod mene, posto su meni mejlom napisali:

"Nakon razgovora sa Vama stupili smo u kontakt sa službom prodaje FCA Srbija d.o.o. kako bismo Vam dali preciznu informaciju kada će Vaše vozilo Fiat Tipo biti proizvedeno. Prema informacijama koje se nalaze u sistemu planirana proizvodnja Vašeg vozila je 08.10.2021. godine. Nakon toga, potrebno je transportovati vozilo i izvršiti homologaciju istog pre isporuke krajnjem kupcu."

 

Edited by Ivan
Sredjen format

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kuku i lele, čitam ove muke kolega koji čekaju vozilo. Cela stvar sa čekanjem personalizovane verzije nije nepoznata ali za Fiat koji je ioak narodska klasa je ovo zaista predugo. Meni deluje da je problem u fabrici Turskoj, moguć nedostatak pojedinih komponenti nekog dobavljača ili linija u fabrici samo par meseci godišnje radi naručene verzije ostalo za lager, ko zna.

Ovako ispada da mogu da šutam u du*e od sreće zbog kompromisa kupovine vozila sa lagera. Em dobio odmah, em je bila vrlo, vrlo razumna akcijska cena pride mogunost izbora svega par boja eliminiše bilo kakav upliv u isti sa ženske strane. Oprema naravno može uvek bolje ali realno zadovoljavajuća. Ostaje jedino pomalo žal za nekom jačim agregatom ali početkom godine ni jedan drugi benzinac osim FIRE verzije nije realno postojao u ponudi.

Daj Bože da kolege dobiju što pre vozila pa da nekako zaborave ovo mučenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Zakeralo said:

pride mogunost izbora svega par boja eliminiše bilo kakav upliv u isti sa ženske strane

:lol:

Ti si jos i dobar kad je pitanje samo do boje. Pisah vec da znam vise slucajeva gde su ljudi bili "naterani" da uzmu kojekakve Crossovere protiv svoje volje :lol: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da su reakcije na 500X "Jaoooo kako je sladak!" ali razlika u ceni u tom momentu je bila poprilično otrežnjući faktor.  A bilo je i par suptilnih pitanja tipa"Ko plaća čukanja?", "Super, dodaješ za razliku?".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo i dobrih vesti, javili su mi iz Fiata da je datum proizvodnje pomeren, ali na 28.09.2021. :) 

 

@Malmsteen jedini razlog sto mogu da vidim za toliku razliku u datumima proizvodnje je sto je tvoj sedan verzija. Znam da su mi u AK Kole rekli da navodno jedan mesec proizvode u fabrici samo hecbekove, jedan limuzine jedan karavane, opet to je neproverena informacija, ali ne znam sta drugo moze da bude kad smo kupili u dan razlike auto, cak ti 1 dan pre mene.

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 hours ago, Malmsteen said:

Samo ne znam da li bi ko pristao na toliki depozit za tako veliki rok isporuke.

Eto sam si sebi odgovorio za razlog što ne govore istinu (da ne kažem lažu)!

Ako razmišljaš o tužbi, potrudi se da sve imaš "crno na belo"!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Andrija93 Hvala na dodatnim informacijama. I mene čudi tolika razlika u terminima ali je verovatno kao što si ti rekao da je to zbog organizacije posla u fabrici. Poslao sam jutros jedno "ljubavno" pismo FCA Srbiji - kontakt e-mail sam pronašao na sajtu Agencije za privredne registre. Poslao sam im ovo što imam crno na belo. Iako je to "pucanj u prazno" od kojeg se sigurno neće uplašiti videćemo rezultat.

Vozilo mogu da čekam i do decembra (mada je to bezobzirno veliki rok za vozilo kojem je u paketu LIFE dodata samo boja metalik plava) ali želim da mi se sav uplaćeni novac posle isteka roka od 120 dana vrati na moj račun. Onda mogu da čekam i do decembra sledeće godine.

Hvala i svim ostalim članovima foruma na podršci i lepim željama. Nadam se da će uskoro ovako ogorčene postove zameniti oni sa konkretnim iskustvima kad sednem za volan novog Tipa.

P.S. Možda je i sreća u nesreći ako dobijem auto u decembru jer mi više odgovara da dođe sa setom zimskih guma - letnje već imam remember ;) Continental Premium Contact 6

Setih se sada da nisam postavio ovo pitanje ranije - kod promena guma da li je obavezno i da se resetuju TPMS senzori - tj da li je potrebna softverska intervencija preko OBD konektora? U prevodu da li moram da menjam gume u ovlašćenom servisu? Ovde mislim na demontažu letnjih i montažu zimskih na iste postojeće felne a ne dodavanje 4 nove felne i 4 nova TPMS senzora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Malmsteen

Tipo ima prostiju verziju, tj. indirektni TPMS. Preko senzora ABS se meri broj obrtaja tocka i na taj nacin detektuje eventualna promena pritiska u nekom od njih.

Jednostavnija ali i bezbolnija varijanta za korisnika, tako da moze slobodno da se "igra" sa zamenama guma i felni.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nažalosti prilikom svakog petljanja oko guma iako je sistem indirektan mora se vršiti reset.

 Iz uputstva:

 

tm.thumb.jpg.1270c79d0cfb9ffe6495268e2235e065.jpg

 

Ako se dugme pritisne tokom kretanja vozila na centralnom ekranu izbacuje poruku greške i da reset nije moguć (saznanje nastalo nakon pogrešno pritisnutog dumeta).

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Zakeralo said:

Nažalosti prilikom svakog petljanja oko guma iako je sistem indirektan mora se vršiti reset.

Nista sto svako od nas ne moze da odradi jednostavnim klikom na dugme u kabini ;) . A i to je preporuceno, kako bi se pokupili novi podaci - vrlo cesto se desi da ljudi zamene set, zaborave da resetuju, a sa istom dimenzijom ili pritiskom u gumama nema nikakve indikacije i dalje se vozi normalno. Naravno da je pozeljno kalibrisati sistem, a pogotovo posle bilo kakvih intervencija.

Indirektni TPMS samo uporedjuje broj obrtaja tockova na osnovu ABS senzora (vec ugradjenog na glavcini) i prijavljuje eventualnu razliku. Za razliku od "pravih" TPMS sistema, koji imaju senzore u ventilima, komuniciraju sa Body Compom, salju podatke o konkretnim vrednostima pritiska u svakom od pneumatika, itd... I za ciju zamenu je potrebno po nekoliko desetina EUR po tocku (pa puta 4), toliko kostaju i neka aftermarket resenja, potrebno je uparivanje senzora sa vozilom putem odgovarajuceg uredjaja...

U tom smislu sam rekao da je iTPMS bukvalno Plug&Play kod zamena setova, besplatna i za korisnike manje "bolna" varijanta. Posto sam odgovorio na pitanje kolege:

5 hours ago, Malmsteen said:

kod promena guma da li je obavezno i da se resetuju TPMS senzori - tj da li je potrebna softverska intervencija preko OBD konektora? U prevodu da li moram da menjam gume u ovlašćenom servisu? Ovde mislim na demontažu letnjih i montažu zimskih na iste postojeće felne a ne dodavanje 4 nove felne i 4 nova TPMS senzora.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo da utešim kolege, meni su prvo pominjali isporuku u oktobru, a sad rekoše januar. Do zastoja u proizvodnji je došlo zbog nedostatka čipova. Tako rekoše i onima koji čekaju Škode i Dačije. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ta priča o čipovima se povlači evo već druga godina. Nije u pitanju "viša sila" nego nešto što je poznato i zato dileri ne bi smeli da kupce stavljaju u zabludu rokovima isporuke 90-120 dana. Znaš unapred da ne možeš da iščekićaš jedan običan atuo 6 meseci i kupcima i dalje pričaš -" samo vi uplatite avans da što pre naručimo - rok je 120 dana" a kad istekne 120 dana onda još toliko... Pa ne može valjda da bude još toliko - onda si me slagao za prvi rok...A ko laže taj i krade - kaže naš narod. Nije problem u čekanju već u odnosu prema kupcu. Uzmi marker pa mi na čelu napiši BUDALA - manje bi me uvredio nego da mi prodaješ priču da vozilo kasni zbog korone i čipova. A što se tiče avansa kao garancije da kupac neće odustati od kupovine - totalno nepotrebno. Garancija ne mora biti novac. Može biti deponovani čekovi u tom iznosu, mogu biti deponovane menice u tom iznosu. I ako već kupac garantuje da neće odustati od kupovine neka i diler garantuje svoje rokove isporuke. Neka i on deponuje menicu kupcu pa ako probije rok isporuke odete u banku i kažete - Dobar dan evo menica dilera - dajte mi 50 crvenih novčanica...

Pade mi na pamet i bitcoin - jer u transakcijama plaćanja kriptovalutama postoji nešto što se zove escrow - a to je baš termin za garanciju realizacije kupoprodajnih ugovora. Escrow novac je i dalje u vlasništvu kupca ali je rezervisan ugovorom i ne može da ga troši ni prodavac ni kupac. A ovako diler može da okreće vaše pare svih 6 meseci a da vama zauzvrat ništa ne vrati...

Edited by Malmsteen

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veoma me zanima da li neko od kolega zna koji se procesori za ugrađene računare aktuelno koriste i koji je uopšte operativni sistem sada u pitanju? Ako se ne varam nekada je Fiat "trčao" pod Windows CE sistemom a zaista me zanima dokle, da se ne vuku još neki repovi i danas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretpostavljam da mislis na multimediju? Svaki racunar ima drugi procesor, recimo kljucevi koriste NXP neke namenske, Renesas je dosta prisutan, cesto za body kompove, itd... A ne znam odgovor konkretno za Fiatovu aktuelnu multimediju. Ono sto sam video za npr. Giuliu facelift, to je na intelu nekom... Mislim da je @N.N. kacio nesto o tome... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaki "racunar" se razvija nezavisno, a komunikacioni protokoli sluze da se to sve utanaci i prica jedno sa drugim. Mislim da su vecina motornih racunara na Infineon chipu... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh milina globalizacije, koliko znam većina osnovnih komponenti za pojedinačne module dolazi iz svega nekoliko zemalja dalekog istoka a valjda i neki kompletni moduli. Bilo kakva tarapana tamo ili negde tokom transporta i maltene ceo svet stoji. :crazy:

 

P.S. Nađoh deo  @N.N. -ovih pisanija.  5" i 6,5" je Windows a veće dijagonale su Backberry-ev QNX UNIX-like sistem pa mi je sada jasno kako se Android Auto "kotrlja".

Još jednom blagodarim.

Edited by Zakeralo

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Zakeralo

 

Nisam pratio sve.

 

Što se tiče Unconnect u grubo to je tako i to je za Unconnect 3.

Unconnect 4 di je recimo i 7" u Tipa je uvijek QNX. No to je minimalna veličina Unconnect 4.

 

Unconnect 5 je naravno na Android Automotive OS-u.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...