Jump to content
FAS Goran
dobri nikola

Fiat novi Tipo - mišljenje, iskustva, saveti

Recommended Posts

1 minute ago, horvat said:

Ma ni za zimske. Ispod 205/55 16, ne bih isao ni na jednom kompaktu, ni letnje ni zimske. To je za ok za B segment... Vozio sam Kiu Ceed sa 195/65 16, ono je strasno... 

Jel može neko ko ima iskustva, ja nemam,  da ovo obrazloži, pošto sam i dalje u dilemi šta za zimske, da li 15 ili 16

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogu da zamislim... To fabrički ide na KIA?
Drug uzeo Hyundai Elentra 1.6 benzin, mislim da su 16 tke...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@djole81ar

Za voznju po snegu je bolje da je guma tanja, zbog toga mnogi preporucuju da se ide na manju dimenziju, tj 195/65 15, medjutim, moj stav je, da nije sneg svih ~5m zime, nego je zapravo veci deo vremena - suvo ili eventualno mokro. Meni je jako smetalo drasticno smanjenje ukupnog prianjanja u poredjenju sa onim koje mi je auto imao sa letnjim 205/55 16, i kada sam montirao zimske u novembru, bukvalno u prvih par nedelja sam opasnio masio procene sa koliko brzo mogu u krivine i kada treba da pocnem da kocim... Zbog toga ja savetujem 205/55 16, jer po snegu svakako pazis kad vozis, jer je jelte - sneg na putu. A kad je suvo, kad se cula malo opuste - mnogo je bolje 205, nego 195 na autima te dimenzije... 

 

Ja vozim trenutno 225/45 17, i iste dimenzije ce ici i zimske... 

 

@neshtry

Da, to su bile fabricke celicare u klot Kii Ceed prve gen, ali sam ja dokupio aftermarket 16 felne i 205/55 gume koje sam furao leti :) 

 

 

Kazem, najveci problem sa 195/65 15 gumama, mi je bilo prianjanje po suvom, tj normalnom vremenu, koje je barem te zime, cinilo ubedljivo najveci deo vremena... 

Edited by horvat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba uzeti i globalno zagrevanje kao faktor, sve je menje snega... Ali kad zagudi...

Srednja vrednost...

Djole ako imaš puno snežnih dana 15tice i kamu

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 minutes ago, neshtry said:

Djole ako imaš puno snežnih dana 15tice i kamu emoji4.png

Pa svakako ga ima više u Aranđelovcu nego npr u beogradu, mada nisu svakkao snegovi ko nekada, al ume da  nakoka :) plus izlaz sa parkinga zgrade mi je priličan uspon skoro iz mesta nekih 15-20m.. behaton, pa ume da ugladi.. mada do sada nisam imao problema sa stilom i 195 65 15 ako se pročisti na vreme ili se deca ne sankaju :) malo peska, i sunčana je strana pa razbije, po neki dan ako ostanem zablokiran 

Share this post


Link to post
Share on other sites

mislim ja sam samo rekao svoje iskustvo, meni je (tada) vecina voznji bila po autoputu, magistralama, brzine 90-140 kmh, i te tanke gume mi stvarno nisu nikako odgovarale. Ali za neko vozikanje pretezno po gradu, nizim brzinama - onda je ok sve sto je u fabricki propisanim okvirima :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Horvat i ja smo vojvođani, nama zimske služe više-manje "za svaki slučaj"...
Druga je priča u Šumadiji ...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, horvat said:

Ma ni za zimske. Ispod 205/55 16, ne bih isao ni na jednom kompaktu, ni letnje ni zimske. To je za ok za B segment... Vozio sam Kiu Ceed sa 195/65 15, ono je strasno... 

kad se zaglavis u snegu sa 16'' neces vise imati dilemu

stavices 15'' sa sve buduce snegove :)

 

za zimu i sneg, "obuca" broj manje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemam ja ni sad dilemu, jer sam vec probao te kombinacije, na vise auta :) Ali kao sto sam rekao - svako ima neku svoju upotrebu, i treba spram nje da bira optimalnu obucu, ne mora za svakog da bude isto 'resenje' :) 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, branik said:

Oborena su u redu, ali bih duga voleo da su niža. Kad spustim snop na 1 duga su ok, ali su tada skraćena kratka. Moraću time da se pozabavim ovih dana. Nije to veliki posao

Nista od tog posla, ako su ti oborena svetla OK. Farovi se steluju upravo prema oborenim svetlima - motorici nivelacije u polozaju "0" (najvisi nivo), prazan auto samo sa vozacem i opremom, pad snopa po fabrici treba da bude 1% (ili 10 cm na 10 m). Ista procedura je i za projektorski i za reflektorski far.

Sto se dugih svetala tice, nema nikakvog dodatnog stelovanja - tj. kako nastelujes oborena da idealno osvetljavaju i ne smetaju drugima (a to je najbitnije na putu), sa dugim svetlima je "to ti je, sto ti je" :) . Pomenuto stelovanje po servisima ne preporucujem, najbolje pedantno u DIY varijanti. Da ne pravimo kupusaru u savetima za kupovinu Tipa - odgovarajuca tema o stelovanju farova:

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko je prostran Tipo karavan ? Nema ih nesto po forumu, ako sam i jednog video u predatavljanju, a neuporedovo mi je lepsi. Nekako mu i duzina lepse stoji.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Retko ih vidim ali ono...lep je majku mu... ima po meni lepsu svetlosnu grupu pozadi od limuzine (mislim da je od HB grupa i to u celosti) i nekako mi dizajn lep. Iskreno ga vec nesto merkam kroz jedno 7-8g da budem vlasnik jednog lepog mjeta.. Linija....ih...bas mi se svidja u ovoj svioj varijanti vise nego u beloj. 550 litara gepek :D Mojoj sreci nikad ne bi bilo kraja...osim da je V90 u pitanju :D 

Ono sto me malo cudi kod Tipa je..3* na NCAP crash testu ( ili 4* ali u drugom slucaju je samo Safety pack koji daje neki drugu podrsku a da nisu A-begovi i slicno, vec dodatna elektronika).

FiatTipoStationWagon0619(2)_794_529_70.jpg

FiatTipoStationWagon0619(3)_794_529_70.jpg

new-fiat-tipo-wagon-lounge.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni rano jos, velike su to pare za shoping, a i Bravko je tek dosao kao prinova tako da dok me i smori i dok mi ovaj sportski dizajn i tabla postanu monotoni, proci ce dosta vremena, taman da se razmotri neki Tipic..ukoliko ne dodje kreda za stan :D Onda ce da Bravko potraje jedno po miliona km :D 

 

Inace nisam video da se budzi 2.0 mNjet u tipa ? (bar ne karavana ?!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto je koncipiran kao niskobudzetni Compact, u njega ne ide nista jace od 120 KS - 1.6 MultiJet i 1.4 T-Jet.

I FireFly koji se planira za Tipo je samo 1.0, tj. T3 (trocilindras), opet od 120 KS i 190 Njutna. O T4 varijanti koja vec ide npr. u 500X (1.3, 150 KS, 270 Njutna) se i ne prica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto kaze @silenici i ne treba mu mozda jace. Posebno ako je naglasak na low budget. Negde je bio i 1.3 mjet (mozda i kod nas) ali mi je slab za vaki auto kao i atmos pogotovu u SW varijanti koja je malo i teza. I 1.6mjet i 1.4 turbak je sasvim dosta.,120 ks mera a opet prihvatljiva potrosnja.

 

Steta sto ih nema vise po ulicama, al ima vremena.

 

Prioriteti kolega, lako se posle da vozikati bezbrizno ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 hours ago, silenci said:

ma i ovaj 1.6 mjet je sasvim jak motor

Odnos otprilike 10.8 kg/KS, neki minimum za savremeni C segment i prosecnu voznju. Na Wagonu koji je nesto tezi, taj odnos je oko 11.6 kg/KS.

Druga je stvar sto se u Tipo ne ugradjuje nista jace, pa je nekome i tih 120 KS avion. U prethodnoj iteraciji u klasi, kao dobar dan je bio 2.0 MultiJet od 165 KS (7.9 kg/KS), benc turbaci od 150 KS... Ali za ovakav pristup modelu i tih 120 KS je najvise da kazes korektno, da karoserija od 1.3-1.4 t bude pristojno poneta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nema toga vise,sad svi smanjuju i kubikaze,pa cak i cilindre:D,skodilak skala ima 3 cilindra,a velik auto i lepo izgleda,pa yugo 45 ma 4 cilindra

a taj 1.6 mjet bi meni najvise odgovarao il Tipo il 500L.IL barem da imaju taj MA 1.4 kao u Bravo kao kod tebe Ivane,a to bio bilo top

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vec je stigao MultiAir 3. generacije implementiran u GSE ;), ili kako su ga komercijano nazvali FireFly. Rekoh vec da sam citao da trocilindrasa od 999 ccm najavljuju za Tipo (T3 1.0 120). T4 1.3 FireFly 150 vec uveliko ide u 500X, ali nije u planu za Tipo. Jedna od najavljivanih T4 verzija GSE bi trebala da ima 180 KS i za toliko mali benzinac impresivnih 320 Njutna (poredjenja radi, 1.6 MultiJet ima identicnih 320 Nm, 1.4 atmo ima 127 Nm, itd.).

Pricam o odnosu masa/snaga za Compact klasu, npr ~11 kg/KS su imali jos pre 15-20 godina sa UniJet (pa MultiJet) iz 1910 ccm bloka, kao neki standard. Druga prica je downsize benzinaca i izvlacenje sve vece snage iz malih motora, da ne kazem kosacica :) .

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Par pitanja za nove vlasnike Tipa.

Jel ste izučili malo ovu Fiat pomoć na putu što ide uz garanciju? Mislim, valjda neće trebati za vozilo od 2000 km, ali nikad se ne zna...

Sad gledam garanciju, nigde ne nalazim da piše da je na 4 godine, a u ponudi piše da je na 4, tako su i reklamirali za vreme Sajma, sačuvah sve te ponude i screen shotove sajta, a  i kad sam ga preuzimala rekoše mi 4 godine garancije i dadoše mi tu knjižicu. Nije mi palo na pamet da to otvaram, uopšte nisam posumnjala u to, a sad nigde ne nalazim crno na belo. Jel ste vi dobili neki papir o toj produženoj garanciji?

Share this post


Link to post
Share on other sites

[mention=205]Ivan[/mention]

[mention=492]silenci[/mention]

[mention=19651]ISV_01[/mention]

 

Za nase trziste tJet se moze naruciti samo u hatch verziji. Karavan no, no

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@srdjos
Ah bratko, pa cu uvezem jedan taki Sto nema kod nas, ima vani

Sent from NOMU S10 PRO using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...