Jump to content
FAS Goran
dobri nikola

Fiat novi Tipo - mišljenje, iskustva, saveti

Recommended Posts

On 4/14/2022 at 2:47 PM, Brujo93 said:

Evo I ja da se ubacim. Rezervisao Tipo 1.4 HB Life paket kod dilera u Subotici. Prosle nedelje mi javljeno da se isporuka pomera za kraj Juna. I kao nešto su prokomentarisali da je moguće I to da bude pomereno, iskreno se nadam da neće do toga doći. Biće mi ovo najduza 2 meseca u životu. Inače prelazim sa Una 1.0 2002 God na Tipa tako da ocekujem veeeeliku razliku u svemu.

Cekaj.Narucio si vozilo pre par dana i ocekujes da ga dobijes za 3 meseca,a ovi ljudi cekaju vec godinu dana?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja se isto nadam kao I drugi. E sad šta će od toga biti nije moje da znam. Takodje mislim da je isto faktor u ceni vozila. Npr neko ko je pre god dana narucio i placa 14000e I npr moja porudzbina od 16000e, ne gledaju isto jer im je verovatno bitnije da naplate više nego da ispostuju ljude, što mnogo losa strategija I uopšte nije fer. Barem mi je tako naznacio diler izokola. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne nadaj se tome što ti je rekao taj diler. Onog momenta kad su legle pare tog momenta je dat nalog za proizvodnju. Onaj u Turskoj štanca po porudžbinama kako ih dobija.
Lično bih voleo da dobiješ auto za dva meseca , al te šanse su ravne čudu. Na stotine ih ima pre tebe.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 hours ago, knezevic76 said:

Ne nadaj se tome što ti je rekao taj diler. Onog momenta kad su legle pare tog momenta je dat nalog za proizvodnju. Onaj u Turskoj štanca po porudžbinama kako ih dobija.
Lično bih voleo da dobiješ auto za dva meseca , al te šanse su ravne čudu. Na stotine ih ima pre tebe.

Nisam siguran da tu lezu ikakve pare unapred.

Sem kapare i onog coveka koji je digao kredit da kreditira auto kucu,za auto koji nikada nije dobio.

 

Kupac daje kaparu,a diler ima verovatno neke garancije ka fabrici,kad narucuje vozilo.Verovatno ide preko glavnog distribitera za zemlju-FAS.

 

Ne verujem da diler placa svako voziko unapred i ceka 6+ meseci na isporuku.

Govorim o konfekcijskim vozilima,ne o specificnim primercima.

Mozda Pero odustane od Tipa posle godine dana cekanja,izgubi 500 evra kapare.

Ali diler ne gubi nista,jer ce Djoki prodati odma auto koji ima na lageru.

E ako Pero,izabere merdzana sa opcijama,ne verujem da ce dati 500 evra kapare i mogucnast odustanka na auto od 50000 evra ,koji mozda ima crvenu kozu i zelenu boju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Novi član

 

Fiat za modele (nastale) negde posle 2012. godine više ne daje kod kartice, a za najnovije modele (gde spadaju npr. 500X i Tipo) više i nema tog sistema sa kodovima koji se koriste prilikom pravljenja duplikata ključeva i/ili rešavanja problema sa ''raskodiranjem''.

Dakle, kod kartica se ne isporučuje već duže vreme, i u slučaju potrebe mora se tražiti u Fiatu (kod ovlašćenog servisera). Za 500X i Tipo više nije ni potrebno unositi kod, već se kodiranje ključeva radi online tako što se serviser povezuje na FCA server preko fabričkog dijagnostičkog alata (wiTECH), odakle onda pokreće proceduru kodiranja ključeva.

Tendencija da se sve radi online preko povezivanja na namenske fabričke servere postaje uobičajena poslednjih godina u autoindustriji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taman htedoh da pitam jel dobio iko limuzinu naručenu?  Vidim da se ništa nije promenilo. A ona auto kuća iz Subotice što je imala oglas za nove limuzine Tipo je skinula oglas.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam utisak da klima "zuji" malo vise nego sto bi trebalo, sto se najvise cuje recimo pri ubrzanju od 1000 do 2500 rpm. Da li je to normalno kod Tipa i da li je jos neko nesto slicno primetio ili da ga vozim na proveru?

 

Inace ventilator je opet poceo da cvrci nema ni 2 meseca mislim kako su "zamenili" (stavljam pod navodnike jer sad vec pocinjem da sumnjam da su uopste zamenili...) Isti simptom 2 ventilatora za redom, a nisam procitao niti cuo da su drugi imali slican problem, pa cu morati i sa tim opet da se zezam...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I na Doblu koji je bio nov kod nas u firmi prošle godine se čuo ventilator. Ove godine ga nisam probao. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Andrija93 da klima ima neko bzv zujanje kad radi, kompresor se čuje, u nekim situacijama baš nekad manje.. Tako je na svim, da li zbog pozicije pa se čuje kroz ventilaciju, kvaliteta ili čega već ko će ga znati... Kad sam probao jednog u nišu novog tu se baš mnogo čuo ne čuješ motor, prodavac kaže tako došao treba da ga srede... Valjda neće naši posle nekog vremena tako prozujati. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/25/2022 at 2:05 PM, Andrija93 said:

Imam utisak da klima "zuji" malo vise nego sto bi trebalo, sto se najvise cuje recimo pri ubrzanju od 1000 do 2500 rpm. Da li je to normalno kod Tipa i da li je jos neko nesto slicno primetio ili da ga vozim na proveru?

 

Inace ventilator je opet poceo da cvrci nema ni 2 meseca mislim kako su "zamenili" (stavljam pod navodnike jer sad vec pocinjem da sumnjam da su uopste zamenili...) Isti simptom 2 ventilatora za redom, a nisam procitao niti cuo da su drugi imali slican problem, pa cu morati i sa tim opet da se zezam...

Kod mene isto klima poprilično zuji. U servisu smo isprobali i na ostalim Tipo-ima i kod svih se isto tako čulo... E, sad, da li je to normalno, stvarno ne znam :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamenjen opet ventilator u garanciji, nadam se da ce ovaj malo duze da potraje.

 

A sto se tice zujanja klime kazu da je to normalno, mada sta znam dobio sam zamenski Tipo isto 1.4 samo 2019, nisam primetio da se bas toliko cuje kao kod mene ali ajde :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa i meni ne zvuci bas normalno, zato sam i prijavio da provere, nista sledeci put kad nesto crkne opet cu prijaviti taman vec imam "istoriju", jednostavno nemam vremena (nazalost) za zezanje po servisu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostavis im auto, dobijes zamenski dok ne rese.
Ako nece da rese, imamo mehanizama ali je cimanje. Advokati i zastita potrosaca.


E sad, do tebe je koliko ces da ides duboko ili ces da oguglas. Ja ne bih. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, andreja.micovic said:
zujanje klime nije normalno  

 

Ali ako prihvatas, onda ok... I [mention=15344]knezevic76[/mention] su rekli da je zujanje u menjacu normalno i eno dobio novi menjac jer je zujanje normalno

Pa dobro, to zujanje je preraslo u neko krljanje, e onda su se zamislili

 

Što se klime tiče, ili bilo čega što deluje da nije kako treba, samo forsirajte u vožnji. Ja klimu ne bih gasio nikad, ako je neki problem, brzo će isplivati na videlo.

 

Na žalost, nekako mi se namestilo ovih dana da pričam sa par ljudi koji rade po ovlašćenim servisima, iz godine u godine imaju sve više reklamacija na nove automobile, pogotovo kad na tržište izađe neka nova verzija motora, menjača itd...

Dal je izlazna kontrola loša, malo vremena provedenog u testiranjima, loš kvalitet materijala a sve u cilju da se što pre izađe na tržište i zadovolji potražnja, ko bi to znao.

U najvećem problemu su upravo auto kuće na kojima se sve to lomi. Za razliku od prethodnih godina, sad su prebukirani, što redovnim održavanjima, a to im je najslađa para a što vanrednim servisima u garanciji, to ih kolje.

 

PS, ova boja je , po mom mišljenju, najbrutalnija za Tipa, uživo još lepša.

 

tipo kole.jpg

 

 

Edited by neshaoct
prebacio sliku na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

@knezevic76 Hah ja kad sam uzimao auto otisao sam tamo da ga uzmem definitivno u toj boji, ali vidis meni se naprotiv bas uzivo nije svidela, i na kraju sam uzeo poslednju koju sam pomislio da cu uzeti opet kad sam video uzivo bas me odusevila (bronz)

Share this post


Link to post
Share on other sites
55 minutes ago, knezevic76 said:

...sad su prebukirani, što redovnim održavanjima, a to im je najslađa para a što vanrednim servisima u garanciji, to ih kolje.

Kako ih to ''kolju'' radovi u garanciji?

Npr. za menjač na tvom autu - dileru je plaćen svaki pregled i svaki radni sat koji je predviđen (po normi) za zamenu menjača.

Nisu oni radili ništa džabe. Platio im je Fiat. Što im je onda problem da imaju više plaćenog posla, više prihoda? Ako nemaju dovoljno kapaciteta - neka se prošire. Ili, neka se prošire još brže tako što će kupiti nekog drugog dilera (ionako slede ''tumbanja'' u okviru Stellantis mreže).

 

Odeš i žališ se ovlašćenom, za npr. menjač. 

Ako ovlašćeni serviser smatra da je reklamacija opravdana - pišu Fiatu.

Ako Fiat smatra da je reklamacija opravdana - piše svom dobavljaču (onome ko je napravio menjač). Fiat je kupio taj menjač i naravno da je (kao i svaki kupac) dobio garanciju na to što je kupio i ugradio.

Ako dobavljač smatra da je da je reklamacija opravdana - piše nazad Fiatu i dozvoljava njegovu zamenu novim.

Fiat piše ovlašćenom i daje nalog da se stavi drugi menjač. Ovlašćeni to sve uradi i naplati od Fiata.

Fiat tu fakturu prosledi dobavljaču menjača, koji taj novac (za plaćene ruke) uplati Fiatu.

 

Uprošćeno, ali tako funkcioniše. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...