Jump to content
FAS Goran
dobri nikola

Fiat novi Tipo - mišljenje, iskustva, saveti

Recommended Posts

@nesa 169

Konkretno taj mikroprekidac o kome ivan prica je sa modela Novi Bravo / Punto Evo koji u sklopu znaka na zadnjim vratima (gepek) imaju mikroprekidac koji predstavlja bravu gepeka.

Otpadne spoljna zastitna plastika ili pukne, voda udje u telo znaka kroz vreme i razbuca ga. Reparacija je ili stiker ili nova komplet brava. 

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ili plasticno "srce" koje sam okacio u prethodnom postu, a verovatno se ne vidi preko telefona :). Narocito su na udaru prednji, kvrcne ih kamencic i cao. A i bez toga su ocajnog kvaliteta vise od 2 decenije unazad, na svakom Fiatu sam menjao bar jedan, jos ranije dok je aktuelan bio plavi logo sa vencem. 

5 hours ago, nesa 169 said:

Kakav je to mikroprekidač Ivane

Ima vise tema po forumu, da ne off-ujem na temi o kupovini Tipa, npr.:

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, ali zadnji je ostao, samo je prednji promenjen. Na Marei mi ni napred nije nešto stradalo. Biće da je to vama zato što brzo vozite. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na Marei je bio onaj drugaciji, bas mali logo napred, mislim oko 60 mm. Pogledaj po ulicama buljavog Punta, Punta Classic, Zastavu 10, Stila, Cromu, Grande Punto, Punto Evo, Nuova Bravo, Pandu, 500, polako podlupljuju i na 500L... Plavi ili bordo znak, nebitno, uglavnom gde god nije u pitanju entuzijasta da "upicani" na ovim starijim - to je ili otpalo, napuklo ili se u najboljem slucaju podvukla vlaga i bledi.

Mislim na one manje znakove od 95 mm pozadi ili one od 120 mm napred. A izuzetak potvrdjuje pravilo :D , pogledaj samo koliko po netu ima tutoriala za sredjivanje tih stvari.

Steta, lep je logo, 3D, ali bas traljavo napravljen. Jeste sitnica, ali primetno naruzi izgled.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marea do restyle-a fiatov logo sa crticama ///, nakon restyle plavi znak 60mm sa kao vencom okolo (2001-02 godište) kao na stilu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Srećom su kod Alfe prešli na crno bijelu tehnologiju, jer je i Alfa imala isti problem :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Novi član said:

i trudim se da ne obraćam pažnju na indikaciju shift

Najobicnija glupost, nemoj ni da obracas paznju. Cisto eko-sra*e (poput vecine drugih), koje u vecini situacija ima za cilj jedino da udavi auto u sto visoj brzini i u bunaru sa obrtajima. Ponekad na ubrzanjima i ubode poentu :D i to je to. Uz Stop&Start, mrtva trka koju bih od te dve gluposti prvo "ubio" na svom autu.

1 hour ago, Novi član said:

Čisto da ga predstavim, neću posebnu temu jer ih ima dovoljno.

Naravno da je opciono i iskljucivo stvar dobre volje - ali slobodno otvarajte predstavljanja svojih Tipića u odgovarajucem podforumu... Upravo na takvim temama se forumasi/vlasnici bolje upoznaju, pomazu, nasale, dobiju se korisni saveti i uputstva kroz druzenje... Pa onda na FLCS druzenjima i rostiljima, nick-ovi sa foruma "dobiju lica" :) (kako volimo da kazemo), gomila je drugarstava potekla odavde za 13 godina rada foruma. Corona je poremetila skupove zadnje 2 godine, ali se nadamo da ce se i to vratiti u neki normalan kolosek.

Vec rekosmo da obimnost i korisnost tehnickog sadrzaja o bilo kom modelu ovde, najvise zavisi od samih vlasnika, njihovog entuzijazma i volje da se ukljuce u rad foruma ;) . Dzaba moderacija nesto forsira, ako sami ljudi nisu zainteresovani. Model je generalno vec 6 godina na trzistu - polako krecu i pitanja oko polovnih, popravki, odrzavanja van mreze ovlascenih, uostalom kao i za svaki model do sada...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Forum je sjajan, svakoga dana čitam postove već mesecima i kada mi je auto stigao pre neki dan bukvalno sam imao osećaj da sam ga već vozio. 

Problem je što mogu da uzmem učešće u temama isključivo sa svojim impresijama i deljenjem svog skromnog iskustva, jer nisam tehnički potkovan, niti sam ljubitelj automobila (:D ne pucajte! :D).

Kada predjem prvu hiljadu i operem ga prvi put, možda se i izreklamiram malo ovde. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 minutes ago, Novi član said:

jer nisam tehnički potkovan

Nista ne brini, nismo ni mi ostali :D . Samo pucaj i slobodno se raspisi ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Info u vezi isključenja S&S sistema. Kada sam obavljao servis u Stojanovu prvo pitanje mi je bilo da li može da se isti trajno isključi. Kratak odgovor, ne. Tako da sam se provukao sa utešnom nagradom, meni malko iritirajući zvuk upozorenja na nevezani pojas je nestao. Naravno crvena lampica upozorenja je ostala da svetlii to je sasvim O.K. Jbg dok se moja ženskadija ne veže kada se potrpa u auto ja sam već na drugom ćošku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Zakeralo said:

Info u vezi isključenja S&S sistema. Kada sam obavljao servis u Stojanovu prvo pitanje mi je bilo da li može da se isti trajno isključi. Kratak odgovor, ne.

Cackao sam MES dijagnostikom i za ranije modele, ista prica, nece da moze :) .

Od modela do modela se razlikuje jedino nacin rada. Npr. na Nuova Bravo je S&S uvek aktivan po paljenju motora (rutinska radnja mi je vec 4 godine klik na dugme za gasenje S&S odmah po startovanju). Dok na Giulietti recimo pamti poslednje stanje (ako je S&S bio ugasen, ostaje ugasen i po paljenju motora, sto je po meni pametnije)...

 

@Zakeralo

Konkretno za Tipo, ako te zanima da šacneš ;) - kada se konektujes na motorni Bosch Motronic Me17.3.0, mozes samo da iscitavas stanje Stop&Start. Dok u Adjustments ne postoji nista vezano za podesavanja tog sistema:

 

Untitled.thumb.png.c08d92c4e71226d097e2708c4b7ccbf0.png Untitled4.thumb.png.8398528c299efb3da4dafb324ab3ae18.png

 

A upozorenje za pojas su ti ubili u podesavanjima za Instrument Panel ;) :

 

Untitled1.thumb.png.7719c889223248e2f52ac3894edea574.png Untitled2.thumb.png.779967060861a40ba7eeaf95ea70a44b.png

 

Kada vec kacim, ako neko bude zainteresovan da se igra kasnije - odlicna stvar je da je za Tipo, za skoro sve module, dovoljan samo ELM327 adapter. Tj. da se za od 10 do max 25 evrica (u zavisnosti od kvaliteta ELM adaptera) dobija maltene kompletna dijagnostika. Dodatni plavi adapter (A5) potreban je samo za Uconnect, Denso klimu i Bosch parking senzore:

 

Untitled5.thumb.png.901b98468bdca457dbc1290df5017503.png

 

 

@Novi član

Pitanje u vezi izbora sijalica prebaceno je u odgovarajucu temu, sa 36 strana iskustava:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/36971-nove-sijalice-iskustva-saveti/&do=findComment&comment=1641794

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 hours ago, Ivan said:

 

 

Kada vec kacim, ako neko bude zainteresovan da se igra kasnije - odlicna stvar je da je za Tipo, za skoro sve module, dovoljan samo ELM327 adapter. Tj. da se za od 10 do max 25 evrica (u zavisnosti od kvaliteta ELM adaptera) dobija maltene kompletna dijagnostika. Dodatni plavi adapter (A5) potreban je samo za Uconnect, Denso klimu i Bosch parking senzore:

 

Untitled5.thumb.png.901b98468bdca457dbc1290df5017503.png

 

 

 

 

Sad ne razumem, zar nije valjda od 2018. godine varijanta da može dijagnostika samo nešto preko interneta? Čini mi se da je nesaoct pisao nešto o tome. 

Edited by nesa 169

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moram da korigujem informaciju, zvuk nije trajno isključen nego je dobijena mogućnost kontrole i samostalnog isključivanja i uključivanja. Naime danas sučajno čačkajući po meniju na instument tabli udelu podešavanja vozila/sigurnost (Vehicle Setup/ Safetyv) idim da se pojavila nova stavka sa dve opcije:

 

IMG_20220315_142927.thumb.jpg.89f93989c2d5a20ebcf206b32f65f757.jpg

 

IMG_20220315_142914.thumb.jpg.76130c1c3b73e5bc64641b6d5e07db8f.jpg

Edited by Zakeralo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da može da se isključi Start-stop.

Ne baš elegantno....preko dijagnostike, već ispod kola-odspoji se kablić sa davača pozicije ručice menjača. Doduše nakon toga će da izbacuje grešku Start stop sistema, neće raditi "predlog za promenu brzine" a verovatno će biti problem  i sa tempomatom.

Druga, malo komlikovanija opcija (ali bez nus pojava) je da neki elektroničar poveže taster za isključivanje start stopa preko tajmera...pa da se nakon paljenja, sam isključuje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro, ali postoji valjda neko dugme da ga uvek isključim nakon paljenja motora?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ali se svaki put po startovanju motora pali i Start-Stop! Tako i na mom Renou... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, nesa 169 said:

Dobro, ali postoji valjda neko dugme da ga uvek isključim nakon paljenja motora?

Naravno....ova rešenja koja sam naveo su - ako zaboravljaš ili ako te mrzi da svaki put pritisneš taster nakon startovanja motora... Npr. moj sin, pošto vozi samo auto sa S/S sistemom ima tu naviku: upali motor, veže pojas, isključi S/S....a ja, pošto menjam automobile koje vozim, a neki imaju S/S a neki ne...nemam tu naviku. I setim se na prvom semaforu-kad se ugasi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, bane1321 said:

Da ali se svaki put po startovanju motora pali i Start-Stop! Tako i na mom Renou... 

Šteta. Kolega je uzeo Citroen Elize i kod njega je varijanta da je to dugmetom isključio drugog dana i više mu se nikad nije uključilo. Ima ga već više od godinu dana. Doduše, on ima neke druge nezgodacije u odnosu na Tipa. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...