Jump to content
FAS Goran
dobri nikola

Fiat novi Tipo - mišljenje, iskustva, saveti

Recommended Posts

A kran da me izvuku ;) 
Necu da kvarim temu , ipak je ovo o Tipu koji mi je i dalje prelep auto samo sto se kockice nisu poklopile 
Nadam se lepom vremenu uskoro pa da mogu i Insigniu da predstavim u odgovarajucoj temi a i nekom dobrom nedeljnom druzenju koje obecavam sebi poodavno ali ...
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/7/2021 at 9:37 PM, Malmsteen said:

Jeste li to naručivali limuzine @pile_sale @nesa 169?  Ja sam naručio 11 juna i isto sam dobio odgovor - februar - meni je to 9 meseci...

Ja sam naručio heachback, u kojoj kući si naručio auto?  Čuo sam od prijatelja da je jedan taksista naručio u januaru i da još nije dobio auto... KOMPRESOR JE U PITANJU, a u oglasima sam video da auto kuća Mig Niš ima vozila na stanju, pozvao ih i oni mi potvrdili...... Ako ne lazu. Ovo je postala zona sumraka, kao što je neko rekao ovde na forumu i alliexpres ima praćenje pošiljke od pripreme pa sve do pristizanja možeš da vidiš gde je u tom trenutku... Da je ovo sramota za FCA, jeste, razumem ja da je nestašica delova ali postoje planovi i planiranje proizvodnje vozila, tačno kada i koje će biti proizvedeno, ovako ispada kao da neki tamo turčin kako mu ko tutne neku liru on tako ubacuje i prebacuje vozila za proizvodnju, ili neki "prioriteti" dobiju vozilo  preko reda-bez uvrede, nisam mislio na forumaše, ali takav utisak stičem čitajući vaše komentare i datume poručivanja. Bilo bi smešno da nije tužno.!!!

Valjda ćemo da dobijemo ta naša vozila, kako stoje stvari????. 

Neka neko javi ako je dobio skoro auto, i neka podeli slike sa nama da i mi malo razgalimo dušu pa makar i ovako preko slika... :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko bude raspolozen za caskanje, razmenu misljenja i druzenje sa ostalim forumasima - slobodno moze da otvori sopstvenu temu u Predstavljanjima vozila clanova:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/forum/12-predstavljanje-automobila-članova-foruma/

 

Kako ne bi sve zivo vezano za Tipo "trpali" u ovu temu (a mi posle premestali), koja je namenjena za konkretne savete pri kupovini i iskustva sa modelom.

Kako sam model ulazi vec u 7. godinu na trzistu, imamo odavno izdvojen i zaseban tehnicki Tipo podforum, teme za Uconnect, Styling podforum za izbor i velicinu felni i guma (aktuelno pogotovo u ovom periodu zamene), Uradi sam, itd...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam u salonu čuo kada potencijalnom kupcu kažu da je rok isporuke vozila 6 meseci do godinu dana. 

S druge strane, obavešten sam da je moj primerak u procesu proizvodnje, kao što mi je i rečeno pre oko mesec dana. 

Izgleda da su uhvatili korak, odnosno da su se prilagodili novoj realnosti. 

Mi smo samo bili kolateralna šteta u ovom limbu izazvanom dejstvom više faktora. 

Deluje da ću ja dobiti auto u roku od 6 meseci (ponuda je glasila na 30 do 90 dana). 

Inače, parking salona je bio pun vozila, za razliku od perioda pre par meseci. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje misljenje i moja iskustva sa servisima, kupio sam nov fiat tipo pre godinu dana i nisam zadovoljan autom uopste, kad treba da se kupi onda je sve lepo, umiljavaju se kenjaju i slicno da kad ga kupis i imas neki problem treba im minimum 2 meseca da srede taj kvar, prvo sam imao problem sa kompredorom klime, koji sam tri meseca cekao da rese, auto trosi nenornlano ulja na 1000km 4dl ulja , ja odradim dva servira izmedju jednog njihovog, oni kazu da je to normalno za njigov auto, kondenzuju mi zadnja svetla puna vode oni kazu to je normalno, kako je normalno da hermenticki zatvoreni farovi pustaju vodu unutra, nedaj boze nikome da uzme ovaj auto, bolje se obesiti nego uzeti ovaj auto, savet moj je da se klonite ovih klosara iz fiata uzmite skodu kao sto sam ja skoda karoq 20 hiljada evra a ne moze da se poredi sa ovim autom, moj savet sto dalje od fiata. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bilo je najvrelije leto ikada, a klima nije radila. Tri meseca. A nov auto. Pa kako čovek da ne poludi. :realmad:

Edited by Rasta

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dragan jhj

Ja videh danas na Oktaviji staroj 2 godine kondenz u farovima, na novom Superbu koji je kupio kolega došlo je do kvara motorskog kompjutera ... dešava se. 

 

Edited by Ivan
Skinut nepotreban citat, dodat tag

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 minutes ago, nesa 169 said:

Ja videh danas na Oktaviji staroj 2 godine kondenz u farovima, na novom Superbu koji je kupio kolega došlo je do kvara motorskog kompjutera ... dešava se. 

 

pa to znaci da ipak ima neki problem, samo sto oni imaju neke teorije, a imo sam problem sa kompresorom koji je bukvalno kad ukljucim klimu auto se cuje kao da vozim traktor trebalo im je jako puno vremena da mi odobre reklamaciju i da rese taj problem i jos jedna stvar mi nijr nikako jasna potrosnja ulja, auto trosi 4dl ulja na 1000 km a u njega ide 3 litre ulja ja na 15 hiljada km dospem jos 6 litara ulja 

3 hours ago, Novi član said:

Ja mislim da je bolje Audi A6 da uzmemo? 

razocaro sam se i pokajao sto sam ikad uso u fiata

2 hours ago, Zakeralo said:

@dragan jhj

Izvini, ako možeš napiši kako se problem sa klimom manifestovao?

nisu znali zasto se auto cudno cuje pa su snimali zvuk i slali na neke provere posto majstori nisu znali sta je i onda su igrom slucaja posle mojih 10 poziva i slanja kojekakvih mejlova, smilovali se da mi odgovore da je deo porucen i da ce stici za mesec dana, kada su promenili sve je radilo normalno, al da majstor koji radi u servisu izadje i da mi kaze da je snimio auto i zvuk i da nema pojma u cemu je problem jel je to po meni neprofesionalnost 

1 hour ago, Rasta said:

Bilo je najvrelije leto ikada, a klima nije radila. Tri meseca. A nov auto. Pa kako čovek da ne poludi. :realmad:

radila je klima samo sto je zvuk kad se ukljuci klima bio jako bucan i neprijatan 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima li neko iskustva sa drugih tržišta kakvi su utisci o Tipu, servisnoj mreži, iznenadnim kvarovima i sl? Tipo je realno prodat u velikom broju primera, na tom velikom broj zaista bi moglo globalno da se vidi slika o tom modelu. Prodaja u SRB je statistička greška a neki komentari su kao da je on pravljen za naše tržište da nama uvale, dal je probem sa dilerima pa ti problemi iskoče puno u videlo, jer problema imaju svi, moj buraz ima novu zafiru pa znam da malo malo pa se ganja nešto sa njima i auto mu u servisu... i da bi isterao svoja prava treba baš da se ganja... tako da je to realnost kod većine verovanto, a verovanto u srb izraženo, ne znam kako je u drugim zemljama, da li se neka prava u garanciji lakše ostvaruju, ako je neko čitao nešto po drugim forumima... 

12 hours ago, dragan jhj said:

nisu znali zasto se auto cudno cuje pa su snimali zvuk i slali na neke provere posto majstori nisu znali sta je i onda su igrom slucaja posle mojih 10 poziva i slanja kojekakvih mejlova, smilovali se da mi odgovore da je deo porucen i da ce stici za mesec dana, kada su promenili sve je radilo normalno, al da majstor koji radi u servisu izadje i da mi kaze da je snimio auto i zvuk i da nema pojma u cemu je problem jel je to po meni neprofesionalnost 

 

Ja kad sam probao Tipa 2019. godine u salonu u Nišu, bio je registrovan model baš sa tom greškom da se jako čuje kompresor klime (koji se i inače čuje jače na Tipu i kod ostalih) i tad su rekli da im je takav stigao, pa ga koriste kao Testni... dal je tako ko će ga znati, ali znali su da je do kopresora...  Al da takav stigne u salon... nema šta, jeftiniji model, kontrola kvaliteta prebačena na tržište, što znači da će većem procentu nešto da rikne, jer mora u nekom % da rikne, e sad kako će taj neko proći kod dilera... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najveci problem je u domacim dilerima, ne samo za fiat, nego i za druge neke brendove, opel se nije bas proslavio, pa recimo zbog GM su mnogi poceli da izbegavaju nove fordove itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Testiranje...

Šalim se, ovo je render koji su uradili italijanski novinari,ali mislim da je verodostojno

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, neshtry said:

Render!

Meni deluje i poprilicno bajat ;) . Vrti se ovo vec godinama unazad, sa identicnom pozadinom.

Odradjen je MY21, dodata Cross verzija i nove benzinske motorizacije - i to je sto je za Tipo (ranije je pominjan i hibrid na bazi FireFly). Pravice se jos neko vreme, do kraja 2024. i tu ce zavrsiti svoj ciklus od preko 9 godina. Sto je prilicno za jedan model, prodajne cifre su u Evropi vec zadnje 2-3 godine prilicno tanke. Pogotovo u ovako modernoj konkurenciji, ali FCA se specijalizovao za matore modele u zadnjih deceniju i po :D.

Tipo je cak prvobitno trebao da se pravi jos nepunih godinu dana, do pred kraj 2022. (predstavljen je jos polovinom 2015.). Pa mu je dodatnim ulaganjima Turaka (cini mi se od nesto preko 200 miliona $), zivotni vek produzen za 2 godine, zbog cega je i restyle stigao tek posle skoro 6 godina.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 hours ago, neshtry said:

FB_IMG_1637163069597.thumb.jpg.897df558a301e3ed654b561fb6065aa5.jpg

Fiat-Tipo-hatchback-Fiat-Bravo-replacement-front-three-quarter-Rendering.thumb.jpg.d2401178a5e257634454f9d2e8b98248.jpg 151111_fiat_tipo_08.thumb.jpg.01ccdbed6251a7ef1f62207ecfbe6d52.jpg

 

;) 

Ti renderi su jos iz perioda kada je model predstavljen u Turskoj polovinom 2015. i postojao samo kao Aegea (sedan) za tamosnju prvobitnu prodaju (vidis i na tom renderu koji si postavio staru grbavu tablu, stare farove, staru masku, stare okvire maglenki, itd...). Posto tursko trziste bukvalno vapi najvise za sedanima, logicno da je takav karoserijski oblik prvi razvijen i izasao. A totalno suprotno evropskoj praksi u pravoj Compact klasi, da se na osnovni i najprodavaniji hatch kasnije "kalemi" gepek...

 

Tako da su onda na osnovu postojeceg sedana (poslednja slika) u tom startnom periodu "renderovali" i hatch i karavan do besvesti, kako je vec ko mastao. Koji su sa godinu i kusur zakasnjenja stigli iza sedana, kao modeli prvenstveno namenjeni za Evropu. U Turskoj hatch mozes da brojis na prste, a za ukupno par nedelja provedenih tamo ne secam se da sam video i jedan karavan. Zato sam bele sedane dizele u tanjoj opremi, mogao da fotkam maltene na svakom cosku po par komada. Samo nagadjam, ali mozda em daleko manja produkcija HB u Tofasu, em njihova sve manja traznja u Evropi (koju ta izvedba najvise gadja) uticu na usporeniju isporuku takvih verzija.

 

IMG_20210805_092124.jpg.5f1d7ccb022738977f70c92c46c9adf7.thumb.jpg.be40cbf3efc072209c5325b302d2a49f.jpg

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/17/2021 at 6:54 PM, Ivan said:

Odradjen je MY21, dodata Cross verzija i nove benzinske motorizacije - i to je sto je za Tipo (ranije je pominjan i hibrid na bazi FireFly). 

Postoje i fotografija maskiranog Tipa karavan za kojeg strani mediji navode da će biti Cross karavan koji stiže 2023. godine. Kada se pogleda šta su posebno maskirali, to su taman mesta gde treba da dođu one plastične obloge karakteristične za te varijante sa povećanim klirensom (oko rubova krila, pozadi i napred na braniku, pragovi):

 

2023-fiat-tipo-cross-4 01.jpg 2023-fiat-tipo-cross 02.jpg 2023-fiat-tipo-cross 03.jpg

2023-fiat-tipo-cross 04.jpg 2023-fiat-tipo-cross 05.jpg 2023-fiat-tipo-cross 06.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako će doći 2023. godine, a Tipo se gasi 2024. godine čemu toliki posao za maksimum par hiljada prodatih primjeraka?

Share this post


Link to post
Share on other sites

I meni deluje totalno nelogicno, sem ako u pitanju nisu par plastika i drugacije opruge :) . Kao sto je to svojevremeno npr. bio Stilo Uproad (pred kraj produkcije), koga je prodato tek toliko da kazes da je postojao:

 

12961478_1127516560654624_6490501357616876981_n.thumb.jpg.b2bc719e131bd42f8023f20d2acefbfb.jpg

 

Zivot je Tipu vec produzen sa 2022. (7.5 god) do 2024. (9.5 god). Na najvecem, maticnom trzistu u Turskoj, karavan nece imati ama bas nikakvu traznju. Da ga prave za Evropu za celih godinu i kusur... Pri cemu ce vec ove 2021. model evidentno jedva prebaciti 40.000 kom (i pored restyle, novog Cross i FireFly motora), ima konstantan pad od -20% svake godine... Te 2023. ce uci u 9. godinu na trzistu, ukupna prodaja u Evropi ne verujem da ce prebaciti 20 i kusur, 30.000 komada - sto kaze kolega, pravili bi ga za par hiljada jedinica.

S druge strane, Fiatova politika sa modelima za Evropu je u zadnjih deceniju i po prilicno nelogicna, pa me ne bi me iznenadilo da umesto onoga sto trziste masovno trazi (B i C Crossoveri) izbace poviseni karavan... Videcemo kako ce to izgledati pod Stellantisom ubuduce. U nekom trenutku je kao naslednik najavljivan upravo C Crossover.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šteta što cross i izmene iz restyle-a nisu došle ranije  pre sadašnje krize verujem da bi se videli rezultati u prodaji, ipak je cross dosta konkurentan, videli smo šta nudi kod par primera  koji su uzeti na početku sa lagera, i posle ništa, verovanto ga je sada nemoguće i dočekati, kad ti nemaš neku količinu na lageru nema tu prodaje... 

Kakva je situacija sa ostalim brendovima, da li se kod njih u prodajnim rezultatima oseća efekat produženih rokova isporuke, logističkih problema, cena i dostupnoti inputa...? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
56 minutes ago, djole81ar said:

Kakva je situacija sa ostalim brendovima, da li se kod njih u prodajnim rezultatima oseća efekat produženih rokova isporuke, logističkih problema, cena i dostupnoti inputa...? 

Baci pogled i na ostale delove Foruma :) , npr.:

Koliko novca će autoindustrija izgubiti ove godine zbog nedostatka čipova?

Kriza u snabdevanju čipovima će se produžiti i na dobar deo 2022. godine

Mercedes odlaže isporuke nekih automobila i za više od godinu dana

Honda ponovo snizila prognoze profita zbog nedostatka čipova

Revoz sa još manjom proizvodnjom, slede otkazi

Volkswagen zaustavlja proizvodnju električnih modela zbog manjka čipova

 

-----

 

@Ivan @Elra

 

Mislite da nije moguć scenario da svoj život završe Tipo sedan i hatchback, a nastave Tipo Cross i karavan Cross? Zašto bi morala da postoje sva 4 ili nijedan...može li sredina u vidu 2/4? :D

U tome vidim snalaženje Fiata iz nužde jer će Tipo Cross da glumi Tipo SUV, a podignuti karavan Tipo će glumiti Tipo Crossover. Generalno, taj koncept da podiguti karavan glumi crossover nije nepoznat u autoindustriji, i kao što znamo ima takvih automobila u širokom cenovnom rasponu...od jeftinijih, pa sve do onih koji su debelo preko 100.000 evra.

 

 

Edited by neshaoct

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...