Jump to content
FAS Goran
dobri nikola

Fiat novi Tipo - mišljenje, iskustva, saveti

Recommended Posts

Što bi rekao čika Ajnštajn, sve je zavisi od tačke gledišta. Meni je teško bilo da se sa 1.9mjt od 120ks, prilagodim na 1.6vvti atmosferac od 136ks, nego što bi mi, verovatno, sad bilo da sa 1.5dci od 115ks (u visokom i teškom vozilu) pređem na 1.4 fire u Tipu (probao sam 1.4 u Ceedu skoro).

Međutim to što meni možda odgovara neki motor u datom trenutku ne znači da je on dobar, dovoljan i da pruža uživanje u vožnji.

Turbo motori sigurno smanjuju potrošnju, ako primenimo prostu logiku, što manje pritiskamo pedalu gasa, manja će i potrošnja da bude. Turbo motor postiže performanse na "manjem gasu" od atmo motora. Međutim, uz turbinu dolaze drugi mogući kvarovi koje atmo motori nemaju. U principu, svako se uživanje plaća, svako ima neku svoju računicu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako pricamo o novom autu turbo ili atmo, o kojim kvarovima pricamo onda na nasu kilometrazu koju prelazimo!? Pa dok je kod tebe nema sanse da ces imati neki problem oko turba, zamajca i ostalog taman da ih je i Zastava pravila :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa čime bi onda plašili decu? Svašta. Neko ima u glavi zacrtano da hoće nov auto, veliki, za što manje para, ne treba mu P od performansi. I onda vidi da to ne ide nikako, pa počne da ''pametuje'' ovde. 

Jedini koga znam da je najebo od prokletstva turbo dizela je Milutinac, ali to je već stvar karme, jednostavno nije trebalo da menja gorivo.

 

 

Edited by neshaoct
rečnik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Voleo bih da u ovoj temi neko ko je kompetentan i upoznat oko prodaje Tipa, postavi  broj prodatih jedinica do sad , ali po isporučenim motorizacijama u prodatim vozilima. Naravno, ako takav podatak postoji negde? Baš me interesuje koja motorizacija je najprodavanija?

Malo smo se vozali po BIH , Bravo napred, a Tipo drugi. Pratio je sve sa klimom na + 20% od ograničenja ceo put do branika. Nikako ne sporim da turbo bolje ide. Ali, i troši litru viče na 100 km. u istim uslovima. Na 500km. pređenih, ( Zrenjanin-Šabac-Loznica-Zvornik-Lovnica-Vlasenica-Milići i nazad) Bar ovi naši su se tako pokazali.

Evo i par slika.

 

1.jpg2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
34 minutes ago, neshaoct said:
Taj se ne broji - bastard  

Ja sam ima astru sa 1.4 twinport, bio sam veoma zadovoljan i kupio bih stilo sa twinport motorom!

Share this post


Link to post
Share on other sites
31 minutes ago, spaad said:

...broj prodatih jedinica do sad , ali po isporučenim motorizacijama u prodatim vozilima. Naravno, ako takav podatak postoji negde? Baš me interesuje koja motorizacija je najprodavanija?

Ako misliš samo na prodaju u SRB, tu nema šta da se misli - najprodavanija je verzija sa 1.4 16v atmo benzinskim motorom.

Ako misliš na sva tržišta gde se Tipo prodaje - taj podatak nije moguće lako dobiti.

 

7 minutes ago, neshtry said:

Ja sam ima astru sa 1.4 twinport, bio sam veoma zadovoljan i kupio bih stilo sa twinport motorom!

I onda odeš u Opel servis a oni kažu - šta si došao kod nas kad je ovo Fiat. Idi u neki Fiat servis.

Onda odeš u neki od Fiat servisa gde ti kažu - šta si došao kod nas kad ima Opelov motor, komp i ostalo, idi u Opel servis. 

A, onda i ti kažeš da je takav Stilo ustvari ''bastard'' jer ga niko neće, svi ga se odriču... :D:D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, al' ovo ne čitamo samo ti i ja...već i mnooooogo drugih ljudi koji ''nemaju majstora'' :) pa im zato znači info da se uglavnom ima problem sa održavanjem Stila sa Opel 1.6 motorom. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/10/2019 at 7:47 PM, neshaoct said:

Ako misliš samo na prodaju u SRB, tu nema šta da se misli - najprodavanija je verzija sa 1.4 16v atmo benzinskim motorom.

Na EU mislim, mada po forumima vidim uglavnom 1.4 /95 i 1.4 Turbo. Bar po potpisima.

Share this post


Link to post
Share on other sites
23 minutes ago, spaad said:

mada po forumima vidim uglavnom 1.4 /95 i 1.4 Turbo

Za razliku od njih, Turska maltene iskljucivo dizeli. I taksisti, sluzbeni... Bukvalno da za nedelju dana boravka nisam video benzinca tamo (lako se prepoznaju posto za njihovo trziste na gepeku nose znacku "Aegea" sa leve i "MultiJet2" sa desne).

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Turskoj generalno slabo idu benzinci. Novi Accent je u 90% dizel, Logan, Stepway, Megane sedan, stara Corola... isto tako

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa onakvim cenama dizela, nije ni cudo :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da će Toyota i Honda vrlo brzo zažaliti zbog izbacivanja dizel motora iz ponude. Volvo je povukao odluku o prstanku korišćenja dizel motora nakon 2021, čini mi se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel su ti dizeli u Turskoj 1.3mjet ili 1.6mjet?

Baš sam radoznao kako 1.3 mjet radi na ovolikom autu...@Elra

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pisao sam u drugoj temi, ajd' i ovde... u Madridu ih ima baš opasan broj na taksiju. 99% su karavani, video sam samo jednu limuzinu, heč ni jedan. Od motora što sam uspeo da razaznam (dok stoje pored mene bez buke), samo sam dva čuo i oba su bila benzinci.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
47 minutes ago, totti said:

99% su karavani, video sam samo jednu limuzinu, heč ni jedan.

A interesantno, opet u Turskoj ne videh ni jedan jedini SW :D . Ima hatch-eva ali redje, gro su Aegea sedani, posto je kod njih prica tako i pocela. Tj. kao "Project 356" ili "Project Aegea" u sedan varijanti, predstavljen na sajmu u Istanbulu, cini mi se u maju 2015. Pa je tamo prodaja tog modela pocela kalendarsku godinu ranije nego u Evropi. I opet suprotno trendovima (obicno ide kontra), iz sedana razvijaju hatch sa kojim, kasnije i uz SW, zajedno nastupaju u Evropi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/12/2019 at 8:56 AM, neshtry said:

Jel su ti dizeli u Turskoj 1.3mjet ili 1.6mjet?

Baš sam radoznao kako 1.3 mjet radi na ovolikom autu...@Elra

 

Vozio se u taksiju i solidno vuče do cca 100 km/h. Koliko sam upratio po obrtajima prve 3 brzine su kratko proračunate. 

Inače većina ih je 1.3 Multijet.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Elra said:

Mislim da će Toyota i Honda vrlo brzo zažaliti zbog izbacivanja dizel motora iz ponude. Volvo je povukao odluku o prstanku korišćenja dizel motora nakon 2021, čini mi se.

Ma igraju na modu elekrizacije-hibrida! Toyota nema "kršten" motor u Corolli u Srbiji! A moda je sve, vidimo u propasti MPV i sve manjoj prodaji hatch I limuzinskih modela i zamenu sa SUVovima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vala bas, a za mene su i spoj nespojivog. Na sve to, u poredjenju sa modelima nad kojima su "nakalemljeni" niti imaju performanse na putu, niti van njega, ne retko Crossover bude cak i tanji sa ponudom prostora... A dobijes upravo ovo sto kolega kaze - u startu skuplji auto, sa skupljim odrzavanjem i delovima, vecom potrosnjom... Na sve to, u celoj farsi oko ekologije i dizelasa, forsiraju se veca vozila, sa vecim zagadjenjem, koja zauzimaju vise mesta... Ali je "moderno" (po meni kljucno) i lako se u njih ulazi :D - potrosacko drustvo....

6 hours ago, horvat said:

Sedan ima za trunku bolji handling :) Verovatno bas zbog toga sto je to 'original' :D

Uticaja sigurno imaju i sportski geni i modifikovana Small platforma prethodnika:

 

fiat-linea-03.thumb.jpg.7f304613509bf833c4ef73ce1c16355d.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
38 minutes ago, Ivan said:

Ali je "moderno" (po meni kljucno) i lako se u njih ulazi :D - 

 

SUV je po meni izdignuti MPV, nista drugo

cak i sa manje mesta no MPV

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za one koji citaju samo ovu temu :) , a zainteresovani su - kolega @djole81ar je ostavio vrlo korektan i detaljan review o 1.4 Tipu Street, u svom predstavljanju:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...