Jump to content
FAS Goran
dobri nikola

Fiat novi Tipo - mišljenje, iskustva, saveti

Recommended Posts

13 hours ago, Ivan said:

Pisalo se ovde odavno vec naveliko o toj "pomerenosti" torque dijagrama u desno na (tada) novijim 1598 i 1956 ccm blokovima. A pisali smo i o utiscima iz prakse, pogotovo ko bi seo iz 1910 ccm, koliko se imalo osecaj da su stariji motori vise "responsive" iz bunara... S druge strane, meni sve to deluje mnogo ispeglanije i lepse za voznju na JTDm-2 verzijama, bar ove 1.6 i 2.0 koje sam imao priliku da probam. Dekijeva Djulka (2.0 JTDm-2 150) lepo cupa u D modu, a evo primera merenja za 1.6 Alficu, skoro max torque vec na 2000 rpm, sasvim korektno:

 

Alfa_Giulietta_1.6JDTM2_120hp-stage1_dynoplot.thumb.jpg.12e629475fd9a0135e187039880bb944.jpg

Aj da i poverujem u ovo, ali to nije 1500rpm nikako, kako fabrika deklariše!

Share this post


Link to post
Share on other sites

U tome se apsolutno slazemo ;) . To donekle gledam kao i fabricke specifikacije za potrosnju goriva, vise npr. da uporedis 2 motora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam prvi put imala kontakt sa uzbrdicama u Tipu. Ja sam dete ravnice i za ravno auto ima sve što mu treba. Za uzbrdice je smejurija (govorim o benzincu 1.4, 95 ks). Dok nisam skontala da moram da vratim 3 brzine nazad, uplašila sam se da je riknuo...:lol:

Ovakve puteve sam do sad savladavala sa puntom 1,9 jtd i smešno je koliko je taj zastareli autić poletniji i hitriji na ovakvim terenima. Realno, put mi je jednako trajao 8 sati Tipom kao i Puntom, ali treba potpuno promeniti način vožnje. U svemu ostalom, ako izuzmemo taj jadan osećaj uzbrdo (malo je falilo da se otkotrljam unazad) dok nisam skontala da moram par brzina unazad, Tipo mi je mama. Lepo smo se popakovali, fino radi klima, radio hvata svaku stanicu, ma super.

Share this post


Link to post
Share on other sites
50 minutes ago, Christabell said:

radio hvata svaku stanicu

Uz dobru mjuzu, sve ostalo je pesma :) .

PS: Zato sam i okacio dijagrame snage/obrtnog, na prethodnoj strani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugari.Evo danas sam stigao u Nei Pori.Tipo je leteo.Kad smo već kod uzbrdice.Imao sam jedan jak uspon na lokalnom putu od Leptokarije pošto sam tamo izašao:P .Pun gepek pozadi, supruga deca i ja.Ma nema problema.Ko ima bilo kakve nedoumice oko ovog auta kao porodičnog, prosto treba da izbriše iz glave.Vrlo lako sam preticao teretnjake i sporija vozila, i to vrlo često u 6 brzini pošto nije bilo gužve a imalo je dosta odstojanja.Sve ostalo 4 i full power.Put nisam osetio. Sve pohvale za našeg ljubimca.

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 hours ago, Christabell said:

jadan osećaj uzbrdo

Ovaj osećaš možeš da pretvoriš u skroz drugi tako što ćeš uzbrdicu iskoristiti da motor malo zareži u visokim obrtajaima i da motor malo produvaš, na vreme se vrati u 4. brzinu i pun gas... Verujem da svi mi koji smo se odlučili za ovaj motor zarad novog autobilia po ravnom putu vozimo umereno tako da je uzbrdo prilika da se malo stisne :)

Edited by djole81ar

Share this post


Link to post
Share on other sites

@djole81ar

 

Tako i bi naravno, ali ta prva uzbrdica mi je bila smešna jer nisam shvatila šta se dešava. Nije to bila onako očigledna uzbrdica pod velikim uglom, onda bih shvatila šta se dešava, nego postepeno, samo sam odjednom primetila da su mi se zapušile uši i da stiskam gas do kraja a brzina opada... moj muž kaže "Šta to radiš?! Ajde vozi." Pa reko': "Ne ide." :lol: Deca se nazad uspaničila: "Pokvario nam se auto, šta ćemo sad?!"

Tek onda mi sinu da vratim ne u četvrtu, nego u treću... Šta reći, a suzu ne pustiti. :lol:

Inače sam mislila da sam solidan vozač, znam da vozim u rikverc sa retrovizorima, paralelno da parkiram, dijagonalno, ali ovo mi je glupost godine.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, Christabell said:

...znam da vozim u rikverc sa retrovizorima, paralelno da parkiram, dijagonalno, ali ovo mi je glupost godine.

Ne prodajem ništa, samo se hvalim! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Christabell said:

Tek onda mi sinu da vratim ne u četvrtu, nego u treću... Šta reći, a suzu ne pustiti. 

Ništa strašno... I ja sam se posle 10 god vožnje turbo dizela odvikao na takav stil vožnje pa sam ga par puta ugušio u brdu... , a verovanto ako je neko obučavao vožnju na dizelu i stalno ga vozio neke stvari su neshvatljive, ja sam polagao i dugo vozio juga tako da mi je jasno šta je šaltanje u nižu pre brda, polet iz niže u višu brzinu i sl. 

 

A što da ne i treća, ako je uspon prličan nije prevelika brzina pre brda u pitanju, a npr želi se u preticanje treba treća, četvrta ide na većim brzinama pre brda.. al opet sve stvar osećaja i prebacivanja u glavi na benzinca kome se neće ništa desiti šaltanjem u nižu, dizel bi se ukopao i zaurlao a benzinac će dići lepo obrtaje za vožnju, još malo među gas i super :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, koji vam je vrag, stvarno??? Ja sa dizelom normalne snage (ranije fiat bravo 1.9JTD, a sada Golf 5 2.0TDi), u preticanje sa 80km/h krećem trećom, i vrlo ga brzo završavam. Ako nije frka idem četvrtom.

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, marko.jovanovic said:
Ljudi, koji vam je vrag, stvarno??? Ja sa dizelom normalne snage (ranije fiat bravo 1.9JTD, a sada Golf 5 2.0TDi), u preticanje sa 80km/h krećem trećom, i vrlo ga brzo završavam. Ako nije frka idem četvrtom.

Verovatno se 'zale' zbog odnosa u samom menjacu, shodno broju brzina i 'razvucenosti' istih. No i to je ok.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@marko.jovanovic

Isti stres je imala i moja lepša polovina kad smo iz Brava prešli u Toyoti! Valjda je navikla da ovamo ubaci u petu na 70 i vozi bez menjanja brzine do 170! Kad je sela u Toyotu, kuku Lele! Menjač je morao da stalno radi maltene od druge do šeste!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ne moze da se izbalansira bolje, da bude toliki auto, toliko mali motor, toliko brz i da vuce dobro. Tu sve trpi i kao sto vidis na kraju nije nizasta :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako i moja, strah od nepoznatog, posle kada vidi da samo krece, ne moze da ga ugasi u startu, samo salta, onda super, navikla se za 30s :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...