Jump to content
FAS Goran
dobri nikola

Fiat novi Tipo - mišljenje, iskustva, saveti

Recommended Posts

Ja sam došao do 400km za desetak dana koliko ga imam. Rano je za neke veće utiske ali generalno sam zadovoljan. Vožnja je 80% grad, potrošnja 80% grad i 20% autoput zajedno je 7.8 litara.

Sve radi ok, jedino nikako da se naviknem na menjač pri šaltanju iz prve u drugu i iz druge u prvu bez da mi cimne. Vozio sam automatik godinu dana a pre toga dizel deset godina pa verovatno dok se naviknem.

Jeste slabašan motor ali kako vreme prolazi sve mi manje smeta, generalno sam zadovoljan kupovinom.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/19/2019 at 10:19 AM, Jim9 said:

Ja sam došao do 400km za desetak dana koliko ga imam. Rano je za neke veće utiske ali generalno sam zadovoljan. Vožnja je 80% grad, potrošnja 80% grad i 20% autoput zajedno je 7.8 litara.

Sve radi ok, jedino nikako da se naviknem na menjač pri šaltanju iz prve u drugu i iz druge u prvu bez da mi cimne. Vozio sam automatik godinu dana a pre toga dizel deset godina pa verovatno dok se naviknem.

Jeste slabašan motor ali kako vreme prolazi sve mi manje smeta, generalno sam zadovoljan kupovinom.

Pa da, nije to auto koji će ikog oduvati, niti kupiti na prvu loptu, pogotovo ne s tim motorom (osim možda nekoga ko prelazi iz puno lošijeg auta), ali zadovoljava sve potrebe jednog prosečnog vozača.

Ko hoće da divlja, da bude najstartniji i najbrži, nema šta da traži sa Tipom, pogotovo ne benzincem 1.4.

Kako se čovek navikava na način vožnje sve lepše klizi, i prija što je nov i zategnut.

Ja nemam problem sa prvom-drugom, ali mi malo nekad zapne 5-6 i 6-5.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako se ponaša motor od 1.4-95ks kada se uključi klima i kada se voze 4 odrasle osobe?

Da li značajno postane trom prilikom ubrzavanja?

 

Imao sam prilike da, u više navrata vozim 500L, sa 1.4-95ks motorom i dosta je trom.

 

Obzirom da je Tipo manji, možda nije isti osećaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 hours ago, IDzO said:

Imao sam prilike da, u više navrata vozim 500L, sa 1.4-95ks motorom i dosta je trom.

Obzirom da je Tipo manji, možda nije isti osećaj.

Sem sto ide u visinu, ne znam zasto ljudi dozivljavaju 500L kao neki veliki auto :) . Baziran je na varijaciji Small Wide platforme, na kojoj su svojevremeno krenuli Grande Punto, Alfa Mito, Opel Corsa... Klasican MPV u B klasi (B-MPV), npr. i duzinom i sirinom je manji nego Stilo 3v. Verujem da ima onih kojima mozda i ne izgleda tako :) .

Tipo sedan je takodje klasa iznad (C), gabaritima dosta veci od 500L, duzi oko 40 cm i siri 6 cm. Tako da 500L najvise "kolje" velika i ravna ceona povrsina sa 16 cm vecom visinom, sto najvise dolazi do izrazaja na otvorenom putu pri vecim brzinama. I mislim da je sa ovim motorima 500L za nijansu tezi, razlika je cini mi se par desetina kg.

1.4 atmo je takav kakav jeste, pisali smo dosta na tu temu. U Tipu je taj motor trunku zivahniji, neznatno bolja ubrzanja i krajnja brzina, sa manjom potrosnjom u odnosu na L - mada nista drasticno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tipo ima bolje proračunatt menjač koji mu daje živost pri nižim brzinama. 

Nisam primetio da ga klima bitno umrtvi. 

Međutim, od tromosti mi više smeta što čujem klima uređaj. Jasno je da kompresor mora da se čuje, ali u vozilu sa tim nivoom zvučne izolacije, nije trrbalo toliko. I, proverio sam, nije samo do konkretno mog vozila.

Inače, na 3000 dolio nešto više od 0,3l ulja i sada je tačno na max.  Videćemo kako će ići dalje. Propustio sam na početku da vidim fabrički nivo, pa ne znam kako se kretalo. Poslesnjih dana je bilo više ap i osetno brže vožnje i viših obrtaja nego do sada, pa je to verovatno ubrzalo potrošnju ulja. Inače, pre dolivanja nivo je bio malo ispod pola. Prepali su me za mnogo više. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, branik said:

Tipo ima bolje proračunatt menjač koji mu daje živost pri nižim brzinama. 

Ne bih se slozio za menjac, nema mesta nekoj preteranoj teoriji za dobro poznati atmo 1.4 ;) ... U paru sa njim ide takodje dobro poznati FPT-ov C514 sestobrzinac. 

Koji se nalazi i u 500L i u Tipu, razlika je neznatna samo u 1. brzini koja bi trebala da je za nijansu kraca kod 500L (4.1 vs 3.9). Vec 2. maltene identicna, dok su 3., 4., 5. i 6. identicne.

Levo je tabela prenosnih odnosa za C514 na 500L, iz eLearn. Desno poredjenje izmedju 500L i Tipa - i prenosni odnosi ali i teoretska razlika u krajnjim brzinama, koja pokazuje da se menjaci maltene poklapaju:  

 

Untitled1.thumb.png.a09d059dc8a9402672ba6e043072f563.png Untitled2.thumb.png.05961181bfc63b60545fe9b811222571.png

 

Tako da razlika lezi iskljucivo u malo vecoj masi i ceonoj povrsini 500L.

 

5 hours ago, neshtry said:

Na Tipo su mogli da ture i onaj 1.6 110ks kao na klonu Dodge Neon

1.6 eTorq brazilac, bivs Tritec fabrika preuzeta od FPT ;) . Takodje atmosferac, nesto veci torque od 152 Nm na nizim rpm, veci potrosac narocito u gradu...

Opet je to sve potrosnjom, a narocito performansama neuporedivo sa bilo kojim turbakom.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6.7.2019. at 3:53 PM, Ivan said:

Sem sto ide u visinu, ne znam zasto ljudi dozivljavaju 500L kao neki veliki auto :) . Baziran je na varijaciji Small Wide platforme, na kojoj su svojevremeno krenuli Grande Punto, Alfa Mito, Opel Corsa... Klasican MPV u B klasi (B-MPV), npr. i duzinom i sirinom je manji nego Stilo 3v. Verujem da ima onih kojima mozda i ne izgleda tako :) .

Tipo sedan je takodje klasa iznad (C), gabaritima dosta veci od 500L, duzi oko 40 cm i siri 6 cm. Tako da 500L najvise "kolje" velika i ravna ceona povrsina sa 16 cm vecom visinom, sto najvise dolazi do izrazaja na otvorenom putu pri vecim brzinama. I mislim da je sa ovim motorima 500L za nijansu tezi, razlika je cini mi se par desetina kg.

1.4 atmo je takav kakav jeste, pisali smo dosta na tu temu. U Tipu je taj motor trunku zivahniji, neznatno bolja ubrzanja i krajnja brzina, sa manjom potrosnjom u odnosu na L - mada nista drasticno...

Zar nije Tipo takođe na toj nekoj manjoj platformi za B klasu? Nešto kao Pežo 301/Elyse i Linea? 500l je naovodno potpuno nova platforma, ali je bila priča da će naslednik grande punta koristiti istu i definitivno pripada toj manjoj klasi, što si i sam napisao... e sad što je sama karoserija toliko napumpana i visoka, to je drugo nešto. Na oko deluje dosta veći od recimo B-maxa, Merive ili Venge / ix 20, ali zapravo ima samo deblju "njušku" :D (dobro, ako ne računamo Merivu, u klasi i jeste najveći, ali su to nijanse).

 

Ontopic. @IDzO

Nisam vozio Tipo, ali mi je čudno ovo što kažeš sa klimom i 4 putnika. To da je samo po sebi inače trom, to stoji (dok se malo ne zavrti, prva i druga suviše kratke..), ali meni se recimo, ako poredim sa 1.3 mjet od 90ks koji sam ranije imao, ovaj 1.4 mnogo bolje ponaša sa klimom i 4 putnika, tj. daleko manje oseti iste (ovde kod nas u ravnici gotovo i da ne oseti). Takođe ni razlika u potrošnji nije toliko velika sa i bez klime kao kod 1.3. Možda nije dobar primer za poređenje, možda su i godine u pitanju pa se ovaj bolje ponaša jer je noviji, ali eto, to je moje neko iskustvo. 

 

Ja generalno za 1.4 imam samo reči hvale, za one kojima auto ne služi za trke već za porodično putovanje i gradsku vožnju, kao meni.

Edited by ivica su

Share this post


Link to post
Share on other sites

Puno ima veze i sama klima, njen kuplung, lezajevi, remenice, sve to godinama em stari, em su na novijim generacijama verovatno naprednije i efikasnije napravljeni... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma sve je to sviranje onoj stvari sa kilavim 1.4 16v u teškom i velikom autu, paz boga ti, lošije ide sa klimom. Ni jedan trenutak ne žalim što sam kupio matori Golf 5 2.0TDi, nemam problem sa tromošću, sa klimom na +38C pun auto vrlo lako dostiže 200km/h i ne posustaje na uzbrdici. Isto važi za druge turbo dizele od 2l i 140+ ks. 

Nema i jare i pare, uvek je bilo i biće. 

 

26 minutes ago, horvat said:

Puno ima veze i sama klima, njen kuplung, lezajevi, remenice, sve to godinama em stari, em su na novijim generacijama verovatno naprednije i efikasnije napravljeni... 

Šta znam, pa to se primeti da ne valja, i te stvari se servisiraju. Konkretno, pisalo se već na forumu o tome, na starom Bravu i Marei se baš osteti kada se upali klima, i na 1.9JTD, trom je naročito pri kretanju. Na Golfu 5 koji se pojavio 2003 ne primećujem ništa, isto se ponaša sa i bez klime, iako je 2005g.

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 minutes ago, marko.jovanovic said:

sa klimom na +38C pun auto vrlo lako dostiže 200km/h i ne posustaje na uzbrdici. Isto važi za druge turbo dizele od 2l i 140+ ks. 

Vazi ovo i za 1.4 Tjet 120 ks :)

 

Ima takvih klima i kod FCA, ali mozda na malo mladjim modelima. Opet kazem, menja se to i konstrukcijski, ne samo u smislu da li su ispravni svi delovi klime ili ne... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Klima u gradu sa bilo kojim autom (posebno sa 2+ putnika) se oseti (citaj, 1.-2. mora malo da se gasne, posle je ok) ako je manje kubikaze, pa i do 1.9. Za one mapirane i 16v (1.9 16v) ne znam, mozda se manje oseti ali kreni stani sistem i 50 ogranicenju je 'killa'. Otvoren put je nesto drugo, pa ce se tako i Tipo obican 1.4 atmo ponasati bolje na otvorenom sa upaljenom klimom iako je sam po sebi trom, ali shodno uslovima voznje na autoputu/magistrali i slicno, bolje ce 'prezubciti' svoj manjak snage. Pricamo ipak o jednom velikom potrosacu struje, pre/posle serva (ne znam ima li veceg od ta dva) koji ubijaju svaki uzitak auta u gradu.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@djole81ar

Svaka cast, u zdravlje ga vozio ! Lepa i zahvalna boja jos u hatchback varijanti Kada stignes, predstavi ga u delu foruma da i autic i sebe malo nahvalis
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Već sam pisao kod mene na temi da mi se uključivanje klime više osećalo na Bravu 1.9 od 120ks, pa i sad na Scenicu 1.5 of 110ks, nego na atmo Toyoti 1.6 od 132ks! Zašto? Ne znam i ne mogu da objasnim, ali tako je bilo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa srecom, puno bezbednih kilometara! Jos samo da se "resis" decenijskog saputnika iza - u ovom moru ponude po oglasima, sa srecom i po tom pitanju ;) .

Majku mu, pa zar bar kod hatch-a po default ne mogu da eliminisu tu prvobitnu varijantu table sa sedana, sa nakalemljenom "grbom" i multimedijom sa malim ekranom i ogromnim dugmicima...

13 hours ago, ivica su said:

Zar nije Tipo takođe na toj nekoj manjoj platformi za B klasu? Nešto kao Pežo 301/Elyse i Linea?

Ista, mislim da je varijacija tacno Small Wide LWB, ide se naravno na racionalizaciju troskova i deljenje platformi. Npr. verzija platforme koju su koristili prethodni modeli u klasi (Bravo/Delta) je je bila "C-Platform" 2. generacije. Od 2010. grupacija je imala i "Compact" platformu za tu klasu, na koju je isla Giulietta. Meni su licno i kompletan razvoj i pozicioniranje Tipa kao predstavnika u C klasi od starta bili cudni - krenuo je kao jeftina verzija sedana, na takvoj platformi, iz sedana nastao hatch (a obicno bude obrnuto)... Prakticno, ni u jednom trenutku nisu razvili ozbiljnog rivala modernoj C klasi (Golf, Astra, Focus, Megane, 308...) kao sto su to uvek radili - s druge strane je to primetno ozbiljniji auto od pomenutih 301/C-Elysee/Rapid i sl. Sto je najbitnije, takvim pristupom su u jednom trenutku u Evropi uspeli da dostignu oko 123.000 vozila i 8. poziciju u C klasi. Sto je bio pik prodaje (2017. je u pitanju), prodaja lagano opada za 20k godisnje, tako da je uveliko vreme za restyle, a i lagano planiranje novog modela u klasi. Nadam se da se na novi hatch nece cekati 9 godina, kao u prethodnoj iteraciji. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, bane1321 said:
Već sam pisao kod mene na temi da mi se uključivanje klime više osećalo na Bravu 1.9 od 120ks, pa i sad na Scenicu 1.5 of 110ks, nego na atmo Toyoti 1.6 od 132ks! Zašto? Ne znam i ne mogu da objasnim, ali tako je bilo!

U maloj Toyoti Yaris na benzin(1.3) se manje oseti nego u vw nova buba 1.4...
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, Ivan said:

Sa srecom, puno bezbednih kilometara! Jos samo da se "resis" decenijskog saputnika iza - u ovom moru ponude po oglasima, sa srecom i po tom pitanju ;) .

Hvala @Ivan izgura Tipo Stilaća sa mesta, ode skroz u drugi plan :) videćemo šta će biti, početak ne obećava, al nikad se ne zna ide sezona vašara, menjaćemo kanale prodaje :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

:lol: , imaj srca s obzirom da si uz njega odrastao, nemoj samo da bude "menjam Stila za ... " .

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...