Jump to content
FAS Goran
dobri nikola

Fiat novi Tipo - mišljenje, iskustva, saveti

Recommended Posts

On 12/8/2017 at 5:14 PM, Ivan said:
Imas i onaj Etorq 1.6 benzinac, ali to je tek egzotika...

 

Ovo bi mu isto bila prava mera ali ga imaju samo u Jeep-u i ponekoj Cromi

 

A sto egzotika?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije taj etorq nesto posebno.

Ide daleko losije od 1.4t i trosi vise. Jedina prednost je sto bukvalno jednako povlaci sa 2500 i 4500rpm, ali to je meni vise prevara nego pogodnost posto ocekujem vise snage i na kraju nista :)

 

Inace, taj motor ide u 500X i Renegade u Evropi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
39 minutes ago, srdjos said:

A sto egzotika?

Brazilac :) , bivsa Tritec fabrika u koju je FPT investirao i nastavio sa proizvodnjom sada Etorq motora.

Verzija 1.6 za Evropu ima 110 KS i 152 Nm na 4500rpm (npr. obican 1.4 atmosferac ima 127Nm), ali ga karakterise i dostupnost obrtnog na nizim obrtajima, a preko 90% ima dostupno vec na 2500 rpm.

Imaju jos neke za trunku jace 1.6 varijante za juznoamericko trziste, kao i 1.8 varijantu. Zapamtio sam podatke samo za ovaj gore pomenuti koji ide i u Tipo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan

To je motor iz prvog modernog Minia. Uvijek je bio na glasu da voli pit. Ali je bio i na glasu kao pouzdan i jednostavan. Jedna bregasta, lanac...

Motori u Brazilu idu na 100% alkohol, zato tolika snaga ali na alkohol i puno pije. Mislim da njima i benzin ima do 25% alkohola.

 

Čak i 1.4 atmo koliko znam ima jako puno momenta izraženo u % od maksimalnog na 2000. Ali on na 3000 ima ogromnu rupu, nije linearno povećanje nego još ima taj problem u razvoju snage.
No taj motor je tu da bude jeftino rješenje. Njemu nije posao da ubija performansama pa ni lagodnom vožnjom. No nekome kome je 1.4 16v bio dovoljan u Grandeu bi trebao biti dovoljan i u Tipu, za razliku od Brava koji je puno teži.

 

Novi 1.3 8v je tu poželjno rješenje. Samo da ga u Europi ne ubiju sa 5 brzina. Ipak je to ako se ne varam oko 135 Nm na 3500 Nm bez ikakvih rupa u razvoju momenta.

 

Inače snaga je vrlo jednostavna stvar. Okretaji puta okretni moment puta konstanta. Vrlo jednostavno. Atmo benzinac će ići ali se treba vrtiti. Ako se vrti i popije. Mislim da nije velika filozofija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ide ako se vrti i ako je sa dovoljnom kubikazom i snagom za odredjenu karoseriju. Pri tome se apsolutno slazem oko toga da je 1.4 pre svega jeftino i pouzdano resenje:

1 hour ago, N.N. said:

Čak i 1.4 atmo koliko znam ima jako puno momenta izraženo u % od maksimalnog na 2000. Ali on na 3000 ima ogromnu rupu, nije linearno povećanje nego još ima taj problem u razvoju snage. No taj motor je tu da bude jeftino rješenje. Njemu nije posao da ubija performansama pa ni lagodnom vožnjom.

On 12/9/2017 at 6:13 PM, Ivan said:

Koliko god da ga vrti, ipak je 127 Nm obrtnog (@4500 rpm) na donjoj granici prihvatljivosti, za karoseriju 500L ili Tipa.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cesto vozim novi tipo 1.6mjet i mogu reci da sam jako prijatno iznenadjen autom. Pre svega kako ide, imam utisak vece snage nego sto je ima, povlaci od jako niskih obrtaja takav mu je menjac dosta kratak ali 6.brzina opet dobra za auto put. Solidna zvucna izolacija, jedino sto rupe oseca vise nego moj auto koji je zakucan na H&R -50 oprugama. Ima par zaista losih plastika i onaj radio je uzasan tj ruzan cak mu se ni osvetljenje ne gadja sa tablom ali nije neki paket opreme. Sve u svemu, auto koji mi nikad ne bi privikao paznju, niti bih ocekivao pozitivne stvari od njega ali sada kada imam priliku da ga vozim moram reci da je zaista jako dobar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledam koji su motori u 500l i vidim da se motor 1.4 Tjet 120HP ugradjuje.  Sa paketom opreme   LOUNGE  kosta17,060 €, promo cena je 13,490 €. ne znam dali ce do sajma za tipo HB biti povecana gama motora i dati ponudu sa 1.4 Tjet 120HP. 

 

Ovde mozete videti ponudu auta sa motorima i cene: https://www.fiatakcija.com/ponuda-za-partnere-2016/promo-cenovnik.pdf

Edited by dobri nikola

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne znam zasto ali model 500 nebih nikad kupio, imao sam prilike da se vozim  sa 1,3 MJet motorom i nije me odusevila unutrasnjost niti spoljasnost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi 500 modeli gadjaju bas specificne grupe kupaca tako da niko nije ravnodusan prema njima. Ili ih obozavas ili ne mozes da ih smislis :)

L je lepo odmerem porodicni auto za ljude koji hoce mnogo prostora i malo "ostalog" tako da je i 1.3mjet/1.4 benz prava mera uz to.

 

Ficko je vrh smekerski auto.

 

X isto neki pozeraj i gradski SUV koji moze lepo da parira Juke-u i CX-3 i to za nesto manje novca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim po velicini gepeka i kolicini neiskoristivog prostora :D

 

Doduse nije ni X neki pojam lepote vec opet neka avangarda.

Meni je najlepsi auto iz te kategorije bez premca Renegade mada i njega nije lako voleti i opet igra na neku nesvakidasnju pojavu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12/28/2017 at 8:21 PM, Markobgd said:
Volim nesvakidašnja vozila ali cela ta gama/klasa mi je daleko od srca i oka da ne kažem nešto ozbiljnije

Meni se ni novi Tipo hečbek ne sviđa
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 hours ago, igor0511 said:

Svi 500 modeli gadjaju bas specificne grupe kupaca tako da niko nije ravnodusan prema njima. Ili ih obozavas ili ne mozes da ih smislis :)

L je lepo odmerem porodicni auto za ljude koji hoce mnogo prostora i malo "ostalog" tako da je i 1.3mjet/1.4 benz prava mera uz to.

 

Ficko je vrh smekerski auto.

 

X isto neki pozeraj i gradski SUV koji moze lepo da parira Juke-u i CX-3 i to za nesto manje novca.

 X može bez problema konkurirati Golfu. Daleko su ti ovi nabrojani od njega. Sljedeći QR daje test T-Roca. biti će to zanimljivo. To je nešto najbliže 500X-u. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
59 minutes ago, N.N. said:

 X može bez problema konkurirati Golfu. Daleko su ti ovi nabrojani od njega. Sljedeći QR daje test T-Roca. biti će to zanimljivo. To je nešto najbliže 500X-u. 

 

Moram da ti kazem da me svaki put odusevis koliko si subjektivan kada je Fiat u pitanju :D

 

Na srecu ili nesrecu vozio sam i Golfa i X, Juke, CX-3, Mokku,.. ne da nijedan od njih nema sta da trazi pored Golfa, nego ne mogu da mu prismrde :)

 

CX-3 je za mene bolji auto od X-a dosta. Lepsi i precizniji menjac sa brzinom vise, direktnije upravljanje, bolji motor (2.0 Skiaktiv u osnovni vs 1.6 etorq) i daleko ozbiljnija zavrsna obrada. 

Stavise taj 1.6 etorq je prvi motor koji sam na magistrali morao da spustam brzinu nize da bi drzao 100km/h tako da sam se zezao da je oznaka ne-torq :)

Ali X je jeftiniji i ima neki smek sto je jedina stvar koja je mene osvojila.

 

Takodje, bilo bi lepo, zarad kulturne drugarske komunikacije na forumu, da se i tudje misljenje prihvata, a ne konstatno pobija sopstvenim koje se uzima kao aksiom jer ima tamo negde neki test sponzorisan od strane Fiat fanova koji kaze tako ;) nekako stekoh utisak nakon tvojih postova da niko drugi nije ni seo za volan,  a kamoli jos uporedio dotice primerke sa konkurencijom

Edited by igor0511

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nismo u komunizmu pa da se oslovljavamo sa "drug".

 

Drugo i puno važnije. Mjerenja su jako mjerodavna. Zato ona i služe da bi se izbio subjektivan dojam. Nisam ja kriv što samo jedan medij, a to je QR ili 4R skraćeno (kako vam draže), daje detaljna mjerenja dimenzija interijera i prtljažnika. Baš iz razloga da ne bi bilo rekla-kazala, ili još gore moje mišljenje je. 

 

Ukratko. Dimenzijama je 500X na razini kompaktnih automobila. Veći od dobrog dijela B-segment SUV-ova. Ima IRS. Ima širok izbor motora i mjenjača. Ima AWD kao opciju.
Prvog direktnog takmaca je dobio sada u VW T-Rocu. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moracu da pronadjem sliku mog pakovanja u X posto moj kofer govori potpuno drugaciju pricu :)

Jedva je stao jedan kofer u gepek, a cak je i torba za laptop morala pozadi.

 

U mog Leona stanu 2 takva kofera bez problema i jos ostaje 10-15cm visine celom duzinom gepeka.

 

U X-u sam namestio sediste kako mi odgovara, probao da sednem iza i nije bilo mesta. U Leonu ima mesta sasvim dovoljno.

 

To je moje merenje komfora. Ne kazem da moj kofer nije dizajniran za Leona ili da sam ja mozda nestandarno visok tako da se uklapam samo u VW vozila, ali eto dva jednostavna testa prakticnosti.

 

O vozni karakteristikama i opremama ne bih posto mislim da nema prostora uopste za ozbiljnu diskusiju :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12/29/2017 at 9:39 PM, igor0511 said:

Moracu da pronadjem sliku mog pakovanja u X posto moj kofer govori potpuno drugaciju pricu :)

Jedva je stao jedan kofer u gepek, a cak je i torba za laptop morala pozadi.

 

U mog Leona stanu 2 takva kofera bez problema i jos ostaje 10-15cm visine celom duzinom gepeka.

 

U X-u sam namestio sediste kako mi odgovara, probao da sednem iza i nije bilo mesta. U Leonu ima mesta sasvim dovoljno.

 

To je moje merenje komfora. Ne kazem da moj kofer nije dizajniran za Leona ili da sam ja mozda nestandarno visok tako da se uklapam samo u VW vozila, ali eto dva jednostavna testa prakticnosti.

 

O vozni karakteristikama i opremama ne bih posto mislim da nema prostora uopste za ozbiljnu diskusiju :)

 

Kako se zove onaj Poljak iz Njemačke sa pro-wagen stranice. Thomas? Koliko me sjećanje služi kada je on sjeo u Golfa i nije bilo nešto više mjesta nego u 500X. Ima bit da je lagao.

 

Što sve utječe na osjećaj prostora. H-točka, udaljenost od pedala do stražnjeg naslona i naravno debljina prednjeg sjedala. SUV ili crossover modeli imaju višu H30 točku, položaj sjedanje je viši. Sa tim mogu kompenzirati (čak nerijetko pretvaraju u prednost) mogući nedostatak mjesta u duljinu. 

O mitu MQB platforme i voznim osobinama sam pokrenuo temu. Nisam vidio da si se usudio komentirati. 

 

Uvijek možeš reći da sam se igrao u Photoshopu

1.thumb.jpg.c0ce78be0ced75019f7272a0386c561f.jpg2.thumb.jpg.9f48d3fec75e7ed473cca47d9ba13747.jpg3.thumb.jpg.2ddd0c47bc4af7f867cdb78cd01c6de6.jpg
;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...