Jump to content
FAS Goran
dobri nikola

Fiat novi Tipo - mišljenje, iskustva, saveti

Recommended Posts

@Ivan haha jeste odlican je s tim da se upalila bila ona greska za pritisak kao check tyre pressure ili sta vec pa sam resetovao i sad je ok :D mnogo je bolje prosto mi neverovatno da sam presao 7.5k km na toliko bara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiat Tipo Sedan 1.4 95,  maj 2020.

 

Danas uradio tehnički u AMSS na Zrenjaninskom putu_6000 rsd

Registracija_23300 rsd (sve full, sa nalepnicom)

Ukupno 29300 rsd

 

U subotu, pre tri dana, drugi redovan servis u AK Kompresor_13000 rsd

 

Pozdrav svima

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, Ivanaksentijevic said:

Na koliko bara?

Dodje kolega na nedeljno druzenje kod Intera, meni gume delovale nesto cudno za 225/45/17 (koje i sam imam na Sportu). Hvala Bogu :), iz gomile svog alata izvucem manometar da proverimo. Kad gume na 2.8-2.85 Bar. Posto se mere na hladno, proverimo kod mene koji sam tek stigao, stoje na 2.45 Bar (a drzim ih na fabrickih 2.3). 

Pogledamo uputstvo za Tipo, kaze za sve dimenzije 2.2 Bar (malo cudno, jer se obicno 15" i 16" balonke duvaju na nizi pritisak). 

Tako da smo spustili na 2.4 Bar, a moj predlog je bio i jos malo jer su se gume vec bile poprilicno ohladile. 

Ali eto i sa tih skoro pola Bar manje, covek je provozao po parkingu (da vidimo i zbog TPMS senzora) i video da vec manje zvoni i da je udobnije.

Licno na svom autu vec primetim razliku i sa +/- 0.1-0.2 Bar. 

 

Tako da nije lose redovno proveravati, pogotovo posle posete vulkanizerima (koji po pravilu zestoko prepumpaju :D).

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci moze komotno jos dole :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Ivan said:

Licno na svom autu vec primetim razliku i sa +/- 0.1-0.2 Bar.

Tu razliku ne uoči ni manometar :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na autu koji vozim i dobro poznajem - kada god hoces mozemo da se kladimo u Klaru Suman :) . Ti (s oprostenjem) izduvavaj :D ili doduvavaj u odnosu na fabricki pritisak koji stalno drzim, a ja cu ti posle 2-3 kruga reci koje je okvirno odstupanje.

Npr. na svakih 7C varijacije spoljne temperature, pritisak u gumama se menja za 0.1 bar. Na one nagle promene spoljne temperature (+/- 15C, tj. 0.2 Bar) meni je razlika u voznji vec ohoho primetna. U tvrdoci auta, "bezanju" gume preko ivice felne u ostrijoj voznji, bilo da je prepumpana ili ispumpana... I na takve promene vremena obavezno odvojim par minuta da korigujem pritisak.

U vozackoj praksi od 2 i po decenije mi je od prvog dana rutina da se pritisak redovno kontrolise, a pred svaki iole duzi put to je uz ostale provere naravno "must have". Usadjeno jos od matorog, koji je bio prava, stara skola po pitanju odrzavanja. Verovatno zato lako i uocim odstupanja.

Btw, uz sav ostali alat, u gepeku su mi uvek i pumpa i manometar. Coveku smo prekjuce na forumskom druzenju korigovali za 2 min, a vozio je zestoko prepumpane gume jos od kupovine. Za 2-3 nedelje kada spoljne temperature skoce na letnje, bile bi na 3.1 Bar (skoro 50% vise od fabrike). A pogodi ko je od prisutnih na skupu uopste zagledao gume ;) .

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvinjavam se što Vam uskacem u diskusiju o gumama. Samo da kažem Vama koji cekate svog Tipa. Danas sam dobio info da su ove nedelje počeli proizvodnju za Srbiju I da moj diler u Subotici ocekuje da će isporuciti sva vozila za 30 do 45 dana. Za ostale dilere ne znam. Još je napomenuo da je isporucio ovih dana 2 nova. Tako da ako im je verovati krenuli su sa isporukama. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan
Brate, svaka tebi čast ako osećaš te minimalne razlike u pritiscima. Ja pritiske proverim samo ako auto krene da vuče u stranu ili vizuelno ako primetim. Kad stavim sezonske gume, tad naduvaju i ne diram dok ne zapišiti neki senzor.
Inače, kad sam kupio auto, letnje gume, pritisci su bili isto neki ludački. Isto kad sam stavio zimski set, vulkanizer nagruvao 2.8. Tako da tad proverim, iznivelisem i ne diram celu sezonu. mislim da su mi sad na 2.6 bara.
Zimski set mi ni jednom nije prijavio odstupanje u pritiscima a letnji to obavezno radi , pogotovo kad je neka duža vožnja, što je i normalno.
BTW
Na vratima nemam tabelu pritisaka, nema ni tragova da je negde i bila.

PS
E da, srčani pritisak, taj jedino primetim ako padne ili skoči .

Sent from my DN2103 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, knezevic76 said:

BTW
Na vratima nemam tabelu pritisaka, nema ni tragova da je negde i bila.

Nema je ni kod naseg kolege sa foruma, na MY21 HB verziji, pogledasmo i to. Pa smo proverili brzinski u uputstvu okacenom na forumu i korigovali.

Nije je bilo ni kod jos par drugara sa starijim verzijama (ako pricamo o Tipu). Bar u Compact klasi znam da Fiat nije lepio te podatke (imao sam i Stilo i Nuova Bravo).

1 hour ago, knezevic76 said:

Isto kad sam stavio zimski set, vulkanizer nagruvao 2.8.

Ovo mi nikada nije bilo jasno. Evo za toliko staza koliko imam, koliko god im naglasavao u desetu fabricki pritisak, oni nagruvaju gume po 20-30%, nekada cak i vise, da ispadaju plombe :D . Netacni manometri, kur*obolja ili nesto trece, ne znam.

Isto kao kada ti "podesavaju" farove na regloskopu, kalibrisanom zadnji put jos za vreme Tita. Iš, dalje ruke :D .

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja pre neki dan videh u servisu Tipo sedan sa nalepnicom za pritiske na vozačevim vratima, baš na vratima, još se sago da vidim dal tripujem, a valsnik istog me gledao u neverici, šta ovaj radi.
Zato me i zbunilo.

Sent from my DN2103 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eto, mi smo gledali, bas prvo na vozackim vratima/stubovima i nismo videli.

Tacnije, ima nekih nalepnica, ali ne videsmo za pritisak, gledali smo zajedno. Svakako je "misterija" resena za minut :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Pošto sam čuo da od nedavno za izvršene nove porudžbine Fiat navodno više ne garantuje ni ugovorene cene ( već će za te nove-buduće kupce biti bitna samo cena koja posle X meseci bude važeća na onaj dan kada poručeno vozilo bude uvršetno u plan proizvodnje za sledeći mesec ), zna li neko kako je zamišljeno da to funkcioniše u praksi ?
Ja, dakle, ugovorim "danas" kola po ceni vozila koja je xxxx, uplatim traženi avans, i posle 5-10-15 meseci vozilo udje u plan proizvodnje i tada važi cena yyyy i ako meni ne odgovara ta cena, oni meni bez kamate vrate moj avans koji je kod dilera ležao 5-10-15 meseci ? 
I šta ako je moj uplaćeni avans bio 10% od cene xxxx ? Da li to znači da treba da platim posle 90% od cene yyyyy ili plaćam cenu yyyy umanjenu samo nominalno za avans ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Brujo93

Prica oko kasko osiguranja, prebacena je u odgovarajucu temu:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/38586-registracija-i-prevod-ugovori-osiguranje-kasko/&do=findComment&comment=1647479

Pisano je vec vise puta, naci ces detaljne podatke, prelistaj malo unazad ili jos lakse nadji pomocu Search foruma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poučen onim što je @knezevic76 napisao o nalepnici za pritisak u gumama siđoh do auta, pregledah pažljivo sva vrata da Turčin nije negde frljnuo istu ali nje nigde nema. Očigledno je to za FIAT teško nasleđe prošlosti koga se valjalo rešiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi smo za pola minuta pronasli ovde :) :

https://www.fiat-lancia.org.rs/Manuals/Fiat/Nuova_Tipo/Tipo_5vrata_i_karavan.pdf

 

Kao sto rekoh, do sada na prilicno komada nisam video da ima zalepljeno. Sto ne znaci da mozda ne moze da bude :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ono... verujem da ste gledali... a da nije na poklopcu rezervoara?

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Mi ponosni vlasnici novih Tipa na poklopcu rezervoara nemamo mesta za kojekakve nalepnice, tu je sofisticirani štitnik za prašinu. Fiat je uvek ispred vremena, molim vas, ponašajte se!85e5563f6cf1bd04b42e48883fedde3f.jpg

Sent from my DN2103 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uf, zamirisa benzin do mene :) .

Koja razlika kada tankujes to ili cumurasa, prosto ti milina kada otvoris rezervoar pa naparis sinuse na benzinu :D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za kolege koje čekaju Tipa, danas sam dobio odgovor od Fiat Srbija da je planiran datum početka proizvodnje mog vozila za 21. maj, mada su mi pre mesec dana rekli da je 21. jun. Tako da izgleda da ćemo ipak dobiti poručena vozila u skorije vreme. Ja verovatno najduže čekam, od 14. maja prošle godine, pa se najviše i radujem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja vam želim što pre da stignu, a stićiće sigurno. Moje čekanje od 7 meseci se isplatilo u potpunosti, i ako vas neko razume, to sam ja . Autic je bombona i ispunio je sva moja očekivanja (vozio sam škodu roomster 1.2 u comfort paketu pre toga). Zato izdržite prijatelji forumaši, i evo par slika da se oraspoložite :D

 

IMG_20220315_181514.jpg IMG-2231e2db88d501cea855c10f03952c05-V.jpg

 

Edited by Ivan
Sredjene slike i format

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...