Jump to content
FAS Goran
dobri nikola

Fiat novi Tipo - mišljenje, iskustva, saveti

Recommended Posts

3 hours ago, horvat said:

7075-f106f92f-large.jpg

Iako je (bar za moje kriterijume zabarskih Compacta u zadnjih 30+ godina) Tipo morao da pruzi puno vise u odnosu na konkurenciju (pocevsi od samog koncepta, platforme, dizajna, ponude motora) - moram priznati da mi karavan deluje vrlo lepo uklopljen, cak i najbolje od sve 3 karoserijske varijante... Pogotovo u ovim tamnijim bojama, tamno-teget mu takodje odlicno cuci.

22 hours ago, spaad said:

 

Čep-čep 115 litara. 

IMG_20190811_080222.jpg

Ili pravih 6.9l, u poredjenju sa prikazanih 6.5l na ekranu. Cisto kao jos jedna potvrda za ljubitelje podataka sa boarda, kao i metoda merenja za crvenu, od rezerve do rezerve i sl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, svaki bord laže bar malo, ali mi nije jasno kako računa onih skoro 5 sati pod klimom na granicama i  naplatnim rampama? To ne ulazi u pređenu kilometražu. Da uzmemo kao pretpostavku da na sat sa klimom troši 1 litar, onda je ipak bord u pravu? Nemam pojma koliko troši pod uslovima:  kreni-stani-klima na sat?

Edited by spaad

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, horvat said:

7075-f106f92f-large.jpg

 

Video nekad neko ovu boju? Ne vidim je ni u cenovnicima nasim... 

 

Čini mi se kao zelena sa Stelvia. Tamo se zove Verde Visconti. Od jeseni će je nuditi i za Giuliu.

 

To tako ide. Ponude na jednom modelu pa dođe kod svih. 

 

Da kupujem Stelvia ta boja bi mi bila favorit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvi put sam tu boju video za Giuliettu MY19:

 

Alfa_Romeo-Giulietta-2019-1280-04.jpg

 

Da kupujem neki nov AR sada - "Misano Blue" i ova zelena bi mi bili u 'finalu' :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, spaad said:

Da, svaki bord laže bar malo, ali mi nije jasno kako računa onih skoro 5 sati pod klimom na granicama i  naplatnim rampama? To ne ulazi u pređenu kilometražu. Da uzmemo kao pretpostavku da na sat sa klimom troši 1 litar, onda je ipak bord u pravu? Nemam pojma koliko troši pod uslovima:  kreni-stani-klima na sat?

Ne ulazi u kilometražu, ali ulazi u potrošnju za pređene kilometre u trip B.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nisam ni otvarao cenovnik za SW kada sam kupovao HB, ne znam da li je van ove specijalne ponude za Family akcijska cena za POP model bila 11.690eur kao što je sad, verovanto nije...  ne znam... to je po meni prilično atraktivna cena za vozilo ovakvog izgleda i veličine.. mada ni tad ga ne bih uzeo u opciji kupovine, meni je HB dovoljan.. jeste da ponekad zatreba nešto kabasto da se stavi.. al' ko nema svaki dan ili nedeljnoo potrebe za tim, da nešto privatno se bavi,.. šta će mi 40 cm duži auto svakodnevno, parkiranje i sl... uz to slabiji motor se sigurno oseti dodatno za još 50ak kg težine... Ne znam kakva bi bila opcija plin za ovaj SW pa da onda stiskanje po gasu ne odrazi se toliko na cenu vožnje... a do dizela po akcijskog ceni ver nikad neće doći :) Sad dal je lepši HB ili SW pitanje ko šta preferira.. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Novi Tipo je dizajnerski inspirisan Dodgeom u Ameriki, tamo je Dodge Neon, a ovo bi mogao da bude interesantna varijanta i u Eu, pod značkom Fiat...

https://autorepublika.com/2019/08/15/imamo-novi-najbrzi-serijski-automobil-na-svetu/

Chrysler korporacija je u jesen 1969. godine javnosti predstavila svetsko čudo koje nije imalo rivala na stazi. Nova Daytona verzija Dodge Chargera je zvanično postala prvi serijski automobil koji je mogao da dostigne 200 mph (320 km/h), ali po nekim pričama, na testovima je jurila i do 230 mph (370 km/h). Proizvođač je morao da ponudi minimalno 500 jedinica da bi se homoligovao za NASCAR, a na kraju je prodao jednu više.... c4e8959a198129b6356cd4672bf8dcee.jpg

 

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, neshtry said:

Novi Tipo je dizajnerski inspirisan Dodgeom u Ameriki, tamo je Dodge Neon

Tesko ;) ... Tipo je nastao 2014. kao "Project Aegea" (ili Type 356) u saradnji Fiata i turskog Tofasa. Na manjoj platformi B segmenta (Small Wide), sustinski predstavlja naslednika Linee, koja se takodje pravila u Tofasu. Kako je i Fiatu u to vreme primarno ocajnicki nedostajao i predstavnik u C klasi (Bravo je predstavljen 8 godina ranije) - jednim udarcem su ubili dve muve, ponudivsi jeftini Compact na manjoj platformi, namenjen za manje zahtevna trzista, koji je u startu projektovano kaskao za savremenom konkurencijom. Na sve to, u razvoj "Project Aegea" turska kompanija je ulozila milijardu dolara :).

Aegea je predstavljena na salonu u Istanbulu u maju 2015. U oktobru i zvanicno menja Lineu i krece sa produkcijom - iskljucivo za tursko trziste i iskljucivo pod imenom Aegea (jedino sam ih takve i vidjao po Turskoj). Paralelno sa tim, objavljeno je da ce se model za Evropu zvati Tipo, evocirajuci ime cuvenog modela koji je bio evropski automobil godine '89. Ubrzo krece prodaja Tipo sedana u Evropi, a 2016. se iz sedana izvode HB i SW (takodje jos jedan neuobicajen pristup razvoju modela u Compact klasi).

2016. FCA odlucuje da ponudi model i preko bare, tacnije u Meksiku. I to iskljucivo kao sedan, pod imenom Dodge Neon, kao prepoznatljivije ime i raniji model koji je tamo postojao. Do sada su tamo prodali ukupno cca 10.000 komada - toliko o rezultatima, dizajnerskom inspiracijom i "povezanosti" Type 356 sa Amerikom ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dodge Neon 2019 :

 

cbba10ee4b8c8a54070f7a6f976a0d31.jpg


 

Edited by Ivan
Ne citiraj prethodni post ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

I :) ? Veza izmedju americke reinkarnacije muscle-car iz 70-ih i low-cost Compacta je... ?

Poenta prethodnog posta je da je Aegea izasla kao naslednik Linee u Bursi, a Fiat je uz tursku investiciju to iskoristio i da popuni prazno mesto u C klasi u Evropi. Model dizajniran za Tursku, Evropu i bliski Istok. Dodge Neon je samo znacka nakacena 2 godine kasnije, za cirka 10k jedinica prodatih u Meksiku.

Posto prilicno pratim C klasu, a i tamo 2012. sam zeljno iscekivao modernog i napucanog naslednika Brava - videces da je "Project Aegea" izasao naravno iz Centro Stile Fiat. Ne secam se imena dizajnera, ali kako su sami rekli inspiracija za prednji kraj (ako to potenciras) im je bila Maserati i odatle ideja o duzoj gornjoj ivici farova koji se naslanjaju na resetku, ravniji i kontra zakosen prednji kraj u odnosu na prethodnika. Takodje i gledajuci sa boka "izlomljena" linija haube, za razliku od ravne koja se nastavljala na soferku kao kod prethodnika, itd...

Ako nista drugo, Zabari su kroz istoriju automobilizma cuveni po dizajnu i originalnosti (cak i cudnim modelima :)), postavljajuci i sami neke trendove - a ne po kopiranju drugih. Pogotovo s obzirom na razliku u ukusu evropskih i kupaca preko bare.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mile, ne zaje*aji :) ... Ali prilicno pratim evropsku C klasu (koju i vozim i preferiram), pricu oko razvoja tih modela. Kacio sam i na forum klipove/fotke nastanka iz Centro Stile Fiat, za par lepih i interesantnih modela (igrom slucaja i u avataru mi je Centro Stile skica iz jedne od faza razvoja). Kao klinac pamtim Ritma (2. u izboru za auto godine '79.), pa Tipo (auto godine '89.), pa moji totalni ljubimci Bravo/Brava (auto godine '96.), pa Stilo (3. u izboru 2002.), Nuova Bravo... Da, pre svih njih i 128 (auto godine 1970.).

Kao sto se vidi - decenijama prilican pedigre u klasi, pogotovo dizajnerski. I uvek originalni i svoji :), da bi tek tako rekli da nekoga kopiraju.

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve istina, mada se onda može reći da su Dodge dizajnirao po ugledu na Maserati...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ijao pa kakav je to USA "Tipo" lele lele...  Pa mogli bi malo u FIAT-u da vrate sportske linije na standardne modele, ja se ne bi žalio uopšte :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Očito je da se Fiat preračunao kod tipa, jer je prvo razvijen sedan, kome je primarno bilo namenjeno tržište manjeplatežnih zemalja, koja i inače preferiraju 4 vrata. 

Ali, kako je priča ispala bolja nego što se u startu mislilo, napravljeni su i  5v i SW koji idu bolje u Evropi. Tako je tipo postao dvostruki igrač. Slično pokušavaju i motorima - na najjeftiniji 1,4 daju stalni popust i dovode ga u cenovnu klasu sa Dačijom, PSA 301/c elisee... Uz to, nisu škrtarili na opremi. 

A izneću ovde jednu svoju teoriju o odnosu Fiata prema heč i sedanima kroz vreme. Neko će me verovatno demantovati, ali tako to vidim, a i sećam se tog vremena i tada aktuelnih modela. 

Krajem šezdesetih izlazi 128, sedan modernog mehaničkog koncepta: poprečni motor napred sa pogonom napred. Sve do tada bilo je motor napred, kardan i pogon nazad. Karoserija je po inventivnosti zaostajala, kukavički nastavljajući kutijastu formu 124/125.

Početkom sedamdesetih folksvagen izlazi sa golfom, istog mehaničkog koncepta, ali smele karoserije sa 3/5. vratima. Evropa poludi za takvom karoserijom i što se golfa tiče, počinje istorija. Polude i u Torinu jer su paralelno razvijenu heč varijantu 128 (pro)dali u KG. Što se nas tiče, i to je istorija. Grešku pokušavaju da isprave 127 (osnova našeg juga), koja doživljava planetarni uspeh, do duše, u svojoj klasi koju ujedno i stvara, zamenjujući 850 koji je na doktrini pedesetih imao koncept "sve nazad" (derivat onoga što će kasnije postati naš fića). Ritmo će biti kroz vreme pažljivo (dizajniran, ali tada je već golf suvereno zaseo na tron, potpomognut i razlikom u kvalitetu. Tipo prolazi kako tako, a1995. kao da nisu hteli da im se greška sa karoserijom ponovi, pa izlaze u istoj klasi sa blizancima bravo/brava. Kvalitetski kiksevi iz sedamdesetih i osamdesetih, plus loši modeli, brzo ih vode u zaborav. Nešto su upečatljiviji stilo i bravo, a da li sam uludo potrošio pare, pokazaće vreme. 

Inače, voleli su da se igraju karoserijama. Imali su modele sport, poput 850 i 128, koji su mehanički bili identični sa originalima (možda malo pojačanih motora), ali veoma dopadljivih, skoro rodster karoserija za male pare. Kao malog, privlačio me je jedan svetlo plavi 850 sport. Za njega je razbušen blok motora iz 600d (kasnije fića) sa 850 (po kome se nazivao) na 903 kubika. Posle će to biti osnovni motor u 127, a onda i u jugu (DMB). 

Nadam se da nisam smorio ovom pričom. Pre nekoliko dana stajao sam paralelno u koloni sa Turčinom u egei. Kad smo shvatili da smo u identičnim kolima, počeli smo da pričamo dok nas kolone nisu razdvojile. Vrlo zadovoljno je pričao o svom. Znak egea mu je na dnu zadnje haube levo. To je jedina razlika koju sam stigao da primetim spolja. 

 

Svojevremeno su tri najveća nezavisna dizajnera bili Italijani: Bertone, Đuđaro i Pinifarina. I te kako su njihove ideje i ideje njihovih studija, krojile izgled pojedinih fiata, a i drugih proizvođača u poslednjim decenijama prošlog i početkom ovog veka. 

Ipak, sve limuzine od osamdesetih imale su "nalepljeni" rep: uno - duna, ritmo - regata, tipo - tempra, gp - linea. 

Ovog puta je išlo obrnuto. Zato mu slogan i jeste: "Rođen da bude sedan". 

Share this post


Link to post
Share on other sites

128-icu su zbog tih par inovativnih resenja (zahvaljujuci dvojcu Giacosa/Lampredi) mnogi naveli kao pretecu savremenih automobila te klase. Prodat je u preko 3 miliona primeraka, proizvodjen pod licencama, sklapan u nekoliko drzava... Iznenadio sam se na koliko sam ih skoro nabasao u Egiptu gde se takodje sklapao - sa vlasnikom ove ispod sam se slatko ispricao, kaze da je natrcao na FLCS forum za neke stvari :lol:

 

thumbnail.thumb.jpg.14e16bfe2f991a19ee3dcacf720b01e6.jpg thumbnail1.thumb.jpg.6b97d7a5fde8d9d5b68f6353cbc784f0.jpg

 

Za originalni Tipo se ne bih slozio, auto godine '89., stigao je sa novom Type Two (Tipo Due) platformom. Prva od modularnih (ne bas u danasnjem smislu reci), koriscena kasnije na jos par modela, sa galvanizovanim delovima karoserije, koriscena digitana tabla, top ponude 2.0 Sedicivalvole koji je imao bolje performanse od tadasnjeg Golfa GTI, npr... Mozda ne po ocekivanju ali uz Uno sasvim korektno odigrao u prodaji.

Takodje se ne bih slozio ni za Bravo/Brava koji su takodje bili automobili godine '96. Secam se da su bili dizajnerski bum kada su se pojavili, oba sa do tada nevidjenim zadnjim krajem, svaki lep na svoj nacin. Uz Punto, koji je bio auto godine prethodne '95. izvukli su Fiat iz problema. Evo cifara prodaje za Fiat generalno, iz tog doba pa naovamo:

 

Untitled1.thumb.png.c7871ad1094210ea9566316f91143beb.png

 

Stilo je bio takodje na novoj "C-platform" 2. generacije, moderan, nakrcan elektronikom i opremom (te 2001. adaptivni/radarski tempomat, Keyless entry, ConnectNav,...), sa modernim Unijet CR dizelima, naostren da se uhvati u kostac sa konkurencijom. Iako je imao solidnu prodaju prve 2 godine, troskovi razvoja su bili ogromni i kompanija je gubila na njemu. Bravo sa ispeglanim bubicama Stila, ali hvata ga SEKA i uz manjak karoserijskih izvedbi doprinose neocekivano slaboj prodaji...

I tako cekasmo 8 godina dok konacno nisu "porodili" Tipo i osvezili klasu. Iz razloga kako je razvijen i nastao, na kojoj platformi, gledajuci ponudu motora, dodatne opreme, a poredeci sa prethodnicima koji su bili moderni i pucali na vrh klase - licno kao ljubitelju Zabara, Aegea je iskreno bila razocaranje kada se pojavila. S druge strane, nisaneci taj low-cost "medjusegment" Tipo/Aegea postize lepe rezultate prodaje, sto je za fabriku i najbitnije. Entuzijaste ionako ko sisa :lol: .

1 hour ago, branik said:

Pre nekoliko dana stajao sam paralelno u koloni sa Turčinom u egei. Kad smo shvatili da smo u identičnim kolima, počeli smo da pričamo dok nas kolone nisu razdvojile. Znak egea mu je na dnu zadnje haube levo. To je jedina razlika koju sam stigao da primetim spolja. 

I jos bitnije 99% da je bio natpis "MultiJet" sa desne strane :) (uz "Aegea" sa leve). Turci furaju maltene samo dizele (bar ovo sto sam zagledao po Istanbulu i njihovom autoputu) - kako i ne bi, kada im je cena dizela bila reda velicine nasih 113 dinara, benzin je skuplji. I gro Aegea su taksi (menjaju Albeu i Lineu) i sluzbene.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan

 

Što to danas određuje vezu platforme i segmenta? Uostalom Small Wide je odabir FCA i za dosta skuplje predstavnike C segmenta, skuplje od Tipa. Naravno to je Compass, a vjerujem da će Tonale biti još skuplji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, za bravo/brava nisam komentarisao izgled. I te kako su bili zapaženi i dizajnerski uspeli. Ali, na putu danas skoro da ni jednog nema. Kvalitet im je bio katastrofičan. Elektronika im je pravila probleme. Mislim da su prvi modeli niže klase sa audio uređajem integrisanim u tablu. Danas je to standard kod svih, a onda, bum. Tipo i tempra dgt su bili vizuelno sjajni, ali table su vlasniku priređivale mnogo muke, kao i ostala elektronika, uostalom (tipo je davalac genetskog materijala za našu nesrećnu floridu). Motori su bili korektni, osim onog traktorskog dizela. Tek od jtd dizeli postaju kultivisani. Onaj 1,9d bio je strašan. Kako je to štektalo i treslo. "Srećom", ne dugo. 

MJ je već inženjerski biser. Nisam stigao da vidim motor na egei, ali se Turčin napodizao palca i naponavljao "gud, gud". 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja benzinku ne videh tamo, samo sibaju dizele ;) . 

@N.N.

Sto manja komplikacija, tj. modularnost, mogucnost primene na vise modela i veca zarada. Nista cudno, to rade i svi ostali, pogledati samo VW koncern sa MQB.

Za moja shvatanja i po mojim planovima, napucani Type 356 je trebao da izadje 2013., recimo na tada novoj "Compact" platformi Giuliette, sa ponekim motorcicem od bar 150 KS cisto za nas entuzijaste i da ga vozim vec 2-3 godine :lol: ... Salim se naravno, posto znamo svi kakav je bio razvoj situacije i zasto se kasnilo sa novim modelom.

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...