Jump to content
FAS Goran
maxocoola

Fiat 500L - Zamena sijalice fara

Recommended Posts

Koja banja :) , sve na dohvat ruke.

Mali off - bas juce sam menjao levu sijalicu oborenog svetla na Citroen C3 zenomobilu - em sam morao da raskantam kutiju akumulatora, poklopac osiguraca, em sam odrao ruke, em bukvalno sve na pipanje u unutrasnjosti fara (konektor, fuckin' metalni osigurac, pa tek onda sijalica). Mada tu se i nadje mesta za rad u poredjenju sa Stilo, Megane i sl. koji su blagi uzas po tom pitanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jesi ti ovo snimao Max?

Ne vidim kako se menja sijalica ...niti cime je zakacena sijalica u far.... Ajd ponovo i malo bolje montiraj

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Zhorz said:

jesi ti ovo snimao Max?

Ne vidim kako se menja sijalica ...niti cime je zakacena sijalica u far.... Ajd ponovo i malo bolje montiraj

 

Da, ja sam snimio. Slažem se da je moglo detaljnije. Snimio sam u jednom kadru, jer je postupak vrlo jednostavan. Poklopac se samo skine (čak nije ni na odvrtanje), iza poklopca ima dovoljno mesta za šaku (što je vrlo bitno), sijalica se lako napipa i jednim potezom izvlači iz ležišta. Ostalo se vidi na snimku. Svakako, hvala vam na sugestiji :) Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

ajd da pitam dok je oktopod na pauzi :)

da li neko može da mi da hint šta treba skinuti za zamenu dugih/pozicije i maglenki napred

nije valjda da moram da skidam kompletnu zaštitnu plastiku ispod krila ?

 

Edited by Ivan
Prebaceno

Share this post


Link to post
Share on other sites
31 minutes ago, nemanja84bg said:

Na cemu skidas? na puntu ovom 1.8 ventila sto imas ili na ovom sa slike 500tki ? :D

Otišao punto za 1.600€ :P

 

Skidam tj. stavljam LED, na 500L

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da ima samo mali deo potkrila ( kao poklopac/vratanca ) koji se skine radi pristupa donjem faru sa zadnje strane.

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 minutes ago, Radnik2 said:

Otišao punto za 1.600€ :P

 

Skidam tj. stavljam LED, na 500L

 

Opa, dobro si dobio za puntaru :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, moron said:

Mislim da ima samo mali deo potkrila ( kao poklopac/vratanca ) koji se skine radi pristupa donjem faru sa zadnje strane.

Mislim da je majstor Mile u KG fabrici zaboravio da iseče parče :D

Ima tačno udubljenje ali vratanca su verovato ostala u radionici

1 hour ago, nemanja84bg said:

Opa, dobro si dobio za puntaru :D

Brate, pre godinu dana hteo na otpad da ga odvezem...nema šta nije počelo da jebava

Kad ono šok i nevera kad sam pogledao oglase ove godine u martu. Jbt. cca 2.500 za 2005 godište.

Stavim lepo 1.700 opišem šta i kako, i za sat vremena ode :P

 

IMG_20220326_104151.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nadam se samo da *** od LED sijalica ne planiras u oborena i duga svetla.

Sto se tice zamene, trebalo bi da se donjem faru i maglenci pristupa kroz odsrafljeno i pomereno potkrilo. 

Imas sve u uputstvu okacenom na forumu:

 

Untitled.thumb.png.2c21ce970d994e463ea37145c47e4e72.png Untitled1.thumb.png.18b824547b8dba747596c06c8cb5b224.png

 

https://www.fiat-lancia.org.rs/Manuals/Fiat/500L/facelift/Fiat_500L_upotreba_i_odrzavanje_300.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oborena sam već zamenio ... ok su mi, što misliš da ne bi trebalo da se stavlja ?

 

Bacio sam pogled na .pdf, konkretno odeljak sa slike koju si stavio, ... krenem sa skidanjem ... i odustanem, nisam našao jedan od četiri šrafa, ceo dan buljio u ekran pa valjda već iznemogo :) a već počeo mrak pa ću sutra preko dana.

 

Edited by Ivan
Ne citiraj prethodni post

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledaj teme o LED sijalicama po forumu, pisali smo bas dosta, kacili slike...

Jednostavno losa raspodela svetla - nikada ne mogu imati zizu u projektovanoj tacki projektora/reflektora, kao sijalica sa uzarenim vlaknom ili Voltin luk ksenonske sijalice. Samim tim ni raspodelu svetla, vise je u pitanju bljestanje koje zaslepljuje ljude u susret. Pogotovo je to izrazeno ako nema projektora, tj. u reflektorskim farovima. Lepo se sve vidi kada se uzme da se nasteluje snop i postave reperi sa takvim sijalicama (ako se zna sta treba da se gleda).

Sto se dugog svetla tice, zbog istih razloga takve sijalice nemaju fokus, tj. duzinu snopa. Skoro sam rekao i matorom da ne uzima za svog Citroena, za*ebe se, izrotirao ih je i na srednjim i na dugim i razocaran ucinkom skinuo. Na kraju smo montirali Night Breaker Laser, intenzitet je slabiji ali je raspored svetla i duzina snopa (na dugim svetlima) primetno bolji. I njemu i meni je utisak da je generalno vidljivost sa Laserom bolja. Neretko se takodje desava da LED crkavaju, blinkaju, vidjao sam i da otpadaju diode...

Naravno, pricamo o jeftinim LED aftermarket Kinezima sa par nakalemljenih SMD i sl., ne o fabrickim (Full) LED farovima, sa desetinama precizno usmerenih dioda.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Radnik2 said:

Oborena sam već zamenio

sto kaze imenjak, u reflektoraskom faru to je prilicno lose resenje za druge vozace. Upali kratko i sedi ispred auta na stolicu u visini vozaca klasicnog automobila. Sve ce ti se samo reci. Ko na Golfu II kad ubace ksendze, rasipa svuda pa i na Avaks. 

 

Ono, ti ces da vidis, a mozda taj koga zaslepis produzi pravo jer je zaslepljen, bilo u bankinu, stenu ili u tebe (ofc daleko bilo, generalizujem ali nije nemoguce)....think bout it.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kacio sam vec - razlika na regloskopu izmedju snopa sijalice sa vlaknom i (jedne od) aftermarket LED, u istom faru reflektorskog tipa...

Ima naravno i losijih i malo boljih LED sijalica. Ali za onoga ko zna sta je barem cut-off i hotspot, sta se gleda prilikom stelovanja farova i kako izgleda najefektnija projekcija koja treba da se dobije na putu - svaki komentar je suvisan:

 

33aa.png.6b6828434e182ec82241fb5c1d5f98a3.thumb.png.6d2d59ebd62d97ccb5f7ba83f788267c.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas na 500L zamenih sijalicu levog "oborenog svetla". Ono je smehotres koliko je jednostavno. Cela operacija je trajala najviše jedan minut.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/16/2022 at 9:42 PM, moron said:

Danas na 500L zamenih sijalicu levog "oborenog svetla". Ono je smehotres koliko je jednostavno. Cela operacija je trajala najviše jedan minut.

Blago tebi. Ja sam na GP pošizeo zbog levog fara.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/24/2022 at 10:15 PM, Radnik2 said:

Oborena sam već zamenio ... ok su mi, što misliš da ne bi trebalo da se stavlja ?

 

Bacio sam pogled na .pdf, konkretno odeljak sa slike koju si stavio, ... krenem sa skidanjem ... i odustanem, nisam našao jedan od četiri šrafa, ceo dan buljio u ekran pa valjda već iznemogo :) a već počeo mrak pa ću sutra preko dana.

 

I, kako je u praksi išla zamena sijalica u donjem faru ?

5 hours ago, blingaro said:

Blago tebi. Ja sam na GP pošizeo zbog levog fara.

Gornji far kod 500L ( gde je oboreno svetlo i migavac ) je maksimalno jednostavan za zamenu sijalica.

Donji far ( dnevno svetlo, pozicija i dugo svetlo ) kod 500L može biti teži.

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, moron said:

I, kako je u praksi išla zamena sijalica u donjem faru ?

Gornji far kod 500L ( gde je oboreno svetlo i migavac ) je maksimalno jednostavan za zamenu sijalica.

Donji far ( dnevno svetlo, pozicija i dugo svetlo ) kod 500L može biti teži.

 

Donji far kod Cross-a gde su pozicije, DRL  i duga ... ne postoji "otvor" na blatobranu kao u uputstvu.


Skidaju se dva srafa na rubu blatobrana ka krilu, jedan sraf iza tocka ... i jos tri ispod branika ... relativno brzo se skida kada provalis gde su

Izvadi se donji deo blatobrana iz lezista sa donje strane  i to je to

Taman da ruka prodje i da vidis sta radis.

Duga se menjaju kao i oborena ...  sad ne mogu da se setim da li se okrecu pri skidanju ili samo povlacenje ka sebi, ali provalis lako se oseti koji je pokret potreban

 

A dan danas nisam uspeo da skinem poziciju koja stoji u istom faru :p

Nece ni okretanjem ni povlacenjem. Mozda sam previse "nezan" . Cekam prvi servis pa cu da pitam majstor mileta

 

Edited by Radnik2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mog 500L ( iz 2015. ) sijalice za oboreno i dugo su H7, a sijalica za maglu je H11.

 

Ili nije isto kao i kod tvog ili je neka omaška u tvom postu. :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 minutes ago, moron said:

Kod mog 500L ( iz 2015. ) sijalice za oboreno i dugo su H7, a sijalica za maglu je H11.

 

Ili nije isto kao i kod tvog ili je neka omaška u tvom postu. :)

 

pobrkao sam ;)

jes H7 su obe

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/24/2022 at 9:31 PM, Radnik2 said:

Mislim da je majstor Mile u KG fabrici zaboravio da iseče parče :D

Ima tačno udubljenje ali vratanca su verovato ostala u radionici

Na mom 500L na prednjem potkrili postoje "vratanca" ( ušrafljena ), koja se skidaju kada se menjaju sijalice dnevnog i dugog svetla, kao i pozicionog.

 

1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/22/2017 at 9:12 AM, maxocoola said:

 

Da, ja sam snimio. Slažem se da je moglo detaljnije. Snimio sam u jednom kadru, jer je postupak vrlo jednostavan. Poklopac se samo skine (čak nije ni na odvrtanje), iza poklopca ima dovoljno mesta za šaku (što je vrlo bitno), sijalica se lako napipa i jednim potezom izvlači iz ležišta. Ostalo se vidi na snimku. Svakako, hvala vam na sugestiji :) Pozdrav

Гребем руке већ цео сат. Сијалица не може да се ишчупа, већ само конектор.  СИјалица је тотално заглављена. Конектор лако излети из сијалице и не могу заједно да их извадим.

 

konektor.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...