Jump to content
FAS Goran
matija1991

Fiat Bravo 2.0 20v HGT - količina ulja

Recommended Posts

pozdrav, imam bravo hgt 1996.g. prosle godine mi je majstor koji inace i sam vozi hgt-a mijenjao ulje i sipao svih 6L ulja a po papirima ide 5.5L sa filterom. Tek ovih dana sam malo surfao po internetu i vidio da visak ulja moze biti kobno za motor. Trenutno u motoru je razina 1mm ispod max, ali uhvatila me briga zbog toga sto nakon izmjene nisam obracao paznju na to da li je preko maksimuma na sajli za mjerenje ili ne jer je iovako glupa ta sajla tesko se vidi dal je preko max ili ne. 

Primjetio sam da mu treba par sati da u potpunosti se slije kompletno ulje u karter zbog toga me jos vise brine da je bilo viska ulja unutra neko vrijeme nakon izmjene. Majstor je tad rekao da kolicina moze varirati ovisno kakav je filter i na karteru mi nije klasican saraf za ispustanje ulja nego drugaciji pa mozda je netko mijenjao karter kroz sve ove godine koji mozda ima malo vecu zapreminu.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bez brige, pogotovo sto ti je sada ulje bas tamo gde treba...1-2mm ispod max...
Visak ulja vise smeta dizelima nego benzincima...

 

 

Koliko je proslo od sipanja 6litara do sada kada je 1mm ispod max...mozda je jednostavno potrosio nesto viska pa je sada gde treba...

Share this post


Link to post
Share on other sites

nekih 5000km, ali nije mi jasno kako majstor koji ima te motore u ''malom prstu'' ulije 6L, ja sam tad bio kraj njega prvo smo ulili ja mislim 5L  upalili na kratko motor da se filter napuni uljem, nakon toga ulje je bilo na minimum mozda cak i nize ako se sjecam, onda smo ulili jos ostalu litru, i tada nakon par minuta je bio maksimum (valjda nije preko)

Jos dva pitanja, da li je normalno da mu treba dosta dugo da kompletno ulje salije u karter, i da li je normalno kad se ulje mjeri par minuta nakon gasenja motora da je na minimum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba mnogo vremena da se bas slije. To brzinsko merenje sluzi cisto da vidis da li ima ulja uopste :D
Ali ko sto rece kolega, ne panici, kad nije propiskio nigde za tih 5000km nista mu nije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma ne panicim ja ak on negdje propisa nego sam citao nesto kao da kada se ulije visak ulja da leteci udaraju po ulju pogotovo kod brze voznje i pretvaraju ulje u putar, ili da zbog udaranja moze doci do pucanja lezajeva, ma svasta sam procitao :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

pozdrav jos jednom, dosla je ponovno zamjena ulja na red, ovaj put je stavljeno tocano 5l ulja i malo manji filter, i nakon noci kad je odstajao auto mjerenje na šipci pokazuje razinu max. E sad ja vise ne znam u cem je tu razlika, znaci zapoceo sam temu s tim da je na prosloj zamjeni ulja uliveno 6L i to je  radio majstor koji je prakticki doktorirao te motore i ja sam osobno gledao tad dal je na max ili ne (jedino sto nisam obracao paznju da li je preko max jer je jako svjetlo ulje kad je novo), ali kao sto rekoh zasto da se zamaram kad majstor i sam vozi auto s tim motorom.

 

E sad ja pitam majstora kako je moguce da je tada stalo 6L, kaze veci filter pa mozda je u glavi motora ostalo jos nesto ulja, ili talog u karteru ako ga ima je malo popio ulja i tako to, oke to mi se cinilo realno objasnjenje s obzirom da u taj motor ide po papirima 5,5L ukljucujuci filter. Ali i dalje mi nije jasno kako moze sipka pokazivati maksimum na sipanih 5L isto kao na prosloj zamjeni kada je sipano 6L.

 

Jos jedna informacija, kolicina ispuštenog ulje iz kartera bilo je preko 5 litara sad na zadnjoj promjeni

 

Pa nemoze razlika u velicini filtera varirati za pola litre ili litru, moze maksimalno deci dva razlike bit

 

Mislim da je problem kada se ide na servis ili kod nekoga  na zamjenu ulja jer ljudi nemaju vrmena cekati duze vrijeme da se kompletno ocijedi sve, pa se ulije ili vise ili manje ovisi o situaciji

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/13/2017 at 5:42 PM, matija1991 said:

Ali i dalje mi nije jasno kako moze sipka pokazivati maksimum na sipanih 5L isto kao na prosloj zamjeni kada je sipano 6L.

 

Kao što si sam posle napisao, nije ispušteno sve zbog nedostatka vremena/volje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...