Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

E da kad sam rekao da mi ni jedan karavan nije lepsi od limuzine,stvar je o licnom ukusu.Ne kazem ja da su svi karavani ruzni,ali meni su limuzine lepse.Opet ponavljam stvar licnog ukusa,a naravno o tome ne treba diskutovati :D:D:D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle ovih postova,nece hteti vozaci karavana da razgovaraju sa mnom :lol::lol:

Vcrs problem sa led sijalicom na poziciji.Prvo je bord izbacio gresku da nije ispravna sijalica cim se upale svetla,kada sam usao u garazu izasao sam i proveravao.Kada je upaljena pozicija,desni far kao da u nekim neodredjenim intervalima blago zatreperi.Verovatno je sijalica pri kraju i pravi problem.Videcemo sutra..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad proverih sva svetla, pozicija,kratko i dugo sve radi,stop radi,rikverc radi,maglenke rade,svetla tablice rade vise i zmigavci rade a opet stoji greska da ne radi sijalica.Ima li neko neku ideju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na tablici i poziciji,ali sa kanbusom.

Na tablici sam stavio ima godinu dana i sve ful radi.E sad vrlo moguce da je problem u sijalicama na poziciji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm... A jel ti greska sija konstantno ili povremeno? I... Mozda ti nisu odgovarajuce sijalice u pozicijama pozadi, u stopovima, hoce i zbog toga da prijavljuje gresku... Ili mozda CanBus ne radi... Probaj skini te led iz pozicije i sta i obicne, standardne, pa vidi sta se desava... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam da su ti pozadi obicne, ali moze da se desi da su neodgovarajuce jacine, pa da zato prijavljuje gresku... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio kod elektricara.E sa problem sto ne radi nivalacija farova su motorici.Prvo je primetio da ne stize struja do njih,pa smo otisli i probali sa drugim prekidacim.Opet isti problem.Na kraju je covek doveo struju sam do njih,ali ni da zucnu.Tako smo ustanovili da je do njih.Rekao je da mogu da se zamene ,ali procedura je brutalna.Pa mislim da je bolje otici na tehnicki pregled i nastelovati svetla kako treba,ne veujem da je nesto skupo.Za gresku sijalice,sama se popravila.Tj greska je u putu do elektricara sama nestala.

Sledece u planu mi je da isperem desni far iznutra.Moja pretpostavka,da kada je crkla xenon sijalica da je pustila gas i zamaglila far.E sada svi mi govore da ne radim to sada,vec da sacekam maj-jul.A ja bih to sto pre uradio :D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tesko da ce xenon sijalica ispustiti sadrzaj (a u pitanju je smesna kolicina mesavine metal-halidnih soli i ksenon gasa izmedju 2 elektrode) - obicno se ta prljavstina javlja zbog losijeg dihtovanja samog fara ili njegovog poklopca ili redje ako je kao magla zbog nagorevanja reflektora/soljica. Moze da se desi da motorici imaju problem upravo zbog vlage u faru, pricam generalno.

Ovako izgleda kaputt xenon sijalica koja je otisla u ljubicasti deo spektra (koju sam skinuo sa svog auta posle 8 godina):

060520174578.jpg.053faabb3420538bca62404ce3686da2.thumb.jpg.ac817ec34673a767c67afa419bcf6299.jpg

 

Sto se motorica tice, retko ko ce se baviti sa zamenom od majstora, a jos redje popravljati pokvareni. Ako covek ima uslova i znanja, najbolje je da sam to pedantno odradi. Najcesci slucajevi su da spadnu klizaci sa potenciometra ili da pregori integralac (sto je takodje bio slucaj kod mene, kacio sam slike u onoj temi o motoricima):

060520174580.jpg.9f0d8fe55d6f12ceaf12dd1218d89ad9.thumb.jpg.890c41a62a7f145afca96325774fa5c8.jpg 060520174582.jpg.e1fba3350656691a0282ce9d070bcdc2.thumb.jpg.c23b16ef0891694edf8a262095cb4ae3.jpg

 

Pogledaj ovu temu o popravci motorica na Stilu, upravo je bilo reci o potenciometru:

 

Sto se tice stelovanja farova - ista prica kao i za motorice. Uz malo prakse i vremena, tesko da ce bilo ko bolje nastelovati nego covek sam sebi, pedantno. Pogotovo ovi sa regloskopima po servisima. Opet bi i tu bilo pozeljno da su motorici u funkciji, jer se farovi steluju u polozaju "0" na nivelatoru, tj. za prazno vozilo. Cim neko sedne pozadi ili bude nesto opterecenja u gepeku, snop ce smetati ljudima koji idu u susret, a nece moci da se obori iz kabine.

Imas ovde temu o stelovanju farova, mozda ti bude od koristi: 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije razlog vlaga.Levi far je kao nov.Samo desni je malo zamagljen.

Pozabavicu se sa ovim za stelovanje fara,a motorcice necu dirati.Kod libre bi morao da se otvara far.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbg, mislim da je na nekim modelima Xsare ista prica (iz iskustva). Kao da je pravljeno da ne moze da se zameni/popravi, jer srafovi za fiksiranje motorica nisu okrenuti ka zadnjoj strani fara i otvoru, vec ka staklu. Tj. bilo bi moguce ako bi se far otvorio sa prednje strane. Na Stilu ima malo gimnastike, ali se sve odsrafljava i vadi kroz otvor fara.

Onda najbolje nastelovati farove malo nize, pa se vise pomagati dugim svetlima na otvorenom putu. Jer cim ti sedne dvoje pozadi ubijaces ove u susret, pogotovo ako planiras da ostavis xenon sijalice.

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda bas moras pedantno da nastelujes farove (ako nema motorica).

Em da ne zaslepljujes ljude u susret, a ako je neka duza nocna voznja sa vise putnika ili prtljagom, i sam ces se smoriti da ti stalno blicaju ako snop ostane visoko :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...