Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
nikolap

Fiat 500L - ESC i vožnja po snegu

Recommended Posts

Posto mi je ovo prvi auto sa el. kontrolom stabilnosti, jedno pitanje.

 

Situacija:

Dakle, moja ulica se ne cisti od snega (ni komsije nesto se ne trude, a JKP Put prodje jednom ili nikad). Prvo moram nizbrdo niz ulicu, a zatim desno i tu me ceka veca duza strma uzbrdica - utaban sneg/led.

Jutros kad sam se penjao uzbrdo, posto ne mogu uhvatiti zalet (cim skrenem pod pravim uglom pocinje uzbrdica), obicno je cupavo. E sad ECS lampica se palila non stop i osecao sam da el. kontrola radi svoje.

 

Pitanje:

Prilicno sam se tesko popeo, jedva. Gume su mi odlicne Nokian. Da li za ovakve slucajeve treba iskljuciti ECS? Naravno samo dok ne izadjem na put..dakle iz mesta, penjanje uzbrdo po zaledjenoj uzbrdici. Prethodni auto sam penjao i kad je bilo bas zaledjeno, nikad stucnuo nije (Renault Modus, 1.5 dci).

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ESC ili Electronic Stability Control - ne moze da se iskljuci zato nemoj mnogo da brines o tome... Mozda moze na nekim ozbiljijim automobilima ako hoces da driftujes ili da prikazujes svoje vozacke sposobnosti, na 500L-u je jedini nacin da mu pocupas ECU...  Mozes jedino da iskljucis deo ESC sistem koji se zove ASR (dugme kod rucne) on ti sluzi da skripis sa prednjim tockovima pred velikim ( . Y . ) :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

i to dugme iskljucis kad je u pitanju izlaz po snegu uzbrdo. I onda se vise ne pali ECS na displeju dok slajfa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tj onda moze i da proklizava, sto je cesto korisnije nego da ti auto ogranicava proklizavanje - po snegu.

Edited by Bingodalton

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja savet ti je da iskljucis kontrolu uzbrdo, na ravnom je odlicna stvar mozes da vozis "pun gas" i da se ne cimas da ces preterati , ali uzbrdo te ogranicava i posebno kada je manji motor u autu moze samo da te zaustavi. Imam i ja slicnu uzbrdicu koju cesto koristim i tu gasim kontrolu i pod jacim gasom idem do pola, a onda kad pocinje vise da proklizava ukljucim kontrolu i izvucem se nekako do vrha. A svaki dan gledam ljude sa novim autima i novim gumama sa prednjom vucom kako tu ne mogu da izadju, verovatno ne iskljuce kontrolu, a nemaju snage na nizim obrtajima.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Sinnerman said:

Mozda moze na nekim ozbiljijim automobilima ako hoces da driftujes 

 

Toyota Auris, drzis duze to dugme...oko 5sek, i ugasi sve u vezi ESC, ako samo pritisnes onda je kao i na L-u

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima raznih varijanti, ima i varijanti da kao ugasiš ESC (ESP), a ustvari to komp nikada ne uradi do kraja. :whistle: 

Sećam se testova koje su radili neki mediji, pa su morali da zovu stručnjake iz Mercedesa da im ugase skroz ESP na jednom od modela jer, iako dugme postoji i pokaže da je sistem isključen, on ipak nikada nije bio do kraja ugašen. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaboravih da javim. Par dana posle, slicni uslovi, iskljucio sam ASR. Proklizavali su tockovi ali nije gubio snagu, popeo se na vrh ulice bez problema. Hvala na savetu, izgleda radi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam koristio ASR u Aleksincu. Bez njega auto je stojadin/jugo...

Moja preporuka je da ostavite ukljucen jer auto sam koci onaj tocak koji proklizava prebacujući obrtni moment na točak koji je na tvrdoj podlozi.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

u voznji da,pomaze dosta, i koci sam itd........ ali kada kreces iz mesta i proklizvaju tockovi treba ugasiti dok ne uspes da krenes ili izadjes sa te uzbrdice

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...