Jump to content
FAS Goran
nesa 169

Neka bude svetlo ... i bi svetlo! Nadogradnja unutrašnjeg osvetljenja

Recommended Posts

Uspeo sam da povezem da mi sija kada se vrata otvore upali kada se vrata zatvore ugasi ali nemoze rucno da se upali ne znam zasto?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato sto Stilo zadnju plafonjeru kontrolisu centrale u vozackim i suvozackim vratima (a prednju plafonjeru Body Comp). Iz tog razloga ona ima veci broj linija.

Videces sa slike koju sam postavio da pin 12 centrala (M66 i M67) prima signal sa rucnog prekidaca, a na osnovu njega (u kombinaciji sa senzorom za otvorena vrata) pin 14 salje napon na sijalicu.

Sijalice plafonjere dobijaju napon jedino preko svojih pinova 3 i 4, dok su pinovi 2 i 5 kontrolni signali rucnog prekidaca ka centrali.

Pretpostavljam da si tvoj napon sa vrata povezao na pinove 3 i 4 i to ti jedino i radi.

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/18/2017 at 11:33 AM, andreja.micovic said:

1 (A) - povežeš stalnu 0

2 i 5 (B) - povežeš stalni +12V (ovako sijalice ćeš paliti i gasiti ručno prekidačima)

3 i 4 (C) -  povežeš kabl od prekidača na vratima 

6 i 7 - služe za ovaj delay od 30tak sekundi koliko stoji upaljeno svetlo i onda se gasi sve slabije (ovo je drugačije izvedeno na stilu za razliku od Maree/Bravo/Brava) - ovde se ništa ne spaja

 

Da citiram sam sebe. Mislim da sam ovo dobro objasnio. Slažem se sa @Ivan, mislim da si samo 3 i 4 spojio a ne 2 i 5

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 18.1.2017. at 9:32 PM, Marea19 said:

20170118_204611.jpg20170118_204248.jpg20170118_204202.jpg

 

Evo postavio sam slike prva slika je lampa mareina na stubu zadnjih vrata sa konektorom vide se tri zice a druga i treca slika je plafonjera od stila sa konektorom.

Dali neko sad po ovim slikama moze da kaze koju zicu na koju da spojim da bi mi sijala plafonjera od stila?

 

 

Evo kako sam povezao

Sa moje lampe ( slika prva) crvenu zicu sam spojio sa crvenom zicom sa slike gde je konektor od stilove lampe, sa mojom crveno belom zicom sam spojio tri zice do crvene sa stilovog konektora i belu znaci cetiri zice i dobio sam to paljenje i gasenje. Ostala mi je crna zica sa moje lampe i dve zice sa konektora od stila ali za te dve zice nema pina u lampi samo su stavljene buksne sa zicama u konektor. Nadam se da ste me razumeli 

Evo pinova iznutra kad skhttps://postimg.org/image/asqqfuzcj/inem konektor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebalo je da imas i sitnim brojevima ugravirane brojeve pinova na samom dzeku. Evo kako to izgleda:

G20.jpg

Zice na pinovima 6 i 7 koje su ti visak su od Dimmera (osvetljenje dioda u samim prekidacima, pale se pri davanju kontakta). Moguce da ta tvoja plafonjera nema osvetljenje prekidaca, otuda prazna mesta 6 i 7 ka ploci.

Pinovi 2 i 5 (kako ja tumacim semu koju sam prvo postavio) su izlazne, kontrolne linije koje idu za vozacku i suvozacku centralu u vratima. Na osnovu njih centrala pusta napon na sijalice kada je prekidac na ON ili salje napon na osnovu otvorenih vrata. Jedini ulaz za napon i paljenje sijalica su pinovi 3 i 4, koji predstavljaju konjukciju signala sa rucnog prekidaca i sa vrata.

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok pogledacu dali ima brojeva na konektoru. Mene buni jer ne znam koja je zica koji pin 1,2,34,5,6,7 dali mozes da mi napises ovo gde je kolor u tabli prevod koje su boje zice?

Edited by Ivan
Skinut nepotreban off

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sifarnik boja bi trebao da bude ovakav, mada kod Fiata je to prilicno varijabilno:

A - light blue
B - white
C - orange
G - yellow
H - grey
L - blue
M - brown
N - black
R - red
S - pink
V - green
Z - violet

 

Mozda ti je jos lakse za snalazenje da ti uporedim rotiranu sliku tvog konektora i onu sa fabrickom specifikacijom:

20170118_204202.jpg.a3d8310a583f0a1eb64b059137e8cbb6.jpgG20.jpg

Znaci:

- 1 crvena (masa, u gornjem desnom uglu)

-  2 plavo-crna (levo od 1)

- 3 bela (u gornjem levom uglu)

...

-  7 ljubicasto-crna (dole levo).

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

A koje su 4 i 5 zice? Ove dve pored bele u donjem redu jedna do druge su zice koje nemaju pinove. Ovako ako sam dobro shvatio: 

Crvenu zicu spojim na crvenu moju na lampi , zice 2-5 povezem na moju crveno belo , a zice 3-4 na crnu moju zicu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zice 4 i 5 su na poslednjim slikama prve 2 s desna, tim redom.

Gore sam ti vec napisao da su 2 zice ispod bele, na mestima 6 i 7, od Dimmera (za osvetljenje dioda). Ako su to prazna mesta na ploci, moguce je da plafonjera nema nocno osvetljenje prekidaca (dugmica) posto su ih sve vise sakatili sa opremom kako se proizvodnja blizila kraju. Tako da mozes da ih zanemaris.

Po meni ces ovako jednostavno moci samo da realizujes paljenje sijalica pri otvaranju vrata ili da one stalno sijaju (sa te 2 tvoje ulazne linije). Masu si dobro povezao, kao i napon sa vrata na pinove sijalica 3 i 4 i to radi.

Ali je problem sto Stilo plafonjeru kontrolisu centrale u vratima - znaci nema prostog propustanja stalnog napona preko prekidaca, kao sto je po tvom opisu kod Maree. Nego se stiskanjem prekidaca okida masa (kontrolni signal) preko pinova 2 i 5, salje na centalu vrata (na pin 12), a tek zatim centrala vrata salje nazad napon (preko svog pina 14), na pinove 3 i 4 plafonjere. Neka me neko ispravi ako gresim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan Brate, svaka ti čast na strpljenju. Objasnio si skroz detaljno, još samo da odeš i da spojiš ;)

 

Edited by andreja.micovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala puno na objasnjenju kada budem postavio slikacu samo da malo otopli. Izvinjavam se ako sam nekog davio mislim da je ovaj forum za to da se objasni ako neko nezna. Nisam elektricar pa da se razumem u te oznake pinova zica. IVANU svaka cast na strpljenju. Pozz svima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam probao hladno mi u garazi a i treba tu vremena da ocrtam na plafonu gde cu da je stavim da premerim da bude na sredini isecem nebo i ubacim taj nosac razmisljam da ga zalepim za krov posto se on usarafi na stilu ali ovde nemoze pa cu ga zalepiti. Provucem zice i povezem pa cu slikati kad sve to uradim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad ja opet pitam povezivao sam plafonjeru i to sto je rekao IVAN je sve tacno masu sam spojio na moju i pinove 3 i 4 i radi mi kad otvorim vrata upali kad zatvorim ugasi. Ostali su mi pinovi 2 i 5 dali moze to nekako da se izvede da mogu i rucno da palim na prekidac svetlo  i kako i dali bi bilo komplikovano to uraditi?

Edited by goran75

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uspeo sam da namestim plafonjeru i povezem uz malo muke oko provlacenja zice kroz plafon na kraju sam uspeo i povezao je sa lampom kod zadnjih vrata. U plafonjeru sam ubacio dva led panela sa 12 led dioda, slike postavljam sutra ako neko bude zainteresovan za taj poduhvat

Edited by goran75

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja moram da ozivim ovu temu. Naime radi se o fiat stilu sa 3 vrata (1.9 16v 140 KS) koji nije posedovao fabricki zadnju plafonjeru. Ja sam popakovao sve ali sad imam problem sa povezivanjem, Sa prednje plafonjere koja ima 7 zica provukao sam na zadnju sa 7 zica i tako vezao. Ono sto sam dobio je sledece 

na prednjoj plafonjeri upalim centralno svetlo pali se jedna sijalica na zadnjoj i obratno....kada otkljucam vrata takodje pali samo tu jednu sijalicu. kada rucno upalim zadnju plafonjeru pali i prednju. takodje mi jedna sijalica ne radi a ispravna je i kontra rade dugmici na zadnjoj plafonjeri u odnosu na dugmice. levi dugmic pali desnu sijalicu a desni ne reaguje ni na jednu sijalicu... sa prednje plafonjere sam ispred dzeka uzimao struju u vodio racuna da se sve gadja. 

Gde gresim

 

PS: znam da na zadnju plafonjeru fabricki ide poseban vod koji dolazi od bunta zica koje vode ka zadnjim vratima.

 

Edited by Ivan
Sredjen post

Share this post


Link to post
Share on other sites
30 minutes ago, Psiho said:

Sa prednje plafonjere koja ima 7 zica provukao sam na zadnju sa 7 zica i tako vezao.

"Nece da moze" :) tako kako si ti zamislio. Dosta komplikovanije je to povezano, ali zbog toga tako vrlo lepo i funkcionalno rade (neuporedivo funkcionalnije nego na Nuova Bravo, npr.). Fabricki, 2 linije zadnje plafonjere idu do centrale u vozackim vratima, 2 do centrale u suvozackim, jedna na Body Comp... Jedna slika, 1000 reci:

 

1.thumb.jpg.d2ccbe30605404e14dceee14af9e2f8b.jpg

 

 G10 prednja, G20 zadnja plafonjera. M66 centrala u vozackim, M67 u suvozackim vratima, M1 Body Comp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako je prednja vezana na ecu a zadnja na vozaceva odnosno suvozaceva vrata tj centralu sta me sprecava da ta cetiri  vezem na 2 i 5 odnosno 3 i 4. koja idu na ecu a ne povezem  na centrale na vratima. 6 i 7 dimeri na zadnjoj da dimuje preko 6 na prednjoj. nula preko nule

 

;emu sluze pinovi 21, 28, 30 i 37 na ecu? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pričam napamet ali pinovi 21, 28, 30 i 37 na body compu su verovatno tu da obezbede fade in/out, tj. postepeno paljenje i gašenje sijalica, plus body comp može da odluči kad se pale na osnovu senzora. Pitanje je i koliki je strujni kapacitet tih izlaza. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja lepo ostavih fabricku semu (generalno se trudim da uvek radim po njima) i rekoh da na Stilu to uopste nije jednostavno, zbog gomile implementiranih funkcionalnosti. A vi nagadjajte i lepo se izigrajte, pa javite kako ste povezali. Jedino ne zaboravite da linije idu direktno na BodyComp. Ako je u pitanju specificna oprema, drugi Body cete vrlo tesko naci, novi bolje i ne gledajte posto je. Znam za par slucajeva gde je do prilicnih problema doslo zbog igranja sa pozicijama i svetlima za tablicu (takodje kod Stila idu direkt na BC).

3 hours ago, BGMilos said:

Pričam napamet ali pinovi 21, 28, 30 i 37 na body compu su verovatno tu da obezbede fade in/out, tj. postepeno paljenje i gašenje sijalica

Pin 28 prima kontrolni signal sa 3 dugmeta prednje plafonjere (na slici je ON glavno dugme, SX levi citac mape, DX desni citac mape). Na osnovu primljene kombinacije, BodyComp aktivira glavno svetlo prednje plafonjere, preko signala na pinu 21. Slicno vazi i za bocne citace mapa. S tim sto linije 30 i 37 imaju jos jednu funkcionalnost - BodyComp ima SBMT, tj. konstantno proverava napon akumulatora. Ako on padne ispod minimalno definisane vrednosti, preko CAN se salje signal za gasenje nepotrebnih uredjaja. A to ukljucuje prednje citace (bocna svetla) i zadnju plafonjeru.

Zadnja plafonjera je kontrolisana centralama vrata, kao sto je receno. Pin 12 obe centrale prima kontrolu sa dugmica plafonjere, dok pin 14 salje signal na nju.
Body je takodje preko CAN linija povezan na instrument tablu (E50), odakle dobija potencijalni signal pri aktiviranju inercionog prekidaca (u slucaju udesa npr.). Na osnovu njega se pale plafonjere i upozorenje "Doors open".

PS: Dimmeri na pinovima 6 i 7 su naravno za diode u dugmicima, u zavisnosti od podesavanja na tabli (ne za sama svetla plafonjera).

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, 28 je ulazni pin, ostali drajvuju sijalice. Potencijalno skupa gimnastika ako se pogreši, i naravno dve sijalice u paraleli verovatno mogu da preoperate izlaze. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...