Jump to content
FAS Goran
nesa 169

Neka bude svetlo ... i bi svetlo! Nadogradnja unutrašnjeg osvetljenja

Recommended Posts

Zbog prirode posla (taxi) često uveče boravim u autu i kad ga ne vozim. Izmenjao sam mnogo automobila i ni na jednom nisam bio potpuno zadovoljan unutrašnjim osvetljenjenjem, tako da sam uvek tu nešto dodavao. Na Fiatu sam prvo  postavio Led svetlo na levi srednji stub:

 

IMG_20161205_101438.jpg

 

Zatim sam na vetrobran, odmah uz kraj krova nalepio set uzdužnih lampi:

 

IMG_20161205_101316.jpg

 

IMG_20161205_101425.jpg

 

Na kraju sam nalepio i jednu lampu za osvetljenje sredine vozila:

 

IMG_20161205_101413.jpg

 

 

Sve lampe sam redovno žicom spojio na fabričko unutrašnje svetlo tako što sam ga otvorio i spajanje izvršio na polovima za koje se kači fabrička sulfidna sijalica. Tako nemam dodatni prekidač, nego mi se svetlo pali uvek kad otvorim vrata ili kad uključim fabrički prekidač za levu sijalicu. Krajnji rezultat uveče izgleda ovako:

 

DSCN0075.jpg

Edited by nesa 169

Share this post


Link to post
Share on other sites

Enterijer ti izgleda kao da se vraćaš u budućnost. :)

 

Šalim se naravno, svetla nikad dosta, naročito ako radiš u autu. ;)

Meni prednja plafonjera odlično sija, a pre tri godine sam ubacio plafonjeru iznad zadnjeg sedišta. 
Jedino dubacim između nogu nešto i to je to. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je i plafonjera dovoljna. Imao sam spojeno i nazad jedno ljubičasto svetlo, ali se mojim kontrolorima u firmi to nije dopalo, pa sam i pored zadovoljnih mušterija to morao da ukinem. Svejedno, i ovo svetlo devojke vole, jer je idealno za noćno snimanje selfija. Nemate pojma koliko to vole da rade u taksiju.

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, MS PK said:

Paaaa, pricaj nam sta jos vole da rade.. :D

Šminkanje, mackanje, mirisanje, ponekad presvlačenje i preobuvanje, a sve da bi navatale tipove koji su mladi, lepi, slobodni (poželjno) i lovarni (obavezno!), dakle sve što ja nisam.

Zgodna stvar s ledovima je u tome što cela ova moja skalamerija troši manje od onih fabričkih sijalica, a vidi se mnogo bolje. Cela igra me je koštala nekih 300 - 400 dinara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, pa sad ... ono malo ljubičasto svetlo kod zadnjeg levog stuba nisam uklonio skroz, nego sam ga spojio sa svetlom gepeka, čisto ako nekad za nešto bude zatrebalo. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo da ja postavim pitanje u vezi svetla ako neko zna neka odgovori fiat marea u pitanju karavan hteo sam da ubacim plafonjeru iznad zadnjih sedista a plafonjeru sam nabavio od stila karavana koja kod njega stoji na tom mestu pa me zanima kako da je povezem da mi se pali i gasi kad otvorim vrata? Na marei imam napred plafonjeru i nazad na zadnjim stubovima po svetlo na njima mi idu po tri zice a na ovoj plafonjeri ima oko 6-7 zica plafonjera je sa dve sijalice

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam koliko se isplati ta igranka sa skidanjem neba.Sto neubacis led sijalice.Ako vec postavljas povezi na najblize svetlo koje se pali prilikom otvaranja vrata.A sto se tice povezivanja ne znam napamet,skini pa vidi kako je vezana lampa u stubu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne skidam nebo obelezio bi pa bi isekao skalperom provukao bi zice ali me buni na lampi ima vise zica a na stubu u lampi ima tri crvena, crna i treca verovatno koja dobija signal da se gasi pali

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ozicenje Stilo plafonjera:

plafonjere.jpg

G10 je prednja plafonjera, G20 zadnja plafonjera koja te zanima.

M66 je centrala u vozackim, a M67 u suvozackim vratima, M1 Body Comp.

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nevredi nemogu da skontam kako da povezem. U lampi na zadnjem stubu  kod zadnjih vrata ima tri zice a na lampi od stila ima sedam zica. Dali neko zna dali moze uopste da se poveze lampa od stila u mareu na plafon. Nije mi problem da je postavim na plafon ali me muci povezivanje

Share this post


Link to post
Share on other sites

To što imaš 3 žice pozadi je sledeće: 

A - stalna 0

B - od prekidača zadnjih vrata (kad se otvore vrata da se upali svetlo, ima +12V kad otvoriš vrata i drži neko vreme tima 30sec)

C - od prekidača na lampi da ga ukuljučiš/isključiš ručno (ovo je stalni +, tj ima +12V kad daš kontakt)

 

Te 3 pozicije su i pozicije prekidača (isključen/uključen kad je gepek otvoren/uključen ručno). Ovo pišem malo napamet, možda nisam baš pozicije pogodio.

Dakle, ako povežeš sa lampom u gepeku, to svetlo će sijati samo kad je gepek otvoren. 

 

Ako hoćeš da ti sija kad se otvore vrata, kad otključaš/zaključaš auto bolje poveži na neku sijalicu od zadnjih vrata (ili čak od prednje lampe jer je pristupačnije kad se lampa skine). 

 

Sa ove šeme što je Neša postavio, koliko mi se čini, povezivanje bi išlo za G20:

 

1 (A) - povežeš stalnu 0

2 i 5 (B) - povežeš stalni +12V (ovako sijalice ćeš paliti i gasiti ručno prekidačima)

3 i 4 (C) -  povežeš kabl od prekidača na vratima 

6 i 7 - služe za ovaj delay od 30tak sekundi koliko stoji upaljeno svetlo i onda se gasi sve slabije (ovo je drugačije izvedeno na stilu za razliku od Maree/Bravo/Brava) - ovde se ništa ne spaja

 

Za sve ovo, unimer je neophodan kako bi proverio i bio 100% siguran koja je žica za šta. Pisao jesam iz glave, ali sam prilično siguran da sve ide ovako kako sam napisao.

 

E sad, zašto ja to nikad ne bih stavljao u moj auto. Pre svega, ako pogledaš, i prednja i zadnja lampa imaju svoje plastično kućište koje je u nebu i pričvršćeno za krov kako bi se ta lampa zakačila i stojala čvrsto. Dakle, treba i plastični ram koji postoji privezan na krov kod stila. Kod maree je nebo na pojedinim delovima zalepljeno za krov i da je napravljeno i savijeno prema unapred predviđenim ispupčenjima za kačenje odgovarajućih lampi, rukohvata, suncobrana... Znam da ga nije lako skidati/menjati. 

Ako staviš tu lampu, nosač lampe moraš sakriti u nebo što će dovesti do ispupčenje, potencijalnog lomljenja neba i sl. 

 

Ako hoćeš da ti se lepo vidi pozadi, moj predlog je da zameniš sijalice iznad zadnjih vrata sa nekim led sijalicama koji imaju veliki broj lumena. Ja sam kod sebe stavio ovako nešto: 9-SMD-LED-1210-Lamp-beads-Car-Light-02.j i jako fino se vidi pozadi. A cena je bila nešto smešno preko Aliexpressa. 

 

Nadam se da sam pomogao ;)

 

Edited by andreja.micovic

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, andreja.micovic said:

To što imaš 3 žice pozadi je sledeće: 

A - stalna 0

B - od prekidača zadnjih vrata (kad se otvore vrata da se upali svetlo, ima +12V kad otvoriš vrata i drži neko vreme tima 30sec)

C - od prekidača na lampi da ga ukuljučiš/isključiš ručno (ovo je stalni +, tj ima +12V kad daš kontakt)

 

Te 3 pozicije su i pozicije prekidača (isključen/uključen kad je gepek otvoren/uključen ručno). Ovo pišem malo napamet, možda nisam baš pozicije pogodio.

Dakle, ako povežeš sa lampom u gepeku, to svetlo će sijati samo kad je gepek otvoren. 

 

Ako hoćeš da ti sija kad se otvore vrata, kad otključaš/zaključaš auto bolje poveži na neku sijalicu od zadnjih vrata (ili čak od prednje lampe jer je pristupačnije kad se lampa skine). 

 

Sa ove šeme što je Neša postavio, koliko mi se čini, povezivanje bi išlo za G20:

 

1 (A) - povežeš stalnu 0

2 i 5 (B) - povežeš stalni +12V (ovako sijalice ćeš paliti i gasiti ručno prekidačima)

3 i 4 (C) -  povežeš kabl od prekidača na vratima 

6 i 7 - služe za ovaj delay od 30tak sekundi koliko stoji upaljeno svetlo i onda se gasi sve slabije (ovo je drugačije izvedeno na stilu za razliku od Maree/Bravo/Brava) - ovde se ništa ne spaja

 

Za sve ovo, unimer je neophodan kako bi proverio i bio 100% siguran koja je žica za šta. Pisao jesam iz glave, ali sam prilično siguran da sve ide ovako kako sam napisao.

 

E sad, zašto ja to nikad ne bih stavljao u moj auto. Pre svega, ako pogledaš, i prednja i zadnja lampa imaju svoje plastično kućište koje je u nebu i pričvršćeno za krov kako bi se ta lampa zakačila i stojala čvrsto. Dakle, treba i plastični ram koji postoji privezan na krov kod stila. Kod maree je nebo na pojedinim delovima zalepljeno za krov i da je napravljeno i savijeno prema unapred predviđenim ispupčenjima za kačenje odgovarajućih lampi, rukohvata, suncobrana... Znam da ga nije lako skidati/menjati. 

Ako staviš tu lampu, nosač lampe moraš sakriti u nebo što će dovesti do ispupčenje, potencijalnog lomljenja neba i sl. 

 

Ako hoćeš da ti se lepo vidi pozadi, moj predlog je da zameniš sijalice iznad zadnjih vrata sa nekim led sijalicama koji imaju veliki broj lumena. Ja sam kod sebe stavio ovako nešto: 9-SMD-LED-1210-Lamp-beads-Car-Light-02.j i jako fino se vidi pozadi. A cena je bila nešto smešno preko Aliexpressa. 

 

Nadam se da sam pomogao ;)

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala druze na objasnjenju. Ja imam iznad zadnjih vrata sa leve i desne strane lampe koje se pale i gase kao prednja plafonjera pa sam mislio na njih da povezem tu plafonjeru za nju imam konektor sa sedam zica cetiri zice su jedna do druge u kocku ,druge dve su jedna pored druge u jednom redu ,i jos jedna bela u tecem delu konektora nemam unimer a i laik sam za to. To me buni kako da ih spojim na ove tri koja zica na konektoru je broj 1,2,3,4,5,6,7 kao sto je na crtezu nacrtano? Na mojoj lampi nazad je crna crvena i neka sarena. Plafon sam gledao nije taj deo zalepljen a ima taj nosac plafonjere mislim da nece puno iskociti posto nije puno sirok

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao što napisah, unimer je veoma poželjan (a i košta 200 dinara kod Kineza koji može da koristi koliko toliko). Možeš da napraviš probnu lampu od sijalice za poziciju ili stop svetlo i onda gledaš kad spojiš na 2 žice da li konstatno sija ili sija pa počne da se gasi kad otvoriš/zatvoriš vrata.

 

Što se konektora tiče, po nekoj mojoj logici po šemi, u konektoru gde imaš 3 pina su pinovi 1-6-7 a u konektoru gde imaš 4 pina su 2-3-4-5. Ovo sam zaključio zato što je 1 zajednički pin za sve (dovodi masu na sijalicu), ali ne mora da bude tako. Za to moraš da otvoriš lampu i pogledaš na štampanoj ploči sa kog konektora ide koji pin ka čemu.

 

A savet, ako si laik, ne petljaj. Ovo stvarno mislim dobronamerno. Nepažnja, slučajan kratak spoj žica u radu/testiranju može lako dovesti do većih problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I dali sve zice iz konektora od plafonjere  moraju da se spoje sa zicama u mojoj postojecoj lampi na autu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Može ta glinerica. Žice spojiš onako kako sam napisao gore. Po tome 6 i 7 vise, ne spajaju se nigde

Share this post


Link to post
Share on other sites

20170118_204611.jpg20170118_204248.jpg20170118_204202.jpg

 

Evo postavio sam slike prva slika je lampa mareina na stubu zadnjih vrata sa konektorom vide se tri zice a druga i treca slika je plafonjera od stila sa konektorom.

Dali neko sad po ovim slikama moze da kaze koju zicu na koju da spojim da bi mi sijala plafonjera od stila?

 

Edited by Ivan
Sredjene slike-postavljanje direktno na forum, ne na Postimage

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...