Jump to content
FAS Goran
VladaG9

Fiat 500L - škripanje iz ventilacije

Recommended Posts

Da li je neko imao slican problem? Naimr kada radi grejanje neko vreme pocne da se cuje sjripanje iz ventilacije,nekad jace ,nekad slabije,i onako bude bas neprijatno. Terao sak u servis oni su sve rastaviki i kao nema nista. Vadili su motor ventilacije i radio je napolju i nista se nije culo ,sto navodi da cim se zagreje on iz nekog razloga pocne da skripi. E sad ne bih mnogo da gubim zivce opet po servisu,pa ako je je neko imao slican problem kako ga je resio? Da li da oteram auto kod privatnog elektricara ,da li bi on mogak da to resi ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisu. Ali to je zato sto je auto stajao vise od pola sata ,pa se onda verkvatno motor ventilatora ohladio pa jije skripao. Poslao sam im snimak,ali je problem u tone sto se to na sjimku bas i ne cuje lepo. Kao poslace FIATu pa ce onda  da mi jave,ali proslo je mesec dana i opet nista. Malopre sam vozio auto,skripi ko blesavo. Pogotovo kad se vozi. Razmisljao sam da kupin sam nov ventilator,ali kosta 22 000 sto mi je previse novca da dajem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem je jer se ne cuje uvek,nekad se cuje jace nekad slabije,danas mi je npr skripao kao lud dok sam vozio. Kako sam stao ispred zgrade tako je skoro prestao. E sad i prosli put je bilo sve gore i gore,pa se nadam da ce tako biti opet. Kad sam im auto oterao,oni su izvadili motor istumbali ga,pa posle nije skripao i sad je opet poceo .  Zanimljivo je da ne skripi kad kocim,tj tad prestane . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala ! Ali mislim da to nije isti problem. Oni su posumnjali da nije besto upalo unutra,i sve su pregledali i videli su da nista nema. A da je tako nesto upalo verujem da bi se stalno culo,ovo se na pocetku culo pomalo,i sve vise ,sve dok na kraju nije bas skripao . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako ti servisu ne dosadjujes nece ni oni tebi.

Ja sam dva puta reklamirao prekidanje zvuka u zvucniku, dva puta skidali zvucnik i nista...i dalje prekida a ja nemam vremena da se zezam sa "ovlascenim" serviserima i "masjtorom" koji ce da skine kontakte i da ih malo bolje namesti, kada je problem do zvucnog sistema a ne zica

 

Ako mozes dosadjuj servisu, 22000 ne daj ni pod razno. Drzi ga na maximum pa nek crkne

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskren da budem ja bih bio najsrecniji da rikne . Ali najvise se cuje da skripi na manjim obrtajima. Tako da ga sad namernk teram u te obrtaje da bi proskripao vise. 

Takk je bilo i kad je krenuo problem,slabo je se culo pa sve vise i vise. I na kraju posle 10 mib povbe da skripi i ne prestaje. 

Mada nadao sam se da je neko imao iskustvo sa tim pa ako mkze elektricar da resi,lakse mi je.  znam ja da budem naporan.

Inace posle zamene motora dobio sam gratis produzenje garancije jos 3 god i 150 000 km,sto se doplacuje nekih 500e. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/4/2017 at 9:27 PM, VladaG9 said:

Inace posle zamene motora dobio sam gratis produzenje garancije jos 3 god i 150 000 km,sto se doplacuje nekih 500e. 

 

Kako gratis?! i jos 150,000km....rekose li zbog cega?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobio sam besplatno . To je ono produzenje garancije koje se placa. E pa ja sam dobio ono maksimalno,produzenje za 3 godine i do 150 000km. Dali su mi,zato sto sam imao problema sa motorom ,pa na neki nacin da mi kompenzuju . Tako da eto ,nije sve ispalo tako crno. Tako da mi sad auto ima garanciju 5 god i do 150 000 km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni isto skripi, zna da nervira, nije preterano jako. Na 3-jci se cuje, na 1 i 2 ne... Ne verujem da je zveknuo el. motor, moguce da od temperature se nesto deformise pa kaci. Ne bi me cudilo, sobzirom da imam problem na desnom izduvu da su se deformisala ona krilca za usmeravanje. Meni se cini da zvuk bas dolazi sa desne strane gde mi je taj izduv gde su se krilca deformisala..jel ima 2 el. motora ventilatora ili samo jedan?

 

Verovatno bi trebali da izvade ventilator i provere kuciste da li ima tragova kacenja, malo smirgle i rese problem. A frekvencija skripe je bas ona najiritantnija :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima saml jedan. Uspeo sam da ga lociram gde je odmah iznad noge suvozaca. Lepo se vidi.

E tu si u pravu,ona najgora frekvencija. Ne mozes ni da je snimis fonom,a odzvanja kroz celu kabinu.

Meni se cuje isto uglavnom na 3,4,na jacim se ne cuje. 

Oni au skidali elektromotor,ali mi nije jasno zasto nisu otvarali kuciste. Tobim je hilo dodatnih 5 min posla. Poslao sam sninak pa ce da kontaktiraju fiat da vide sta dalje. 

I ja isto mislim da se od vrucine nesto rasirk u ventilatoru i onda se cuje skripanje. 

Ima saml jedan. Uspeo sam da ga lociram gde je odmah iznad noge suvozaca. Lepo se vidi.

E tu si u pravu,ona najgora frekvencija. Ne mozes ni da je snimis fonom,a odzvanja kroz celu kabinu.

Meni se cuje isto uglavnom na 3,4,na jacim se ne cuje. 

Oni au skidali elektromotor,ali mi nije jasno zasto nisu otvarali kuciste. Tobim je hilo dodatnih 5 min posla. Poslao sam sninak pa ce da kontaktiraju fiat da vide sta dalje. 

I ja isto mislim da se od vrucine nesto rasirk u ventilatoru i onda se cuje skripanje. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da sam siguran da je do necega u kucistu, da negde kaci/dere. Kada skripi, to je kod mene na 3-jci, udarim rukom po centralnoj konzoli kod nogu, sa strane. Od udarca prestane da skripi pa zatim nastavi sa skripom. Da je do el. motora, sutanje ne bi pomoglo pretpostavjam. (iako sam davno, kad mi je otislo napajanje za komp, isti palio jakim udarcem noge da se zavrti ventilator hladnjaka :) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi,oni su mislili da ima nesto u sistemu za ventilaciju pa da zato skripi. Kazu da se desava da upadne list pa da skripi ko blesavo. To su sve pretresli i videli da nema nista.
Na ventilator kao takav,znaci celo ono kuciste njegovo ne samo elektromotor,sumnjam iz razloga jer se cuje samo kad radi neko vreme pa se verovatno zagreje od toplog vazduha,a drugi razlog je kad ga gasim cuje se da se ono skripanje usporava,tacno se cuje da elise od ventilatora usporavaju pa prestaju da rade. Sad se cuje pondekad,oni su u servisu sve to vadili pa gledali ,oretpostavljam da su malo istumbali motor. Pre je se cuo posle 10 min rada. Ali ako bude ponovo poceo onako da skripi opet ce on u servis.
Ako ti nije tesko.kad krene da skripi,zaustavi se,i oslusni kod suvozacevih nogu da li se tu cuje najjace,taj motor se bas vidi kako viri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam prijavio isti problem u decembru. Čulo se kao neko cvrcanje iz ventilacije. Danas sam otišao da mi zamene, posto je auto u garanciji.

 

S obzirom da su "simptomi" počeli su da se dešavaju kada sam počeo da koristim grejanje, nije isključeno da se ponovi problem posle nekog vremena (narednih mesec, mesec i po).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reci mi jel se culo to stalno ili? Sta su uradili ,jel su promenili motor ili su ga samo ocistili? I koji servis je u pitanju?

Inace i kod mene je isti problem,sad se dosta slabije cuje pa mi mrsko da idem da se natezem tamo sa njima po servisu. I da ,to se u stvari ne cuje iz ventilacije kao sto sam i ja mislio,ego dolazi od motora ventilacije koji "viri" u kabinu,i nalazi se kod suvozacevih nogu. Ja sam mislio da je sakriven ali kad se sagnes bas se lepo vidi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamenili su mi u AK Kole. Prvi put sam išao u decembru i tada su prvo konstatovali da se ništa ne čuje. Kao za baksuz, tog jutra kada sam odvezao auto na servis uopšte se nije čuo zvuk, tako da sam šefu servisa pustio snimak tog zvuka da ne bih ispao lud. Zadržao je auto i očistili su ventilator, ali se i dalje čulo, pa je rekao da će me zvati za zamenu ventilatora.

 

Zamenili su motor, koji se nalazi tamo gde si napisao, ispod kasete kod suvozačevih nogu i odatle je dopirao zvuk. Da kucnem u drvo, i dalje se ne čuje. Budi samo uporan. Mene nisu ni zvali za zamenu, već sam ja zvao da proverim kada ću doći na red, pa su mi samo rekli da dođem sutradan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I meni je skripalo cim ukljucim grejanje posle nekih 10tak min. I isto kao za baksuz dovezem u servis i ono skripi,auto proveo napolju pola sata oni ga uterali i ono nije skripalo. Ja posaljem neki snima ali ne cuje se bas skripanje pa ce me kao zvati. Sad se slabo cuje pa ne moze bas nesto da se snimi.Ali ako bide se culo kao pre,svakako cu fa ga oteram . Hvala :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni skripi iskljucivo zimi dok se ne ugreje. Kad se ugreje sve je ok. Leti mi se nikad ne cuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene se javio slican problem. Kad je ukljuceno grejanje sve je ok, ako prebacim na hladno radi ok na brzini 1 i 2, a na brzini 3 i 4 pistanje probi glavu. Vadio sam ventilator, lepo radi kad se izvadi, na svim brzinama. Nema nikakvog trunja, filter redovno menjan. Zvuk kao da dolazi ispod vozacevih nogu. Ima li neko predstavu sta moze da bude. Auto nije u garanciji. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne znam,meni se kad je bas bilo hladno culo da struze dok se ne ugreje. posle kad se ugreje pocne da cvrci :lol::lol: Ne znam zaista sta da ti kazem,sad mi se ne cuje toliko jako da teram u servis,da se natezem tamo sa njima. Ali ako bude pocelo opet da se cuje jace ima da im probijem glavu,Moj ti je savet servis pa nek oni pogledaju o cemu se radi. I ja sam pitao ovde da li neko zna o cemu s radi ,jer ako moze neki majstor da popravi,tipa ciscenje ili zamena metlica da to sam odradim ,ali niko ne zna o cemu se radi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mogu da otvorim animak koji si posatavio ali me tvoj opis navodi da nije problem u samom motoru ventilatora odnosno njegovoj elisi već u klapnama koje prebacuju sa toplog na hladno.

Tačnuje verovatno u položaju hladno ostaje neki otvor/procep gde se javlja zviždanje. Ne vidim drugu vezu sa pištanjem naročito ako je pojavljivanje zvuka momentalno po prebacivanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...