Jump to content
FAS Goran
abarth

LED ili Xenon sijalice za Bravo

Recommended Posts

9000 po faru je najjeftinije sto sam nasao do sad, potrazicu posle za kompom kad sednem ovo sto ste mi pisali.

Nikad se ne bih setio da proverim da li je UK trziste, hvala Ivane default_).gif

Za 6000 po faru bi ih uzeo nove bez ikakvog razmisljanja ako danasnja egzibicija ciscenja ne uspe.

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 minutes ago, Mihailo92 said:

Nikad se ne bih setio da proverim da li ne UK trziste, hvala Ivane :)

Nema na cemu, samo sam skrenuo paznju o cemu da se povede racuna, ako je situacija kao na slici u oglasu.

Cim je nesto nerealno jeftino, navikao sam da tu obicno mora da bude neka kvaka i da se mora proveriti. Slazem se sa vama da je bas povoljno :) , a i nije da fali onih kojima je samo bitno kako nesto izgleda spolja i kako ce kada se montira izgledati dobro na fotografiji. A posle ce se hvatati za glavu onaj ko takvima bude stelovao farove ili ljudi koji im dolaze u susret.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je izgled na tercijalnom mestu. Bezbednost i pouzdanost (nisu nuzno jedna ista stvar).
Trenutno sam blizi kupovini novih, samo da nadjem jeftinije :D
Racunam da je to dugorocnije resenje.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se lepo probere par projektora, moze i konverzijom da se dobije odlican rezultat na putu, primera imas gomilu u onoj temi. Sve je to sada dosta jeftinije i moze da se odradi za 2-3 puta manje novca nego ranije.

Obicno to bude "varijacija" Morimoto Mini H1, Danilo je stavljao cini mi se Hella sa vecim socivom od 3''. Tu je uvek i pitanje pedantnosti u radu, da se lepo rotira projektor u faru, dobro zatvori i ne bude kasnije problema sa prljavstinom i kondenzom... Vidjao sam rezultate bukvalno od odlicnih, do najglupljih propusta koji ne bi smeli da se dese. A nagledao sam se tih farova na stotine.

Kod novih, opet je pitanje koliko neki DEPO ili TYC moze da parira OEM faru. Na nekim modelima, imali su ljudi cak problema i da ih upasuju sa ostatkom (pricam za nas pi*ajzle :)).

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, Mihailo92 said:
Meni je izgled na tercijalnom mestu. Bezbednost i pouzdanost (nisu nuzno jedna ista stvar).
Trenutno sam blizi kupovini novih, samo da nadjem jeftinije default_D.gif
Racunam da je to dugorocnije resenje.

Pošto si tako retko savestan (što je meni izuzetno pohvalno), ujutru ću proveriti u programu cene farova za Bravo u Lucasu, pa ću postaviti ovde.
 

Edited by Ivan
Skinuti visestruki Tapatalk potpisi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pokusaj neuspesan :(
Mislim ostaje mala nada da veceras testiram, mada nisam video ikakav efekat ovoga sto sam radio.

Znaci ili novi ili reparacija.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koje je godiste Bravo? Ako su oni sa pocetka produkcije (2007-2008, kojih kod nas ima jedno 80%), vrlo moguce da su spaljene soljice.

Uzmi bre od nekoga jedan balast i sijalicu i probaj, ne kosta te nista. Ako ne pomogne, reparira se/menja i to je to.

4 hours ago, totti said:

ujutru ću proveriti u programu cene farova za Bravo u Lucasu

Ako nekome zatreba info, zamenske maglenke (DEPO, TYC) su im cca 30 EUR. Tako se krecu i kod ostalih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Januar 2008. Verovatno da su spaljene. Levi far je podnosljiv, desni uzaaaaaaas.

 

Iskreno nemam od koga da pozajmim, jedino ako neka dobra dusa sa foruma zeli da pomogne, castim Milku (Don't drink and drive) :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bani na neki FLCS skup nedeljom kod Intera ako ti ne gori. Za 2 min raskacim i montiram kod tebe "CN Light" 4300K, Milku znam ko ce da smaze od publike :D. Samo je pitanje koliko ces moci da vidis razliku oko 19h popodne. Ili mi doteraj balast i sijalicu sutradan :lol: .

A imam i "opitni tunel" :) za stelovanje farova na Vracaru. Pa ako te ne mrzi da skoknes pred kraj radnog vremena, javni mi se na PM.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisu baš neka džabana... pri tome su ovo cene sa rabatom od nekih 10-15% otp.

Na stanju trenutno imaju samo oba TYC za model pre restylinga, sa hrom kućištem.

 

20200701_085412.jpg 20200701_085446.jpg
 

Edited by Ivan
Sredjene slike

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo da se zahvalim Ivanu na pomoci i odvojenom vremenu :)
Ubacili smo njegov xenon i definitivno mnogo bolje radi nego h1.

Juce sam registrovao auto i odmah posle ugradio xenon. Trebao bih da podesim malo bolje, mozda prevashodno da ih spustim, sto cu uraditi ovih dana.
Rezultat je zaista daleko bolje i funkcionalnije svetlo.
Evo kako sam sakrio balaste.

 

Untitled5.thumb.png.05d0346f040f32437ae0f7c3d5898831.png Untitled6.thumb.png.e3f56761c78131b53459f088cbe9e200.png Untitled7.thumb.png.e3d4e814532a72cbb8f1a9b55bb2c78d.png

 

Edited by Ivan
Sredjene slike, skinut TapaTalk potpis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pisao sam vec, gledao sam kod sebe cisto kao opciju - "nece da moze" na obicnom faru ;) . Evo kako izgleda standardni (!230) far odozdo:

 

f80fdc7842299f308daf9d1c70b5.thumb.jpg.d9863385a8fd180ef65ca12b9b2e5430.jpg ff21dd9549d1875eaa9b31618ecc.thumb.jpg.287537ebec2abf744c48674628d590bc.jpg

 

Dok fabricki xenon (230) ima mesto za pricvrscivanje balasta i prorez ka unutrasnjosti fara:

 

69d6f7e44b4aa06d596af0098dbe.thumb.jpg.038a02cc6c7b8f83dc32c54b52499b35.jpg LAMPA-FIAT-BRAVO-II-2-XENON-LEWA-PRZEDNIA-CIEMNA-Numer-katalogowy-czesci-51877888.thumb.jpg.c1321eb28ad6868e14963ba183e10d81.jpg 8fd8b1ce4a719a3e3de7110e9555.thumb.jpg.a7742d5fd82190c4ca4a81a9bb1deeea.jpg

 

Po meni, iz skromnog iskustva voznje istih od 12 godina - sa trenutnim stanjem, nema potrebe preterano sakrivati balaste, pa samo sebi eventualno otezavati posao ako nesto treba da se zameni (moj slucaj na Stilu). Mesta na Bravu ima koliko volis, dovoljno je naci neko mesto cisto da se sklone da ne smetaju zajedno sa instalacijom i da nisu na udaru vode, a da su opet lako dostupni. I ako krenu da trkeljaju i kontrolisu - iz aviona se vidi da kod aftermarket instalacije nema prskalica farova, bljesnu kada se upale posle stajanja, vidi se po boji svetla, nema autonivelacije... Znaci da se provuces samo sa sakrivenim balastima - nema sanse. A opet bolje da su na dostupnom mestu jer pri (potencijalnom) trkeljanju, za minut vracas sve na fabricku situaciju (kao sto su pojedini arcili sopstvene nokte kada su skidane folije) i nema slanja na KTP. Bilo je neke price ranijih godina, da Madjari prave problem, opet zamenis za minut. Isto vazi i za eventualni kvar, zamenu, balasta, sijalice... Na kraju krajeva, kontrole na putu kod nas nema, pogotovo sto je ovo projektorski far.

@Mihailo92

Nema na cemu, covece, jos jednom ;) . Bilo mi je drago da se upoznamo i razmenimo koju i uzivo. Rekoh ti da prvo probas samo sa xenon sijalicom. Ako ti vrsi posao - najlakse, najjeftinije i pun gas... Ako ne, ide konverzija na drugi projektor, a xenon set ti svakako ostaje i za taj "novi" far.

Pametno sto si napravio metalne nosace. Instant-strucnjaci pricvrste to onim nikakvim vezicama koje dodju u kompletu, a koje se ne retko od toplote raspadnu, pa sam vise puta vidjao balaste koji su padali po motornom prostoru, ne daj Boze da proleti gde ne treba. Tip iz licnog iskustva - proveri samo ovaj vozacki balast, da se slucajno na njega ne sliva voda sa krila ;) .

Ako zatreba pomoc za stelovanje, slobodno se javi da opet otvorimo "opitni tunel" - imam i onu liniju po duzini koju sada nismo koristili. A video si i sam da je prosto kao pasulj, samo treba malo iskustva i da znas sta da gledas. A takodje si video da bilo kakva od tih ultra-mega-giga-130% sijalica sa vlaknom, nije ni blizu kvalitetom snopa iole dobroj xenon sijalici. Slicno vazi i za ove narodne LED aftermarket. Pretpostavljam da si uzeo 4300K, nadje li kod Bojana ili na drugom mestu?

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod Bojana, cnlight sijalica, neki drugi proizvodjac balasta.

Za vodu se tu i ja malo brinem, ali moram proveriti danas.

Hvala puno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 minutes ago, Mihailo92 said:

neki drugi proizvodjac balasta

Ne vidim sa slika... Imaju li onu dodatnu crnu "kutijicu", na liniji konvertovanog napona (izmedju balasta i xenon sijalice)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam jos jedno pitanje, al je uobicajno...za farove,bas su losi,tj projektori su uzas. Sta je najpametnije raditi?! Novi projektori,farovi ili....?!

 

Edited by Ivan
Prebaceno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ili zamena sočiva ili novi originalni far. Ovi zamenski su em skupi em nisu taj kvalitet kao originalni. Naravno, staviti ksenone posle zamene projektora

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Turiš nove projektore i Bog da te vidi

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, pablojoks83 said:

za farove,bas su losi,tj projektori su uzas. Sta je najpametnije raditi?! Novi projektori,farovi ili....?!

Vrati se par postova iznad, vec kod par kolega sam ustedeo lovu za reparaciju farova ;)

Ako je Bravo mladji (od restyle pogotovo) - velika je sansa da su projektori sacuvani. Moja preporuka je uvek da se prvo pokusa sa ugradnjom xenon seta. Svakako je to opet H1 sijalica, koju ces moci da iskoristis i ako budes radio reparaciju i ubacivao npr. Morimoto Mini H1 projektor. Ako pije vodu - odlicno, i kod mene i kod jos par ljudi su samo sa tom konverzijom dobijeni vrlo dobri rezultati i sasvim korektan snop.

Ako je auto sa pocetka produkcije, ako su farovi prilicno korisceni ili npr. nisu imali poklopce ili su soljice spaljene - onda verovatno ne gine reparacija farova. Ono sto mene jedino odbija od toga je sto sam vidjao prilicno aljkavih radova - od loseg zatvaranja farova, kasnijeg ulaska fine prasine, pojavljivanja vlage, lose rotacije projektora, loseg kvaliteta projektora i njihovog "spaljivanja" i pojave magle sa unutrasnje strane fara, pa sve do lomljenja nosaca :) . Zato bih uvek pokusao da prvo iskoristim fabricki projektor i ubacim xenon. Pa tek ako je stanje bas toliko lose da ni to ne pomaze, onda neminovno otvaranje i reparacija kod nekog proverenog (ako ne radis sam).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stavio sam ksenone na novi bravo pre 2-3 godine, i poslednjih 6 meseci su mi farovi bili katastrofa nista se nije videlo nocu. Tako da sam otisao kod majstora i zamenio projektore, sada se nocu vidi savrseno.

E sad imam pitanje, da li su projektori izgoreli tako brzo (po meni je 2 godine brzo) jer su non stop i danju bili upaljeni, ili je mozda moguce da je ulazila vlaga/prasina u far?

 

Izvinjavam se ako sam promasio temu prvi mi je post do sada sam samo citao na forumu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na koji način su ti farovi bili katastrofa ? Da li su oksidirali, požuteli, izbledeli ? Ako su oksidirali (žuto ili pobeleli) sa skramom na spoljnom delu farova - to si mogao ispolirati. Ako su projektori izgoreli, to hoće jer su generalno lošijeg kvaliteta + što je kratko svetlo uvek upaljeno kod nas zbog zakona i što Bravo nema fabrički led dnevno svetlo. Ako je blago izbledeo iznutra i postajalo intenzivnije, da li si/nisi stavio plastični - gumeni poklopac pozadi gde ulazi sijalica ?

 

Druga stvar, farove verovatno nisi dobio nove, već polovne sa autom, te sumnjam da bi zamenski tako brzo crkli i da su novi. 

 

Pošto je projektor crkao - mogao si uraditi samo zamenu istih (morimoto 2,5" ili 3" pasuju bez problema za cenu manju od oba nova fara), ako je ostatak fara bio dobar, što si i odradio. To je jedno od najjeftinijih rešenja. Dodatno, xenon emituje malo veću temperaturu od halogene, te možda i to ima uticaja.

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

5 minutes ago, ISV_01 said:

Na koji način su ti farovi bili katastrofa ? Da li su oksidirali, požuteli, izbledeli ? Ako su oksidirali (žuto ili pobeleli) sa skramom na spoljnom delu farova - to si mogao ispolirati. Ako su projektori izgoreli, to hoće jer su generalno lošijeg kvaliteta + što je kratko svetlo uvek upaljeno kod nas zbog zakona i što Bravo nema fabrički led dnevno svetlo. Ako je blago izbledeo iznutra i postajalo intenzivnije, da li si/nisi stavio plastični - gumeni poklopac pozadi gde ulazi sijalica ?

Pa na nacin da se nocu nista nije videlo. Inace spoljne delove farova sam sam polirao pre godinu dana i i dalje su savrseni. Problem je bio sto su projektori izgoreli, pre mesec dana sam ih zamenio i sada je sve ok.

 

7 minutes ago, ISV_01 said:

Druga stvar, farove verovatno nisi dobio nove, već polovne sa autom, te sumnjam da bi zamenski tako brzo crkli i da su novi. 

Verovatno su zato projektori i otisli tako brzo jer nisu novi, nadam se da ce ovi novi potrajati. Razmisljao sam da budzim neko dnevno svetlo da bih stedeo ksenone preko dana ali sam odustao ne volim budzevine.

9 minutes ago, ISV_01 said:

Pošto je projektor crkao - mogao si uraditi samo zamenu istih (morimoto 2,5" ili 3" pasuju bez problema za cenu manju od oba nova fara), ako je ostatak fara bio dobar.

To sam i odradio, ne znam da li su stavljeni morimoto ali sada sijaju isto kao i pre 3 godine kada su prvi put stavljeni ksenoni.

Share this post


Link to post
Share on other sites
57 minutes ago, ISV_01 said:

xenon emituje malo veću temperaturu od halogene, te možda i to ima uticaja.

hmm... ovo mi bas nije najjasnije. Veca je temperatura boje koju emituje ksenon, ide ka belom/plavom/ljubicastom delu spektra boje ali toplota kao toplota koju emituje ksenon sijalica je manja od toplote halogene sijalice. 

Koliko znam, na fiatu bas stradaju solje projektora zbog toplote halogene sijalice, tj nagore. 

 

Prilog u tome da su ksenon/led hladni izvori svetlosti ide i to da moraju imati i prskalice za pranje farova, sto zbog prljavstine sto zbog leda u zimskim danima jer ksenon svojom toplotom ne moze da otopi led sa fara dok halogena sijalica moze. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...