Jump to content
FAS Goran
marezos

Fiat Grande Punto - promena fabričkog CD-a

Recommended Posts

Planiram da zamenim postojeci cd player (grande punto 2006) jer je izgreban, i rezanje audio cd-ova je ogromna gnjavaza.  U obzir dolaze dve opcije. MP3 player od evo modela(ili random proizvodjaca), ili neki dvd player sa npr e-baya ili alibabe. Ono sto me interesuje je u slučaju ugradnje playera koji nije original da li gubim komande na volanu? I koja su vaša mišljenja šta da uzmem... MP3, dvd (do 100e), razmišljao sam i o aux kabelu...?

 

Ako postavljam dva puta istu temu izvinjavam se. Ne mogu da skontam da li sam uspešno objavio prvu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najlogicnije je uzeti original mp3 player radio za grande punta, fizicki je nemoguce ugraditi mp3 player od punta eva...

Ili usb emulator na tvoj postojeci...

U svakom slucaju ces se odvojiti od 40+ evra za iole pristojan kvalitet zvuka...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislio sam da player od eva odgovara starom grande puntu... Problem je sto je moj fabricki player, kao i svaki drugi orignal podrzava samo audio cd-ove... Ostaje opcija nadogradnje usb-a... Glavno pitanje da li gubim komande na volanu ako uzmem neki player da nije original...?:unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste, isto izgledaju samo mp3 kosta vise, u ovom slucaju 60 eura, mada moze da se nadje i jeftinije, vidi po oglasima, zovi Sabac i Loznicu bez obzira sto nisu naglasili da imaju radio, okreni i pitaj sve oglase koji imaju delove za grandea u ponudi...

Da, dugmice mozes da repariras, vec sam pisao na tu temu ovde na forumu, samo potrazi...

Edited by lufti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo svima. Pre par meseci kupljen GP 1.4, i na red dolazi zamena fabrickog radija. Na radiju je pri kupovini pisalo "Cancheck", a ja naivan mislio da je samo dovoljno ukucati neki kod... kasnije zakljucim da prilikom vadjenja radija ne postoji fioka/kutija ili slicno. Moje prvo pitanje-da li ima nade da se sadasnji plejer osposobi (stojao je ukljucen neko vreme, ne ispisuje mi: Enter code, samo Cancheck)

Drugi pitanje: zeleo bih da kupim neki plejer sa usb/aux/sd ulazima, ali pre toga, sta tacno da jurim oko kupovine te fioke u koju bi mogao da se stavi plejer koji budem kupio?

 

20200308_192958.jpg 20200308_192628.jpg

 

 

 

Edited by neshaoct
sređene slike by Ivan / prebačena tema

Share this post


Link to post
Share on other sites

  

4 hours ago, el.shone said:

da li ima nade da se sadasnji plejer osposobi (stojao je ukljucen neko vreme, ne ispisuje mi: Enter code, samo Cancheck)

Nefunkcionalnost radija nema veze sa kavezom. Vec sa nivoom opreme, tj. mogucnoscu da je neka niza i da auto nije isao sa fabrickim radijom u opremi. Samim tim, na ISO A konektoru nece biti linija za CAN A i CAN B magistrale. Sto dalje implicira da radio uredjaj ne moze da se poveze sa Body Compom, a dalje da ne nudi opciju da se unese Code i radio na taj nacin upari sa BC. Na isti nacin (preko CAN magistrala) se vrsi razmena podataka izmedju radija i vozila - tj. preko njih rade i komande sa volana, ispis podataka sa radija na instrument tabli, dimming osvetljenja, itd...

Opcija 1 je da se na fabrickom radiju skine provera koda. Opcija 2 je da se na ISO A konektor dovuku CAN magistrale (ako hoces fabricki radio i sve funkcionalnosti). Meni je on uvek estetski i funkcionalno OK opcija, ako se ostaje na Single DIN uredjaju, a uvek kasnije mozes da dokupis MicrloLink ili neki slican digitalni emulator CD sarzera. Cime dodajes USB+MP3+BT funkcionalnosti, a ostaju u funkciji komande na volanu i sve pomenuto.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan 

Hvala na informacijama.

"Opcija 1 je da se na fabrickom radiju skine provera koda"- kako ovo mogu da uradim?

Bilo bi ok da mi proradi dok ne nadjem odgovarajuci digitalni emulator kojim bih zamenio fabricki radio.

takodje, volan nije multifunkcionalni, mada to ne menja stvari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je i bez MF volana, onda vrlo moguce da nije fabricki isao ni sa radijom.

Mozes da slikas ISO A konektor. Ne ISO B sa 8 linija za zvucnike koji se sada vidi na slici. Nego taj ispod njega, takodje sa 8 mesta (moguce da ce imati samo 2 kabla, crveni i crni).

Cisto da proverimo i to. Ako nema CAN linije, a neces da ih provlacis, moraces da odneses radio do nekog elektronicara da ti dekodira, to je cca 10 EUR.

Ako planiras da menjas uredjaj sa nekim aftermarket, onda ti je dekodiranje cisto bacanje para. Nisu sad neke pare, ali isplati se ako hoces da zadrzis taj fabricki. Pod digitalnim emulatorom sarzera sam mislio na neki Microlink, XCarLink, Yatour emulator... Koji se kaci na Mini ISO konektor i emulira CD sarzer, a u stvari dobijas USB/MP3/AUX/BT. Pogledaj na netu, imas dosta toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako uzimas novi radio samo zbog aux, bluetooth i sd kartice to po meni nema smisla, to sve mozes da prikacis na trenutni radio za 2$. Ja bih pre ulozio u zvucnike, jer ovaj trenutni salje sasvim dobar zvuk
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za kvalitet/ispravnost zvucnika jos ne znam, nisam imao mogucnost da ih testiram, nemam kako :D

Koji vid povezivanja predlazes, koji proizvod? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan

Ne znam da li ove slike pomazu?

 

20200315_142353.thumb.jpg.d292b3f2f22ec001ea9dfe2ca44624cb.jpg 20200315_141605.thumb.jpg.c2a075e2bdef283803b774f67a480746.jpg 20200315_142754.jpg

 

Edited by Ivan
Skinut nepotreban citat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno. Dobro sam pretpostavio, tj. vazi sve ono sto sam ti vec napisao u prvom postu. Auto je verovatno u najnizem paketu opreme (neki Activ npr.) i nema CAN magistrale na ISO konektoru radija. Tj. fabricki nije predvidjena opcija originalnog radija (sto naravno ne znaci da se to ne moze prepraviti :)).

Vidi se i na ovoj tvoj slici da te linije fale u ISO A delu. Na pinu A1 fali CAN B, a na pinu A3 fali CAN A magistrala. Docrtao sam, pa pogledaj:

 

b.thumb.jpg.8e77919cb635b4864ce4c6c00d613b4d.jpg

 

Kao sto rekoh - trenutno nema mogucnost da se poveze na Body Comp, uz sve sto to dalje implicira (nemogucnost unosa koda, rada, nema veze sa ostalim uredjajima na CAN mrezi). Moguce solucije smo ti takodje naveli, na tebi je da izaberes sta ti odgovara.

2 hours ago, el.shone said:

Za ispravnost zvucnika jos ne znam, nisam imao mogucnost da ih testiram, nemam kako

Zvucnike, tj. njihove linije mozes banalno da testiras ako par pinova za svaki (LR, LF, RR, RF) u ISO B konektoru spojis na bateriju od 1.5 ili 9V. Ako je linija ispravna, cuje se sustanje/krckanje zvucnika.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa imaš više opcija, ja imam uređaj koji je povezan direktno sa radiom i ide kroz kasetu, u njega mogu aux i sd karticu, pošto mi je to dosadilo, naručio sam bluetooth sa Aliexpressa koji je drugar testirai i odličan je, takođe imaju isti ti BT uređaji koji imaju u sebi SD karticu i ulaz za aux, on se stavlja u upaljač. Treća opcija je samo AUX koji ide direktno iz radia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se doradjuje fabricki radio - zica je zica :) , ko trazi iole kvalitetan zvuk. Znaci uglavnom neki digitalni emulator CD sarzera, na Mini ISO konektor, najjeftiniji je domaci MicroLink. Ali to i kosta malo vise (35-40 EUR).

Sva ova resenja za par $ su koliko para, toliko muzike. Uzeo sam matorom BT FM transmitter koji je ovde oko 30 EUR (preko Alija ga platio oko 10 EUR). Stvarno ima gomilu funkcionalnosti - veliki ekran, pustanje MP3 muzike sa SD kartice, USB, AUX, listanje po folderima... Takodje pustanje muzike preko BT, handsfree pozivi... Iako je zvuk mnogo bolji nego jeftini FM transmitteri, opet se u nekim situacijama minimalno primeti neizbezan sum. Koga na kablu jednostavno nema.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala vam na predlozima. S obzirom da sam laik u ovoj oblasti, jos jedno pitanje: ako bih hteo da aux kablom povezem npr. telefon- gde bi mi bio izvor (ulaz) AUX kabla?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Edit: Da li je ovaj tip AUX kabla pogodan za prethodne predloge?

 image.thumb.png.d427a23bb7b42f59d21105e15c95358d.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da sam na tvom mestu, prvo bih odlucio sta hocu ;) , tj koji Headunit.

 

1. Ostavljas fabricki radio (a auto nema CAN magistrale u ISO konektoru):

    a.) potrebno je generisati Code (za Blaupunkt mozemo da probamo free, preko online dekodera); CAN linije (2 kabla) se dovlace sa nekog drugog Node (cvora, uredjaja) u ISO A konektor radija; kada se uradjaj upari sa BodyCompom, moguce da ce blinkati kilometraza i da ce dijagnostikom morati da se uradi Proxy Alignment. Kada se sve to odradi, dobija se fabricka postavka (rade komande sa volana, ispis podataka sa radija na boardu, dimming)...

    b.) ako neces ovo iznad i ne treba ti komunikacija sa BodyCompom - radio se dekodira kod elektronicara, cca 10 EUR; radio onda funkcionise kao zaseban uredjaj, bez komunikacije sa ostalim sistemima i pomenutih opcija;

    c.) u oba slucaja kasnije ces za dodatne funkcionalnosti (MP3, USB, BT, handsfree) trebati da dokupljujes dodatne module. I to zavisi od toga sta trazis - kvalitetnije stvari kostaju, a imas resenja i za par $.

 

2. Stavljas aftermarket uredjaj - vrlo verovatno da svu instalaciju vec imas u ISO A konektoru (uglavnom su dovoljni stalan napon, napon sa kontakta i masa); U tom slucaju ne treba da razmisljas o AUX, USB, BT - danas krsteni uredjaji vec sve to imaju implementirano.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potrebna mi je pomoc kupio sam JVC radio a u mom ountu je bio neki stari pionir sad treba povezati zice.

Zanima me ima li neko shemu zica za radio u grande puntu od original instalacije da znam sta sa cim da povezem.

 

Edited by Ivan
Spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Nenad76

Tema je spojena sa postojecom. Na ovakvom forumu koji postoji vise od decenije ne pita se da li neko ima - nego gde mogu da nadjem ;). Salu na stranu, da probam da pripomognem. ISO B konektor je uvek isti, sa 8 zica za zvucnike.

 

Sto se tice ISO A konektora, na tvoje pitanje bih odgovorio pitanjem :) 

- Da li auto ima samo pripremu za aftermarket radio? Tada u ISO A konektoru nema CAN magistrala, a postoji stalni napon na A4, napon sa kontakta na A7, dimmer na A6, napajanje antene na A5 i masa na A8. Tj. vazi ova sema:

 

priprema.thumb.png.2b42ebd7f0068f6ffcb17127b5b45b31.png

 

- Da li auto ima pripremu za fabricki radio? U ISO A onda imas CAN magistrale (CAN B na A1 i CAN A na A3), stalni napon na A4 i masu na A8. Ova sema:

 

199003058.thumb.png.df7a38ff5e47062b9dba862076ebdfe2.png

 

- da li auto ima HI-FI uredjaj (woofer)? U tom slucaju sve isto kao na semi iznad, uz dodatni pin A5 za pobudu woofera, ova sema:

 

199003565.thumb.png.62df9cf4d6c635eca580fa933cd8a62b.png

 

Kada vec postavljam seme, ako nekome zatreba za Blue&Me - idu jos dodatni Mini ISO konektori:

 

199004340.thumb.png.0ac2be10ba120e5434f011dfeb231bf5.png

 

Napomena: ovo je sve za Grande Punto. Za mladje verzije, treba proveriti seme za Punto Evo (2009-2011) ili Punto MY2012.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slikao sam pa ti saljem ja sam duduk za elektriku  samo me zanima koja boja sa kojom ide 

 

15892949777532800324502285616431.jpg 20200512_163950.jpg

 

Edited by Ivan
Ne citiraj prethodni post ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne igraj se! 

Spalićeš  audio uređaj a možda i mnogo više! Daj nekom crvenu i bez brige si. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...