Jump to content
FAS Goran
debelizmaj

Gde staviti TAG - sve o elektronskoj naplati putarine (ENP)

Recommended Posts

Lepak nije stigao na kraju. U lidlu se pojavio bio dvostrani lepak za lepnjenje spolja pa nije osetljiv na temp razlike. Drzi kao blesav i na 40c i na minusu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uvodi se novi sistem naplate putarine

 

64959-autobahn.jpg

 

Do kraja septembra očekuje se uvođenje zajedničkog sistema elektronske naplate putarine ''Otvoreni Balkan''. Evo koje izmene donosi.

 

Sistem elektronske naplate putarine na auto-putevima zemalja članica Inicijative Otvoreni Balkan u fazi je testiranja, saopštilo je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. ''Do kraja septembra krećemo sa upotrebom jednog TAG-a između Srbije, Severne Makedonije i Albanije. Bilo koji korisnik ETC naplate u bilo kojoj od tih zemalja moći će samo sa jednim TAG-om da plaća putarinu, bez zaustavljanja ili kupovine bilo kakvog dodatnog uređaja ili kartice u zemljama u kojima nije njegovo vozilo registrovano'', izjavio je ministar Momirović. Kako je ranije najavljeno, novi sistem naplate je trebalo da počne sa primenom tokom avgusta, a vozači praktično treba da dođu na pumpu i da traže da im TAG uređaj bude Open Balkan. Pritom je bitno i da preko servisa Puteva Srbije registruju svoju platnu karticu, a inicijativa podrazumeva da putarina sa ovim TAG-om putarina bude jeftinija za 5% i u Srbiji, i u Albaniji i Severnoj Makedoniji, kazali su u junu u JP ''Putevi Srbije''.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš sam juče komentarisao ovo interno ovde. Super inicijativa ali koji % ljudi ide za Albaniju i koliko je Albanije pokriveno autoputem?

Za Makedoniju podržavam i tu nema zbora, odlična stvar ali za Albaniju nije da nam treba. Umesto da smo se umrežili sa Mađarima, Hrvatima, čak i sa BiH i CG, gde veći % ljudi ide, nama je bitna Saranda...?!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

HRV treba prvo da unutar sebe reguliše jedan TAG. :D

Mis'im, i kad bi imali jedan TAG za sve njihove autoputeve opet to ne bi sa njima moglo da se dogovori, a kamoli što ni to nisu još sredili. Oni su to dosta davali u koncesije i onda svaki koncesionar za sebe naplaćuje putarinu.

 

Quote

U Hrvatskoj postoje četiri uprave autoputa:

  • Hrvatske autoceste - HAC, (Zagreb - Split - Ploče, Bregana - Zagreb, Zagreb - Lipovac, Zagreb - Goričan)
  • Udruženje ARZ (Rijeka - Zagreb, Rupa - Rijeka, Krčki most)
  • BINA (Istra + Učka)
  • AZM (Zagreb - Macelj).

ENC kartica - vredi za HAC i ARZ operatere (Rupa - Rijeka - Zagreb autocesta, most Krk, Zagreb - Split - Ploče, Bregana - Zagreb - Lipovac i Zagreb - Goričan). Kartica se može kupiti na naplatnim kućicama.

BINA ENC - važi na autoputu u Istri i tunelu Učka. Kartica se može kupiti samo u upravnim zgradama BINA Istre u Umagu, Puli i Učkoj.

Korisnici ENC kartice (HAC ili ARZ) moraju otvoriti novi račun da bi mogli koristiti istu ENC karticu na autoputu u Istri, na koji će moći preneti novac samo za korišćtenje ovog autoputa. To se može učiniti samo u upravnim zgradama BINA Istre, u Istri. Isto se odnosi na sve vlasnike BINA ENC kartic, koji treba da otvore novi račun u administrativnim zgradama HAC-a ili ARZ-a.

SMART AZM - kartica je validna samo na autoputu Zagreb - Macelj (Gruškovje). Možete je kupiti na naplatnim stanicama na ovom autoputu.

Mada sad nešto gledam... izgleda da ipak imaju jedan TAG za skoro sve autoputeve osim na Istarskom ipsilonu, autoputu kojim upravlja Bina.

 

 

Edited by neshaoct
dopuna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se neko seca što se tiče zadnjeg sajma automobila u Beogradu da li je bilo nekog konkretnog popusta za kupovinu TAG a ili  je to bilo simbolično. Planiram da uzmem TAG pa reko da li da sačekam sajam ili ne. Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od prosle godine su Grci uveli TAG koji daju besplatno uz minimalnu dopunu od 20 ili 30e
Za one koji idu dublje u Grcku je veoma zgodno ima cak i neki simbolicni popust
Makedonski TAG postoji vec godinama i isti je kao i nas tj Grcki tako da pasu  na isti nosac
Grcki i Makedonski imaju mogucnost online dopune tako su zadrzavanje na rampama i gubljenje vremena svedeni na minimum

Jedino nasi naplacuju uredjaj zestoko ali meni nije cena bitan faktor vise mi znaci usteda vremena
Npr od Beograda do Atine ima 17 naplatnih rampi i da se na svakoj zadrzim po 5 minuta eto znacajne ustede u vremenu

Meni se cini da ukoliko nije isti registarski broj na TAG-u i na kolima sistem kontrole prosecne brzine ne radi
Jurcao sam svesno po Milosu Velikom pre vise od 6 meseci i nikada mi kazna nije stigla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valjda ce se od naredne sezone moci koristiti i nas tag kod Makedonaca. Bilo je neke price oko integracije. 

 

 

Koliko mi secanje sluzi, na sajmu turizma ne bude jeftiniji tag vec bude promocija, tipa 1000 dinara bude uplaceno na tag koji kosta 2000 dinara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neće više biti potrebe za dopunjavanje TAG-a, plus mogućnost upotrebe istog TAG-a u SRB/NMK/ALB, jer:

 

Početak rada web servisa za Elektronsku Naplatu Putarine

 

putevi srbije.jpg

 

Javno preduzeće ''Putevi Srbije'', obaveštava javnost da počev od petka 30.12.2022. godine, pušta u rad web servis za elektronsku naplatu putarine. Servis će u početnoj fazi funkcionisati na teritoriji Republike Srbije i isti će biti dostupan isključivo fizičkim licima. U narednoj fazi, na osnovu do sada ostvarenih pregovora, očekujemo pristupanje zemalja regiona, tako da će elektronska naplata putarine uskoro funkcionisati kroz istu platformu u više zainteresovanih zemalja. To će omogućiti svim korisnicima da sa istim TAG uređajem prolaze kroz više zemalja učesnica zajedničkog projekta povezivanja elektronske naplate putarine u regionu.

 

Da biste postali korisnik elektronske naplate putarine kroz jedinstvenu plaftormu za elektronsku naplatu putarine, potrebno je da posedujete TAG uređaj (postojeći ili novo kupljeni) kao i platnu karticu (debitna/kreditna, mastercard, visa, maestro). Korisnicima će se, nakon korišćenja određene deonice autoputa, izvršiti automatska naplata putarine sa registrovane platne debitne/kreditne kartice. Detaljno uputstvo kako postati korisnik web platforme za jedinstvenu elektronsku naplatu putarine, možete preuzeti sa internet prezentacije JP ''Putevi Srbije'' klikom OVDE. Navedena usluga će u početnoj fazi biti dostupna na prodajnom mestu JP ''Putevi Srbije'' u Ustaničkoj ulici 64/5 svakog radnog dana u vremenskom periodu 07-22 časa. U narednim fazama usluga će biti proširena kroz postojeću distributivnu prodajnu mrežu za elektronsku naplatu putarine.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

postpaid naplata postoji vec vise godina.

a ovo naplacivanje u mkd/alb valjda ce proraditi pre nego ono da mozemo sa lk u tursku

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima li još neko prblm da mu se TAG ne očitava kroz šoferku? Kako i da li uopšte postoji rešenje?

 

To su one šoferšajbne (pretežno francuskih proizvođača - PRC) koje imaju grejače i/ili su foto nešto, protiv zaslepljivanja dugih farova iz susreta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sutra kreće sajam turizma pa ako neko sazna ili čuje nešto što se tiče tag uredjaja ako možda bude neka akcija,nek javi. Mojima sam uplatio letovanje još u novembru pa nemam neku potrebu bas na sajam da idem,osim ovo za tag i ako bude moralo samo na sajmu da se uzme. Hvala

Edited by dach@

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sto bi se cimao na sajam samo zbog TAG-a? Mozes ga poruciti preko aplikacije ENPay. Na kucnu adresu ti stize u roku od par dana, ceh je oko 2000-2500 din. 

Registrujes se, vezes za racun i samo gas. Dva puta mesecno je obracun i tada naplacuju putarine, automatski skidaju sa racuna. TAG lagano mozes iz auta u auto prenositi. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam zvao na više mesta i niko ništa nezna za bilo kakav popust da je vezano za sajam. Jedini popust je za postpejd ili vezano za račun pa tako tag dodje 200-300 dinara jeftiniji. Ako i ne bude sada čekam sajam automobila i ovako kažu da će izlaz kod Lajkovca sa auto puta biti zatvoren do maja, rade neki kružni tok

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako nećeš da platiš, sipaj gorivo na Eko pumpi, skupi bodove i uzmi uređaj za Dž!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zna li ko koliko dugo traje ENP tag u praksi? Ja ne mogu da se setim kada sam ga porucio, ali ima sigurno vise od dve godine.

Sto se tice upotrebe, mislim da je postpaid zakon, ne razmisljas da l si dopunio uredjaj ili ne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tag ne radi zbog UV zastite soferke koja u sebi sadrzi neki metal prepoznacete po tome sto soferka ima ljubicasti odsjaj spolja problem primecen na francuskim vozilima. Resava se jedino menjanjem soferke

Otimacina kao i sve kod nas u Makedoniji i Grckoj daju TAG besplatno, malo im je sto imamo najskuplju putarinu sto nam ne bi oteli jos malo para

Meni TAG traje vec 5 godina evo na linku vise informacija
https://potrosac.info/novosti/1394-tag-uredaj-za-elektronsku-naplatu-putarine-traje-koliko-traje-baterija-posle-morate-da-kupite-novi

 

Postoji fora i da se zameni baterija pa ko kako hoce

Edited by clockwork_orange

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...