Jump to content
FAS Goran
debelizmaj

Gde staviti TAG - sve o elektronskoj naplati putarine (ENP)

Recommended Posts

Ja u korist tagova mogu da kazem da je extra za firme koje imaju nekoliko desetina tag uredjaja koji mesecno potrose po 70-90,000 na putarine a pre njih je bio veliki problem davati vozacima pare(bonove) za putarine...

Imali smo i mi poteskoca sa reklamacijama i ocitavanjem ali se sve zavrsi na kraju bez problema.

Sve moze mnogo bolje da funkcionise ali je ti sada ovako....neko je sa tim uredjajem prosao tender i briga ih.

Nisu ni pomisljali na uredjaje koji ce registrovati prolaske i na kraju meseca vam dostaviti racun na kucnu adresu....jel sa "pripeidom" mnogo vise para imas sigurnih nego postpaidom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet bih dodao da u svakoj normalnoj zemlji se stimuliše korišćenje taga a kod nas se gleda da se pokopa. 

"Jeftinije" je plaćati radnike po pumpama nego koristiti tag.

A da je dobra stvar, dobra je i korisna. Nikakvih problema nisam imao sa tagom već više sa sistemom i razmišljanjem ljudi koji rade. 

Neko je napisao za naplatnu rampu Banovci. Tamo je uvek otvorena skroz desna traga za ENP i onda ili čekaj ili zaustavna. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najviše bi nam bio od koristi svedski sistem a to je da se putarina nigde ne placa jer Boze moj, sto bi naplacivali putarinu kad su im putevi extra kvaliteta i porez svi redovno placaju. 

 

Inace ne znam da li znate da se u Turskoj za vreme 2 najveca verska praznika ne placa putarina. Zamislite kod nas kad bi za Bozic i Uskrs bila besplatna putarina. :whistle: Ne shvataju da bi na tome sto gube na putarini zapravo dobili na gorivu jer bi masa ljudi otputovala negde van gradova.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma dzaba. Oni uzmu i na gorivu, i na putarini, i na alkoholu, i na kaznama.

Sve kreteni nam vode drzavu, ja pametnog nisam video. Mozda ga i ima, ali ne moze da se istakne od ludaka, lopova i debila.

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Axic said:

 

Inace ne znam da li znate da se u Turskoj za vreme 2 najveca verska praznika ne placa putarina. Zamislite kod nas kad bi za Bozic i Uskrs bila besplatna putarina. :whistle: Ne shvataju da bi na tome sto gube na putarini zapravo dobili na gorivu jer bi masa ljudi otputovala negde van gradova.

 

Prvo nije ti ovo turska, drugo, ne bi narod isao nigde ako je oslobodjen putarine od 150-300-600-700 dinara. Mnogo vise narodu fali od tih par stotina dinara zato i sedi kod kuce i proslavlja praznike. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@beli_Punto Ja verujem da bi jer jedino tad vezu par dana kad ne rade i zeljni su da prosetaju bilo gde jer im svaka promena dobro dodje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proslog petka je bio udes na Bubanj Potoku, koji je bio na samoj rampi jer idioti krenu da voze ENP trakom i kada dodju do rampe vide da ne mogu da prodju i onda na kvarno ulecu u traku koja je za rucnu naplatu i tu se dogodio udes i stajao sam tu na 50m od rampe skoro sat vremena, tek kada se rascistilo oko rampe onda su izasla dva radnika obezbedjena da regulisu saobracaj tj da usmeravaju na drugu naplatnu rampu.Jebo ih ENP i TAG i kojekakve gluposti sto su izmislili , uzimaju ogromnu gotovinu jos te zezaju sto je krajnji bezobrazluk , ne znam kako ih iz EU ne pritisnu da uvedu vinjete i da se prolazi bez zadrzavanja , kupis na pumpi onu koja ti odgovara zalepis i vozis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Traka za ENP pocinje mislim pre rampe 1300m i postoji semafor tj onaj ogromni displej sto je sasvim dovoljno ali ne vredi kada niko to ne postuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bas kao sto Markoni rece, sve lepo pise na kilometar i vise pre naplatne nego svako pokusava da se ugura kad je guzva ne bi li sto pre presao.

 

np.JPGnp2.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

To mora fizicki da se odvoji, jedino tako mozes da sprecis neuke

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neko pomenu u prethodnim postovima postpaid sistem. Ne znam jel on postoji za fizička lica ali za firme postoji i kada sam pitao za uslove tražili su mi bankarsku garanciju u visini nekoliko hiljada €. Kad se "tad" nisam šlogirao :D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iz EU ne mogu da ih nateraju na vinjete, jer ne mogu ni sve svoje članice da nateraju na iste.

A verovatno su i ova naša goveda svesna da je pola njih ne bi ni plaćalo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada sam ga kupio, nisam ga odmah zalepio, baš da bih mogao da proverim da li može da se stavi tu pored retrovizora. Kada sam bio u blizini rampe, držao sam ga u ruci dok sam prebacivao u drugu. Sa menjača ga je očitao :)

Sada mi je sa leve strane retrovizora i radi bez greške. A čim sam prvi put krenuo da vozim sa nijm zalepljenim skontao sam da je bolje bilo da sam ga zalepio sa desne strane, ker bi mi tako manje bio u vidnom polju. Ali ni ovako ne smeta, dovoljno je to malo.

Definitivno, preporuka za 500L - sa desne strane retrovizora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja skoro uvek probam kad sam sam u kolima i prolazim sa 80ak bez problema... Izleda da može i brže ali nisu sve rampe na istoj udaljenosti od kućice tj. senzora tako da...

 

I pre par meseci su obeležili žutu ENP traku na naplatnoj rampi NS-BG  :animier:

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, PremieRacing said:

I pre par meseci su obeležili žutu ENP traku na naplatnoj rampi NS-BG  :animier:

 

Džaba što su obeležili kad ima pametnjakovića koji stanu da plate putarinu. Pretprošli put kad sam išao jedno 4 vozila bilo ispred mene, lepo sija ENP i likovi se prave ludi i stanu. Ja kad dođem do njega džaba, blokiraju me iza i ne možeš nigde. Onda ovaj iz kućice trči napolje/unutra da naplati. 

A policija tu stalno, makar neku kaznu da napišu ili da ga zaustave, opomenu... Oni ništa...

Uglavnom, dosta ljudi je bezobrazno u saobraćaju i misle da oni imaju pravo i da su u pravu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kome je istekla garancija, ovako se to radi :D

 

Nisam još stigao da probam...

 

Ma u ponedeljak ima da pišti samo tako.... Da peva :D

 

WP_20170728_11_16_01_Pro.jpgWP_20170728_11_16_08_Pro.jpgWP_20170728_11_16_18_Pro.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

@DrBugi

 

Korisno. :whistle::D 

 

----------------------

 

A, izgleda će početi još veća tražnja za TAG uređajima jer oni ne mere prosečnu brzinu na autoputu, klik ovde za detalje:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/74661-najavljen-nov-način-merenja-srednje-brzine-vozača-na-autoputu/&do=findComment&comment=1402090

 

:thumbup: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imali li kraja javašluku?

 

TAG se pokvari pod garancijom - ali morate da doplatite za novi

 

TAG.jpg

 

Obratio nam se jedan vozač koji se požalio na problem sa zamenom TAG uređaja za elektronsku naplatu putarine. Konkretno, pokvario mu se TAG koji je još uvek bio u garanciji - uređaj je zamenjen i po tom pitanju nije bilo problema, ali je bio primoran da doplati oko 630 dinara zato što je dobio noviji, manji TAG. Nije dobio konkretan odgovor zbog čega je prinuđen da doplaćuje iako do kvara starog TAG uređaja nije došlo njegovom krivicom.

Zvanično smo se obratili ''Putevima Srbije'' i dobili sledeći odgovor:

 

''Zakonom o obligacionim odnosima („Sl. list SFRJ“ br. 29/87, 39/85, 45/89-odluka USJ i 57/89, „Sl. list SRJ“, br. 31/93 i „Sl. list SCG“, br. 1/2003-Ustavna povelja), propisano je da prodavac tehničke robe, garantnim listom, garantuje kupcu da će roba u zadatom vremenskom roku ispravno funkcionisati, te da kupac može usled neispravnosti zahtevati od prodavca da izvrši opravku ili zamenu u razumnom roku. Ukoliko prodavac nije u mogućnosti da izvrši opravku ili zamenu (u ovom konkretnom slučaju nema u ponudi isti model uređaja na koji je uložena reklamacija) može kupcu ponuditi nov model uređaja (sa boljim karakteristikama) uz ponudu da kupac doplati razliku u ceni. Ukoliko kupac ne prihvati ponudu, prodavac mu može ponuditi raskid ugovora i povraćaj novca. JP „Putevi Srbije“ nema tehničke mogućnosti da obezbedi model TAG uređaja identičan onom na koji je uložena reklamacija (model uređaja KTC TS 3204_02A se više ne proizvodi), te daje ponudu zamene za novi model TAG uređaja (TRP- 4010) uz doplatu razlike u ceni''.

 

U ovom slučaju, kupac jeste dobio nov model uređaja, mada nije jasno po kojim karakteristikama je bolji. Kupac, tj. vozač u ovom slučaju nije želeo novi uređaj (čak i da ima bolje karakteristike), nije kriv za kvar uređaja, a ipak mora da doplati za uređaj koji koristi isključivo da bi plaćao usluge istog preduzeća, odnosno mogućnost da koristi auto put. Pošto ''Putevi Srbije'' nemaju konkurenciju, nema potrebe da se bore za mušterije, kao što to čine npr. internet provajderi koji vam besplatno daju Wi-Fi ruter (za „vajerles“ internet) na korišćenje i menjaju ga ukoliko se pokvari.

 

Šta kažu u udruženju ''Zaštita potrošača''?

Nenad Bumbić iz udruženja ''Zaštitu potrošača'', koje je i izdavač ''Potrošačkog savetnika'', kaže da Putevi Srbije često isporučuju kupcima uređaje koji su praktično manje funkcionalni nego stari. Uz nove TAG uređaje građani često ne dobijaju držač koji služi da se on postavi na vetrobransko staklo automobila. Da ovo nije beznačajna razlika ilustruje i slučaj Živadina Stevanovića kojem je putarina od Mladenovca do Beograda naplaćena kao da je putovao od Niša do Beograda. Iz Puteva Srbije su u odgovoru za Potrošački savetnik naveli da je sa TAG uređaja skinut najveći mogući iznos jer je Živadin ušao na autoput tako što je na rampi mahao TAG uređajem ispred vetrobranskog stakla, tj. nije u skladu sa uputstvom postavio TAG uređaj na vetrobransko staklo. Postavlja se pitanje kako vozači koji dobiju novi TAG uređaj mogu da ga postave na vetrobransko staklo ako nemaju držač. Živadin tvrdi da je upravo to bio razlog zašto je on „mahao TAG uređajem“. „Niti sam dobio uputstvo, niti sam dobio taj nosač za TAG. Da sam dobio, onda bih video za šta je“, kaže Živadin.

 

Nenad Bumbić ističe da na prodajnim mestima Puteva Srbije vozači mogu da dobiju nosač TAG uređaja koji je namenjen kamionima, ali da nema nosača za putnička vozila. Praktično zbog toga vozači i ne mogu u potpunosti da ispoštuju uputstvo o postavljanju i korišćenju TAG uređaja: "Između ostalog, i zbog toga Putevi Srbije nemaju pravo da naplate zamenu pokvarenog uređaja tokom prve dve godine ako je jasno da uređaj koji isporučuju nema sve funkcionalnosti koje je imao prethodni. Vozači koji se nađu u takvoj situaciji mogu da se obrate udruženjima za zaštitu potrošača, ali nikako ne treba da očekuju da će brzo i lako dobiti novac nazad. Naši zakoni su tako napisani da ako se odgovorni iz Puteva Srbije „zainate“ i ne žele da vrate novac, potrošač mora da ih tuži“. Vlasnici putničkih vozila mogu da na prodajnim mestima traže da im daju nosače TAG uređaja koji su namenjeni kamionima. Zbog drugačijeg ugla vetrobranskog stakla na automobilima i kamionima TAG uređaj će funkcionisati nešto lošije, pa ako vozači dovoljno uspore ne bi trebalo da bude problema pri prolasku kroz naplatnu rampu.

Napominjemo - ako na samom prodajnom mestu nema nijednog nosača, vozači treba da se obrate korisničkom centru Puteva Srbije.

 

preuzeto sa - polovniautomobili.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...