Jump to content
FAS Goran
Bokimaricu

Fiat Grande Punto/Evo - Blue&Me, USB port, proxy problemi

Recommended Posts

Nepotrebno otvorenu temu cemo spojiti sa postojecom.

Najjednostavnije sto mozes sam da pokusas je da resetujes centralu, mada verovatnije je da je crkla. Pisalo se o tome i u Blue&Me temama za druge modele (identicna problematika). Pa moze i tamo da se pogleda pomocu Search foruma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav forumasi,

Molio bih za pomoc. 

Uzeo sam skoro Fiat Evo 2011. godiste. Auto ima ugradjen Blue&me sistem. Posto je bio na nemackom jeziku prebavio sam na engleski i od tada mi izbacuje poruku "no english".

Medjutim, od tad mi ne radi vise ni media player, na ekranu media playera samo pise "voice" i ne reaguje vise na ni jedno dugme. Sta da radim? Kako da resim da mi media player (radio) radi?

Hvala!

 

Edited by Ivan
Spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dons

Nepotrebno otvorena tema je spojena sa postojecom.

Ukratko, Blue&Me uredjaj se "zaglupeo" prilikom update, moguce je iz vise razloga. Resavali smo to vec, pozeljno je da fleska bude sto manjeg kapaciteta, proverenog proizvodjaca. Takodje, moguce je da postoji problem sa konfiguracionim fajlovima kopiranim na flesku.

Imas ovde sve detaljno i o gresci "No English" i o kompletnoj proceduri update, secam se da sam postavljao (doduse radjeno na Bravu):

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/61292-fiat-nuova-bravo-update-blueme-greška-no-english/&do=findComment&comment=1444844

 

A mozes i da procitas celu temu od pocetka i iskustva drugih kolega. Cisto da znas, nevezano za ovo - ako se uredjaj iz bilo kog razloga "zaglupi", mozes da ga resetujes skidanjem kleme sa akumulatora.

Ako procedura iznad ne resi problem, moze se i reinstalirati ceo Blue&Me firmware. Takodje je procedura negde objasnjena na forumu - koliko se secam prvo se ubaci fleska i iscita trenutna verzija na autu. Pa se onda sa tim na Blue&Me sajtu proveri koja je odgovarajuca novija verzija, skida se i instalira u auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dons, imao sam isti slucaj, probaj da ponovis postupak samo sa flesom sto manjeg kapaciteta. Meni je proslo iz drugog pokusaja kada sam iskopao neki fles od 1GB iz 2007. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Grande punto 1.3mjt 2009 usb u kaseti radio mi je sad vise nece sija dole port za usb komande na volanu mi sve radi al usb nece da ucita 

 

Edited by Ivan
Spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

@JocaLV

Blinka li kilometraza na boardu?

Radi li handsfree telefon i glasovne komande? 

Ako je sve to ispravno, proveri vidis li sadrzaj fleske preko boarda i mozes li da startujes pesmu manuelno. 

Ako i to radi, vidi da ti se nije resetovala opcija Autoplay za USB. 

Preporucuje se fleska do 8, eventualno 16 GB, formatirana na FAT32. 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro sam radio proxi na tabli zas sam je menjo tako da ne treperi radio mi je usb od 8gb i odjedanput je stalo radi sve komande i voice fotmatirao sam dosta puta usb na fat32 i nece pokuso sam preko borda sa udjem j usb i pise no media device kako vec

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Resetuj Blue&Me centralu za pocetak? Banalno je, a mozda pomogne.

 

@JocaLV

Nepotrebno otvorena tema spojena je sa postojecom. Mozes da pogledas dosadasnje postove u ovoj, kao i sledecu temu za GP:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/70141-fiat-grande-punto-blueme/

 

Identicne teme u vezi Blue&Me imamo i za Nuova Bravo i jos neke modele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze i tako. A jesi li pokusao da vidis ima li sama centrala na sebi jos jedan USB port? Kod nekih verzija B&M je imalo, kod nekih ne. Pa ako ima, da probas da ustekas u taj port?

Je li ti fleska ispravna, vidis li je na PC? Cini mi se da kod mene u autu blinkne kada se ubaci i pokrene AutoPlay.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To nisam gledo dal ima jos 1 port komp mi cita usb bez problema radio mi je usb najnormalnije i odjedanput je stao kad sam ubacio neke pesme i vratio ga i kraj.

 

Edited by Ivan
Ne citiraj prethodni post

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav, 

 

Kada startujem Blue&me bluetooth opciju na autu uopšte ne pronalazi bluetooth uredjaj na telefonu. Kao da ne postoji. 

Zna li neko sta moze biti rešenje problema?

Fiat (Grande) Punto Evo.

 

 

Edited by neshaoct
spojeno / formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites
47 minutes ago, Nenad898 said:

Kada startujem Blue&me bluetooth opciju na autu uopšte ne pronalazi bluetooth uredjaj na telefonu. Kao da ne postoji. 

Blue&Me nemas sta da startujes, radi odmah po davanju kontakta. 

Sledece sto treba uraditi je iniciranje procesa uparivanja sa Blue&Me modula (glasovnim komandama ili komandama sa volana). Kada se generisani PIN sa BM unese na telefon, proces uparivanja se zavrsava i BM trazi dozvolu za kopiranje imenika sa telefona. Svako sledece uparivanje ce biti automatsko (sa upaljenim BT na telefonu). 

Naravno, sve pod uslovom da Blue&Me radi ispravno (u suprotnom, moguce da postoji neki problem sa BM centralom). 

Imas sve detaljno objasnjeno i u Korisnickom uputstvu okacenom na forumu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem je što mi na telefonu uopšte ne pokazuje Bluetooth uredjaj, kao da ne postoji. 

Hvala svakako iscitacu sutra sve sa foruma pa cu probati. 

 

 

Edited by neshaoct
ne citiraj post koji je ionako odmah iznad. Imaš opciju reply to this topic, ili skroluj do kraja stranice i videćeš editor za kucanje postova.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pokusaj ono sto sam ti napisao, da iniciras proces uparivanja sa Blue&Me.

Takodje, da li ispravno radi Media Player preko USB fleske i glasovne komande (sve tri stvari su sastavni deo Blue&Me). Pa ako imas problem, pisi da vidimo sta dalje. Moguce da bude neki bug sa centralom, pokusati njen hard reset, a nije redak slucaj ni da (ne daj Boze) rikne. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema na cemu.

Pozdrav i tebi, a slobodno se ukljuci u druzenje na forumu, navrati na klupska okupljanja...

Da ne budemo tu tek sa svojim sledecim problemom ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo svima,

novi sam korisnik Fiat vozila, prvi put se susrećem sa Blue&Me sistemom.

U pitanju je Fiat punto, 2012 godište. Pokušaću ukratno da vam opišem šta sam pokušao i šta me sve buni.

Uputio sam se da je flesh potrebno formatirati na način FAT32, flash je 16gb ako je to bitno. Međutim ništa se ne dešava, stiskao sam i media dugme međutim on samo prebaci na AUX. Reko ajde da povežem u taj USB port kabl od punjača telefona da vidim da li će da ga puni, međutim neće ni da ga puni, što mi nešto smrdi da nema struju. Da li sam u pravu?

Ajde reko odustanem od USBa, uzmem kabl da ubodem u AUX međutim ništa se ni tu ne dešava, prebacim dugme media na AUX - ista stvar.

Pre AUX pokušaja pokušao sam i bluetooth čitajući upustva da držim dugme "windows" da probam sa nekim glasovnim komandama ali bezuspešno, ništa mi tu nije jasno je*e lud zbunjenog!

Okrenem bivšeg vlasnika, kaže on momak - ja sam pokušavao i odustao sa bluetooth konekcijom. Kaže da mu ni USB pokušaj nije pošao za rukom, ali da mu je AUX radio i da je tako sebi puštao muziku.

 

Odakle da počnem dijagnozu?

Da li je to posao za električara ili koga već? Hteo bih da uštedim da probam sam namestiti ako je ikako moguće.

 

Pre svega ne znam ni koji je model Punta(je*ala ih označavanja), pa čitam 10 različitih upustava dok ne provalim da nije za moj auto. 

 

Pomislio sam da je do nekog osigurača, pa kao traži osigurače kod volana, kad sam video kako da ih izvadim izvadio sam jedan za koji sam mislio da je na poziciji 10(tako piše u jednom od upustava da je za to), ali on je čitav. Ostale nisam ni proveravao, ne bih da vadim svaki, a prevod upustva na srpski je kriminalan da bih zaključio koji da vadim.... U gepeku ne mogu ni da nađem osigurače ako tamo treba nešto da se prčka...

 

Kako da znam da li imam Blue&Me? po tome što piše pored aux i usb porta?

Ako ga imam, jel postoji različite verzije tog đavola za isti automobil, i koju onda ja imam??

 

U odeljku za rukavice, ne mogu da pristupim ničemu iznad neke rupičaste plastike, ako tamo i ima nečega...

 

Čitanje svih tema mi je napravilo kašu u glavi. :D

 

Hvala unapred. 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, guli.nemanja said:

Okrenem bivšeg vlasnika, kaže on momak - ja sam pokušavao i odustao sa bluetooth konekcijom. Kaže da mu ni USB pokušaj nije pošao za rukom, ali da mu je AUX radio i da je tako sebi puštao muziku.

Bluetooth konekcija na Blue&Me sistemu se koristi iskljucivo za handsfree telefoniranje.

Ne podrzava A2DP protokol za stream muzike. U prevodu, MP3 iskljucivo preko USB fleske.

Za handsfree telefoniranje, na autu kroz Blue&Me meni moras da pokrenes proces uparivanja i ocitas dobijeni Code. Koji zatim unosis na telefonu. Iza toga te Blue&Me na ekrancicu instrument table pita da li zelis da kopiras kontakte, potvrdis, i to je sva pamet. Na svaki iduci ulazak u auto, konektovan si na Blue&Me (sa upaljenim BT na telefonu, naravno).

7 hours ago, guli.nemanja said:

Reko ajde da povežem u taj USB port kabl od punjača telefona da vidim da li će da ga puni, međutim neće ni da ga puni, što mi nešto smrdi da nema struju. Da li sam u pravu?

USB port se na Blue&Me sistemu takodje ne koristi za punjenje bilo kakvih uredjaja. USB iskljucivo za MP3 flesku za muziku ili za upgrade firmware ili update jezika.

7 hours ago, guli.nemanja said:

Kako da znam da li imam Blue&Me? po tome što piše pored aux i usb porta?

Ako ga imam, jel postoji različite verzije tog đavola za isti automobil, i koju onda ja imam??

Znas kako kazu, pise i na zidu p*** :) . 

Kreni naravno od dijagnostike, za to upravo i sluzi da se ne bi patili i nabadali uzroke ili resenja. Za Punto je potreban ELM327 interfejs i zuti adapter. Nakaci se i provere se parametri, iscitaju greske...

Ako nisi, ono sto banalno mozes da uradis je da podesis Autoplay i onda probas da ubacis flesku (automatsko startovanje muzike na ubacivanje fleske).

Mada, ako ti se nista ne desava prilikom stiskanja dugmeta Windows ili na dugme za glasovne komande (nema beep zvuka) - vrlo moguce da je bilo nekih problema i da je BM centrala izvadjena i uradjen Proxy Alignment (kako ne bi blinkala kilometraza na tabli kao indikacija greske).

Moze se i fizicki proveriti da li postoji centrala, u kaseti ispred suvozaca. Upravo ta rupicasta plastika je nosac BM centrale - skine se i crna "kutija" sa plavim konektorom je centrala Blue&Me. Pri cemu se moze pokusati i njen reset, ako postoji naravno.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ići ću redom kako si ti pisao, pošto ne znam baš najbolje sa quote da baratam :D

1. Značajno mi je ovo oko bluetooh protokola da znam šta mogu da očekujem od uređaja.

Ako uspem da osposobim aux onda mi to povezivanje neće ni trebati, ako može da se telefonira kroz AUX? U smislu pozovem i čuje se na zvučnike?

2. Ok, ni ne treba mi za punjenje, samo sam hteo da proverim daje li ikakvu struju majke mu ga. 

3. Samostalnu dijagnostiku sa tim interfejsima i adapterima mogu da zaboravim, nesposoban sam za to :D 

"podesis Autoplay" - ovo sam video na još nekim temama i pokušao da skapiram kako da to uradim ali ne znam, imaš li nekakav hint?

Pod preduslovom da je izvađena BM centrala, da li bi mogao da radi AUX??? Jer AUX jeste radio ranije kod prethodnog vlasika(sin vozio do aprila, od tad vozio otac koji sluša samo radio pa nije merilo ispravnosti)

Još jedna pretpostavka, ako je proxijem sređena greška, da li mora da se vadi centrala ili može da bude da stoji u svom ležištu tako neispravna/deaktivirana??

 

Ne mogu da provalim kako da skinem tu rupičastu plastiku, nigde nikakav šraf, samo neke dve plastikice vire koje ne smem da stisnem liče mi na žabice ali ne mrdaju nigde.... jedini šrafovi su imbus šrafovi koji drže metalnu šipkicu na koju se kači žabica od poklopca kasete kod suvozača...

 probaću da uslikam sutra po dnevnom svetlu.  

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Znaci, Bluetooth samo za handsfree (telefoniranje), USB samo za MP3 flesku (ili upgrade sistema).

2. Za AUX bih vec pogledao semu, da li uopste bajpasuje centralu i ide direktno na Mini ISO konektor (tako radis kada npr. naknadno ugradjujes AUX). Na bivsem Bravo Sportu imao sam samo USB (sa AUX je novija verzija) pa se iskreno nisam mnogo ni interesovao oko AUX.

3. Za dijagnostiku mozes da cimnes nekoga sa foruma ili navrati na klupsko druzenje nedeljom. Ima je prilicno nas, a prosto je.

4. Udjes u Blue&Me meni na malom ekrancicu izmedju cajgera, nadjes podesavanja za Media Player i cekiras AutoPlay (pod uslovom da je sve ispravno, naravno).

5. Centrala naravno moze da ostane fizicki, a da se samo raskaci njen konektor i odradi Proxy Alignment kako ne bi blinkala kilometraza na boardu i indikovala gresku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedva sam stigao uslikati kako tako.

1. Primljeno k znanju

2. Ustanovicemo naknadno da prvo vidimo ima li funkcionalan blue&me.

3.mislim da ce biti prvo klupsko druzenje, ispraticu tu temu

4. ja u tom meniju koji pokrecem na dugme pored dugmica za visinu svetala nemam nista oko blue&me.... 

5.evo slike sta ja vidim dole u delu ispred suvozaca

 

Da li je ovo crveno zaokruženo nekakva žabica koju bih nekim šrafcigerom trebalo da poguram da se otvori?!

IMG_20231107_152256.jpg

IMG20231107070253.jpg

IMG20231107070238.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Update:

Nekim čudom AUX radi :D

Da li nisam dobro bio povezao pri prvom pokušaju ili nešto slično ali sada radi.

Ostaje mi da rešavam USB da namestim, ali to ćemo početi sa nekim prvim okupljanjem na kojem se uspem uklopiti pa ćemo uživo proćaskati. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...