Jump to content
FAS Goran
Dejac

Fiat 500L - kočnice nenormalno cvrče kad ne kočim

Recommended Posts

Pozdrav društvo.

 

Od početka vrućine pojavio mi se jako iritirajući problem. Kako krenem negde autom i dovoljno je samo par puta da pritisnem kočnicu da pokrenem cvrčanje. Ako me malo više puta uhvati crveno na semaforu i moram da kočim više cvrčanje postaje toliko glasno da se bukvalno svi okreću da vide koja to krntija cvrči toliko.

Kada kočim nema cvrčanja, ali kad pustim kočnicu cvrči non stop. Takođe sam primetio da su izgleda samo zadnji diskovi/pločice pošto kad povučem ručnu na samo jedan zub cvrčanje prestaje.

Verzija 500L a sa diskovima nazad.

 

Jel neko imao sličan problem i kako se rešava? Nove pločice/diskovi ili to može nekako da se podesi da nema trenja kad pustim kočnicu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verovatno se nakupila prljavština na nosačima pločica i ne odlepe se od diskova kada pustiš kočnicu. Trebalo bi skinuti pločice, očistiti nosače i podmazati... A koliko si prešao km?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

idi u servis, ako nisi sam nista dirao.

 

Meni su menjali plocice i culo se vise kad ne kocim i kazu da su samo ocistili (mada ne verujem) ali se sada ne cuje kada krecem....samo kada kocim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja zamenio prednje plocice u Kompresoru  u maju 2015, original oko 12k i one ne piste. A onda cujem da u AK Kole imaju jeftinije pa zamenim i zadnje u septembru 2015 za nekih 5k. Od tada one skripe kad idem po gradu i to dok ne kocim, pistim svi se okrecu... isao sam 5-6 puta u Kole da se zalim, oni kao nesto podmazu pa to pomogne dok ne krenem nazad kuci. Da ne pricam da svaki put dok dodjem do Koleta ode 500din za gorivo, tamo popijem kafu, sok, nesto gricnem tako da sam u sustini u minusu, nista nisam ustedeo. Epilog je da su mi u martu stavili nove zadnje plocice o njihovom trosku, ali ista prica koju serviseri eminentnog servisa ne mogu da objasne, iako im na prijemu stoji papir na kome pise njihova poslovna politika da se musterija ne vraca kod njih dva puta zbog iste stvari. Tako da sam odustao od maltretiranja i mene i servisera koji su vec reagovali na mene ,,evo ga opet" . Ustvari te zamenske jeftinije plocice su najgore moguce smece, puno opiljaka metala i zato mi pistimo kad prolazimo kroz grad, tako da ljudi znaju da ide neki 500L. Ja to do sada nisam cuo da se desava na nekom drugom automobilu. Jesam pistanje pri kocenju, ali ne i pistanje dok ne kocis vec normalno vozis auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

predpostavljam da im je jeftinija ( proizvodnja ) verzija sa doboshem?

..a prodaju proizvod za istu cenu ...

 

PS

mada ja sam ipak za diskove.

 

 

 

Edited by lapobb

Share this post


Link to post
Share on other sites


@bojanb isti slucaj kod mene....kad sam ih pitao sta ste radili, kaze ocistili plocice Smejao sam se za pultom ko lud na brasno....otisao kuci naravno uz skripu i ne vrcem se vise , problem su jeftine plocice ...sledeci put kupujem plocice i dolazim da mi nameste da ne bi izgubio garanciju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se misli na kocionu povrsinu, to je sasvim normalna pojava posle stajanja, kise, pranja vozila... Skida se maltene vec posle prvog kocenja.

Ako se misli na osovinu, kvalitetniji diskovi imaju zastitu i tog dela (licno imam iskustvo sa kupljenim OEM setom u inostranstvu). Tako da na tom delu nikad nema rdjanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mante se nagadjanja i "zastite" ovlascenih servisa!!! kakve rdje po diskovima...vozim svaki dan cuju se ujutru popodne uvece...200km....30km...lose plocice stavljaju i . (tacka)

 

Lapo lapo, citaj malo vise, posle menjanja plocica.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/10/2016 at 0:20 AM, bojanb said:

Ja zamenio prednje plocice u Kompresoru  u maju 2015, original oko 12k i one ne piste. A onda cujem da u AK Kole imaju jeftinije pa zamenim i zadnje u septembru 2015 za nekih 5k. Od tada one skripe kad idem po gradu i to dok ne kocim, pistim svi se okrecu... isao sam 5-6 puta u Kole da se zalim, oni kao nesto podmazu pa to pomogne dok ne krenem nazad kuci...

 

On 8/11/2016 at 5:55 PM, Zhorz said:


@bojanb isti slucaj kod mene....kad sam ih pitao sta ste radili, kaze ocistili plocice Smejao sam se za pultom ko lud na brasno....otisao kuci naravno uz skripu i ne vrcem se vise , problem su jeftine plocice ...sledeci put kupujem plocice i dolazim da mi nameste da ne bi izgubio garanciju

 

U proleće 2014. stavio nove diskove i pločice napred. Posle nekih 30.000 kilometara, zamenjene prednje pločice, diskovi ostali stari jer nisu potrošeni.

Tada mi je rečeno u servisu Goran da je moguće da posle nekog vremena pločice proškripe jer je disk ostao stari. I stvarno, posle 1.000-2.000 kilometara proškripale su, ali ne kada se koči, nego kao i kod vas kada se auto kreće. Čini mi se samo prednji desni. Dovoljno je samo da dotaknem pedalu kočnice i škripuckanje momentalno prestaje.

Poslednjih nedelju dana više nema tog zvuka.

Rešenje: par jakih kočenja, konkretno prilikom isključenja sa autoputa van Beograda, namerno kasnije i oštrije kočenje, kako kad sam išao za BN, tako i istog dana vraćanje nazad. Ono, baš ozbiljnije kočenje, otprilike sa 180 na 80, i sa 200 na 60...i više ne škripi ništa. :) Bilo je i par ''sitnog podešavanja'' u par kočenja na Košutnjaku i to je to. Videćemo da li će opet da proškripi, ili je ''skinuto'' to što je kačilo pločicu kada su kočiona klješta otpuštena skroz. 

 

9 hours ago, Zhorz said:

...posle menjanja plocica.

 

A, diskovi su ostali stari? To je ''problem'', istu škripu imam i kod mene, a nisam ni video ovlašćene i pločice koje oni stavljaju. To je do risova na starom disku, do njegove ivice...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne pomaze to "dugacko" kocenje kada su lose plocice....to sto ti nisi isao u ovl.servis i skripe ti kocnice samo znaci da si uzeo jeftine plocice (citaj: lose)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

da mi kochnice shkripe, a kola  pod garancijom..ne bi izashao iz garaze ( ovl. servisa ) dok se to ne sredi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Zhorz said:

 

ne pomaze to "dugacko" kocenje kada su lose plocice....to sto ti nisi isao u ovl.servis i skripe ti kocnice samo znaci da si uzeo jeftine plocice (citaj: lose)

 

Čekaj, ništa te ne kontam.

Ti si išao u ovlašćeni i kažeš da su loše pločice stavljene...a, to što ja nisam išao u ovlašćeni opet znači da su loše pločice... :huh: 

Koliko znam, a ti me ispravi ako grešim, kada su pločice loše (pretvrde, i/ili previše metala imaju u sebi), onda škripe prilikom kočenja. Kako pipneš pedalu kočnice, tako počnu da škripe.

Fora je što u ovome o čemu pričamo nema nikakve škripe prilikom kočenja, pa makar i samo blago dodirnuo pedalu kočnice, nego se škripa pojavljuje kada se ne koči, a svima nam je zajedničko da smo stavili nove pločice na stare diskove.

 

Evo, večeras mi je opet proškripalo, ali npr. kada smotam ulevo onda prestane da škripi, kako ispravim tako opet počne...i tako neko vreme. Zbog toga kontam da je fora do čeljusti odnosno do položaja pločice u njima. Disk ima ris i kači pločica o njega kako ne treba...i škripe. Nije za džabe što neki ljudi obavezno rade obradu diska nakon što stave nove pločice. Sećam se da sam imao sličan problem i na bivšem Stilu, rešeno je skidanjem pločica i ''obaranjem'' njihovih ivica. Videću kako će biti sada... Košutnjak je barem blizu, pa ćemo videti hoće li opet na neko vreme pomoći par jačih kočenja... :D 

 

3 hours ago, totti said:

Ti Nešo možeš da razviješ 200 samo u slobodnom padu emoji3.png

 

Jeste...tebe uvek pretičem ''u slobodnom padu'' tj. kada pustim gas. :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Otišao kod drugara u servis, razmontirali sve. Inače diskovi i pločice su se toliko grejale da onaj natpis na pličicama gde piše Fiat Lancia Alfa skroz istopio, a pločice smo odvajali od diska sa šrafcigerom na polugu pošto su bile totalno zapekle u onim klizačima od rđe. Uopšte nisu mogle da se odmaknu od diska kada pustim kočnicu i zato sam cvrčao konstantno kad ne kočim. Inače cvrče samo zadnji diskovi/pločice.

 

Očistili čeljust, diskove, klizače, razmrdali klip, podmazali sve, stavio nove pločice (mada su ove imale još gomilu 'mesa') i evo za sada je ok, ne cvrči više. Videćemo koliko će trajati...

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, Dejac said:

 Inače cvrče samo zadnji diskovi/pločice.

 

i ja sam primetio kada podignem rucnu na prvi zubac onda se ne cuju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi nema sta nisam probao, i nagla kocenja i 5x u servis na podmazivanje i nista ne pomaze. Smece je smece, ne znam kako ih nije sramota nisam u nekoj rupi menjao plocice nego kod ovlascenog servisera. Ja sam ovo primetio samo na 500L nikad ranije na nekom drugom autu, a ovakvo pistanje bih primetio. One su i sada kao nove ali me brine to grejanje, posebno kada krenes na put  od 600-700km u jednom pravcu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...