Jump to content
FAS Goran
Sinnerman

Fiat 500L - rikverc kamera

Recommended Posts

Pozdrav kolege!
Danas su mi stigli glavni delovi i krenuo sam u testiranje... Kao sto naslov kaze, rec je o rikverc kameri. Kamera je obicna, gadna kineska, po kvalitetu snimka mislim da sam uzeo najgoru mogucu... Povezana je na neko cudo koje salje WiFi signal tako da mi tablet uz pomoc aplikacije sluzi kao displej. Moze da snima, fotografise... U prvom trenutku sam imao malo vece zakasnjenje ali je to nestalo kada sam na wifi transmitter (903W) zavrnuo pripadajucu antenu... :) Startovanje celog sistema traje nekih 20-25 sec. sto meni realno i nije problem da sacekam. Na kameru moze da se poveze samo jedan uredjaj, tj. na WiFi sam nakacio i tablet i telefon ali na telefonu mi izadje snimak tek kada skroz ugasim aplikaciju na tabletu, mislo sam da moze zajedno... :(  Bolje mesto za kameru ne postoji! Ako neko ima hrabrosti da nadje bolje, neka pokusa... Plan je da sprovedem kablove do uticnice u gepeku i tu da nakacim ceo sistem, samo sto cu morati da pravim kablove/konektore koji idu kroz peta vrata jer nemam poverenja u ove Kineske.

 

Kada radim neki projekat uglavnom se potrudim da sve zavrsim pa tek onda da pisem o tome sta sam uradio, ali sada imam veliki problem... Ne znam kako da rasklopim/skinem plastiku petih vrata!? Nisam jos uvek nista pokusavao, trebaju mi infromacije, saveti, ako neko ima fotografije, upustva, elearnove za 500L-a bio bih veoma zahvalan... Imam eper ali su mi potrebni detalji...  Druga stvar moram kolegi @lapobb slikama da pokazem da ustvari necu nista busiti na autu i da mi nigde nece curiti voda i da sve to moze da radi bez obzira sto su delovi stigli iz Kine... :) 

 

Na snimku se ne vidi da me je tablet zeznuo sa funkcijskim dugmicima (back, home..) i da je meni izgledalo kao da sam stao na milimetar od crvene izolirke, sto po merenju dodje na 18cm od krajnje tacke auta. U drugoj voznji sam otkrio da snimak moze da se odzumira pa se sve lepo vidi...

 

 

 zza2200.jpgzza2201.jpgzza2202.jpgzza2203.jpgzza2204.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da da... Nadji mi drugo resenje da bezicno salje signal na tablet... :) Ideja je dosla kada sam citao o fabrickoj kameri koja menja retrovizor, ne secam se koji auto... Vrti mi se po glavi i mali daljinac koji bi koristio za prebacivanje izmedju dve kamere, ove i mozda neka gore kod srednjeg rikverc svetla... a naravno daljinac sa 4x tastera...

 

1. menja smenjuje kamere

2. otvara/zatvara garazna vrata

3. startuje power bank za kameru (znaci mogu iz neke kafane koja je blizu da gledam u rikverc :D )

4. Pali/Gasi NAS+3G za auto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne razumem kako na displej i odakle prebacuje signal!? Kada startujem auto, onda se startuje transmiter i kompletno startovanje transmitera i povezivanje tableta na WiFi traje 20-25 sec. posle toga sve radi normalno... Znaci 20-25sec. po startovanju auta... Kasnjenje snimka je u mili sekundama...

Share this post


Link to post
Share on other sites

cek cek....samo kad "palis" auto tada kasni 20sek? ne kada ubacujes u rikverc? ok onda...to i ne primetis dok zavezes pojas itd....

a jel ti non stop onda vidis rikverc ne samo kad ubacis u rikverc?

 

ja sam na ovu foru resio, kada ubacim u rikverc signal sa kamere se salje bezicno do displeja:

 

wer01.jpg

http://www.aliexpress.com/item/4-3-LCD-Color-Display-Screen-Wireless-Car-Rear-View-DVD-VCR-Monitor8-LED-Lights-Night/32452062000.html?spm=2114.01010208.3.163.VXvbam&ws_ab_test=searchweb201556_0,searchweb201602_1_10057_10056_10055_10049_10017_405_404_407_10033_10058_10032_10040,searchweb201603_2&btsid=00795088-b949-44c3-beab-81e3f6d51518

 

20160714_182531.jpg20160714_182603.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da kolega @Zhorz samo kada palim auto kasni od 15sec. (po novom merenju), jer tabletu treba vremena da se poveze na WiFi mrezu... Kada hocu u rikverc moram da klikne na aplikaciju (startuje se trenutno), ali zato u voznji mogu da koristim rikverc kameru kao dodatni retrovizor... Jos jedna zgodna funkcija je snimanje, nadam se da ce uskoro napraviti i "Loop recording" opciju na aplikaciji...

Kod tebe nije WiFi signal nego wireless, bezicni analogni... Sam prenos podataka od tvog transmittera do receiver-a ide malo sporije nego kod mene, ali zato sistem direktno salje signal, dok kod mene mora analogni da prebaci u digitalni pa tek onda da posalje, tu dolazi do zakasnjenja jer sve zavisi od surove Kineske elektronike... Savrseno bi bilo da sam uzeo neku "analog to IP" spravu i povezao na nano ruter, onda bi sve to radilo mnogo bolje/stabilnije i mogao bi da se povezujem sa vise uredjaja na kameru, ali takve sprave su 150-200 evrica dok je mali Made in China 25 eur...

 

wer02.jpg

http://www.aliexpress.com/item/Wireless-Car-Wifi-Backup-Camera-903W-Waterproof-Wifi-Transmitter-Car-Rearview-backup-camera-30fps-DC-Interface/32641295728.html?spm=2114.13010608.0.129.FBzFL7

 

wer03.jpg

http://www.aliexpress.com/item/2014-New-Waterproof-CCD-Universal-HD-Car-Rear-view-BackUp-Reverse-Parking-Camera-Black-Chromed-For/1928600802.html?spm=2114.13010608.0.111.FBzFL7

 

Kako si resio kablove? :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skidanje tapacirunga petih vrata...
Prvo treba skinuti tri srafa, jedan se nalazi ispod rucke za zatvaranje gepeka a druga dva su srafovi na koji se kaci daska gepeka.

 

06.thumb.jpg.1343aca12b737541ea9130432b33469a.jpg

 

Crni deo tapacirunga sam skinuo tako sto sam levom rukom pridrzavao vrata gepeka u otvorenom polozaju a desnom rukom lagano vukao rucicu na dole...Neocekivano je se culo FRRRRRR i u par sekundi se otkacila vecina plasticnih zabica (jedna je poginula), ostale zabice sam isto izvukao laganim povlacenjem plastike u dve tacke oko zabice. Poslednje idu dve zelene zabice koje su pricvrscene za beli deo tapacirunga.

 

07.thumb.jpg.fbc1e82cdb760886ccc38cbabbfeb8f1.jpg

 

Beli tapacirung koje i je u obliku cirilicnog slova П, rasklapa se tako sto se krak povlaci prema sredini, znaci levi krak se vuce na desno, a posle toga desni na levo... Kada se otkace obe plasticne zabice na red dolaze metalne (klizne), mnogoo lakse za skidanje od plasticnih...

 

08.thumb.jpg.8752a389f7f2f988fbb81c2348fd924f.jpg 09.thumb.jpg.0f02bebfdfcb23fc868c0e7cf9952573.jpg

 

Kabl sam provukao kroz rebrasto i spustio niz stub do otvora za zamenu sijalica zadnjeg svetla. Vratanca za zamenu sijalica bez problema mogu da se zatvore preko kablova koje sam dodao... Kamera i transmitter su naravno nakaceni na upaljac(konektor) u gepeku... Znaci Bukvalno nista nisam sekao, busio, prepravljao na autu, za potrebe instalacije samo sam izbacio jedan plasticni klin, tamo gde je dosla kamera i slucajno ubio jednu zabicu...Kameru sam prisrafio leptir navrtkom, a na kablove postavio standardne konektore, u nadi da cu neke buduce intervencije, zamenu kamere... uspeti da odradim preko otvora svetla tablice... Kabl za napajanje je neki malo puniji (noviji) crno-crveni "za zvucnike" a za video je Belden 50Ω koaksijalni, sa licnama u centru...

 

10.thumb.jpg.93a12f4509b0de986b8616e2c8900089.jpg

 

Od alata je potrebno sve, ko ne zna sta mu je potrebno bolje i da ne zapocinje posao... Savrseno vreme za pocetak rada je kisna nedelja od 7:00h, a osoba koja radi mora mnogo mnogo da voli DIY... :)

 

Edited by Ivan
Slike prebacene na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste ovo uradi sam ali je lokacija kamere i nacin rasklapanja vise kao uputstvo za 500L-a... Mislim da je bolje da ostane ovde...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni na prvu ruku izgleda OK... quad core procesor, 512 ram-a, 16GB interne memorije, mogucnost za karticu, prednju i zadnju kameru, touch screen od 5", iGO navigaciju sa najnovijim mapama, WiFi, zvucnik, mikrofon, FM, android, mogucnost instaliranja dodatnih aplikacija...

Nisam jos namontirao, moracu jos jedno 2 dana ovako da ga cackam :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

hehhee, e ima neke filtere: sephia, b&w, negativ...

 

Kupio preko interneta od brace Kineza, izasao mi negde oko 110e...

 

Edit: Da, ima i sa vecim ekranom, a imaju i jeftinije varijante, cena u zavisnosti od procesora, memorije, bluetooth-a i ostalih zavrzlama.

Edited by urkelele

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ovo mi se cini OK nego mi nesto mnogo jeftino, ja kada sam gledao bilo dosta skuplje... ali vidi... factory Outlet???

Ja sam imao karticu od 32GB, ali mislim da i kod mene moze od 64.

Drugo, meni se nesto nisu svideli ovi modeli sa kamerama na sebi jer ne mozes bas kameru da okrenes gde hoces a i prilikom montaze ogledalo nije na sredini... i, ovaj display je na sredini sto ce takodje smetati onome ko koristi retrovizor...

Share this post


Link to post
Share on other sites

i meni je mala cijena al stoji kao fora 50% snizenje, sto se kamere i pozicioniranja tice pokusao bi da nabudzim nesto i da maknem fabricki retrovizor. Jedino ostaje problem sto nema retrovizora ako se koristi navigacija :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma da, cesto spustaju cene ali ja na ovom pise da je outlet verzija, ili koriscena ili sa nekom fabrickom greskom koja je otklonjena, procitaj malo bolje.

A vidjao sam i vraijante koje imaju onu kuku da zamenis sa starim retrovizorom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...