Jump to content
FAS Goran
Sinnerman

Fiat 500L - rikverc kamera

Recommended Posts

Kako se kači na vozilo? Je l skidaš postojeći retrovizor pa lepiš na staklo, ili se priveže za postojeći retrovizor samo? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na ovom retrovizoru imaju gumeni drzaci gore i dole koji se povezuju gumenim oprugama za postojeci retrovizor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolege @Sinnerman i @Zhorz da kazu iskustva sa prljanjem kamere na mestima gde su postavljene. :) Ja malopre provukao kablove za moj uredjaj ali ne znam gde da postavim zadnju kameru. Stavio sam je na vrh petih vrata, sa unutrasnje strane ali ugao gledanja je bzv, tj. izlazi iz kadra na 1,2m od auta.

Edited by urkelele

Share this post


Link to post
Share on other sites

kod mene je na dnu tablice, i ja sam mislio da ce da se prlja non stop medjutim nije takav slucaj. Jedino kada je noc a svetla dolaze sa svih strana onda se malo prelama svetlost pa se ne vidi bas dobro, ali bukvalno prstom prodjem i ko nova.

Ja parkiram na 2cm od tablice drugog auta.

To na petnim vratima nije bas idealno za parkiranje, probaj gde su sijalice za tablicu da nabudzis

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma video sam gde je kamera nego mi se ucinilo da se tu dosta prlja. Video sam na slici i kako je resio Sinnerman, ali sta znam. Deluje mi mnogo visoko. Svakako, u oba slucaja bih morao da skidam zadnji tapacirung kako bi je instalirao jer moja ima kabal.

Nego, nadjoh ja dosta bolje resenje: ispod auta :) a ishod mozete da vidite na slici. Auto iza na daljini vecoj od 6m.

Screenshot_2016-10-29-15-46-42.png

Inace, moja kamera je malo drugacija.

zadnja kamera.jpg

 

Hajde usput da pitam, da li ste pokusavali da na izvod za upaljac povezete stalnu struju?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

za displej rikverc kamere mi struja ide s upaljaca, tj prvo na onaj "razvodnik" sa tri ulaza za "upaljac".

drugi je iskoriscen za dashcam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam imao problema sa prljanjem kamere, mada je nisam bas ni previše cesto koristio, a ni auto se nije nesto preterano prljao... Ja sam prvo probao sa telefonom položaje iza zadnje soferke ali je bas bas loš ugao, ovako sa kamerom vidim ivicu branika (srebrnu lajsnu) tako da mogu da parkiram na 5cm... Povezivanjem na upaljač se dobija produžetak retrovizora koji ponekad dobro dodje u vožnji..
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poštovanje, 
Pozdrav svima na forumu. Spremam se na proleće da zamenim svog petnaesogodišnjaka na 4 točka :) novim Fiat500L automobilom. Voleo bih da kupim "Fiću" sa lounge paketom opreme, pa me zanima da li parking kamera dolazi u tom paketu ili se dodatno ugrađuje u servisu.
p.s. Takođe me zanimaju i iskustva sa panoramskim krovom. Da li ima neku zaštitu od sunca, koliko je dobar za korišćenje ...
Pozdrav i hvala unapred na odgovoru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kamera ne dolazi u tom paketu, dodatno se ugradjuje. Mozes naruciti pri kupovini fabricku, cena je oko 350e, ili naknadno ugraditi kinesku kao ovde iz ove teme.

 

Sto se drugog pitanja tice @peca_le, necemo ovde jer nije tema o panoramama, ali imas npr. u mojoj temi: 

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/60019-deda-jungov-fiat-500l-14-lounge/

 

Procitaj pa pisi tamo ako imas dodatna pitanja. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo je tehnicki odeljak foruma. Takodje, praksa je da zbog funkcionalnosti ne pravimo "svastare" od tema, svaka (pogotvo u tehnickim podforumima) je namenjena tematici navedenoj u naslovu. Za opsta pitanja oko kupovine, nivoa opreme, itd. imamo i odgovarajucu temu:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Sinnerman

 

Hvala na ideji za poziciju kamere. Kupio sam neku (no name) kinesku multimediju a, izbor kamere mi je zavisio od moguće pozicije za ugradnju na 500L.

Bilo bi mi dobro ako je neko negde naleteo na neko uputstvo kako da se sprovedu kablovi na 5001L jer, ću kupiti jeftiniju verziju kamere koja nema wifi.

 

Takođe imam tehničko pitanje, da ne bih sprovodio poseban vod sa rikverc svetla da li u 5-im vratima ima stalna struja (kada je na kontaktu) i da li je pametno da kamera bude non-stop pod naponom?

Kineza sam ugrađivao po hladnom vremenu pa nisam napravio uputstvo i napisao naravno prave karakteristike (bagove koje mogu da se očekuju).

 

20161115_140519.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugari porucio sam ovu kameru i displej .

Pa me zanima gde se spaja struja za displej ,a struja od kamere verovatno se negde pozadi spaja sa strujom rikverc svetla.

Posto je ovo wireles veza onda valjda ne mora da se razvlace kablovi od prednjeg dela do zadnjeg .Valjda vata signal preko ovih antenica .Ne zamerite mi slabo se u ovo razumem.

 

-1397636246-1129466071.jpg2977459412145205656.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam stručnjak, probaj da napajanje transmitera (dovoljno je samo plus) da uzmeš sa rikverc svetla, a napajanje monitora sa + koji se aktivira tek sa kontaktom, uglavnom je predlog da to ide sa upaljača.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolega @Kosta Smosta moj savet je da ne ides na Wi-Fi nego da ides na wireless (bezicni receiver i transmitter) kao msbane. Cena kompleta (u Kini) je oko 1000 rsd a ne moras da rasklapas ceo auto da bi provukao kablove, ja bi recimo isao na tu varijantu da imam obican display/multimediju sa AV IN umesto tableta.

Sto se tice povezivanja moras prvo da znas kako reaguje multimedija kada dobije signal sa kamere... Ako hoces da povezes direkno na napajanje onda je bitno da imas posebno dugme na multimediji za prikaz slike sa kamere, moguce je da multimedia automatski prikazuje sliku sa kamere kada kamera dobije napajanje, tako funkcionisu GPS uredjaji sa AV IN opcijom... U slucaju da imas na multimediji posebno ukljucivanje kamere onda je kaci da bude stalno pod naponom...

 

 

@mbsbane mislim da neces imati problema sa signalom, verujem da moze do 15-20 metara da dobaci, probaj prvo naravno... Display i receiver moras na stalni izvor napajanja koji se aktivira kada das kontakt, znaci upaljac... Transmitter naravno isto na stalni izvor napajanja i onda imas pomocni "retrovizor"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kamera je stigla, ako ne bude previše hladna subota probaću je i/ili ugraditi. WIFI me je odbio zbog vremena odziva, ali ako je stalno pod naponom onda to menja sve.

Kamera je ona kockasta navodno sa sony-jevim čipom a, multimedija ima predviđen ulaz za kameru i softverski je predviđena.

Ima samo jedna briga, kada sam u kući probao kameru na običan trafo, grejala se do 30-35C, što nisam očekivao.

 

fsdfs.jpg

http://www.ebay.com/itm/GPS-Sat-Nav-Car-Head-Unit-2DIN-MP3-Player-FM-Radio-Stereo-Touch-Bluetooth-USB-TF/302035928487?_trksid=p2047675.c100010.m2109&_trkparms=aid%3D2220072%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D39861%26meid%3D879992f6b9524a5f880aed2a84fee395%26pid%3D100010%26rk%3D2%26rkt%3D8%26sd%3D302024409170

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko vidim multimedija nije Android tako da ne mozes nikako da povezes Wi-Fi, ako hoces bezicno moraces transmitter i receiver... Na multimediji nema ni klik (taster) za kameru, znaci najverovatnije automatski pusta snimak sa kamere (mora na rikverc svetlo) sto znaci da ti je sve jedno ako se kamera malo vise greje...

Moja surova Wi-Fi sprava se isto greje kao budala tako da sam je rasklopio i na glavni cip nalepio komad aluminijuma sa obostrano-lepljivom termalnom trakom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da nije android, očekivao sam neku verziju windowsa CE, međutim kinezi nisu omogućili ulazak (logovanje) u windows kao što je moguće na navigacijama.

Kada se smanji napon napajanja (probao sam je na trafou) na 9V značajnije se manje greje, na 6V već nije dobra slika.

Videću na poslu sa elektoničarima da li može i da li je pametno da smanjujem napon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci ja kameru vezem tj njeno napajanje sa strujom tj zicicom na rikverc svetlu .

A napajanje za monitor na struju upaljaca .

Kako da dodjem struje upaljaca, kako se on vadi tj dolazi do kontakta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma kupis onaj 3 u 1  (il 1 u 3) sto se ubada u upaljac i tu ukljucis struju za monitor i imas jos dva slobodna slota...bar sam ja tako resio za monitor, nema jurcanja za kablovima ispod menjaca ili kokpita

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nadam se da na monitoru ima onaj dzek za upaljac .Na ovim fotkama nisam video da ima .Vidim samo neke dve zice sto idu plus i minus .Videcu kad stigne sta i kako .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li postoji mogućnost da se u Nacionale 500L nekako ugradi rikverc kamera koja bi na fabričkom uconnect uređaju prikazivala sliku?

Kao, recimo, kod ovih američkih modela: 

 

fiat-backup-camera-708x400.jpg

http://www.utahsweetsavings.com/cal-road-trip-fiat-500l-review-ken-garff-fiat-salt-lake-free-oil-change/

 

Ako ipak ne, koji bi bio najelegantniji način da se ovako nešto doda domaćem 500Lu?

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Brdja

Mozes da pogledas postojecu temu, sa kojom cemo spojiti ovo pitanje:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 26.9.2017. at 7:37 AM, Brdja said:

Da li postoji mogućnost da se u Nacionale 500L nekako ugradi rikverc kamera koja bi na fabričkom uconnect uređaju prikazivala sliku?

Kao, recimo, kod ovih američkih modela: 

 

fiat-backup-camera-708x400.jpg

http://www.utahsweetsavings.com/cal-road-trip-fiat-500l-review-ken-garff-fiat-salt-lake-free-oil-change/

 

Ako ipak ne, koji bi bio najelegantniji način da se ovako nešto doda domaćem 500Lu?

 

 

Ima jedan lik koji je meni ugradio navigaciju fabričku. Kaže da će za mesec dva na nju moći da doda na displej rikverc prikaz i da stavi kameru na originalno mesto gde je FIAT predvideo (u onu srednju cifru pozadi gde piše 500L). Kamera izgleda kao originalna samo nije siguran da li ima izbor boje oklopa kao karoserija ili mora crna. Inače lik je zecabg i član je foruma.

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 hours ago, VladaG9 said:

@banderash jel.moze i na klasicni uredjaj kao na slici ? Koliko novca bi te to izaslo ?

To mi je rekao zecabg da će on da počne. Rekao sam mu da sam zainteresovan i da ću ja da ugradim kod njega. Mislim da može i na običan Uconnect kaže da treba da ubaci neku pločicu iza ekrana da bi davao prikaz slike. Možeš njega da pitaš oko cene nije mi ništa precizno odgovorio., rekao je do 300e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...