Jump to content
FAS Goran
milan-jtd

Fiat Punto mk.2 - lampica na prekidaču klime

Recommended Posts

Ljudi imam vec duze vreme iritantan problem, lampica na prekidacu klime mi jaaaako slabo svetli i to me jako nervira. Osetim ja kada je klima upaljena i kada nije, ali hocu i da lampica normalno svetli.

Prvo sam mislio da je do samog prekidaca, ali njega sam pre dva dana silom prilika zamenio jer je pukao i ostao u 4. brzini. Sa drugim, potpuno ispravnim prekidacem sam mislio da ce i lampica svetleti normalno, ali cvrc, isto svetli, tinja, jaaako slabo. Ocigledno je problem do struje.

 

Da li neko zna gde se nalazi drugi kraj tog kabla na osigurackoj kutiji? Da malo ocistim kontakte, prodzaram dzekove... ako uopste te zice i idu preko table sa osiguracima

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sto ti vidis narandzasto u sredini je sama plastikica koju ne mozes da pojacas da sija sem da zamenis tri sijalice oko nje pa mozda i pomogne.i ja dok sam vozio punta sam imao taj problem mada ga nisam nikad resio.uvek je slabo sijalo i to je do te plastikice za koju mislis da je sijalica a u stvari sijalice su oko te plastike.probaj da rasformiras i da promenis te tri sijalice ako se secam dobro da su tri pa vidi.tako sam ja uradio kod Gorana u servisu mada nije pomoglo puno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gresis, sijalica je na samom prekidacu, sa zadnje strane, zatvorena plastikom koja moze da se skine. Napaja se sa manjeg dzeka koji ukljucuje kompresor. Osovina prekidaca je od providne plastike koja, da kazem, prenosi svetlo. Ostale sijalice koje osvetljavaju ventilaciju su sve ispravne i ima ih cini mi se 4 komada.

 

Rasturio sam stari prekidac koji mi je pukao tako da je to 100% tacna informacija. Ja imam neki pad napona na samom dzeku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mogu kazem tacno da se setim ali znam da ta plastikica sto svetli nema sijalicu na sebi vec ove sa strane to osvetle a ona samo kao sto kazes prenosi svetlost

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sijalice koje osvetljavaju ventilaciju sluze da osvetle simbole - i * i to stalno svetli kada se upali svetlo.

 

A, centralna lampica koja mene muci ima svoju LED lampicu koja se nalazi ispod ove plastike koju sam oznaci na slici. Zao mi je sto nisam slikao kada sam imao rasturen prekidac u rukama. Ona se pali kada kompresor dobije struju. Meni ona tinja i ona je potpuno nezavisna od osvetljenja konzole.

 

Ne nagadjam nego sam 100% siguran, jer opet kazem, rasturio sam jedan takav prekidac na sastavne delove

 

s-l225.jpg$_1-1.jpg$_1.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najverovatnije je crkla sama le dioda...

Ako ne moze da se zameni, onda nova plastika tj. prekidac...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moguce onda da su konektori u pitanju ili osigurac, mada kapiram da ti onda ne bi radilo jos nesto, ne verujem da su stavljali osigurac samo za tu diodu.

Ako imas nekog majstora elektricara u blizini, nek isprati od prekidaca sta se desava...

Znam da sam sad otkrio toplu vodu ali kod mene kad je tako nesto u pitanju obicno su zice do pola prekinute ili konektori nagoreli...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to i ja mislim, konektor na samom prekidacu sam ocistio kontakt sprejom, a interesuje me ako neko zna, gde te zice dolaze na tablu sa osiguracima... ali mislim da je slaba vajda od tog posla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slikacu kada budem u prilici,  ne muče mene te lampice koje su na ovom nesinom  linku, to sve radi bez problema. 

Meni je problem lampica u sredini prekidača,  ona se nezavisno pali i gasi. 

Primetio sam da oba stalno tinja pomalo,  a kada upalim klimu tinja maraton jače. Verovatno neka masa zeza...  

Share this post


Link to post
Share on other sites

LJudi pomagajte, i dalje imam problem sa lampicom, ali sada imam problem i sa kompresorom, ne da radi!

Kacio sam ga na dijagnostiku i uoste ne dobija signal sa prekidaca.

 

Pod opcijom AC Request uvek stoji Deactivated, a tu bi trebalo da se promeni u Activated kada pritisnem prekidac, pa zavisno od stanja ostatka sistema upali kompresor, ali on se ne ukljucuje jer uopste nema pobudu, da tako kazem.

 

20170329_183704.thumb.jpg.fe73c9e683a12de8f8195bbe17e55b49.jpg   20170329_183712.thumb.jpg.fe27ad21d3710e3f165b8132ed4362ee.jpg   20170329_183728.thumb.jpg.2a52b8a1e3af8460e5cfee0a6613916d.jpg

 

Ono sto mene interesuje, na ovim slikama se vidi beli dzek, on je za lampicu klime i za kompresor, da li je ona crna zica masa? Pretpostavljam da je masa koja spaja druge dve zice, jednu da upali lampicu a drugu da upali kompresor.

 

Da li bih smeo da tu crnu zicu negde prespojim na masu, da je pojacam? Ako me razumete? Nisam elektricar po struci ali nisam ni totalni duduk, a ne bih da vozim kod majstora ako cu samo sa "jacom" masom da resim problem. 

 

Da ponovim ono sto sam gore pisao, lampica na prekidacu mi nije sijala kako treba nego je jaaako slabo tinjala kada se ukljuci klima, promenjen je sam prekidac ali stanje je bilo isto. Lampica nema veze sa osvetljenjem ventilacije nego je integrisana u prekidacu. Znaci i pre sam imao problem sa naponom u tom prekidacu ali se nije odrazavao na ukljucivanje kompresora, sada je pad napona jos veci i nece da ukljuci kompresor.

 

Ja se iskreno nadam da je to u pitanju, klima je remontovana prosle godine i do pre mesec dana je radila, na ventilu za dopunu kada pritisnem na kratko iglicu sisti gas, tako da freona ima (nadam se dovoljno)

 

I da li neko zna gde se zavrsavaju ove zice sa belog dzeka, u tabli sa osiguracima u kabini ili idu ispod haube?

 

Izvinjavam se na ovolikom pisanju ali stvarno mi je potrebna mala pomoc, ako neko ima iskustva, hvala unapred

Share this post


Link to post
Share on other sites

E vidis, nisam. Samo sam ga izvadio i vratio. Nemam rezerni, jel znas da li mogu iz same table da pozajmim neki za proveru? Da li ima isti takav na tabli (recimo za svetla)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mizes iskoristiti neki slicne amperaze samo gledaj da bude neki periferni svetla,sirena i sl.

Ja sam tako kod mene proveravao relej od sirene na stilu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veruj mi, manje ces da se mucis ako auto odvezes u servis. 

A dodatno, znas li sta sve mozes jos pokvariti tako cackajuci a da nisi siguran sta radis.

Mislim, mozda ja gresim....ali nikada se ja ne bih usudio da sam sebi popravljam zub na osnovu saveta stomatologa sa interneta.

A ti, kako hoces.

Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proverio sam probnom lampicom žice na konektoru, crna i prva žica pale lampicu, crna i druga žica ne pale lampicu. Spajanje mase ni sa jednom od te dve žice ne pale kompresor. 

 

Bice da je na kraju ipak iscureo freon. 

 

Razumem sta kazes Danko, i potpuno si u pravu, ali nisam ja bas totalni duduk a nije to bas ni nuklearna fizika, osnovne stvari razumem i koliko sam siguran u sebe, toliko radim, ne volim da bas za sve idem kod majstora, volim da uprljam ruke a cackanje oko auta je meni na neki način psihoterapija. 

 

Ali opet kažem, potpuno si u pravu, ici cu do majstora ovih dana da nakaci aparaturu i proveri pritiske. Možda me zeza i presostat, ko će ga znati... 

 

Samo sto me izluđuje to što lampica ne svetli normalno, ali dobro, ipak ima 17 godina u točkovima 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...